TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Гази Баба и Аеродром над 1.400 заразени од Ковид-19

Фокус - 21.11.2020

Од активните случаи на заразени од Ковид-19, кои во моментот се 20.485, речиси половина се од Скопје, односно 9.854. Од нив, пак, најголемиот број се од општините Гази Баба и Аеродром, каде што бројот на заразени надмина 1.400 заразени, а тука ...

Расте бројот за заразени со коронавирус во Скопје – Гази Баба и Аеродром имаат над 1 400 активни случаи

360 степени - 21.11.2020

Уште три општини се со по 1 200 заразени Од новорегистрираните 1 182 случаи заразени со коронавирус во изминатото деноноќие во земјава, најмногу – 544 се во Скопје. Со тоа, бројот на активни случаи во главниот град изнесува 9 854 лица, од вкупно 20 ...

Во Скопје се речиси половина од заболените од Ковид-19 во земјава

А1 On - 21.11.2020

Од новорегистрираните 1 182 случаи заразени со коронавирус во изминатото деноноќие во земјава, најмногу – 544 се во Скопје. Со тоа, бројот на активни случаи во главниот град изнесува 9 854 лица, од вкупно 20 485 на територија на цела Македонија.

На секои 5 минути брзата помош носеше заразени лица во Битола, само последниот месец битката со Ковид-19 ја загубија 40 ...

ТВ21 - 21.11.2020

На секои 5 минути амбулантното возило носеше по еден заразен. Овие снимки ТВ21 ги снимаше вчера во битолската болница, во делот каде се пациентите заразени со корона вирус. Изгледа Битола станува ново жариште на Ковид-19.

Во Албанија 737 заразени, 414 оздравени и 13 починати од Ковид-19

ТВ21 - 21.11.2020

Во Албанија и во изминатото деноноќие регистрирани се високи бројки на новозарзени со Ковид-19, на оздравени но и на починати. -Од направените 2.470 тестови ковид позитивни биле 737 лица, што е 30 отсто од тестираните случаи.

Рекорден број на новозаболени од ковид-19 во Кичево

Н.Македонија - 21.11.2020

Кичево денес забележа рекорден број на новозаболени од ковид-19, вкупно 55, со што го собори досегашниот неславен рекорд од 44 лица инфицирани од овој вирус. Во изминатите десетина дена во оваа општина со 56.000 жители, има драстичен скок на ...

25 починати, 1.182 новозаболени во последните 24 часа

+инфо - 21.11.2020

Починати се 25 лица, шест пациенти од Скопје (84, 77, 78, 83, 60 и 59), четири од Куманово (70, 61, 66 и 77), еден од Штип (72), тројца пациенти од Прилеп (45, 75 и 71), тројца од Тетово (58, 76 и 59), двајца од Велес (71 и 88), еден од Битола (54), ...

За 24 часа во Грција починаа 108 лица од Ковид-19

А1 On - 21.11.2020

Во изминатите 24 часа, во Грција починаа 108 лица од Ковид-19, што е нов негативен рекорд на смртни случаи на дневно ниво во земјата. На апарати се приклучени 522 пациенти, односно тројца повеќе од вчера.

Никој не ги брои болните кои имале симптоми ама оздравеле пред да се тестираат за ковид-19

+инфо - 21.11.2020

Матичните лекари потврдуваат дека има голем број пациенти кои развиле симптоми на ковид-19, се лекувале, но не стасале да се тестираат поради тоа што немало термини или термините им биле закажани дури откако оздравеле.

Корона пресек: Во Скопје вирусот е најактивен во пет скопски општини

Локално - 21.11.2020

Во Скопје денеска беа регистрирани 544 нови случаи на Ковид 19. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во ...

ИЈЗ регистрира 707 оздравени пациенти од ковид

Локално - 21.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3109 тестирања, а регистрирани се 1182 нови случаи на ковид-19 Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 707 оздравени пациенти од: Скопје-375, Куманово-33, Штип-22, ...

Во Србија 5.774 нови заразени со корона вирусот и 28 починати

Фокус - 21.11.2020

Во последните 24 часа биле потврдени 5.774 нови случаи на коронавирус во Србија, а 28 од заразените починале. Според новите податоци на Министерството за здравство на Србија, 209 пациенти кои се хоспитализирани во болниците се на респиратори.

