TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковачевски: Темата за нови избори е затворена, оваа влада нема време за 100 дена грејс период

Канал5 - 15.01.2022

Актуелните предизвици со кои се соочува земјава, пред се економската и енергетската криза ќе бидат ќе бидат клучните приоритети на новата Влада. Мандатарот Димитар Ковачевски на собраниската седница која започна претпладне со единствен дневен ред – ...

ВИДЕО: Ковачевски со исти ветувања како неговиот преанешен шеф Зоран Заев

Курир

Ковачевски најави раст на БДП до 5%

Скопје1

Ковачевски: Клучна цел е просечниот раст на БДП да се искачи на 5 отсто, зголемување на пензиите една од првите мерки

Бриф

Ковачевски: Клучна цел ќе биде креирање на забрзан и одржлив раст, приоритет заштита на стандардот

Независен

Ковачевски најави раст на БДП до 5%

Сител

Ковачевски најави удвојување на економскиот раст и раст на БДП до 5%

ТВ21

4NEWS Слободен Печат Бизнис Вести Press24 Локално Либертас +инфо Frontline

Ковачевски: Никој нема да преговара за идентитетот

Deutsche Welle - 15.01.2022

Во македонското Собрание почна расправата за составот на новата влада, предложен од мандатарот Димитар Ковачевски. Новата влада, според мандатарот Димитар Ковачевски, има јасен и остварлив план за соочување со во земјата и за надминување на ...

Собрание - Ковачевски новата влада има план, опозицијата не дава поддршка

Р.С.Европа

Темата за нови избори е затворена, Имаме зголемено мнозинство, оваа влада нема време за 100 дена грејс период, рече мандатарот Ковачевски

Сакам да кажам

Новата влада ќе има целосен легитимитет и не бараме 100 дена грејс-период, рече мандатарот Ковачевски

МКД

Ковачевски: Граѓаните се уморни и ги отфрлаат партиските говори, време е да ги решиме проблемите и предизвиците

Бриф

Ковачевски: Не бараме 100 дена грејс период, предизвиците не може да чекаат

Centar

Ковачевски пред пратениците: Да се посветиме на економијата, на платите и пензиите, на поддршка на компаниите

еМагазин

Локално CivilMedia Н.Македонија Слободен Печат Скопје1 Опсервер Канал5 Курир

Ковачевски: Идентитетските прашања се темел на државата и никој не преговара за нив

Алсат-М - 15.01.2022

Luka Andreev Владите во Скопје и Софија се одлучни да изнајдат решение, вели мандатарот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски во експозето пред пратениците. Тој уверува дека за идентитетските прашања нема да се разговара, туку акцентот во ...

Ковачевски: Нема разговори за македонскиот идентитет, тој е темел на народот и државата

ТВ21

Ковачевски: Нема разговори за македонскиот идентитет, тој е темел на народот и државата

4NEWS

Ковачевски: Разговорите со Бугарија продолжуваат, но никој не смее да преговара за македонскиот идентитет и јазик

360 степени

Ковачевски: Нема разговори за македонскиот идентитет, тој е темел на народот и државата

Нетпрес

Нема разговори за македонскиот идентитет, тој е темел на народот и државата, потврди мандатарот

Локално

Ковечевски во своето излагање кажа како ќе настапи во спорот со Бугарија

Курир

А1 On Слободен Печат +инфо MakPress Канал5 Бриф Zoom Press24

Ковачевски: Имаме план за соочување со економската и енергетската криза

ТВ21 - 15.01.2022

Претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата Влада, во своето експозе пред пратениците во Собранието порача дека новата Влада има јасен и осварлив план за соочување со економската и енергетската криза и надминување на негативните последици.

Ковачевски: Инвестициите во зелени извори на енергија е патот кон обезбедување на енергетска независност

Бриф

Ковачевски: Кризата ќе ја претвориме во шанса за енергетска трансформација

Бриф

Ковачевски: Новата Влада мора да ги решава проблемите на граѓаните, најголем предизвик се економијата и енергетската криза

Мета

Ковачевски има план за соочување со економската и енергетската криза

Скопје1

Ковачевски: Имаме план за соочување со економската и енергетската криза

Канал5

Ковачевски: Имаме план за соочување со економската и енергетската криза

Нетпрес

4NEWS 24 Вести 24Инфо А1 On Макфакс Сител Слободен Печат Нова ТВ

Поврзувањето со Албанија и Бугарија е стратегиска обврска на владата до 2024 година

Независен - 15.01.2022

Врвен приоритет е изградбата на Коридорот 8, кој неоправдано доцни со децении. Поврзувањето исток-запад, со Албанија и Бугарија претставува стратегиска обврска и фокус на владата до 2024 година, истакна претседателот на СДСМ и мандатар на новата ...

Ковачевски: Поврзувањето исток-запад со Албанија и Бугарија е стратегиска обврска и фокус на Владата до 2024 година

Бриф

Поврзувањето исток-запад со Албанија и Бугарија е стратегиска обврска и фокус на Владата до 2024 година

Локално

Поврзувањето со Албанија и Бугарија е стратегиска обврска на Владата до 2024 година

ТВ21

Поврзувањето со Албанија и Бугарија е стратегиска обврска на владата до 2024 година

Нова ТВ

Ковачевски: Коридорот 8 е стратегиска обврска и фокус на Владата до 2024 година

Zoom

Поврзувањето со Албанија и Бугарија е стратегиска обврска на владата до 2024 година

Frontline

Либертас Centar Денешен CivilMedia Канал5 Сител MakPress Вечер Прес

Во тек се анализи за покачување на минималната плата, вели Ковачевски

Скопје1 - 15.01.2022

Претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата Влада, Димитар Ковачевски во своето експозе во Собранието најави дека минималната плата ќе продолжи да расте што ќе придонесе за раст и на просечната плата.

Ковачевски ветува раст на платите (ВИДЕО)

Кумановски м.

Ковачевски: Во тек се анализи за покачување на минималната плата

Сител

Ковачевски: Најавувам удвојување на економскиот раст и раст на БДП до 5 отсто, патите продолжуваат да растат

Нетпрес

Ковачевски: Платите продолжуваат да растат, во тек анализи за покачување на минималната плата

Слободен Печат

Ковачевски: Платите продолжуваат да растат

Press24

СТАПКАТА НА НЕВРАБОТЕНОСТ ЕДНОЦИФРЕНА, ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ПЕНЗИИТЕ, РАСТ НА ПЛАТИТЕ: Ковачевски образложува пред пратениците

Фактор

Либертас Frontline 24Инфо Zoom Скопје инфо Фокус Денешен

Одлука за зголемување на пензиите меѓу првите одлуки на Владата, вели Ковачевски

Скопје1 - 15.01.2022

Зголемување на пензиите ќе биде една од првите одлуки на новата влада, најави претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата влада, Димитар Ковачевски во своето експозе на денешната собраниска седница.

Ковачевски: Одлука за зголемување на пензиите меѓу првите одлуки на Владата 

Бриф

Ковачевски: Одлука за зголемување на пензиите меѓу првите одлуки на Владата

24Инфо

Ковачевски: Одлука за зголемување на пензиите меѓу првите одлуки на Владата

Локално

Ковачевски: Зголемување на пензиите ќе биде една од првите одлуки на новата влада

Сител

Ковачевски: Одлука за зголемување на пензиите меѓу првите одлуки на Владата

ТВ21

Ковачевски: Одлука за зголемување на пензиите меѓу првите одлуки на Владата

Слободен Печат

Скопје инфо Бизнис Вести 4NEWS MakPress Press24 Денешен Вечер Прес