TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Обрезание Господово и Св. Василиј Велики

Денешен - 14.01.2020

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 јануари. Денеска е Обрезание Господово и Св. Василиј Велики. Осмиот ден после раѓањето, Христос бил однесен во храмот и обрезан.

Василичарски оган запален на дното на Охридско Езеро! (ВИДЕО)

Expres - 13.01.2020

Нуркачкиот клуб „Амфора“ од Охрид ја честита „Стара Нова година“ со палење Василичарски оган на дното од Охридско ...

Утре е Св. Василиј Велики: За да не ве следи малер цела година, направете го ова

Женски магазин - 13.01.2020

Сите храмови служат литургија на Свети Василиј Велики, кого црквата го слави на првиот ден од православната нова година. Според Светото Писмо, Исус Христос ги зел врз себе гревовите на човечкиот род, а чинот на обрежување се смета за знак на чистење ...

Битолчани ја одбележуваат Василица со мазник со паричка

Тера - 13.01.2020

Со жителите на градот под Пелистер ja одбележуваат православна Нова година, како и празникот Св. Василиј Велики, познат меѓу народот како Василица. Мазник со паричка се врти во сите православни куќи.

Вечерва, на 13 јануари, замислете си желба: Сè што ќе посакате ќе ви се оствари

Скопје24 - 13.01.2020

Вечерва, на ноќта на Свети Василиј Велики, ја поздравуваме Старата нова година. Имајте богата трпеза, облечете нова облека за да добиете благосостојба, среќа во вашиот дом. Лош знак е ако ставите малку храна или некое расипано јадење вечерва на маса.

Василичарски оган во Охридското Езеро

Скопје24 - 13.01.2020

Нуркачите од нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид на несекојдневен и атрактивен начин ја најавија Старата нова година. Крај Музејот на вода, тие го запалија традиционалниот оган. Со ова нуркачите на православните христијани им ја честитаа Василица и ...

Како битолчани ја слават Василица?

Тера - 13.01.2020

Во Битола традиционално се празнува св.Василиј Велики, со вртење на мазниик со паричка, домашно вино и колбас.Битолчани на 14ти најчесто се дома, и вртат мазник со семејствата, но мазник се врти и со пријателите и на работните места.

Цветкоски: Обичаите за Василица и потрагата по среќната паричка се вековни и се одржуваат

Сител - 13.01.2020

Прилепчани ги одржуваат традициите за Стара Нова година и за Василица кога, според обичаите се бара среќната паричка која. Според верувањето, на оној кому ќе се падне паричката ќе му донесе среќа во текот на целата година.

Зошто се врти мазник со паричка на Василица?

Тера - 13.01.2020

Со мазник со паричка битолчани го одбележуваат доаѓањето на Православна Нова година, но и празникот Св. Василиј Велики, познат меѓу народот како Василица. Вечерта на 13 јануари и за ручек на 14 јануари се врти мазник со паричка во сите православни ...

Василичарите на заслужен ручек

Слободен Печат - 13.01.2020

По завршувањето на официјалното дефиле со маски, василичарите од горна маала пристигнаа во конакот каде што им беше послужено гравче со колбаси. Кај нив можеше да се забележи позитивната атмосфера, дополнета со шеги и песни во чест на карневалот.

Традицијата продолжува: еснафите од струмичкото корзо денеска кршеа паричка за Василица!

Струмица Денес - 13.01.2020

И оваа година еснафите од струмичкото корзо продолжија со традицијата, односно кршеа паричка за Василица. Се верува дека на оној кој ќе му се падне паричката, ќе биде среќен во текот на целата година.

Настан – Василица 2020 – Бутел 2

Вечер - 13.01.2020

Со особена чест Ве покануваме Вас, Вашето семејство, како и сите Ваши познаници и пријатели и оваа година заеднички, достојно и во голем број да го празнуваме големиот христијански празник Св. Василиј Велики – Стара Нова Година.

