TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Макрон ја нападна Турција: Соработуваат со сојузниците на Исламската држава!

Точка - 03.12.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ја обвини Турција за соработка со сојузниците на Исламската држава и порача дека Анкара мора да го разјасни тоа во текот на актуелниот самит. „Терористичките групи денес се заеднички непријател.

Дали НАТО е клинички мртво?

Нова ТВ - 03.12.2019

Откако францускиот претседател Емануел Макрон го нарече НАТО „клинички мртво“, американскиот претседател Доналд Трамп ги оцени неговите зборови како пакосни. Трамп исто така изјави дека може да ја види Франција отцепена од Западната воена алијанса.

Макрон повикува на „стратешки дијалог“ со Русија

Р.С.Европа - 03.12.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска повика нa сеопфатни разговори со Русија, пред самитот во Лондон по повод 70-годишнината на НАТО. „Важно е да имаме стратешки дијалог со Русија“, рече Макрон денеска за време на состанокот со ...

Макрон: Сè уште мислам дека НАТО е клинички мртво (ВИДЕО)

МКД - 03.12.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон го повтори денес ставот дека НАТО е во состојба на „клиничка смрт", на разочарување на членките на Алијансата, воочи почетокот на самитот на организацијата во Лондон.

Меркел е оптимист пред самитот на НАТО

Локално - 03.12.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е оптимист пред самитот на НАТО, и покрај недоразбирањата меѓу членките за состојбите во Алијансата. -Разговорите што ги имавме со турскиот претседател покажуваат дека секогаш се добри ...

Макрон не отстапува од својот став: И понатаму мислам така

Независен - 03.12.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон го повтори денеска својот став дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“. Тој ова го истакна, на разочарување на членките на Алијансата, во пресрет на почетокот на самитот на оваа организација во Лондон.

Јубилеен НАТО Самит во Лондон – македонија на иста маса со светските лидери

24 Вести - 03.12.2019

„Многу навредлива“ е неодамнешната изјава на францускиот претседател Емануел Макрон дека „НАТО е во состојба на мозочна смрт“. Ова го изјави американскиот претседател Доналд Трамп во Лондон пред дводневниот Самит на Северноатлантската алијанса.

Иако е сам против сите, сепак не попушта: Макрон порача дека стои зад своите зборови за НАТО

Точка - 03.12.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон кој се најде на мета на критики на западните лидери поради неговата изјава дека НАТО минува низ „мозочна смрт“, вели дека стои зад своите зборови.

Макрон: И натаму мислам дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“

А1 On - 03.12.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска го повтори ставот дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт“. На големо разочарување на членките на Алијансата, тој ова го кажа во пресрет на самитот на оваа организација во Лондон.

Макрон повтори дека НАТО е во состојба на мозочна смрт

Макфакс - 03.12.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, го повтори ставот дека НАТО е во состојба на мозочна смрт, на разочарување на членките на Алијансата пред самитот во Лондон. „Сè уште мислам така“, рече Макрон на заедничката прес-конференција со ...

Макрон уште мисли дека НАТО е во состојба на „мозочна смрт”

Слободен Печат - 03.12.2019

И натаму така мислам, рече Макрон на заедничката прес конференција со американскиот претседател Доналд ...

Бурен почеток на Самитот на НАТО – Трамп веднаш го нападна Макрон (ВИДЕО)

Канал5 - 03.12.2019

Доналд Трамп го нападна францускиот претседател Емануел Макрон во пресрет на Самитот на кој се одбележува 70-годишнината на НАТО. Годишнината може да се слави во помалку празнична атмосфера со оглед на несогласувањата околу Сирија и финансирањето на ...

Тензичен почеток на Самитот на НАТО , Трамп се скара со Макрон

Канал5 - 03.12.2019

Дека прославата на 70-тиот роденден на НАТО нема да мине со шарени конфети и шампањско, стана јасно уште на првиот ден од НАТО Самитот во Лондон. Тоа попладнево го покажа и долгоочекуваниот дуел меѓу Трамп и Макрон, попладнево.

