TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повредени 11 полицајци, приведени 8 насилници за вчерашниот протест за „Монструм“

Сител - 27.02.2021

11 повредени полицајци е билансот од вчерашниот протест за Монструм. Лекарите констатирале полесни повреди и полицајците се пуштени на домашно лекување. 8 демонстранти биле приведени во полициска станица и ќе одговараат за учество во толпа што ќе ...

Вкупно 11 полицајци биле повредени на вчерашниот протест за „Монструм“

Фокус

МВР за ТВ21: 11 повредени, 8 приведени е билансот по вчерашните протести за „Монструм“

ТВ21

Тензии на протестот за случајот „Монструм“

24 Вести

По протестите за „Монструм“ нови приведувања - во полиција завршија осум лица

Deutsche Welle

Осум лица се приведени за нередите на денешните протести

Фактор

Биланс од протестите за „Монструм“: 7 повредени полицајци и 8 приведени напаѓачи, МВР ќе ги истражува нападите врз новинарите

360 степени

Канал5 Frontline Денешен Н.Македонија Точка MTM 4NEWS Либертас

Албанската опозиција проценува дека протестот од претходниот ден за случајот „Монструм“ ескалирал поради провокациите ...

Алсат-М - 27.02.2021

Алијансата за Албанците и Алтернатива, ја обвинуваат Владата за предизвикување на насилството на протестот кој се одржа вчера за случајот Монструм. Според нив, полицијата со прекршување на законот го ограничила правото на протест, и поради оваа ...

Албанската опозиција ја обвинува полицијата за инцидентите на протестот

Фокус

ААА: Полицијата денеска го спречи правото на протест

Канал5

Алијанса и Алтернатива за „Монструм“: Полицијата го спречи правото на протест и испровоцира непредвидлив инцидент

365

Коалиција АА/Алтернатива: Полицијата го спречи правото на протест

ТВ21

АА/А: Полицијата спречи право на протест, по падот на режимот Груевски-Ахмети, на повидок е режим Заев-Ахмети

Слободен Печат

ААА: Спасовски испровоцира инциденти со тоа што го спречи правото на протест

Press24

Локално Република Сител МКД Либертас Нетпрес 24Инфо Република

Вкупно 11 полицајци се здобиле со повреди на протестот за „Монструм“ - 8 демонстранти биле приведени

Press24 - 27.02.2021

Вкупно 11 полициски службеници се здобиле со повреди во вчерашниот протест за „Монструм“, информираат од МВР. За среќа, станува збор за полесни повреди. Во полициска станица биле приведени 8 демонстрантина кои ќе им биде поднесена кривична пријава ...

На протестот за Монструм се повредени 11 полицајци

Фактор

ФОТО: Полициската капа со боја остана фрлена на земја по денешните протести за „Монструм“

4NEWS

ФОТО: Огромно полициско обезбедување чека кај Мавровка

Press24

Цело Скопје блокирано, полициски кордон пред протестирачите за „Монструм“

24 Вести

ВИДЕО: Демонстрантите фрлаат камења кон полицијата - тројца полицајци повредени

Скопје инфо

ПРОТЕСТИ ЗА „МОНСТРУМ“: Со камења по полицијата се бара слобода за сите убијци на децата и рибарот

Денешен

Сител Press24 Република Сакам да кажам ТВ21 360 степени 360 степени Фокус

Новинар тешко повреден на вчерашниот протест за случајот „Монструм“

еМагазин - 27.02.2021

На 26.02.2021 околу 17.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, Б.С.(49) од Скопје пријавил дека, додека бил работно ангажиран како новинар за време на протестот за случајот „Монструм“, бил погоден со тврд предмет од толпата демонстранти, по што ...

Новинар се здобил со тешки телесни повреди на вчерашниот протест за случајот „Монструм“

ТВ21

Новинар пријавил дека бил удрен со тврд предмет на вчерашниот протест за „Монструм“

Опсервер

Новинар пријавил дека бил удрен со тврд предмет на протестот за „Монструм“

Фокус

Новинар пријавил дека бил удрен со тврд предмет на вчерашниот протест за „Монструм"

Канал5

Новинар пријавил дека бил удрен со тврд предмет на вчерашниот протест за „Монструм“

Сител

Новинар удрен со тврд предмет на протестот за „Монструм“, завршил во Градска со тешки повреди

Курир

Frontline МКД Независен Слободен Печат Локално MTM MakPress

Салиу: Насилството врз полицијата е неприфатливо, насилството на полицијата врз граѓани исто така е неприфатливо!

Локално - 27.02.2021

Вчера на социјалните мрежи беше објавено видео од протестите за случајот „Монструм“, на кое се гледа како полицијата кога тргнува да се распоредува кон кордонот, турка повозрасен човек, кој паѓа на земјата.

