TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: Во Кавадарци за време на полицискиот час се врши дезинфекција на воздухот во градот

ТВ21 - 27.03.2020

Службите на ЈП Комуналец покрај тоа што активно учествуваат во сите акции за дезинфекција на улиците и автомобилите кои влегуваат во градот, од вечерва започнаа со нова активност. Откако ќе започне полицискиот час ,односно од 21 часот па се до 5 ...

И денеска се дезинфицираа делови од градот

Тера - 26.03.2020

И денеска продолжија активностите за дезинфицирање на сите станбени објекти, сообраќајници и помали улици во одделни региони во градот на екипите на битолските јавни претпријатија Комуналец, Водовод, Нискоградба и Паркинзи.

Дудуш бара извинување од Чулев кон граѓаните на Шуто Оризари

24Инфо - 26.03.2020

Во однос на несреќната вечерашна изјава на Техничкиот Министер за внатрешни работи, дека голем број на прекршувања на полицискиот час се регистрирани во општина Шуто Оризари, сакам да ја информирам јавноста дека согласно податоците на полициското ...

Како изгледа правилно чистење и дезинфекција на внатрешноста на автомобилот (ВИДЕО)

Канал5 - 26.03.2020

Пандемијата на коронавирусот натера многумина сериозно да размислуваат за хигиената и чистењето на нивниот простор за живеење. Внатрешноста на автомобилот не е исклучок. Веќе претходно знаеме дека воланот е четири пати позагаден од седиштето на ...

Производите со амбалажа и дома да се дезинфицираат

Тера - 26.03.2020

Постојано се апелира на максимално одржување хигиена, постојано миење раце или средство за дезинфекција на рацете. Но, граѓаните се прашуваат што со производите кои се купуваат во маркетите? Иако последните неколку денови во поголемите маркети на ...

Корита за дезинфекција се поставуваат на влезовите во Битола

Телма - 26.03.2020

Со цел да се спречи ширење на коронавирусот, Општина Битола поставува дезинфекциони корита на влезовите од градот. „Со ова ќе се врши дезинфекција на сите возила кои влегуваат во нашата општина.

Како правилно да го исчистите и дезинфицирате автомобилот?

Кајгана - 26.03.2020

Пандемијата на коронавирусот многумина ги натера посериозно да размислат за хигиената и чистењето на просторот во кои престојуваат. Истото важи и за внатрешноста на автомобилите. Со оглед на брзото ширење на коронавирусот, се поставува прашањето ...

Во Прилеп се затвора Градскиот пазар

А1 On - 26.03.2020

Дезинфекција на јавните површини, установите и станбените згради, на четирите влеза во градот и на автомобилите, како и затворање на Градскиот пазар, еден од најголемите во регионот, се најновите мерки што се спроведуваат во Прилеп по препорака на ...

Еве како да го исчистите автомобилот за време на ЗАРАЗАТА: Обратете внимание на овие делови!

Магазин - 26.03.2020

Покрај тоа што се грижите за лична хигиена и хигиена на просторот за живеење, исто така е важно правилно да го исчистите вашиот автомобил за да спречите ширење на коронавирусот. За време на самоизолација, што е предложена мерка за превенција против ...

Како правилно да го дезинфицирате автомобилот? ВИДЕО

+инфо - 26.03.2020

Најголемата специјалност на Лари Косила е деталното чистење автомобили, па токму затоа, тој снимил видео со цел да ни објасни како правилно треба да ги дезинфицираме возилата за да се заштитиме од опасниот коронавирус.

Поделени заштитни маски и ракавици во Општина Шуто Оризари

Press24 - 26.03.2020

Општина Шуто Оризари денеска соопшти дека во интерес на здравјето на граѓаните и како заштита од коронавирусот се поделени две илјади заштитни маски во оваа локална самоуправа. Од Општина Шуто Оризари потсетуваат дека на 19 март годинава набавиле ...

Извршена дезинфекција на затворени и јавни површини во Шуто Оризари

Макфакс - 26.03.2020

Денeска по спроведената набавка на потребниот дезинфекционен материјал,започна со реализација акциониот план за дезинфекција на затворени и јавни површини на територија на општина Шуто Оризари.

Вотката и ракијата не се замена за дезинфекциските средства

А1 On - 26.03.2020

Новиот коронавирус ги поттикна луѓето почесто да мијат раце, но предизвика и „тепачка“ за дезинфекциски средства, тоалетна хартија, влажни марамчиња… А, некаде има и недостиг од сѐ тоа. Немајќи соодветен гел за дезинфекција, луѓето преоѓаат кон ...