Убава вест: 707 оздравени од Ковид-19

еМагазин - 21.11.2020

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 707 оздравени пациенти од Ковид-19 од: Скопје-375, Куманово-33, Штип-22, Прилеп-46, Тетово-53, Велес-29, Битола-3, Охрид-2, Кавадарци-17, Гостивар-21, Гевгелија-18, Струмица-15, Крива Паланка-1, ...

Бројот на позитивни случаи на коронавирус во Словенија и натаму рапидно се зголемува

А1 On - 21.11.2020

Во Словенија се потврдени 1.690 нови позитивни случаи на коронавирус од направени 6.580 тестови во последните 24 часа, а 31 лице почина како резултат на Ковид-19, со што вкупниот број на смртни случаи достигна повеќе од илјада, соопшти денеска ...

Вечерен преглед на вести: Таравари му ги симна маските на Мицкоски, под нив нема образ, ДКСК е последна надеж за ...

Frontline - 21.11.2020

ТАРАВАРИ му ги симна маските на Мицкоски, под нив нема образ . ДКСК – последна надеж за граѓаните во борбата против корупцијата. ДЕНЕСКА се регистрирани 1182 нови случаи на Ковид-19, оздравени се 707 пациенти, a починати се 25 лица.

НОВИ ПОДАТОЦИ ОД ИТАЛИЈА: Скоро 35.000 новоинфицирани за само еден ден!

Локално - 21.11.2020

Во Италија, во последните 24 часа биле потврдени 34.767 нови случаи на коронавирус, а 692 лица починале, објави Министерството за здравство. Ова е мало намалување во споредба со претходниот ден, кога 37.242 новоинфицирани и 699 починаа, пренесува ...

Повеќе од 700 новозаразени во Косово, 19 починаа

Независен - 21.11.2020

Во Косово во последните 24 часа регистрирани се 711 новозаразени од корона вирус, додека од последиците о заразата починаа 19 пациенти. Како што е наведено во објавата на официјалната Фејсбук страница, тестирани се 1.633 лица, а во моментот активни ...

Никогаш повеќе пациенти на респиратор во Србија

ТВ21 - 21.11.2020

Според најновите податоци од Србија, во последните 24 часа се регистрирани 5.774 нови случаи на Ковид-19, од тестирани 16.938 лица. Според новите информации, никогаш повеќе ациенти не се наоѓале на респиратор во оваа земја.

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Украина

Слободен Печат - 21.11.2020

Според податоците на Министерството за здравство на Украина, во последните 24 часа евидентирани се рекордни нови 14.580 случаи, со што вкупната бројка на заразени во земјата се зголеми на 612.665.

Корона вирусот забрзано се шири во Неготино

Фокус - 21.11.2020

Жена од Неготино на возраст од 67 години, позитивна на Ковид-19 почина на Инфективна клиника во Скопје, а до 13 часот се пристигнати 19 позитивни резултати, известуваат од ЦЈЗ Кавадарци. Уште резултати од земени брисови се очекуваат во тек на денот.

Уште 25 починати и 1.182 заразени од коронавирус во последните 24 часа во Македонија

Expres - 21.11.2020

Нови 25 смртни случаи и уште 1.182 заразени е билансот од битката со Ковид-19 во последното деноноќие во Македонија. Од починатите, шестмина се од од Скопје на возраст од 84, 77, 78, 83, 60 и 59 години, чеворица од Куманово (70, 61, 66 и 77), по ...

Во Битола нови 28 лица позитивни на ковид-19, оздравени 3, починато едно лице

Битола Њуз - 21.11.2020

Денес во Битола, според информации на Министерството за здравство има нови 28 лица кои се позитивни на ковид-19, а има и три оздравени лица. Со денешните бројки во досега има во Битола 1.637 случаи на ковид-19, а активни се 808.

Денеска во светот се регистрирани над 58 милиони заболени со коронавирусот

Канал5 - 21.11.2020

Бројот на лица заразени со коронавирус денеска надмина 58 милиони.Лоши биланси се бележат на сите континенти. Премиерот на Полска, Матеуш Моравиецки, денеска објави дека следната сабота ќе бидат повторно отворени трговскитње центри со цел да се ...

Рекордни 3573 новозаболени во Хрватска, од утре строги мерки

Канал5 - 21.11.2020

Во последните 24 часа, во Хрцватска се евидентирани 3573 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи е вкупно 19.079. Ова е најголем број нови дневни случаи на инфекција од почетокот на епидемијата.