(Галерија) Како протестот за „Монструм“, најавен како мирен, се претвори во насилен

Независен

(ВО ЖИВО) Започна протестот за осудените во случајот „Монструм“

Нетпрес

(Во живо) Започна протестот за осудените во случајот „Монструм“ – блокирани неколку улици во Скопје

Точка

(ФОТО) Полициски кордон на протестите за „Монструм“

Алсат-М

Протестите за „Монструм“ на критична точка кај Мавровка

CivilMedia

(ВО ЖИВО) Полицијата употреби солзавец на протестите за “Монструм”

Бриф

CivilMedia Press24 Алсат-М Алсат-М Р.С.Европа Телма Канал5 Алсат-М

Ангелов: „Монструм“ и помирување не одат заедно

Локално - 27.02.2021

„Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија“, мавтањето со мапи на “Голема Албанија“ како и каменувањето на полицајците кои само си ја вршеа својата работа, за време на вчерашниот протест за Монструм, не одат во прилог на процесот на помирување за кој ...

Генерал Ангелов: Монструм и помирување не одат заедно, се протестира без трошка сочувство кон семејствата на убиените деца

МКД

Ангелов: „Монструм“ и помирувањето не одат заедно

Фокус

Ангелов: Иритира фактот дека вчера се протестираше против судски пресуди за убијци и помагачи на убијци

Press24

Ангелов: Скандирањето „УЧК“, „Етничка Албанија“ и каменувањето на полицајците не водат кон помирување

Фактор

Ангелов: Иритира фактот дека вчера се протестираше против судски пресуди за убијци на 5 лица од кои 4 деца

Сител

Стојанче Ангелов: Иритира фактот дека се протестираше против пресуди за убијци, ова не е помирување!

Скопје1

Мак. Весник

Протестот за „Монструм“ тензичен, демонстрантите се судрија со полицијата

Нетпрес - 26.02.2021

Под мотото „Слобода, правда и демократија – Стоп на монтираните случаи“ почна денешниот протест на членови на семејствата и поддржувачи на казнетите во, според нив, судските монтирани случаи „Монструм“, „Алмир“, „Алфа“, „Харун Алиу“, „Бродец“ и ...

(ВО ЖИВО) Демонстрантите за случајот „Монструм“ го нападнаа полицискиот кордон, неофицијално има повредени полицајци

еМагазин

Полицијата приведе осум лица за инцидентите на протестите за „Монструм“

Фокус

Осум лица приведени, повредени седум полицајци во протестот за „Монструм“

Вечер Прес

Осум лица приведени, повредени седум полицајци во протестот за „Монструм“

iPortal

Осум лица приведени, повредени седум полицајци во протестот за „Монструм“

Независен

МВР за МИА: Осум лица приведени, повредени седум полицајци во протестот за „Монструм“

ТВ21

+инфо ММС Сител 24 Вести Бриф Нетпрес Курир Опсервер

Сите детали од денешниот протест за „Монструм“, ситуацијата ескалираше, демонстрантите се судрија со полицијата

ТВ21 - 26.02.2021

13 часот. Демонстрантите се собраа кај паркот во Чаир. Во 13:20 се упатија кон Судот со цел да го изразат своето незадоволство од, како што велат, монтираните судски случаи. Маршот наиде на полициски кордон кај ТЦ „Мавровка“.

Масовни протести за ,,Монструм‘‘ - Повредени полициски службеници

Сител

Насилни протести за пресудата во „Монструм“, демонстрантите со камења, полицијата врати со шок бомби

Телма

Екипата на МИА нападната на протестот

Република

ЕСКАЛИРАШЕ СИТУАЦИЈАТА Демонстрантите се судрија со полицијата, фрлаа камења, столици и канти, тие возвратија со шок бомба (ФОТО)

+инфо

Ескалира протестот за „Монструм“ на Бит-пазар, полицијата употреби шок-бомби

Кајгана

Новинарска екипа на МИА нападната на протестот за „Монструм“

Либертас

Нетпрес Deutsche Welle 360 степени 360 степени Радио МОФ ТВ21 Независен Press24

ФОТО: Реџепи и Азири од Алијанса ги смируваа демонстрантите на протестот за случајот „Монструм“

Press24 - 26.02.2021

Пратениците Скендер Реџепи од Алтернатива и Елми Азири од Алијанса ги смируваа демонстрантите на протестот за случајот „Монструм“, кои почнаа да фрлаат предмети по полицијата бидејќи не добија дозвола да го продолжат маршот до Основниот суд и до ...