Изјавата на Макрон дека НАТО е во кома е навредлива, кажа Трамп

Сакам да кажам - 03.12.2019

Доналд Трамп го нападна својот сојузник, францускиот претседател Емануел Макрон, дека неговата забелешка дека НАТО е во кома е многу навредлива. Трамп пристигна во Лондон, каде што денеска се отвора тридневниот самит на лидерите на НАТО, на кој ќе ...

Трамп до Макрон на Самитот во Лондон: Изјавата за НАТО е непристојна

Глас на Америка - 03.12.2019

По интервјуто за „Економист“, Макрон објасни дека НАТО треба да се фокусира на проблеми, кои не се поврзани само со буџетот за одбрана на државите ВАШИНГТОН — Претседателот на САД Доналд Трамп го критикуваше францускиот претседател Емануел Макрон, ...

Трамп во Лондон ги нападна Макрон и ЕУ, се претстави како „фан“ на брегзитот и зборуваше за „човекот ракета“

Нетпрес - 03.12.2019

Американскиот преседател Доналд Трамп во вторникот директно го нападна францускиот претседател Емануел Макрон во пресрет на самитот со кој во Лондон ќе бидат одбележани 70-те години од создавање на НАТО пактот, со што се навестува тензична средба со ...

Ќе има ли вистински аплауз на прославата 70 години НАТО?

Телма - 03.12.2019

Лидерите на земјите членки на најмоќната воена алијанса уште синоќа почнаа да пристигнуваат во Лондон. Прв кој стапна на британско тло беше кандаскиот премиер Џастин Трудо, а кратко по него и американскиот претседател Трамп.

Макрон ја зајакнува француската поморска флота

А1 On - 03.12.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон пред Самитот на НАТО во Лондон изјави дека Франција нарачала шест нови патролни чамци за надгледување на нејзините прекуморски области (француските територии надвор од Европа), тврдејќи дека таа земјата е лидер ...

Турција - проблематичното дете на НАТО

Deutsche Welle - 03.12.2019

Анкара често работи на своја рака, на пример со купувањето ракетен одбранбен систем од Русија, а не од партнерот од НАТО - САД, или со инвазијата во северна Сирија, без претходни консултации со сојузниците.

Трамп: Коментарите на Макрон за НАТО се „многу злобни, неучтиви“

МКД - 03.12.2019

За време на состанокот на НАТО во Британија американскиот претседател рече дека коментарот на неговиот француски колега дека алијансата е клинички мртва е навредлив. Американскиот претседател Доналд Трамп влезе во вербалната војна меѓу неговиот ...

Трамп: Коментарите на Макрон за НАТО се навредливи и одвратни

Макфакс - 03.12.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека коментарите на францускиот претседател, Емануел Макрон, за мозочната смрт на НАТО биле многу навредливи за останатите 28 членки на алијансата.

Француски печат: Дали Емануел Макрон ќе го  воскресне НАТО

Опсервер - 03.12.2019

НАТО се состанува во Лондон во присуство и на претседателот на Франција Емануел Макрон, кој тврди дека организацијата е во состојба на „клиничка смрт“. НАТО е најстарата воена алијанса во светот, таа го слави својот 70-ти роденден во Лондон.

Трамп: Изјавата на Макрон за НАТО е навредлива

Локално - 03.12.2019

НАТО служи на голема цел, изјави американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Лондон пред почетокот на Самитот на Северноатлантската алијанса. Трамп истакна оти е „многу навредлива“ неодамнешната изјава на францускиот претседател Емануел Макрон ...

Трамп замина на самит на НАТО во Лондон, под притисок да се држи настрана од британските избори

МКД - 02.12.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп замина денес на самит на НАТО во Лондон и е под притисок од британскиот премиер Борис Џонсон да одолее на искушението да интервенира во британската изборна кампања што следи подоцна во декември, пренесе Ројтерс ...

Та не е саде Трамп на два памета околу НАТО

Оff.net - 02.12.2019

Кога Трамп дојде на власт една од првите изјави во дипломатскиот домен се однесуваше на НАТО и неговата излишност од американска перспектива што предизвика драма и пискотници од Мадрид до Берлин.

