TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Средношколски пленум: Засилени притисоци на ден пред протестниот марш

24 Вести - 18.03.2015

Средношколците од повеќе градови низ земјава утре излегуваат на улица. Најмасовно се очекува да маршираат во Скопје, против според нив лошите реформи во средното образование. На ден пред протестниот марш велат се засилуваат притисоците во сите ...

Тетово: Се праќале пораки средношколците да не се појавуваат на денешниот марш

Нова ТВ - 18.03.2015

Притисоците кон средношколците да не се појавуваат на маршевите против реформите во средното образование не престануваат. Непосредно пред маршот кој денеска на пладне се одржа во Тетово, ученици од тетовското средно економско училиште „8 Септември“ ...

Средношколци: Имаме закани и кон родителите и кон нас

Нова ТВ - 18.03.2015

Во екот на средношколските маршеви низ земјава, учениците остануваат на ставот дека измените на концептот за државна матура се лоши реформи. Сите средношколци кои се соочуваат со притисоци треба до надлежните тоа да го пријават, велат во Студиото на ...

[Фото] И средношколците во Ресен и Неготино излегоа на марш

Радио МОФ - 18.03.2015

Средношколците во Ресен и Неготино денеска излегоа на марш против задолжителното полагање на математика на државна матура и екстерното тестирање. Со тоа им се приклучија на своите соученици од неколку градови во државата.

Средношколски марш против лоши реформи

Р.С.Европа - 18.03.2015

Протестен марш низ неколку градови во земјава најавуваат за утре од Средношколскиот пленум. Од Наставничкиот пленум најавуваат и заеднички протест. Средношколците утре ќе одржат протестен марш низ неколку градови во земјава со цел да се стави крај, ...

Средношколци утре ќе маршираат против лошите реформи

Sky - 18.03.2015

Утре напладне ќе се одржи првиот средношколски марш поради, како што велат од „Средношколски пленум“, лошите реформи во образованието, кои го вклучуваат новиот начин на државна матура и екстерното тестирање.

Цивил е згрозен од гнасната кампања против средношколците

А1 On - 18.03.2015

ЦИВИЛ најостро го осудува притисокот и црната кампања која се води против учениците од средните училишта. „Правото на протест е неприкосновено и заштитено со Устав и закон! Згрозени сме од вулгарноста и незамисливо ниското морално ниво на оние што ...

[Фото] Средношколците од Тетово маршираат против задолжителната математика

Радио МОФ - 18.03.2015

Неколку стотини средношколци излегоа на плоштадот во Тетово на марш против новиот концепт на полагање на државната матура и екстерното тестирање. Протестираат средношколците од економското училиште „8 Септември“, гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“, од ...

Тетовските средношколци протестираа против екстерното и државната матура

Канал 77 - 18.03.2015

Неколку стотини средношколци од повеќе средни училишта во градот со протестен марш од градскиот плоштад до просториите на бирото за развој на образованието во објектот на Народниот универзитет побараа од надлежните укинување на екстерното оценување ...

(ВИДЕО) Средношколски протести во Неготино

Бриф - 18.03.2015

Средношколскиот Одбор од Неготино организира мирен протестен марш заради неисполнети барања од страна на Министерството за Образование и Наука. – Нашата борба за подобро образование и подобро утре, нема да успеат да ја задушат – порачаа младите ...

ГАЛЕРИЈА И средношколците во Неготино на протест против експериментите

+инфо - 18.03.2015

Во големиот бран протести на средношколците против измените во образованието, денеска се приклучија и средношколците во Неготино. Тие во дел од големата протестна акција на средношколски пленум побараа да се врати стариот концпет на матура и да се ...

СРЕДНОШКОЛЦИТЕ ВО РЕСЕН НА НОЗЕ: Стоп за лошите реформи во образованието

Sky - 18.03.2015

Ресенските средношколци денеска на протестен марш го искажаа своето незадоволство од новите законски измени кои налагаат задолжителното полагање на математика на државна матура и екстерното тестирање.

