TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Но(е)ва Македонија“ – нова премира во Битолскиот театар

А1 On - 14.06.2018

Националната установа Народен театар-Битола почна со подготовките на најновиот театарски проект со наслов „Но(е)ва Македонија“. Режисер на претставата е гостинот од Србија Кокан Младеновиќ, најнаградуваниот режисер на неодамна завршениот театарски ...

Утре завршува МТФ „Војдан Чернодрински“: Дванаесет претстави во трка за награда

Независен - 14.06.2018

Педесет и третото издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ завршува утре, 15 јуни. Во текот на денот ќе биде соопштена одлуката на жири-комисијата за тоа кој ќе ги понесе годинава наградите.

ИНТЕРВЈУ СО МАРЈАН НЕЧАК: Ме ужаснува дилетантизмот во уметноста

Женски магазин - 14.06.2018

Никој не го финансира театарот кај нас . Министерството за култура на сите им дава по една трошка од колачот наречен буџет. Сакаат кон сите да бидат „добри“, но со тие пари никој ништо не може да направи , револтиран е докажаниот македонски уметник ...

Почнува 53. МТФ „Војдан Чернодрински“

1tv - 14.06.2018

Со претставата „Ничија земја“ на Македонскиот народен театар и со доделување на наградите за животно дело, вечер во Домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде отворен 53. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“.

Отворен 53. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински”

1tv - 14.06.2018

Со доделувањето на наградите за животно дело на актерот Петре Арсовски и на композиторот Љупчо Константинов и со првата претстава во официјалната конкуренција за награди, претставата на МНТ „Ничија Земја“ од Денис Тановиќ во режија на Александар ...

Промовирана книгата „Во четири очи“ на МТФ „Војдан Чернодрински“

Канал5 - 13.06.2018

Во рамки на 53. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, денеска беше промовирана книгата „Во четири очи“ од новинарот и театарски критичар Борче Грозданов, која содржи интервјуа со истакнати театарски дејци.

Вечерва на МТФ „Војдан Чернодрински“ претставите „Тоалет за дами“ и „Лет над кукавичјото гнездо“

Н.Македонија - 13.06.2018

МТФ „Војдан Чернодрински“ влегува во својата завршница. Вечерва е претпоследната вечер во официјална програма, а ќе бидат изведени две претстави. Од 19.30 часот ќе се претстави Велешкиот театар со „Тоалет за дами“ во режија на Деан Дамјановски, ...

„Но(е)ва Македонија“ – нова премира во Битолскиот театар

Стандард - 14.06.2018

Националната установа Народен театар-Битола почна со подготовките на најновиот театарски проект со наслов „Но(е)ва Македонија“. Режисер на претставата е гостинот од Србија Кокан Младеновиќ, најнаградуваниот режисер на неодамна завршениот театарски ...

Театарот ме плени од првиот момент

Н.Македонија - 13.06.2018

Петар Арсовски е актер без кој е апсолутно незамисливо да се зборува за македонскиот современ театар. Даровит, работлив, посветен тој умее да се фати во костец со секој доверен нов лик. Што значи наградата за животно дело за вас, особено што е ...

Да се твори е вистинско задоволство

Н.Македонија - 13.06.2018

За долгогодишното искуство и фанатичната посветеност во создавањето на музиката, особено во театарот, композиторот Љупчо Константинов е исто така добитник на наградата за животно дело на 53. МТФ „Војдан Чернодрински“.

МАРЈАН НЕЧАК: Ме ужаснува дилетантизмот во уметноста

Фактор - 14.06.2018

Никој не го финансира театарот кај нас . Министерството за култура на сите им дава по една трошка од колачот наречен буџет. Сакаат кон сите да бидат „добри“, но со тие пари никој ништо не може да направи , револтиран е докажаниот македонски уметник ...

Театар: Дони Дарк и Жените на МТФ “Војдан Чернодрински”

Вечер - 12.06.2018

Во рамките на 53. издание на Македонскиот театарски фестивал “Војдан Чернодрински” вечерва на сцената на Прилепскиот театар ќе бидат изведени две претстави “Дони Дарк” на Театар Комедија и “Жените” на Албанскиот театар-Скопје.

Промовирана книгата „Во четири очи“ на МТФ „Војдан Чернодрински“

Стандард - 13.06.2018

Во рамки на 53. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, денеска беше промовирана книгата „Во четири очи“ од новинарот и театарски критичар Борче Грозданов, која содржи интервјуа со истакнати театарски дејци.