Нервоза во НАТО пред славеничкиот самит во Лондон

Deutsche Welle - 02.12.2019

Што ќе донесе самитот по повот прославата на 70-годишнината на НАТО? Дали Алијансата навистина е во состојба на „клиничка смрт“? Претстојната средба на врвот на Алијансата може да донесе различни изненадувања.

Самитот на НАТО ќе го спои проблематичното трио

Н.Македонија - 02.12.2019

Приказна за тројцата претседатели Економист Прославата за седумдесетгодишнината од постоењето на НАТО требаше да биде триумфален марш. Просечниот животен век на сојузите за колективна одбрана во текот на изминатите пет века беше само 15 години.

Макрон има формула за преземање на контролата во ЕУ?

Н.Македонија - 02.12.2019

Две и пол години по уривањето на францускиот естаблишмент и влегувањето во претседателската палата, Емануел Макрон се обидува да ја зацврсти својата позиција како голем лидер во Европската Унија.

Купувањето оружје ги бетонира сојузништвото и лојалноста

Н.Македонија - 02.12.2019

Колку влијаат бизнисите на глобалните производители на армиско оружје и оружени системи врз државните релации меѓу земјата продавач и онаа што купува и дали глобалната трговија со оружје ја моделира меѓународната политика од која Македонија во ...

ЕУ и затворање на вратата за сиромашните

+инфо - 02.12.2019

Но имајќи го предвид актуелниот развој, сосема е јасно дека оној ден кога Македонија и Албанија, како и другите западнобалкански земји, би се зачлениле во ЕУ, мигрантските трендови кои подразбираат „одлив на мозоци“ и празнење на сиромашните ...

ЕУ и затворање на вратата за сиромашните

Либертас - 02.12.2019

Станува ли ЕУ посилна доколку се прошири и биде поголема? Тоа е едно од прашањата кое и понатаму предизвикува контроверзи откако Емануел Макрон најави иницијатива како обид за преземање на лидерска улога во европската политика.

Трамп: Изјавата на Макрон за НАТО е навредлива

Курир - 03.12.2019

НАТО служи на голема цел, изјави американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Лондон пред почетокот на Самитот на Северноатлантската алијанса. Трамп истакна оти е „многу навредлива“ неодамнешната изјава на францускиот претседател Емануел Макрон ...

Трамп: Изјавата на Макрон за НАТО е навредлива

+инфо - 03.12.2019

НАТО служи на голема цел, изјави американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Лондон пред почетокот на Самитот на Северноатлантската алијанса. Трамп истакна оти е „многу навредлива“ неодамнешната изјава на францускиот претседател Емануел Макрон ...

Трамп: Изјавата на Макрон за НАТО е навредлива

24Инфо - 03.12.2019

НАТО служи на голема цел, изјави американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Лондон пред почетокот на Самитот на Северноатлантската алијанса. Трамп истакна оти е „многу навредлива” неодамнешната изјава на францускиот претседател Емануел Макрон ...

Трамп: Изјавата на Макрон за НАТО е многу навредлива и опасна

Слободен Печат - 03.12.2019

Трамп истакна оти е „многу навредлива" неодамнешната изјава на францускиот претседател Емануел Макрон дека „НАТО е во состојба на мозочна смрт". НАТО служи на голема цел, изјави американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Лондон пред почетокот ...

Трамп: Никој нема поголема потреба од НАТО од Франција

iPortal - 03.12.2019

НАТО служи на голема цел, изјави американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Лондон пред почетокот на Самитот на Северноатлантската алијанса. Трамп истакна оти е „многу навредлива“ неодамнешната изјава на францускиот претседател Емануел Макрон ...

Трамп: Изјавата на Макрон за НАТО е навредлива

MakPress - 03.12.2019

НАТО служи на голема цел, изјави американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Лондон пред почетокот на Самитот на Северноатлантската алијанса. Трамп истакна оти е „многу навредлива“ неодамнешната изјава на францускиот претседател Емануел Макрон ...

Трамп: Изјавата на Макрон за НАТО е навредлива

А1 On - 03.12.2019

НАТО служи на голема цел, изјави американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Лондон пред почетокот на Самитот на Северноатлантската алијанса. Трамп истакна оти е „многу навредлива“ неодамнешната изјава на францускиот претседател Емануел Макрон ...