(ВИДЕО) Средношколски марш во Неготино

А1 On - 18.03.2015

Неколку стотици средношколци излегоа на протестен марш во Неготино против новиот концепт на полагање на државната матура и екстерното тестирање. Учениците се жалат на притисоци од страна на професори кои, како што велат, им забрануваат да одат на ...

Притисоци за протестот на тетовските средношколци

Sky - 18.03.2015

„Стоп за екстерното тестирање“ и „Не за полагање математика“ порачаа попладнево тетовските средношколци на маршот кој „Средношколски пленум“ го организира поради новиот начин на полагање државна матура. На маршот поддршка му дадоа околу 200 ученици.

Велешките средношколци се приклучуваат на маршот

Телеграф - 18.03.2015

Мирен марш најави Средношколскиот пленум, кој треба да се одржи в четврток Велешките средношколци одлучија да се приклучат на протестниот марш кој е најавен за в четврток, информираат од Пленумот во Велес.

И велешките средношколци ќе маршираат утре

+инфо - 18.03.2015

И Средношколски пленум од Велес ќе се приклучи на протестните маршови на средношколците против измените во образованието, кои според младите се многу штетни. Одлуката велешките средношколци ја донеле вчеравечер, и тие утре ќе маршираат во центарот ...

Матурантите од Куманово повторно на протести

Kumanovo News - 18.03.2015

Средношколскиот пленум од Куманово утре во 12 часот ќе организира протест пред подрачното Министерството за образование и наука во Куманово. Матурантите се револтирани затоа што немаат одговор од надлежните за нивното барање математиката да не биде ...

Средношколци побараа мирување на новиот концепт на матура

Дневник - 17.03.2015

Скопските средношколци утре ќе одржат генерален протест пред Министерството за образование и наука незадоволни од тоа што од таму немаат никаков одговор за нивните барања да биде стопиран новиот концепт за државната матура, кој прв пат треба да се ...

Притисок врз средношколците во обид да се спречат протестите

Бриф - 17.03.2015

После најавата од страна на Средношколски пленум за организирање на Средношколски маршеви во неколку градови оваа недела, започнаа и притисоците кон членовите на средношколскиот пленум. Средношколци од Неготино се жалат дека во градот се делат ...

Точно напладне во четврток – кумановските матуранти ќе протестираат пред МОН во Куманово

Кумановски м. - 17.03.2015

На денешниот состанок на Интерниот Средношколски Пленум во Куманово, средношколците ги договорија деталите околу претстојниот протест во четврток. Имено, протестот ќе ја има истата агенда како и претходните четири, но, овој пат, средношколците велат ...

ЦИВИЛ ги осудува црната кампања и притисокот против учениците

+инфо - 18.03.2015

ЦИВИЛ најостро го осудува притисокот и црната кампања која се води против учениците од средните училишта. Во нивната реакција, тие пишуваат дека правото на протест е неприкосновено и заштитено со Устав и закон.

Протест на средношколците од Македонска Каменица: Стоп за реформите, НЕ за математика!

А1 On - 18.03.2015

Средношколскиот пленум од СОУ „Миле Јаневски-Џингар” Македонска Каменица, организира мирен протестен марш против воведување на математиката како задолжителен предмет при полагање на матура.

Притисоци за протестот на тетовските средношколци

А1 On - 18.03.2015

„Стоп за екстерното тестирање“ и „Не за полагање математика“ порачаа попладнево тетовските средношколци на маршот кој „Средношколски пленум“ го организира поради новиот начин на полагање државна матура. На маршот поддршка му дадоа околу 200 ученици.