Коронавирусот дивее во Србија: Регистрирани 5.774 нови случаи- никогаш поголем број на пациенти на респиратор

Press24 - 21.11.2020

Во последните 24 часа, 16.938 граѓани во Србија биле тестирани на коронавирусот, а 5.774 биле позитивни. За жал, починаа 28 пациенти. Има 209 пациенти на респиратор во болниците низ Србија, што е најмногу од сега.

Во Србија 5.774 новозаболени од Ковид-19, 28 лица почина, 209 се на респиратори

А1 On - 21.11.2020

Во последните 24 часа во Србија има 5.774 новозаразени со коронавирусот, а починале 28 лица. Направени се 16.983 тестови. На респиратори се 209 пациенти што е најмногу од почетокот на кризата информираат здравствените власти.

Речиси 4 000 новозаразени со коронавирус во Бугарија, 129 починати

Канал5 - 21.11.2020

Во Бугарија, во последните 24 часа биле направени 9.786 тестови, од кои е потврден позитивен резултат во 3.983 случаи. Во истиот период починале уште 129 лица и 1.061 се опоравиле, објави агенцијата БТА.

Во Австрија за една недела починаа дури 600 лица од Ковид-19, денес 104 и 6.611 новозаразени

Локално - 21.11.2020

Коронавирусот во Австрија е во смртоносен поход. За само една недела одзеде дури 600 животи. Во изминатите 24 часа починаа уште 104 пациенти од „Ковид-19“, а вкупниот број на смртни случаи во Австрија од почетокот на пандемијата до саботата се ...

Бројката на заразени во Светот надмина 58 милиони

ТВ21 - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Светот надмина 58 милиони. Лошите бројки и растечки нови случаи има на сите континенти во моментов. Некои земји со денови веќе бележат рекорди на новозаразени, но и починати лица.

Сексот после корона е опасен, докторите препорачуваат да се почека барем еден месец

Макфакс - 21.11.2020

Оние луѓе кои закрепнуваат од коронавирусот, најмалку 30 дена треба да се пазат од големи напори. Пациентите кои се заразиле со коронавирус не треба да водат љубов најмалку еден месец по закрепнувањето од инфекцијата, предупредуваат експертите.

Ситуацијата во Русија е критична: Рекорден број на заразени и починати

Точка - 21.11.2020

Бројката на заразени со коронавирус во Русија е зголемена за 24,822, најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата, е ова е четврти пат оваа седмица Москва да пријавува рекорден број на новозаразени на дневно ниво.

Во Бугарија речиси 4 000 новозаразени со коронавиру, а 129 починати

Нетпрес - 21.11.2020

Во Бугарија, во последните 24 часа биле направени 9.786 тестови, од кои е потврден позитивен резултат во 3.983 ...

Црна ковид статистика: Во светот заразени 58 милиони луѓе, починати 1,3 милиони

Слободен Печат - 21.11.2020

Во светот досега се заразени 58.004.872 лица со коронавирусот, 40.192.380 пациенти се излекувале, а 1.379.512 починале, се наведува на веб-страницата на „Ворлдметерс”. Во моментов има 16.432.980 активни случаи.

И понатаму бројат мртви: Земјата разнесена од короната

Локално - 21.11.2020

Вкупниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Чешка двојно се зголеми во текот на ноември и надмина 7.000, според податоците на Министерството за здравство. На крајот на октомври, Чешка потврди 3.523 смртни случаи како резултат на инфекција со ...

Турција регистрираше рекорден број на починати во еден ден: Од денеска на сила полициски час

Точка - 21.11.2020

Турција синоќа објави дека во последното деноноќие се регистрирани 141 смртни случаи како последица на коронавирус, што е најголем број досега во оваа земја. После најновите бројки кои ги соопшти Министерството за здравство, бројот на починати како ...

Нови 28 лица починаа во Србија од Ковид-19, рекорден број се на респиратори

Локално - 21.11.2020

Во последните 24 часа во Србија биле регистрирани 5.774 новозаболени лица, а од коронавирусот починале 28 лица. Тестирани се 16.938 лица. Особено загрижува фактот што бројот на пациенти на респиратори се искачи на рекордни ...

Црно деноноќие за Хрватска со неславни рекорди: Најмногу заразени и починати

Слободен Печат - 21.11.2020

Хрватска во последните 24 часа се потврдени 3.573 случаи на коронавирус, а починаа 47 лица. Тоа е најголем број на нови дневни случаи на зараза од почеток на епидемијата. Од почетокот на епидемијата, во Хрватска се потврдени 100.410 случаи на ...