Трамп: Изјавата на Макрон за НАТО е навредлива

Опсервер - 03.12.2019

НАТО служи на голема цел, изјави американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Лондон пред почетокот на Самитот на Северноатлантската алијанса. Трамп истакна оти е „многу навредлива“ неодамнешната изјава на францускиот претседател Емануел Макрон ...

Француски печат: Дали Емануел Макрон ќе го  воскресне НАТО

24Инфо - 03.12.2019

НАТО се состанува во Лондон во присуство и на претседателот на Франција Емануел Макрон, кој тврди дека организацијата е во состојба на „клиничка смрт”. НАТО е најстарата воена алијанса во светот, таа го слави својот 70-ти роденден во Лондон.

ФРАНЦУСКИ МЕДИУМИ: Дали Макрон ќе го воскресне НАТО од клиничката смрт?

Денешен - 03.12.2019

НАТО се состанува во Лондон во присуство и на претседателот на Франција Емануел Макрон, кој тврди дека организацијата е во состојба на „клиничка смрт“. НАТО е најстарата воена алијанса во светот, таа го слави својот 70-ти роденден во Лондон.

Француски печат: Што бара Макрон од НАТО?

Слободен Печат - 03.12.2019

НАТО е најстарата воена алијанса во светот, таа го слави својот 70-ти роденден во Лондон. Но, денес кој е нејзиниот непријател, каква стратегија? Ова се, според извор во Елисејската палата, прашањата поставени од Емануел Макрон до неговите партнери ...

Француски печат: Дали Емануел Макрон ќе го воскресне НАТО

Локално - 03.12.2019

НАТО се состанува во Лондон во присуство и на претседателот на Франција Емануел Макрон, кој тврди дека организацијата е во состојба на „клиничка смрт“. НАТО е најстарата воена алијанса во светот, таа го слави својот 70-ти роденден во Лондон.

Француски печат: Дали Емануел Макрон ќе го воскресне НАТО

А1 On - 03.12.2019

НАТО се состанува во Лондон во присуство и на претседателот на Франција Емануел Макрон, кој тврди дека организацијата е во состојба на „клиничка смрт“. НАТО е најстарата воена алијанса во светот, таа го слави својот 70-ти роденден во Лондон.

Француски печат: Дали Емануел Макрон ќе го воскресне НАТО

CivilMedia - 03.12.2019

НАТО се состанува во Лондон во присуство и на претседателот на Франција Емануел Макрон, кој тврди дека организацијата е во состојба на „клиничка смрт“. НАТО е најстарата воена алијанса во светот, таа го слави својот 70-ти роденден во Лондон.

Макрон ја зајакнува француската поморска флота

24Инфо - 03.12.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон пред Самитот на НАТО во Лондон изјави дека Франција нарачала шест нови патролни чамци за надгледување на нејзините прекуморски области (француските територии надвор од Европа), тврдејќи дека таа земјата е лидер ...

Трамп: Коментарите на Макрон за НАТО се навредливи и одвратни

Точка - 03.12.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека коментарите на францускиот претседател Емануел Макрон за мозочната смрт на НАТО биле многу навредливи за останатите 28 членки на алијансата.

Трамп го прекори Макрон и ја предупреди ЕУ

Н.Македонија - 03.12.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека коментарите на францускиот претседател Емануел Макрон за мозочната смрт на НАТО биле многу навредливи за останатите 28 членки на Алијансата.

Макрон ја зајакна флотата: Франција е ВОДЕЧКА поморска сила во Европа

Слободен Печат - 03.12.2019

Тој додаде дека „Франција е втора најголема поморска сила во светот". Францускиот претседател Емануел Макрон пред Самитот на НАТО во Лондон изјави дека Франција нарачала шест нови патролни чамци за надгледување на нејзините прекуморски области ...

Макрон ја зајакнува француската поморска флота

Република - 03.12.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон пред Самитот на НАТО во Лондон изјави дека Франција нарачала шест нови патролни чамци за надгледување на нејзините прекуморски области (француските територии надвор од Европа), тврдејќи дека таа земјата е лидер ...