(ФОТО) На влезовите во Битола се направија корита за дезинфекција на возилата

360 степени - 26.03.2020

На влезовите на Битола се поставија корита за дезинфекција на возилата кои влегуваат во градот, а на влезовите на пазарите, пак, ќе се постават сунѓери полни со средства за дезинфекција. Таа порача дека ќе се продолжи со вакви акции за превенција, ...

Места во автомобилот кои забораваме да ги чистиме: Домашни методи за дезинфекција

Женски магазин - 26.03.2020

За да го заштитиме нашето здравје од КОВИД-19, се фокусираме на миење на рацете и дезинфекција на домот, заборавајќи дека автомобилот е исто така многу често место кое може да биде подложнона вируси и бактерии.

Дезинфекциони корита на влезовите во Битола

Тера - 26.03.2020

Денес, завршуваат градежните активности за поставување на дезинфекциони корита на влезовите во Општина Битола, со цел превенција од ширење на корона ...

На сообраќајните влезови во Битола поставени дезинфекциони „корита” за автомобили

ММС - 26.03.2020

Градоначалникот на Битола Наташа Петровска изврши увид на градежните активности и поставувањето на т.н. дезинфекциони корита за моторните возила кои влегуваат во градот Битола. Во изјава за јавноста, Петровска порача дека акциите на дезинфекција ќе ...

Совети за дезинфекција на возилата

Фокус - 26.03.2020

Коронавирусот не е шега, па затоа почитувајте ги мерките за заштита. Дезинфекцијата е клучна за спречување на ширењето на коронавирусот. Како што редовно треба да ги миеме рацете и да ги чистиме површините во домот, така е неопходно да се врши ...

Општина Кочани ќе помага на компаниите да ги дезинфицираат производните хали

Слободен Печат - 26.03.2020

Нова акција за дезинфекција на производните хали во кочанскиот стопански сектор денеска иницира градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев, со цел спречување на можноста за ширење на болеста КОВИД-19.

Еве како правилно да го исчистите и дезинфицирате ентериерот на автомобилот

Точка - 26.03.2020

Пандемијата на коронавирусот натера многумина посериозно да размислат за хигиената и чистењето на просториите во кои престојуваат. Но, и кабината на автомобилот не е исклучок... Веќе нѝ е добро познат фактот дека воланот е 4 пати повалкан од ВЦ ...

„Дезинфекциони корита“ на влезовите во Битола

Н.Македонија - 26.03.2020

Во настојувањата да се спречат или ублажат причините и последиците од пандемијата на вирусот ковид-19, Општината Битола со јавното претпријатие „Нискоградба“ почна со изградба на „дезинфекциони корита“ на влезовите од градот.

Општинскиот кризен штаб на Куманово бара зголемување на бројот на епидемиолози

Либертас - 26.03.2020

Општинскиот кризен штаб Куманово повторно бара од Министерство за здраство и Комисија за здраство да го засили човечкиот капацитет во Ц ентарот за ј авно з дравје- Куманово, да го зголем и бројот со епидемиолози и други стручни лица во интерес на ...

Граѓаните од Македонска Каменица ќе донираат храна и хемиски средства за сиромашните и немоќните

Слободен Печат - 26.03.2020

Општина Македонска Каменица започна акција за помош на социјално-ранливите категории граѓани. За таа цел упати апел до сите физички и правни лица кои имаат можност да донираат прехранбени и хемиски производи за немоќните во услови на пандемија од ...

Автоматите за кафе во Куманово да се исклучат од употреба

+инфо - 26.03.2020

Стопанствениците и дистрибутерите на автомати за кафе на територија на Општина Куманово да се исклучат од употреба, е една од препораките од денешниот состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со превземање на активности и мерки ...

Средства за чистење и дезинфекција кои НЕ СМЕЕТЕ да ги мешате

Локално - 26.03.2020

Препораките за миење раце и дезинфекција во домот треба да се почитуваат, но добро е да знаете и кои средства во вакви услови смеете да ги комбинирате, а кои не. Генерално земено, хемиските супстанци за чистење не треба да ги мешате бидејќи нема да ...

