TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прележавте омикрон и сè уште имате болки во грбот? Д-р Шафле објаснува кои се причините за тоа

Точка - 14.01.2022

Познат е фактот дека мијалгија се јавува по вирусните инфекции, па ниту инфекцијата со коронавирусот не е исклучок. Откако првпат во ноември 2021 година беше откриен омикрон сојот на коронавирусот, истиот се прошири со голема брзина низ целиот свет.

Мехмедовиќ за „Фокус“: Некој намерно ги тера луѓето да се заразуваат

Фокус

Омикрон е побезопасен, инаку ќе имавме 100 починати на ден

Слободен Печат

Зошто не треба намерно да се заразите со омикрон?

Факултети

ИСТРАЖУВАЊЕ: Со омикрон помал е ризикот од хоспитализација и покус е престојот во болница

Pedijatar.mk

Проф.Трајковски: „Се намалува преносливоста на омикрон сојот, врвот ќе се достигне следните десетина дена“

еМагазин

„Да се обидуваш намерно да се заразиш со ОМИКРОН е како играње со динамит“

Локално

Вечер Прес Канал5 Вечер Прес Алсат-М 24 Вести Pedijatar.mk Денешен Pedijatar.mk

Д-р Софијанова: Децата над 5 години треба да се вакцинираат против ковид

Слободен Печат - 14.01.2022

Најмладите некогаш ја поминуваат инфекцијата и без да знаат, но проблемите се појавуваат подоцна како резултат од антителата од прележувањето, вели директорката на Клиниката за детски болести д-р Аспазија Софијанова.

КОЛКУ ШТИТАТ ДВЕ ДОЗИ ОД ТЕШКИТЕ ПОСЛЕДИЦИ НА ОМИКРОН, А КОЛКУ БУСТЕР: Хрватска ги објави најновите податоци од ЕМА

Фактор

Нови наоди: Колку ве штитат од тешките последици на омикрон две дози вакцина, а колку бустер

А1 On

Резултати од Хрватска: Колку штитат две дози вакцина, а колку со плус бустер?

Скопје инфо

ОБЈАВЕНИ НОВИ ПОДАТОЦИ: Колку вакцините не штитат од тешки последици од омикрон?

Panacea.mk

Омикрон стана доминантен во Германија, соборен рекордот на новозаразени

Кајгана

Омикрон станува доминантен во Германија: Рекорден број на нови случаи, се очекува дополнително зголемување на инфекциите

А1 On

Frontline Kumanovo News Kumanovo News Frontline Канал5 Женски магазин Pedijatar.mk Panacea.mk

Бил Гејтс прогнозира дека коронавирусот наскоро ќе го третираме како грип

МКД - 13.01.2022

Бил Гејтс, основачот на компанијата Мајкрософт, повторно го коментираше коронавирусот, и даде уште една прогноза која се однесува на жешкото прашање – кога можеме да го очекуваме крајот на пандемијата.

Кога Бил Гејтс ќе каже, тоа е тоа: КОРОНАТА СТАНУВА СЕЗОНСКИ ГРИП

Вечер Прес

Гејтс со нова прогноза за иднината на пандемијата:Ова го носат омикрон и вакцините

Вечер Прес