TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Унгарија 65 починати од коронавирус во последните 24 часа

Макфакс - 30.10.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Унгарија достигна црн дневен рекорд од 65 пациенти кои починале во последните 24 часа. Бројот на потврдени случаи на инфекција за еден ден скокна на 3.286, соопштија унгарските здравствени власти.

Зголемен бројот на починати од Ковид-19 во Словенија, владата ќе воведе нови мерки

А1 On - 30.10.2020

Во последните 24 часа во Словенија од Ковид-19 се заразени 1.798 лица, додека 23 починале, соопштија здравствените власти во земјата. Ова е најголем број на смртни случаи во еден ден од почетокот на пандемијата.

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Макфакс - 30.10.2020

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаи на зараза со коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е вкупно 15.106, додека починале 20 лица. 985 пациенти биле хоспитализирани, а 74 лица биле на апарати за дишење.

Во Русија регистрирани над 18 илјади новозаразени од коронавирус

А1 On - 30.10.2020

Во Русија, во последните 24 часа регистрирани се 18.283 новозаразени од Ковид-19, од кои 5.268 само во главниот град Москва, што е најголем број на евидентирани случаи на инфекцијата од почетокот на епидемијата.

Хрватска со нови 2.772 заразени, починаа 20 лица

Независен - 30.10.2020

Во последните 24 часа забележани се 2.772 нови случаи на заразени со корона вирус по што бројот на активни случаи се искачи на 15.106. Меѓу нив 1.027 пациенти се на болничко лекување, а на респиратор има 74 пациенти. Починаа 20 пациенти.

Во Хрватска за еден ден регистрирани 2.772 нови случаи со коронавирусот, 20 лица починале

Акцент - 30.10.2020

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 2.772 нови случаи со коронавирусот, 20 лица починале, а бројот на хоспитализирани надминал 1000, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Европа во центарот на пандемијата: Десет милиони заразени со Ковид-19

Expres - 30.10.2020

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека Европа минатата недела има рекордни 1,5 милиони потврдени случаи на коронавирус и достигна бројка од десет милиони заразени, од вкупно 44 милиони случаи на КОВИД-19 ширум светот.

Вкупно 1.218 здравствени работници се заразиле со Ковид-19, починале 10

еМагазин - 30.10.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), заклучно со 25. октомври покажуваат дека досега од Ковид-19 во Македонија се заразиле 1.218 здравствени работници. „Од случаите кои се епидемиолошки истражени (n=23.830; 87,6%), регистрирани се 1.218 ...

Научниците објаснуваат како да се разликуваат симптомите на грип од оние на Ковид-19

USB - 30.10.2020

Грипот е пред вратите, а тоа оваа сезона посебно им ја отежнува работата на здравствените работници бидејќи грипот и коронавирусот развиваат слични симптоми и ја отежнуваат дијагнозата. Според новото американско истражување и компликациите се ...

Австралија пријави 11 случаи на КОВИД-19, а Нов Зеланд регистрира само еден нов случај

Акцент - 30.10.2020

Австралиските здравствени власти регистрирале 11 нови случаи на коронавирус во земјата во последните 24 часа и не пријавиле смртни случаи од инфекцијата, јави ТАСС. Во државата Викторија, каде што се случи втор бран на инфекција во текот на летото, ...

Германија со рекордно зголемување на заразените со Covid-19

Акцент - 30.10.2020

Германија регистрирала рекордни 18.681 случаи на коронавирус на ден, соопшти Институтот за инфективни болести Роберт Кох, цитиран од Ројтерс. Така, вкупниот број на потврдени инфекции од почетокот на пандемијата во земјата станува 481 013.

САД за прв пат регистрираа повеќе од 90.000 случаи на коронавирус за 24 часа

Акцент - 30.10.2020

САД вчера поставија нов дневен рекорд за заразени со коронавирус, преминувајќи го прагот од 90.000 инфекции за прв пат, објави АФП. Според универзитетот Џонс Хопкинс, од 21:30 часот во средата до 20,20 часот вчера биле регистрирани 91.290 нови ...

Со катанец против Ковид -19: Европа ги враќа рестрикциите

Deutsche Welle - 29.10.2020

Надминат е прагот од 10 милиони случаи на коронавирус во Европа, што го вклучи црвеното светло во повеќето земји. Не е ништо подобра ситуацијата и во земјите од Западен Балкан каде речиси секој ден се уриваат рекорди Европа го надмина прагот од 10 ...