Дезинфекциски прагови во битолскиот зелен Пазар

Либертас - 26.03.2020

– Јавното претпријатие „Пазари“ чиј основач е Општина Битола денеска внесе уште една превентивна мерка за заштита од Ковид-19. Менаџментот на претпријатието одлучи на влезовите да постави, и постави дезинфекциски прагови со кои се врши дезинфекција ...

Се дезинфицираат сите колективни станбени згради во општина Кисела Вода

Нетпрес - 26.03.2020

Општина Кисела Вода, продолжува со активностите за превенција од ширењето на вирусот Ковид-19. Имено, преку секторот за месна самоуправа и социјална грижа, од денес, се врши дезинфекција на сите колективни станбени згради на оваа територија.

Продолжува дезинфекцијата на училиштата во Гази Баба

Вечер - 26.03.2020

Општина Гази Баба информира дека Центарот за јавно здравје извршил дезинфекција на основните училишта на „Григор Прличев“ во Железара, „Вера Јоциќ“ во Хиподром, „Крум Тошев” во Трубарево и „Његош” во Јурумлери.

Дезинфекција на влезовите на пазарот во Битола

Тера - 26.03.2020

Превентивна дезинфекција на влезовите на градскиот пазар, како дел од превентивните мерки за заштита од корона вирусот. Со оглед на зголемената опасност ширењето на коронавирусот, ЈП Пазари ги затвори двата влезови во долниот влез на пазарот и ...

Како правилно да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Вистина.мк - 26.03.2020

Меѓу повеќето основни препораки за заштита од корона вирусот кои е потребно да ги следиме со цел запирање на неговото проширување, спаѓа и дезинфекцијата на мобилниот телефон. Токму мобилниот го поставуваме на разни повшини и често го допираме со ...

Аеродром подели заштитни маски и ракавици во Пензионерскиот дом и СВР – Скопје

MakPress - 26.03.2020

Мобилни тимови на Општина Аеродром и Црвен крст денеска им поделија заштитни маски и ракавици на станарите на Домот за стари „Аеродром“, како и на дежурните вработени во СВР – Скопје. Исто така, во Домот за стари беше поставен и држач со средство за ...

Продолжува дезинфекцијата на училишните згради

OhridNews - 26.03.2020

Во рамки на оперативниот план на Локалната самоуправа за превенција од ширењето на Корона вирусот Ковид-19, продолжуваат активностите за дезинфекција на училишните објекти на подрачјето на Општина Охрид.

ВНИМАНИЕ, рацете на бебето не чистете ги со средство за дезинфекција

Pedijatar.mk - 26.03.2020

На доенчињата, рацете не треба да им се чистат со средство за дезинфекција, оти бебето може рацете да ги стави во уста или да ги истрие рачињата, па може да дојде до нескана реакција, предупредува педијатарката Џована Армано.

(ВИДЕО) НЕДОСТИЖНИТЕ КИНЕЗИ-пронајдоа најефикасен начин за дезинфекција

Фактор - 26.03.2020

Една од многуте кинески компании во градот Чонгинг произведе и постави тунели за дезинфекција, кои се наменети за стерилизација на работниците кои мора да одат на работа, со цел спречување на појава и ширење на смртоносниот вирус.

Како да ги убиете вирусите во автомобилот, а да не го оштетите ентериерот?

24auto - 26.03.2020

Миењето на рацете и чистењето и дезинфекцијата на површините кои често се допираат се два најдобри начини за одбрана од ширењето од корона вирусот. Ова веќе сите го знаат и препорачуваат во секојдневието.

Кинезите имаат тунели за дезинфекција: Ништо не се остава на случајот/ВИДЕО

Вечер - 25.03.2020

Во борбата со КОВИД-19, компанија во Кина во градот Чонггинг постави „дезинфекциони тунели“, кои служат за стерилизација на работниците кои одат на работа. Во тунелите се вградени инфрацрвени детектори кои активираат спреј во моментот кога лицето ќе ...

Вкупно 12 лица во самоизолација во Македонска Каменица

Канал5 - 25.03.2020

Вкупно 12 лица потврдиле дека се во самоизолација во Македонска Каменица, но се уште нема лица со решенија за карантин. Ова го потврди градоначалничката на Македонска Каменица Соња Стаменкова, која информираше дека генерално мерките од Владата и ...

Продолжува дезинфекцијата на згради во Општина Карпош

Канал5 - 25.03.2020

Општина Карпош информира дека продолжува вонредната дезинфекција на сите колективни станбеници единици – згради, што имаат повеќе од осум домаќинства. Се работи за еднократна поддршка од Општината, како резултат на состојбата со коронавирусот.

