TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кокшаров: Моите играчи се херои….Душебаев: Имам чувство дека ние загубивме бодови

Екипа - 09.11.2019

Вардар и кога е десеткуван од повреди се бори до крај и успеа да избори реми (28-28) против Киелце во СЦ „Јане Сандански“. Во турбулентен меч, на крајот ремито можеби е и најреален епилог.

Шишкарев: Вардаровата песна нѐ држеше во живот со Киелце!

Gol.mk - 09.11.2019

Во име на Вардар на прес-конференцијата зборуваше и крилото Данил Шишкарев. По средбата со Киелце која заврши без победник (28-28), еден од клучните играчи во ростерот на „црвено-црните“ вели дека поддршката од публиката многу помогнала на оваа ...

Навивачите на Вардар го „неутрализираа“ Карачиќ со величествениот пречек во „Јане Сандански“

Дерби - 09.11.2019

Дербито на ракометната Лига на шампиони меѓу Вардар и Кјелце беше прво гостување на Игор Карачиќ како член на полскиот првак, односно како противник на екипата со која освои две европски титули и уште многу други трофеи.

Кокшаров: Честитки за моите играчи, и покажавме на публиката дека сакаме да победуваме

SportMedia - 09.11.2019

Вардар и Келце приредија вистинска драма, на крајот битката заврши без победник 28-28, а македонскиот тим по некомплетното седмо коло остана на второто место на табелата, дали ќе биде таму зависи од Монпеље.

Во драматичен меч Вардар пропушти шанса да го победи Кјелце, реми во „Јане Сандански“

МКД - 09.11.2019

Вардар и Кјелце одиграа нерешено 28:28 во дерби натпреварот од Лигата на шампионите, македонскиот тим пропушти шанса да дојде до уште една победа во жешкиот „Јане Сандански“. Вардар одлично го почна мечот, Кокшаров изненади со тактиката седум на ...

Гедбан издоминира на голот, Вардар и Кјелце ги поделија бодовите во драмата во Скопје

Дерби - 09.11.2019

По исклучително важната одбрана во големото финале со Веспре, Гедбан ова попладне ја имаше убедливо најдобрата партија во дресот на Вардар, со која му овозможи на нашиот тим да се врати во игра во дуелот со Кјелце, па дури и да се надева на победа ...

Карачиќ: Вардар не изненади со 7 на 6, а на крајот се појави Гебдан

Спортски - 09.11.2019

Денешниот натпревар помеѓу Вардар и Кјелце беше посебен за Игор Карачиќ кој после долги години поминати во Вардар, денес за прв пат во „Јане Сандаски“ не играше како домаќин. Карачиќ после натпреварот искажа големо задоволство од натпреварот и го ...

Вардар испушти победа против Кјелце во „Јане Сандански“

СуперСпорт - 09.11.2019

Екипата на Вардар испушти шанса да победи во одличната атмосфера во „Јане Сандански“ против тимот на Кјелце. Избраницит ена Едуард Кокшаров во поголем дел од натпреварот беа во резултатска позитива,меѓутоа на крај попуштија, па им дозволија на ...

Драма во Скопје: Вардар и Киелце си поделија по бод во дербито на ЛШ!

Gol.mk - 09.11.2019

Европскиот и македонски ракометен првак Вардар и полскиот првак Киелце одиграа супер-возбудлив натпревар во Лигата на шампионите кој заврши без победник (28-28). Натпреварот меѓу двата тима кој воедно беше и дерби на колото на Лигата на шампионите ...

Каква драма: Вардар извади максимум, Гедбан спаси пораз од Келце

SportMedia - 09.11.2019

Вардар и Келце одиграа крајно драматичен натпревар, вистинско дерби на седмото коло во групата Б, кое на крајот заврши без победник 28-28 благодарение на Калифа Гедбан. Имаа свои шанси „црвено-црните“, особено во првото полувреме, имаа и гостите, но ...

Одлична вечер на Вардар и Келце, Карачиќ си заминува со бод од првото гостување во Скопје

24 Ракомет - 09.11.2019

Ракометарите на Вардар одиграа одличен натпревар во кој 60 минути речиси иста постава се бореше за бодови на овој дуел. Со само една до две измени на крајот бодовите беа поделени, па двата тима ќе мора да се задоволат со по еден поен после ...

Ослабениот Вардар освои бод против Кјелце

+инфо - 09.11.2019

Македонскиот ракометен првак Вардар, одигра 28:28 против полски Кјелце во меч на кој не можеше да има победник на едната или другата страна, па ремито е и најреален исход. И без клучниот играч Даинис Криштопанс, кој сепак не можеше да игра и седеше ...