Организаторите на протестот за „Монструм“ го прогласија протестот за завршен, дел од учесниците се обидуваат да предизвикаат инциденти

MakPress

Организаторите на протестот за „Монструм“ го прогласија протестот за завршен, дел од учесниците се обидуваат да предизвикаат инциденти

OhridNews

Организаторите го прогласија за завршен протестот за „Монструм”, дел од учесниците се обидуваат да предизвикаат инциденти

ММС

Организаторите на протестот за „Монструм“ го прогласија протестот за завршен – дел од учесниците се обидоа да предизвикаат инциденти

ТВ21

Организаторите на протестот за „Монструм“ го прогласија протестот за завршен

Сител

Организаторите на протестот за „Монструм“ го прогласија протестот за завршен, дел од учесниците се обидоа да предизвикаат инциденти

Скопје инфо

Канал5 еМагазин Кајгана 24 Вести Бриф Нетпрес Кајгана

Дел од демонстрантите ја нападнаа полицијата, организаторите ги смируваат тензиите

Скопје инфо - 26.02.2021

Дел од демонстрантите го нападнаа полицискиот кордон, кој го сопре протестот за „Монструм“ кај ТЦ Мавровка, не дозволувајќи им да продолжат кон судот. Организаторите на протестот ги смируваат страстите со одбранбена линија составена од демонстранти, ...

Демонстрантите за „Монструм“ се нафрлија врз полицијата!

24 Вести

Заврши протестот за Монструм, сите по дома

Нетпрес

Заврши протестот

Пулс24

Протестот за „Монструм“ заврши

Република

Преглед на настани: „Началникот“ осуден на 12 години затвор, Заев прогласи победа на правдата, насилните протести за „Монструм“ завршија без поголеми инциденти

CivilMedia

Заврши „малата војна“ на булеварот од „Мавровка“ до Бит пазар

МКД

+инфо Сител Република Република Фокус Скопје инфо CivilMedia 24Инфо

Интервенираше Брза помош, има повредени во тензиите на протестот за “Монструм”

Бриф - 26.02.2021

Дел од демонстрантите кои во моментот се на булеварот пред ТЦ „Мавровка“ предизвикаа тензии и фрлаа со предмети кон полицискиот кордон кој не им дозволува да продолжат со маршот кон Основниот суд во Скопје и кон Собранието.

(ВИДЕО) Тензии на протестот, повредени на двете страни

Фокус

360Степени: Тензии на протестот за случајот „Монструм“, има повредени

Нова ТВ

Интервенираше Брза помош, има повредени во тензиите на протестот за “Монструм”

iPortal

Интервенираше Брзата помош: Повредени има од двете страни – и демонстранти и полицајци (ВИДЕО)

Курир

Интервенираше Брзата помош: Повредени има од двете страни – и демонстранти и полицајци (ВИДЕО)

Скопје инфо

Интервенираше Брза помош, има повредени во тензиите на протестот за “Монструм”

Граѓански збор

360 степени Алсат-М

ЦИВИЛ: Протестите за „Монструм” да се одржат без насилни инциденти

Локално - 26.02.2021

По повод најавените протести по пресудата за обвинетите во случајот „Монструм”, ЦИВИЛ упатува силен повик до учесниците да протестираат мирно и достоинствено, да се придржуваат кон протоколите за заштита од Ковид-19, да не подлегнуваат на евентуални ...

ЦИВИЛ повикува најавените протести за „Монструм“ да се одржат без насилни инциденти и да се почитуваат мерките за заштита од ковид-19

Слободен Печат

ЦИВИЛ: Протести за „Монструм“ да се одржат без насилни инциденти и да се почитуваат мерките за заштита од Ковид-19

Фокус

ЦИВИЛ: Протести за „Монструм” да се одржат без насилни инциденти и да се почитуваат мерките за заштита од Ковид-19

24Инфо

ЦИВИЛ повикува најавените протести за „Монструм“ да се одржат без насилни инциденти и да се почитуваат мерките за заштита од Ковид-19

CivilMedia

ЦИВИЛ: Протести за „Монструм“ да се одржат без насилни инциденти и да се почитуваат мерките за заштита од Ковид-19

Frontline

Заврши протестот за „Монструм“, демонстрантите не успеаја да стигнат до судовите

Точка - 26.02.2021

Мала група луѓе остана да протестира кај надземниот пешачки премин на Бит-пазар. Најголем дел од демонстрантите се разотидоа откако полицијата ги потисна и беа принудени да се вратат до Бит-пазар.

Демонстрантите кршеа и излози, полицијата се гаѓаше со камења и шишиња

Република

Демонстрантите не успеаја да стигнат до судовите по тензиите со полицијата

Н.Македонија