Бројот на заболени од коронавирус во светот надмина 45 милиони

Канал5 - 29.10.2020

Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 45 милиони и сега изнесува 45.207.651 случаи, според „Worldometers “. Од почетокот на пандемијата на коронавирус, 1.184.057 луѓе починале во светот, додека 32.896.925 се опоравиле, според оваа ...

Нови 862 случаи на ковид-19, починати 14 лица,најмладиот е 35-годишен скопјанец

Канал5 - 29.10.2020

Нови драматични бројки, безмалку идентични со вчерашниот рекорден биланс на новозаразени со корона вирус.Од направени 2.699 тестирања регистрирани се 862 позитивни случаи.. 14 пациенти ја загубија битката со вирусот,најмладиот е 35-годишен скопјанец.

Во Германија 16.774 нови случаи на заразени со коронавирус

Канал5 - 29.10.2020

Во Германија, потврдени се нови 16.774 случаи на коронавирус, со што нивниот број достигна 481.013, покажуваат денешните податоци на Институтот за заразни болести Роберт Кох (РКИ). Според Институтот, бројот на жртви на коронавирус во Германија се ...

Србија и Црна Гора со нови дневни рекорди на коронаинфекциите

Нетпрес - 29.10.2020

Бројот на заразените со коронавирусот во Србија продолжи да расте трет ден достигнувајќи досега најголема бројка од речиси 1.400 нови зарази, како и соседна Црна Гора која има над 350 нови случаи.

ЕВРОПА ЗАВИЕНА ВО ЦРНО Бројот на заразени расте секој ден, но тоа не е она што ЗАГРИЖУВА најмногу

Локално - 29.10.2020

Дневниот број на жртви во Европа од Ковид-19 се зголеми за скоро 40% во споредба со претходната недела, изјави Светската здравствена организација (СЗО) за Би-Би-Си. Портпаролката на СЗО, д-р Маргарет Харис изјави дека бројот на смртни случаи особено ...

Во Кина има 47 нови случаи на коронавирус, најмногу во последните два месеца

Канал5 - 29.10.2020

Во Кина, 47 нови случаи на ковид-19 биле потврдени, највисок број во последните повеќе од два месеци, соопшти денеска националниот здравствен орган на земјата. Од новите случаи, 23 биле локални инфекции во областа Ксинџијанг, во кои биле вклучени ...

Во Франција повеќе од 47.000 новозаразени, 235 починати

Press24 - 29.10.2020

Во Франција во последните 24 часа потврдени се 47.637 нови случаи на коронавирусот, што е зголемување од вчера кога беа забележани нешто повеќе од 36.000. Меѓутоа, тоа е многу помалку од рекордот поставен во саботата кога беа забележани повеќе од ...

Активни случаи по скопските општини: Аеродром и натаму со најмногу заразени

ТВ21 - 29.10.2020

Во сите скопски општини и натаму расте бројката на новозаразени, по новиот есенски бран на коронавирусот. Денеска во главниот град се регистрирани 390 нови случаи, од вкупно 862 новозразени на територијата низ цела Македонија.

Во САД повеќе од 9 милиони вкупно заразени со Ковид-19, за последните 24 часа 84.059 новозаразени и 1.056 починати

ММС - 29.10.2020

Во последните 24 часа во Соединетите Американски Држави од последици на заразувањето со новиот тип коронавирус (Ковид-19), животот го загубија 1.056 луѓе, а вкупно 233.157 од почетокот на пандемијата, пренесува Анадолија (АА).

Бројот на заразени со корона во светот надмина 45 МИЛИОНИ! Само во Америка над 230.000 жртви, 82.230 лица во моментов ...

Локално - 29.10.2020

Бројот на случаи на коронавирус во светот надмина 45 милиони и сега изнесува 45.214.751 случаи, според „Worldometers“. Од почетокот на пандемијата, 1.184.057 луѓе починале од последиците од вирусот во светот, додека 32.900.543 се опоравиле, според ...

Ковид-19: Европа го надмина прагот од 10 милиони заразени

360 степени - 29.10.2020

Европа денеска го надмина прагот од 10 милиони случаи на коронавирус, соопшти регионалниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа Ханс Клуге. Изминатата недела, според СЗО, европскиот континент бележи најголема раст на случаи ...