ЈКП „Пролетер"-Ресен ги дезинфицира улиците во градот

Канал5 - 25.03.2020

Јавното комунално претпријатие „Пролетер"-Ресен денеска продолжи со дезинфекција на улиците во Ресен и околината. Дезинфекцијата со средството „натриум хипохлорид" се вршеше на главните улици во Ресен, а ќе се врши и утре, информираа од тамошната ...

Прилеп ги заострува мерките: Дезинфекција на секое возило и затворање на градскиот пазар

360 степени - 25.03.2020

Во Прилеп денеска се регистрираа првите случаи на коронавирус, а градските власти соопштија дека ги заоструваат превентивните мерки. Од утре, најави тој, се затвора и градскиот пазар, а продолжува и забраната за јавниот градски превоз.

Направете сами: Дезинфекциско средство со алое вера

Вечер - 25.03.2020

Здравствените стручњаци советуваат редовно миење на рацете со обичен сапун и вода како најдобар начин за борба против вируси и зарази, вклучително со вирусот корона. Ама, за ситуациите кога водата и сапунот не ви се достапни, гелот на основа на ...

Пазарење за време на епидемија на коронавирус: 8 мерки на заштита кои ќе ја држат заразата подалеку од вас!

Убавина и Здравје - 25.03.2020

Откриваме како треба да ги миете намирниците и дали треба да ги дезинфицирате сите амбалажи Се’ уште постојат бројни прашања во врска со купувањето намирници за време на пандемија на коронавирус.

Дезинформациите за лукот како чудесен лек сè уште се шират

Мета - 25.03.2020

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести , што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик , „ Мета.мк “ редовно пренесува што е ...

Ако редовно ги чистите овие 10 работи, немате зошто да се грижите за зараза: Евтин рецепт за најефикасното средство!

Убавина и Здравје - 25.03.2020

Нема да се заразите дома, ако овие работи секогаш се чисти Топлата вода и сапунот или детергент со леснотија ги отстрануваат нечистотиите и доволни се за отстранување на повеќето микроби. Меѓутоа, во време на епидемија или ако во домот имате членови ...

Димитриевски: Целосен карантин за Куманово и повеќе епидемиолози во Центарот за јавно здравје ВИДЕО

+инфо - 25.03.2020

Министерство за здраство и Комисија за здраство да го засили човечкиот капацитет во ЦЈЗ Куманово со зголемување на бројот со епидемиолози и други стручни лица во интерес на непречено работење и спроведување на интензивни тестирања на територија на ...

Совети за безбедно пазарување во време на коронавирус

Pedijatar.mk - 25.03.2020

Ви се чини ли дека децата, откако се дома, јадат повеќе од вообичаено? Залихите храна се трошат, треба да се надополнат, но како тоа да го направите на безбеден начин. Не заборавајте дека вирусот на картон живее 24 часа, во пластика три дена, а во ...

Нема заболени во Битола, но нема ниту опуштање

Н.Македонија - 25.03.2020

Засега, според официјалните информации, општина Битола нема пријавен случај на заболени од коронавирусот. Но ваквата состојба во никој случај не смее да ги опушти битолчани, кои досега со одредени исклучоци ги почитуваат мерките и препораките на ...

Дезинфекција на колективните згради во Гостивар

Либертас - 25.03.2020

Локалната самоуправа започна со дезинфекција на станбените згради низ градското подрачје. Мерката што ја предложи градоначалникот на Општина Гостивар, Арбен Таравари, на последниот состанок на Кризниот штаб, ја спроведува јавното претпријатие „ ...

Нема потреба од постојано перење: Како најдобро да ги дезинфицирате платнените маски по носењето?

Хаштаг - 25.03.2020

Пеглата на пареа е одлично дезинфекциско средство... Поради недостатокот на маски за заштита во аптеките, многу луѓе беа креативни и започнаа да прават сопствени. Меѓутоа, веднаш се јави и прашањето колку маски треба да направите за после секое ...

Се дезинфицираат маркетите и влезовите во зградите во Центар

Вечер - 25.03.2020

По препорака на Општина Центар, прехранбените маркети на нејзината територија ќе имаат обврска да извршат дезинфекција и заштита на внатрешноста на маркетот, вработените и потрошувачите. – Со цел зголемување на безбедноста и почитување на ...