Драма, Гедбане, Скубе и тензично реми на Вардар против Киелце

Екипа - 09.11.2019

Вардар го забележа првото реми во сезоната од ракометната Лига на шампионите. Одигра 28-28 со Киелце во дуелот од седмото коло во групната фаза. Вардар дојде на 9 бода, има и четири победи и два порази.

Кокшаров: Секој кој денес истрча на теренот даде се од себе – горд сум на тимот!

Спортски - 09.11.2019

Вардар денес ремизираше со Кјелце во рамките од Лигата на шампионите (28:28). После натпреварот за медиумите зборуваа тренерот Едуард Кокшаров и Даниел Шишкарев. „Сакам да и се заблагодарам на Кјелце за борбената игра, а уште повеќе на моите играчи ...

Вардар одигра машки, но Кјелце се спаси во „Јане Сандански“

Спортманија - 09.11.2019

Црвено-црните го имаа последниот напад за победа Вардар и Кјелце одиграа 28:28 во меч кој беше неизвесен до последната секунда. На крајот, по голема борба, ремито делува и како најреален резултат, иако вардарци го имаа нападот за победа.

ЛШ: Победата бегаше, па доаѓаше, и на крајот реми на Вардар со Кјелце

Слободен Печат - 09.11.2019

Важен бод за „црвено-црните“ за одржување на втората позиција на табелата во групата „Б“. Македонскиот и европски шампион Вардар одигра нерешено во најновото коло од ЛШ против Кјелце со 28:28, иако имаше шанса да триумфира, но дури и да загуби.

Од кошмар до сензација, на крај Вардар и Кјелце застанаа на реми! (ФОТО)

Sport 1 - 09.11.2019

Вардар одигра тежок и драматичен натпревар во 6. коло од Лигата на шампионите кој резултира со реми, 26-26 против Кјелце. Емоциите се измешани бидејќи на половина минута до крајот европскиот шампион се спаси од пораз, а во последните десетина ...

Гебдан е херојот, десеткуваниот Вардар освои бод против Кјлеце

TopSport - 09.11.2019

Вардар и Виве Кјелце одиграа 28:28 (17:16) во дерби мечот одигран во рамките на седмото коло во Лигата на шампионите. Херој на Вардар е алжирскиот голман Калифа Гебдан кој бранеше неверојано во второто полувреме.

ЛШ: Реми во Скопје, Вардар испушти напад за победа

OhridNews - 09.11.2019

Актуелниот европски првак Вардар ги подели бодовите со полскиот ракометен гиганг Киелце ремизирајќи 28-28 (17-16) во дербито од седмата рунда во фазата по групи во Лигата на Шампиони. „Црвено црните“, можат да жалат за победата бидејќи го имаа ...

Драмата во Скопје заврши со реми, Вардар и Кјелце ги поделија бодовите

Спортклуб - 09.11.2019

Европскиот шампион Вардар ремизираше со екипата на Кјелце во рамките на седмото коло од групната фаза во Лигата на шампионите. Нашиот ракометен великан одигра 28:28 против полскиот првак во „Јане Сандански“ и покрај тоа што на полувремето имаше ...

Вардар ремизираше против Киелце: Скубе промаши за победа во „Јане Сандански“

Вечер - 09.11.2019

Актуелниот евтопски шампион, екипата на Вардар одигра нерешено 28:28 во СЦ „Јане Сандански“ против екипата на Киелце, во рамки на 7. коло од групната фаза во Лигата на шампиони. Пред почетокот на натпреварот поранешниот вардаров ракометар Игор ...

Кога не може Шишкарев од мртов агол, тука е Калараш (ВИДЕО)

24 Ракомет - 09.11.2019

Европскиот шампион Вардар во овие моменти го игра второто полувреме од натпреварот против полскиот Келце во Лигата на шампионите. На теренот во СЦ “Јане Сандански” се бие тешка битка, во која се надеваме како победници ќе излезат вардарци.

Вардар води минимално против Киелце, имаше и плус пет

Екипа - 09.11.2019

Вардар има минимална предност од 17-16 на полувремето од дуелот со Киелце од седмото коло во групната фаза во ракометната Лига на шампионите. Највисоката предност „црвено-црните“ ја имаа во 14 минута од средбата кога по одлична серија поведоа со ...

Келце е голема мотивација – Гедбан брани како никогаш сезонава (ВИДЕО)

24 Ракомет - 09.11.2019

Вардар и Келце играат израмнет натпревар во СЦ “Јане Сандански” од седмото коло во Лигата на шампионите. Иако вардарци доминираа во првиот дел, сепак во второто полувреме, гостите се тие што го диктираат темпото.

Голема битка во „Јане Сандански“, Вардар со плус еден на одмор

24 Ракомет - 09.11.2019

Ракометарите на Вардар одигра борбено прво полувреме кое успеаја да го решат во своја корист со 17:16. Имаа и плус пет, но не ги зачуваа, па во финишот се изборија за предност против квалитетниот ривал од Полска.