Во Македонија уште 862 новозаразени, починати 14 лица

Р.С.Европа - 29.10.2020

Здравствените власти вечерва соопштија дека рекордни нови 862 случаи на заразени со Ковид-19 регистрира Институтот за јавно здравје, од кои најмногу се од Скопје - 390 лица. Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77 години), ...

Аеродром со 760 и Карпош со 610 се двете скопски општини со најмногу активни случаи

360 степени - 29.10.2020

Аеродром убедливо, пред останатите скопски општини, го држи врвот со најмногу активни случаи со ковид-19 во Скопје. Во оваа општина во моментов има 760 активни случаи. Вкупната бројка на ниво на Скопје изнесува 4 128.

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Макфакс - 29.10.2020

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва има 35 години. Другите починати се на возраст од 82,62, 90 и 77 години.

Европа има над 10 милиони заразени

Фактор - 29.10.2020

Европа го надмина прагот од 10 милиони заразени со коронавирусот. Информацијата ја соопшти регионалниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге. Изминатата недела, според СЗО, Европа има најголем раст на случаи на ...

35 годишен скопјанец почина од коронавирусот, 14 починати во последните 24 часа

Скопје инфо - 29.10.2020

35 годишен скопјанец е помеѓу починатите, a вкупно 14 лица починаа во последните 24 часа. Оваа информација попладнево ја соопшти Министерството за здравство. Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77 години), еден од Прилеп ...

Повеќе од 45 милиони случаи на коронавирусот во светот

Курир - 29.10.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 45 милиони и сега изнесува 45.207.651 случаи, според податоците на веб-страницата Ворлдометерс. Од почетокот на пандемијата, 1.184.057 луѓе починале од последиците од вирусот, а закрепнале ...

Во Скопје повторно црн Ковид-рекорд: 390 нови случаи и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

А1 On - 29.10.2020

Во Скопје во изминатите 24 часа се забележани 390 нови случаи на лица инфицирани со коронавирусот, што е нов црн рекорд во главниот град. Петмина пациенти починале, на возраст од 35, 82, 62, 90 и 77 години.

Во Аеродром нови 50 активни случаи, Гази Баба и Кисела Вода ја преминаа границата од 500 заразени

Press24 - 29.10.2020

Во Аеродром сѐ уште е најголем бројот на активни случаи, дури 760, односно 50 повеќе од вчера. Следуваат Карпош и Центар со 610, односно 573 активни случаи. Гази Баба и Кисела Вода ја преминаа границата од 500 активни случаи.

Во Србија нов рекорден број новозаразени

Канал5 - 29.10.2020

Денеска во Србија е соборен нов рекорд. Во последните 24 часа, 9450 лица биле тестирани за коронавирус, од кои 1384 биле позитивни, додека шест лица починале. Белград сè уште има најмногу новозаразени - 728, или 52,6 проценти од вкупниот број.

Клуге: Европа го премина прагот од 10 милиони случаи на Ковид-19

Опсервер - 29.10.2020

– Европа денеска го надмина прагот од 10 милиони случаи на коронавирус, соопшти регионалниот директор на Светската здравствена организација за Европа Ханс Клуге и посочи дека оваа недела Европа бележи најголема зачестеност на случаи Ковид-19 од ...

Први случаи на заразени со грип во Гостивар сезонава

Gostivarpress.mk - 29.10.2020

Во гостиварскиот регион регистрирани се првите заразени пациенти со грип оваа сезона. Според податоците во извештајот на Институтот за јавно здравје, во периодот од 19 до 25 октомври пријавени се два случаи на грип од Гостивар.

Скопје со 4.128 активни случаи на Ковид-19 – општина Аеродром е на првото место

Точка - 29.10.2020

Бројот на новозаразени пациенти од Ковид-19 во Македонија деновиве вртоглаво расте. Скопје е еден од најпогодените градови во однос на бројката на новодијагностицирани пациенти. Од општините во Скопје, Аеродром убедливо е пред останатите општини ...

Аеродром на врвот по бројот на заразени, следуваат Центар и Карпош

Локално - 29.10.2020

Според Министерството за здравство, дистрибуцијата по бројки во Скопје значи дека од почетокот на пандемијата имало вкупно 12753 позитивни на Ковид-19, додека во моментов активни се 4138 случаи. Денес во Скопје се регистрирани 390 новозаразени.

