TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Борисов: ЕУ не треба да се плаши од членство на земјите од Западен Балкан

+инфо - 17.05.2018

Борисов праша зарем не е подобро земјите од Западен Балкан да преговараат со ЕУ и да се стремат кон исполнување на европските критериуми, отколку да им се дозволи на „други геополитички играчи да го зајакнат своето и онака силно влијание во ...

Самит на ЕУ во Софија

24 Вести - 17.05.2018

Во С офија почна првата пленарна сесија на самитот на ЕУ. На Форумот учествуваат лидерите на државите на ЕУ и на Западен Балкан. ПРВАТА Пленарна сесија ја отвори бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Борисов: По 15 години повторно можност да се зборува за регионот

А1 On - 17.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија земја како претседавач на ЕУ денеска е домаќин на Самитот Еу-Западен Балкан, кој се одржува во Софија порача дека по 15 години повторно се појави можност да се зборува на темата Западен Балкан во рамки на ...

Борисов: По 15 години повторно се зборува за Западен Балкан

Р.С.Европа - 17.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија земја денеска е домаќин на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија порача дека по 15 години повторно се појавила можност да се зборува на темата Западен Балкан во рамки на процесот за интеграција на шесте земји од ...

Во Софија започна првата пленарна сесија на Самитот на ЕУ

Курир - 17.05.2018

Во Софија почна првата пленарна сесија на Самитот на ЕУ. На форумот учествуваат лидерите на државите на ЕУ и на Западен Балкан. Правата пленарна сесија ја отвори буграскиот премиер Бојко Борисов.

Бојко Борисов и Ангела Меркел во Софија го покажаа своето блиско пријателство

AKO - 17.05.2018

Европската елита вчера се собра на неформална вечера во ,,Софија Техно парк“ во Софија, пишуваат бугарските медиуми. Тие посветуваат големо внимание на начинот на кој комуницираат меѓу себе премиерот Бојко Борисов и германската канцеларка Ангела ...

Лидерите на ЕУ се потпишаа и оставија пораки на ,,специјалната маса“ по заедничката вечера во Софија

AKO - 17.05.2018

,,Синоќа, лидерите на ЕУ ги напишаа своите пораки на специјалната маса на лента во ,,Софија Техно парк“. Денеска го започнуваме Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија “- пишува на ФБ профилот на бугарскиот премиер Бојко Борисов, каде се постирани и ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот за името

24 Вести - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави ден пред официјалниот почеток на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Алсат-М - 16.05.2018

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, изјави дека доаѓањето на лидерите од ЕУ во Софија на Самитот ЕУ-Западен Балкан и нивното запознавање со проблемите од регионот претставува успех, но дека се зависи од самиот Западен Балкан.

Софија: По самитот остануваат домашните проблеми

Либертас - 16.05.2018

Софија е под рефлекторите на медиумите поради самитот ЕУ-Западен Балкан. Иницијативата на Бугарија посветена на соседството наидува на поддршка и од бугарските граѓани. Но, тие укажуваат и на домашните проблеми, пишува Дојче веле .

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

А1 On - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

А1 On - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Неформална вечера на лидерите на ЕУ во Софија

Р.С.Европа - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск вечер во Софија организира неформална вечера за лидерите на Европската унија пред утрешниот самит. На вечерата, како што е најавено, лидерите ќе се фокусираат врз дигитализацијата на Европа, ...

Денеска во Софија се одржа самитот на Европската народна партија, Мицкоски одржа неколку билатерални средби

Курир - 16.05.2018

Денеска во Софија се одржува самит на Европската народна партија, на кој учесник е и македонската опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ. На самитот претседателот на ЕПП порача дека запдно-европските земји мора и формално- правно да станат дел од европското ...

Борисов: ЕУ не треба да се плаши од членство на земјите од Западен Балкан

А1 On - 17.05.2018

Европската унија не треба да се плаши од прием на земјите од Западен Балкан, чиј бруто домашен производ заедно е колку оној на Словачка, а нивното население е помалубројно од она на Романија, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов по ...

Борисов: По 15 години повторно можност да се зборува за регионот

Независен - 17.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија земја како претседавач на ЕУ денеска е домаќин на Самитот Еу-Западен Балкан, кој се одржува во Софија порача дека по 15 години повторно се појави можност да се зборува на темата Западен Балкан во рамки на ...

Во Софија започна првата пленарна сесија на Самитот на ЕУ

Сител - 17.05.2018

Во Софија почна првата пленарна сесија на Самитот на ЕУ. На форумот учествуваат лидерите на државите на ЕУ и на Западен Балкан. Правата пленарна сесија ја отвори буграскиот премиер Бојко ...

Борисов и Меркел го покажаа блиското пријателство

Република - 17.05.2018

Германија и Бугарија преку нивните политички функционери Ангела Меркел и Бојко Борисов покажуваат колку се блиски. Медиумите во Софија посветуваат големо внимание на начинот на комуникација меѓу бугарскиот премиер Борисов и германската канцеларка ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Курир - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Стандард - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Неформална вечера на лидерите на ЕУ во Софија

Алсат-М - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск вечер во Софија организира неформална вечера за лидерите на Европската унија пред утрешниот самит. На вечерата, како што е најавено, лидерите ќе се фокусираат врз дигитализацијата на Европа, ...