Гебдан правеше чуда, драмата со Кјелце заврши без победник (ФОТО)

Спортски - 09.11.2019

Вардар и Кјелце денес во драматичен натпревар одиграа 28:28. Вардар имаше одличен старт на натпреварот и освен кога губеше 0:1 на самиот старт константно беше во водство. Предноста изнесуваше 2:3 гола во првите 10-тина минути, а потоа црвено-црните ...

Овации и специјален дрес за легендата на Вардар, Игор Карачиќ! (ФОТО)

МКД - 09.11.2019

Игор Карачиќ со овации беше пречекан од вардаровата публика, легендарниот ракометар за прв пат ќе игра против својот поранешен клуб во Скопје. Игор Карачиќ имаше емотивно добредојде, вардаровите навивачи со овации и скандирање на неговото име го ...

ВИДЕО: Какви генијалци – Дибиров и Шишкарев со атракции го замолкнаа Волф!

Gol.mk - 09.11.2019

Тимур Дибиров и Данил Шишкарев, двете крила на Вардар, имаат одличен натпревар со Киелце кој го отворија со атрактивни погодоци. Прв погоди Дибиров, со еден атрактивен лоб, а потоа на сцена стапи Шишкарев кој на спротивната страна тргна во контра и ...

Жешко во СЦ „Јане Сандански“: Вардар има плус еден на полувреме

SportMedia - 09.11.2019

Едуард Кокшаров одлучи да почне со „седум на шест“, во нападот го немаше Данис Кристопанс, но добро се снаоѓаа „црвено-црните“ на негово место беше Иван Чупиќ, неприродна позиција за него, но добри ги спроведуваше задачите.

Вардар не го заборави: Кара, фала ти за се

Екипа - 09.11.2019

Игор Карачиќ најдобрите денови во кариерата ги мина во црвено-црниот дрес, со Вардар освои две шампионски титули, но поради сериозните финансиски проблеми ланската сезона реши да си замине и го договори летниот трансфер во Киелце.

ФОТО: Еднаш вардарец, засекогаш вардарец – Карачиќ пак го доби „светиот дрес“!

Gol.mk - 09.11.2019

Хрватскиот среден бек Игор Карачиќ се врати во Скопје и ќе игра против Вардар како член на Киелце, но и покрај тоа доби незаборавни овации. Карачиќ е вардарова легенда, а публиката и соиграчите не заборавија што тој направи во „црвено-црниот“ дрес.

„Јане“ се тресеше за непреболениот миленик: Карачиќ Игор во еден глас! (ФОТО+ВИДЕО)

Sport 1 - 09.11.2019

Игор Карачиќ денеска по цели седум години за прв пат ќе игра против Вардар. Хрватот и натаму останува миленик на вардаровите навивачи. Карачиќ доби огромни овации за време на претставувањето на екипите, за разлика од останатите играчи на Кјелце.

Овации за Карачиќ, свирежи за Душебаев (ВИДЕО)

SportMedia - 09.11.2019

Уште еден ракометар од златната генерација на Вардар се најде на спротивната страна на теренот во СЦ „Јане Сандански“. Игор Карачиќ по седум години минати во дресот на македонскиот првак денеска за првпат ќе игра против своите другари, денеска за ...

Пеколно ќе биде второто полувреме на Вардар – Кјелце

Спортманија - 09.11.2019

Како и што се очекуваше, голема битка се води во „Јане Сандански“ До последната секунда може да биде неизвесно во „Јане Сандански“ на дуелот меѓу Вардар и Кјелце, каде по првото полувреме актуелниот европски првак има водство од 17:16.

Вардар со фантастичен пречек за некогашниот играч: „Кара фала ти за сѐ“ (Фото)

Спортманија - 09.11.2019

Црвено-црните приредија пречек за памтење на Хрватот кој во претходните седум години „гинеше“ за европскиот првак Вардар покажа дека е вистински европски првак и кога се работи за тоа што се случува и надвор од теренот.

Стоечки овации за Карачиќ, свирежи за Душебаев (ВИДЕО)

24 Ракомет - 09.11.2019

Ракометарите на Вардар го започнаа натпреварот од седмото коло против полскиот првак Келце во рамките на Лигата на шампионите. По седум години минати во вардаров дрес, на спротивната страна ќе се појави Игор Карачиќ.

Карачиќ пак го “запали” вардаровиот вулкан – и доби специјален дрес! (ФОТО+ВИДЕО)

24 Ракомет - 09.11.2019

Европскиот шампион Вардар во овие моменти го игра натпреварот од седмото коло во Лигата на шампионите против полскиот Келце. Игор Карачиќ за првпат по седум сезони минати во Скопје се врати во “Јане Сандански” како ривал, но пред мечот доби стоечки ...