Заклучиле врата од училиште во Кавадарци, за учениците да не излезат на протест

Нова ТВ - 17.03.2015

Влезната врата од средното индустриско училиште Киро Спанџов – Брко од Кавадарци минатата среда била заклучена за време на средношколски марш, се со цел учениците да не се појават на организираниот марш против екстерното тестирање, тврдат за Нова од ...

И велешките средношколци утре на протестен марш

Локално - 18.03.2015

И Средношколски пленум од Велес ќе се приклучи на протестните маршови на средношколците против измените во образованието, кои според младите се многу штетни. Одлуката велешките средношколци ја донеле вчеравечер, и тие утре ќе маршираат во центарот ...

Македонија: По студентите, на улични маршеви излегуваат средношколците

Глас на Америка - 17.03.2015

Протести се планирани покрај Скопје и во Струга, Струмица, Кочани, Неготино и Ресен. По примерот на студентите и средношколците решија да излезат на протести против ектерното испитување. Утре Средношколскиот пленум повика на марш во Тетово, а за ...

Непосредно пред најавените маршеви, средношколците се соочуваат со притисоци

Нова ТВ - 17.03.2015

Во очи на маршовите, кои следуваат до крајот на тековната недела во речиси сите градови на нашата земја, учениците кои се дел од Средношколскиот Пленум се соочуваат со силни и морбидни притисоци и закани.

Средношколски пленум: Најголеми се притисоците против протестите во Ресен, Струга, Кавадарци, Штип и Крушево

МКД - 17.03.2015

По најавените протести за неделава во сите градови на Македонија, учениците кои се дел од Средношколскиот пленум се соочуваат со закани дури и од професорите, соопштуваат пленумци. „Заканите се однесуваат на нивното излегување на маршовите и ...

ФОТО: Нови плакати за оцрнување на Средношколскиот пленум

Радио МОФ - 17.03.2015

Флаери и плакати на кои лажно е потпишан Средношколски пленум повторно се делеа низ средните училишта. Овојпат на тапет се средношколците од Скопје и Неготино кои до редакцијата на Радио МОФ испратија фотографии од плакатите на кои налетаа утрово во ...

Средношколскиот Пленум од утре започнува со маршеви и протести низ земјава

Факултети - 17.03.2015

Средношколскиот Пленум од утре започнува со маршеви и протести низ земјава во знак на револт од лошите образовни реформи кои го вклучуваат и новиот начин на државна матура и екстерното тестирање, под мотото „Стоп за лошите реформи во образованието“.

Протест на средношколците од Кавадарци

Н.Македонија - 17.03.2015

Кавадаречките гимназијалци денеска испратија порака - СТОП ЗА ЛОШИТЕ РЕФОРМИ ВО СРЕДНОТО ОБРАЗОВАНИЕ Минатиот вторник на 11-ти март кавадаречките гимназијалци беа први кои на мирен протест со транспаренти излегоа да штрајкуваат и гласно кажаа НЕ за ...

Средношколците ќе маршираат со став и без страв

+инфо - 17.03.2015

Средношколскиот пленум од утре започнува со маршеви и протести низ целата земја во знак на револт од лошите образовни реформи кои вклучуваат и нов начин на државна матура и екстерното тестирање.

Средношколците најавија мирен протестен марш в четврток

Телеграф - 17.03.2015

Бараме враќање на стариот концепт на матура и мирување на законот за екстерно тестирање, велат од Средношколскиот пленум Под мотото „Стоп за лошите реформи во средното образование“ средношколци од повеќе училишта во земјава ќе одржат нов мирен марш, ...

Средношколскиот пленум повика на марш против владините реформи

МКД - 17.03.2015

За четврток, точно напладно, под слоганот „Стоп за лошите реформи во средното образование", е закажен нов средношколски марш, соопшти Средношколски пленум. Маршот ќе тргне од Градскиот парк, од местото кај фонтаната, а ќе заврши пред Министерството ...