Во Софија се одржа самитот на Европската народна партија, Мицкоски ооствари неколку билатерални средби

Република - 16.05.2018

Денеска во Софија се одржува самит на Европската народна партија, на кој учесник е и македонската опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ. На самитот претседателот на ЕПП порача дека запдно-европските земји мора и формално- правно да станат дел од европското ...

Борисов: ЕУ не треба да се плаши од членство на земјите од Западен Балкан

Локално - 17.05.2018

Европската унија не треба да се плаши од прием на земјите од Западен Балкан, чиј бруто домашен производ зедно е колку оној на Словачка, а нивното население е помалубројно од она на Романија, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов по ...

Борисов: Сите разбираат колку е важен Западен Балкан

Н.Македонија - 17.05.2018

Сите разбираат колку е важен Западен Балкан и затоа 15 години по средбата во Солун имаме можност денеска да разговараме за таа тема, рече бугарскиот премиер Бојко Борисов, пред отворањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан, кој се одржува во Софија.

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Вечер - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Убеден сум дека Балканот ќе стане едно од најдобрите места за живеење во Европа

Фокус - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Борисов: ЕУ не треба да се плаши од членство на земјите од Западен Балкан

Сител - 17.05.2018

Европската унија не треба да се плаши од прием на земјите од Западен Балкан, чиј бруто домашен производ зедно е колку оној на Словачка, а нивното население е помалубројно од она на Романија, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов по ...

Борисов: По 15 години повторно можност да се зборува за регионот

Либертас - 17.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија земја како претседавач на ЕУ денеска е домаќин на Самитот Еу-Западен Балкан, кој се одржува во Софија порача дека по 15 години повторно се појави можност да се зборува на темата Западен Балкан во рамки на ...

Борисов: Се надеваме дека брзо ќе се реши спорот за името, не ви солиме памет

еМагазин - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Независен - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Борисов: ЕУ не треба да се плаши од членство на земјите од Западен Балкан

Независен - 17.05.2018

Европската унија не треба да се плаши од прием на земјите од Западен Балкан, чиј бруто домашен производ зедно е колку оној на Словачка, а нивното население е помалубројно од она на Романија, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов по ...

Борисов: По 15 години повторно можност да се зборува за регионот

Канал5 - 17.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија земја како претседавач на ЕУ денеска е домаќин на Самитот Еу-Западен Балкан. Кој се одржува во Софија порача дека по 15 години повторно се појави можност да се зборува на темата Западен Балкан во рамки на ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

+инфо - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Локално - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Борисов: ЕУ не треба да се плаши од членство на земјите од Западен Балкан

Слободен Печат - 17.05.2018

Европската унија не треба да се плаши од прием на земјите од Западен Балкан, чиј бруто домашен производ зедно е колку оној на Словачка, а нивното население е помалубројно од она на Романија, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов по ...

Борисов: По 15 години повторно можност да се зборува за регионот

Телма - 17.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија земја како претседавач на ЕУ денеска е домаќин на Самитот Еу-Западен Балкан, кој се одржува во Софија порача дека по 15 години повторно се појави можност да се зборува на темата Западен Балкан во рамки на ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Независен - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

+инфо - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Борисов ја охрабрува ЕУ да не се плаши од Западен Балкан

Фокус - 17.05.2018

Европската унија не треба да се плаши од прием на земјите од Западен Балкан, чиј бруто домашен производ зедно е колку оној на Словачка, а нивното население е помалубројно од она на Романија, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов по ...

Борисов: Колку помалку изјави за спорот со името – толку поголеми шанси за успех

МКД - 17.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, чија земја како претседавач на ЕУ денеска е домаќин на Самитот ЕУ - Западен Балкан, кој се одржува во Софија, порача дека по 15 години повторно се појави можност да се зборува на темата Западен Балкан во рамки на ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Нова ТВ - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Н.Македонија - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Борисов: ЕУ не треба да се плаши од членство на земјите од Западен Балкан

Либертас - 17.05.2018

Европската унија не треба да се плаши од прием на земјите од Западен Балкан, чиј бруто домашен производ зедно е колку оној на Словачка, а нивното население е помалубројно од она на Романија, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов по ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Н.Македонија - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Либертас - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои се соочува регионот претставува успех, но на крајот се зависи од самиот Западен ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Локално - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот за името

Р.С.Европа - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во Софија, како и ден пред ...

Борисов за името: Тоа е ваша работа, немојте да помислите дека ви солиме памет

Фактор - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов се надева дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Тој ова го изјави ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во Софија, како и ден пред новата ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Слободен Печат - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Република - 16.05.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов ова го изјави еден ден пред официјалниот почеток на Самитот ЕУ-Западен Балкан што се одржува во ...