Карачиќ: Убаво е да се вратиш дома, но сега е поинаку…нека почне спектаклот (ФОТО)

24 Ракомет - 09.11.2019

По цели седум години поминати во дресот на Вардар, хрватскиот репрезентативец Игор Карачиќ летово се пресели во полскиот првак Келце. Тој првпат ќе заигра против неговиот поранешен тим, но вели дека е подготвен за спектакл.

Карачиќ си доби подарок од Столе (ФОТО)

Спортски - 09.11.2019

Пред почетокот на денешниот натпревар помеѓу Вардар и Кјелце Игор Карачиќ кој долги години го носеше црвено-црниот дрес си доби подарок од Столе Капитенот Стоилов во име на целиот клуб му подари на Карачиќ дрес, а тоа беше поздравено со силен аплауз ...

„Јане“ казнува и наградува: Силни свирежи за Душебаев, громогласен аплауз за Кара! (ВИДЕО)

Спортски - 09.11.2019

Денес Вардар игра со Кјелце во раките од Лигата на шампионите. Пред почетокот на натпреварот публиката во „Јане Сандански“ имаше различен третман за поранешните вардарци, Душебаев и Карачиќ.

ФОТО: Кара фала ти за се!!!

Курир - 09.11.2019

Игор Карачиќ имаше прекрасно добредојде од страна на навивачите на Вардар, популарните „Комити“ кои го скандираа неговото име, пред почетокот на мечот меѓу Вардар и Киелце за кого Хрватот во моментот настапува.

Карачиќ во „Јане Сандански“ дочекан како да е дома (Фото)

Спортманија - 09.11.2019

Хрватот помина седум незаборавни години во дресот на Вардар, а сега е ривал на Црвено-црните Игор Карачиќ се загрева во „Јане Сандански“ за дуел од ракометната Лига на шампиони. Слика која со години ја гледавме стотина пати и воопшто не е необично.

Келце губел и со десет разлика во Скопје

24 Ракомет - 09.11.2019

Екипата на Келце која денеска е противник на Вардар во рамки од 7. коло од Лигата на шампионите во Скопје има гостувано четирипати, а досега има и победи, но и пораз од десет гола разлика.

ФОТО: Легендата Карачиќ се врати „дома“ и доби братски прегратки!

Gol.mk - 09.11.2019

Игор Карачиќ повторно е во Скопје, се врати „дома“, но овој пат во дресот на полски Киелце кој ќе игра со Вардар во Лигата на шампионите. На повеќе од еден час пред натпреварот, играчите излегоа на загревање, а Карачиќ се поздрави со поранешните ...

Кокшаров опуштено пред Келце (ФОТО)

SportMedia - 09.11.2019

На еден час пред мечот Вардар и Келце тренерот Едуард Кокшаров делува опуштено. Тој во игротеката во склоп на СЦ “Јане Сандански” смирено пиеше кафе, верува во своите момци, па затоа најверојатно не сака да им прави ...

„Фановите на Вардар се големи фанатици, верувам дека играчите нема да ги изгубат главите“

SportMedia - 09.11.2019

Дуелот меѓу Вардар и Келце е во центарот на вниманието. Во Скопје денеска (17:30 часот) ќе се води битка за второто место на табелата. И двата тима во минатото коло освоија два бода и се вратија на победите.

Гледајте во живо: Вардар-Киелце

Република - 09.11.2019

Вардарци денеска имаат можност и да играат против своите поранешни колеги Карачиќ и Душебаев, па овој дуел ќе има и една сосема поинаква димензија. Тренерот Кокшаров ќе може да смета на услугите на десниот бек Даинис Кристопанс, кој го превитка ...

Вардар игра за бодови кои носат потенцијал за Келн!

Sport 1 - 09.11.2019

Вардар полека привршува со првата половина од сезоната во Лигата на шампионите, но тоа значи и дека се намалува просторот за грешки и шансите ќе бидат се помалку. Една таква која не смее да се пропушти е денешниот натпревар со Кјелце (17.30) во ...

Ќе изгори ли Киелце повторно во скопскиот „вулкан“?

Екипа - 09.11.2019

Вардар на последниот меч од Лигата на шампионите успеа да ја прекине „црната серија“ триумфирајќи над Брест Мешков, но денешниот дуел со Киелце (17.30 часот) ќе биде вистинско мерило за квалитетите и потенцијалот на „црвено-црните“ како актуелни ...

Келце со видео-запис му порача на Вардар – Карачиќ е наш (ФОТО)

SportMedia - 09.11.2019

Остануваат уште два и пол часа до стартот на дуелот меѓу Вардар и Келце во рамките на Лигата на шампионите. Полскиот тим без тренинг во Скопје ќе влезе на дуелот со македонскиот и европски првак.