Нов средношколски марш во четврток во Скопје

Радио МОФ - 17.03.2015

Со наслов „Стоп за лошите реформи во средното образование“, во четврток (19 март) напладне ќе се одржи нов средношколски марш на скопските ученици.Маршот, информираат од Средношколски пленум, ќе започне кај фонтаната во Градски парк, а ќе заврши ...

Пленумот од Велес ги анкетира средношколците

Нова ТВ - 17.03.2015

Дали се согласувате со тоа матурантите да полагаат математика како задожителен втор предмет за полагање на матура? Дали сметате дека новата измена во поглед на екстерното тестирање (укинување на казни/награди за професорите) е паметна реформа?.

Кумановските средношколци и матуранти на протести во четврток

Кумановски м. - 17.03.2015

Средношколскиот Пленум на Македонија во кој интерно членуваат и средношколците од Куманово, денес пренесоа соопштение во кое информираат за претстојниот Средношколски Марш кој ќе се одржи во четврток (19 март) со старт закажан во 12 ч.

Битолските средношколци се договорија – излегуваат на марш идната седмица

Радио МОФ - 17.03.2015

На вториот Средношколски пленум во Битола кој синоќа се одржа пред вратите на гимназијата „Таки Даскало“ едногласно е донесена одлука следната недела средношколците во Битола да излезат на марш поради незадоволството од реформите во средното ...

Протест на средношколци од Кавадарци: Став или страв, избираш сам!

Бриф - 17.03.2015

Средношколскиот Одбор од Кавадарци организира мирен протестен марш заради неисполнети барања од страна на Министерството за Образование и Наука. Собирот започна во дворот на гимназијата “Добри Даскалов” во 10:00 часот, а продолжи по улиците “Гоце ...

Средношколците ќе маршираат против лошите реформи во образованието

Макфакс - 17.03.2015

Средношколците од повеќе училишта во земјава, во петок, ќе излезат на мирен марш, под мотото „Стоп за лошите реформи во средното образование“. Маршот ќе почне кај Градскиот парк, а ќе заврши пред Министерството за образование и наука.

Средношколците во четврток излегуваат на марш

Фактор - 17.03.2015

Под мотото „СТОП ЗА ЛОШИТЕ РЕФОРМИ ВО СРЕДНОТО ОБРАЗОВАНИЕ“ средношколците повикуваат на првиот средношколски марш кој ќе се одржи во поголем број градови низ државата. „Да се собереме во што поголем број со цел да го искажеме нашиот револт кон ...

Средношколски марш во Скопје во четврток

+инфо - 17.03.2015

Првиот средношколски марш ќе се одржи во поголем број градови низ државата, а во четврток во 12 часот ќе тргне од Градски парк - фонтана во Скопје кон Министерството за образование. Учениците повикуваат да се соберат во што поголем број со цел да се ...

Анкета на Средношколски пленум

+инфо - 17.03.2015

Средношколскиот пленум Велес прави анкета меѓу средношколците со неколку прашања поврзани со државната матура. Меѓу прашањата се „Дали се согласувате со тоа матурантите да полагаат математика како задожителен втор предмет за полагање на матура?“, ...

ГАЛЕРИЈА Герила акција на битолските средношколци

+инфо - 17.03.2015

Средношколскиот пленум од Битола организираше герила акција низ средните училишта, праќајки ги пораките преку плакати кои ги лепеа низ училиштата во ...

Средношколски марш и во Скопје, Струмица, Кочани и Ресен

Факултети - 17.03.2015

Во четврток средношколците одат на марш против лошите реформи во средното образование во земјава. Откако средношколците во Битола, Струга и Тетово официјално најавија средношколски маршеви, средношколците од Скопје, Струмица, Кочани и Ресен синоќа ...

Средношколски марш и во Битола

Факултети - 16.03.2015

Денес во Битола се одржа вториот средношколски пленум на кој учениците се одлучија дека нивниот револт кон министерството за образование и екстерното ќе го искажат преку средношколски марш.