Рекордни 3.573 нови случаи во Хрватска, 47 починати

Независен - 21.11.2020

Во последните 24 часа забележани се рекордни 3.573 нови случаи на зараза со корона вирусот или активни во моментот се 19.079. Тоа е највисокиот дневен број на заразени од почетокот на пандемијата во оваа земја.

Најголем број смртни случаи во Турција, викендов е воведен полициски час

Канал5 - 21.11.2020

Турција вчера објави дека имала 141 смртни случаи поврзани со коронавирус во изминатите 24 часа, што е најголем број досега, пред стапувањето во сила на ограничувањата за запирање на ширењето на епидемијата.

Во Словенија нови 31 жртви на корона вирусот, уште 1.690 заразени

Независен - 21.11.2020

Во Словенија во последните 24 часа забележани се уште 1.690 заразени со корона вирусот, а почина 31 лице. Во моментот во болница се 1.219 пациенти, од кои 197 на интензивна ...

Во Русија за еден ден најголем број заразени од почетокот на пандемијата

А1 On - 21.11.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Русија е зголемен за 24.822, што е најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата, а ова е четврти пат оваа недела Москва да пријави најголем дневен биланс досега.

Во Австрија 6.611 новозаразени од коронавирус

Опсервер - 21.11.2020

– Во Австрија во последните 24 часа се регистрирани 6.611 новозаразени лица. Најголем број е забележан во покраината Горна Австрија со 1.569, по што следат Виена со 924, Долна Австрија со 919 и Штаерска со 802 заразени.

Во Чешка бројот на починати од Ковид-19 двојно зголемен од минатиот месец

24Инфо - 21.11.2020

Вкупниот број починати од Ковид-19 во Чешка двојно се зголеми во ноември и надмина 7.000 луѓе, покажуваат податоците на Министерството за здравство. Кон крајот на октомври Чешka потврди 3.523 смртни случаи како резултат на инфекција со ...

Хрватска брои уште еден црн рекорд: Регистрирани 3573 нови случаи и 47 мртви

Локално - 21.11.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 3573 нови случаи на Ковид 19, а битката со вирусот ја загубија 47 лица. Тоа е највисока бројка досега од почетокот на пандемијата. Во моментов хоспитализирани се 1981 лице, од кои 213 се на ...

Црн петок во Струмица: За еден ден од Ковид-19 починаа 6 пациенти

еМагазин - 21.11.2020

За разлика од првите месеци од пандемијата со Ковид-19, кога во Струмица бројките со заразени и починати од Ковид-19 беа мали, сега со есенскиот бран, ситуацијата во оваа Општина е драстично сменета на полошо.

Во Хрватска 3.537 новозаразени, 47 починати од коронавирус за еден ден

Опсервер - 21.11.2020

– Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани рекордни 3.573 нови случаи на коронавирус, а починаа 47 лица. Бројот на активни случаи достигна 19.079. Хоспитализирани се 1.981 пациент, од кои 213 се на апарати за дишење.

Синдромот Кавасаки пристигна и во Албанија, го имало починатото дете од Ковид-19

Опсервер - 21.11.2020

– Во Албанија, вчера, меѓу 15-те починати од Ковид-19 беше и 16- месечно бебе, јави дописничката на МИА од Тирана. Во официјалното соопштение, Министерството за здравство и социјална заштита објави детали за смртта на бебето, споменувајќи ретка ...

Нов тренд: Се намалува бројот на починати од Ковид-19 со претходни заболувања

еМагазин - 21.11.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 15. ноември покажуваат дека 69,2% од починатите од Ковид-19 во Македонија биле со претходни заболувања. “Од регистрираните смртни случаи, најголем дел се на возраст над 60 години (n=1.011) ...

Близу 58 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Expres - 21.11.2020

Бројот на инфекции со коронавирус ширум светот во последните 24 часа е зголемен на 659.511 лица, објави АП, со шо бројот на случаи од почетокот на пандемијата е речиси 58 милиони. Бројот на смртни случаи за 24 часа е 11.086 лица, според податоците ...

Надвор од болница од Ковид-19 починале 78 лица

еМагазин - 21.11.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 15. ноеври покажуваат дека надвор од болница од Ковид-19 во Македонија починале 78 лица. „Седумдесет и осум (5,8%) од пријавените случаи починале во вонболнички услови, а останатите 1.260 ...