Состојбата со коронавирусот во Скопје е загрижувачка, во овие општини е најалармантно

Курир - 29.10.2020

Од почетокот на пандемијата со коронавирус се заразиле 12753 скопјани. Во моментов бројот на активни случаи е 4138. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во ...

Нови 1.384 случаи на коронавирус во Србија, шест лица починаа

Слободен Печат - 29.10.2020

Во Србија од последиците на коронавирусот во последните 24 часа починале шест луѓе, додека во истиот период се регистрирани 1.384 новозаразени. Како што се наведува, вкупниот број на починати, според официјалните податоци, сега е зголемен на 809.

53 нови случаи на коронавирус во Прилеп

ТВ21 - 29.10.2020

Од Центарот за јавно здравје Прилеп информираат дека денеска на територија на општина Прилеп регистрирани се 53 нови случаи на коронавирус, додека пак 15 лица оздравеле од заразната болест. Во моментов бројот на активни случаи изнесува 389 лица.

Во Прилеп 53 нови случаи со Ковид-19, најголем број почетокот на пандемијата

Сител - 29.10.2020

Со 53 нови случаи со коронавирус, Прилеп бележи ден со нависока бројка од почетокот на пандемијата. Од Центарот за јавно здравје информираат дека покрај 53-те нови случаи на коронавирус, 15 лица оздравеле од заразната болест.

862 нови позитивни случаи на Ковид-19, починаа 14 пациенти

Алфа - 29.10.2020

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 ...

БАЛКАНОТ УРИВА РЕКОРДИ: Една земја се приближува до 3.000 нови случаи на ден

Фактор - 29.10.2020

Србија има скоро 1.400 заразени со коронавирусот. Од последиците на коронавирусот во последните 24 часа починале шест луѓе, а се регистрирани 1.384 новозаразени. Вкупниот број на починати, сега е зголемен на 809.

Жешки наслови: 2.760 новозаразени во Бугарија, 36 лица починале, Судир на бродови во Грција, товарен брод уништи воен, ...

Точка - 29.10.2020

Уапсен словенечкиот министер за економија, министерот за полиција веднаш поднесе оставка, Недостаток на материјали за тестирање во Црна Гора: 2500 тестови се чекаат за обработка. Србија 1.

Во БиХ нова рекордна бројка, над 1.900 нови короназарази

Нетпрес - 29.10.2020

Во Босна и Херцеговина во четвртокот е забележан нов рекорден број на заразени со новиот коронавирус во еден ден, поткако се потврдени повеќе од 1.900 нови случаи, а 21 заразено лице починало во последните 24 часа.

Прилеп: Најголем број на новозаразени од почетокот на пандемијата

Локално - 29.10.2020

Со 53 нови случаи со коронавирус, Прилеп бележи ден со нависока бројка од почетокот на пандемијата. додека пак 15 лица оздравеле од заразната болест. Во моментов бројот на активни случаи изнесува 389 лица.

Се зголемува бројот на позитивни во Македонска Каменица и Делчево

ММС - 29.10.2020

Се зголемува бројот на позитивни случаи со Ковид-19 во М.Каменица. Според мислењето на лекарите од М.Каменица,а како што потврди Марија Глигоровска директорката на делчевскиот здравствен дом кој е надлежен и за пациентите во М.Каменица ширењето на ...

Во Босна и Херцеговина близу 2.000 новозаболени, починаа 21 пациент

Независен - 29.10.2020

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина направени се 4.367 тестирања, а регистрирани се 1.903 нови случаи со корона вирус, што е највисок број доосега. Во истиот период починале 21 пациент со Ковид-19.

Во Србија повеќе од 1.000 новозаразени од коронавирус, шестмина починати

Макфакс - 29.10.2020

Според последните информации, во Србија во последните 24 часа се потврдени 1.384 нови случаи на инфекција и шестмина починати. Од последниот извештај, тестирани се примероци од 9.457 луѓе. Во моментот има 44 пациенти на апарати за дишење.

Србија повторно со повеќе од 1.000 заразени, починаа шест пациенти

Независен - 29.10.2020

Според последните информации во Србија потврдени се 1.384 случаи на заразени со Ковид-19, а починаа шест пациенти. Од последниот извештај тестирани се 9.457 примероци. Вкупно се тестирани 1.318.096 лица. Во болниците на респиратори се 44 пациенти.