Сировари, џамалари и празнувањето на Василица во кумановско

Kumanovo News - 13.01.2020

Во кумановскиот регион на денот на Стара нова година, почнувајќи од појавата на мрак, па сѐ до вечерните часови околу 20 или 21 часот, низ селата од куќа на куќа одат сировари кои со себе носат „тропатала“, односно закачено ѕвоно на прачка.

Василица: Паганството во крвта / СТОРИЈА

Вечер - 13.01.2020

Јануари е месец најбогат со празници, прослави, слави. Од Нова година, преку православниот Божик, Стара нова година, Василица, Свети Стефан, Свети Јован… Компилација на христијански обреди, но и на многубожечки ритуали.

Православните христијани ја дочекуваат Стара нова година

Сител - 13.01.2020

Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат ...

Василичарски оган и софра со виното на „Стоби“ во Охридско Езеро

Н.Македонија - 13.01.2020

Со поставената софра со квалитетното вино на „Стоби“, нуркачкиот центар „Амфора“ првпат го запали традиционалниот василичарски оган под вода во Охридско Езеро, кај Музејот на вода, и на интересен начин ја честита Стара нова година.

Литургии за Св. Василиј Велики-Православна Нова година-Василица

OhridNews - 13.01.2020

Од Дебарско кичевската епархија ги информираат верниците дека утре, 14-ти јануари, по повод празникот Обрезание господово и Св. Василиј Велики-Православна Нова година-Василица, ќе се одржи света василиева архиерејска литурија во црквата „Успение на ...

Во Струмица ќе бидат изложени дел од моштите на Свети Василиј

4NEWS - 13.01.2020

Традиционално во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Струмица, пред големиот празник Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, се изложуваат на поклонение дел од моштите на овој светец. Моштите ќе бидат изложени попладнево за време на вечерната ...

Нуркачи под вода го запалија традиционалниот оган за Василица

ТВ21 - 13.01.2020

Нуркачите од Нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид под вода го запалија традиционалниот оган и на уникатен начин им ја честитаа Старата Нова година и Василица на православните ...

Зошто се слави Стара Нова година

Хитпортал - 13.01.2020

Секоја година празнуваме Нова година двапати. Еднаш на првиот ден од новата година според светскиот календар, а вториот пат празнуваме на вечерта на 13 јануари. Дали знаете зошто ја празнуваме Стара Нова година? Постојат два календари, Јулијанскиот ...

Нуркачите во Охрид под вода го запалија традиционалниот оган за Василица

Макфакс - 13.01.2020

Нуркачите од Нуркачкиот центар АМФОРА од Охрид на несекојдневен и атрактивен начин ја најавија Стара нова година и под вода го запалија традиционалниот оган, кај Музејот на вода. Со ова нуркачите од АМФОРА на православните христијани им ја честитаат ...

Вечерва православните христијани чекаат Стара нова година, утре е Василица

Gostivarpress.mk - 13.01.2020

Според Јулијанскиот календар вечерва на полноќ настапува Православната нова година или Стара нова, како што е наречена меѓу народот. Традицијата да се слави овој празник се негува во Македонија, Србија, Русија, Црна Гора, Белорусија, Украина, ...

Василичарски оган во Охридското Езеро

Вечер - 13.01.2020

Нуркачите од нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид доаѓањето на православната Стара нова година го најавија на необичен начин, со палење на василичарскиот оган во водите на Охридското Езеро.

Нуркачите од „Амфора“ – Охрид на несекојдневен начин ја најавија Стара нова година

OhridNews - 13.01.2020

Членовите на нуркачкиот центар „Амфора“ од Охрид на атрактивен начин ја најавија Стара нова година. Tие кај музејот на вода во Градиште, го запалија традиционалниот василичарски оган во водите на Охридското Езеро.

Денеска православните христијани ја дочекуваат Стара нова година

Магазин - 13.01.2020

По Божик, православните христијани на 14 јануари, го одбележуваат денот на свети Василиј Велики во народот познат и како Василица односно Стара нова година. Но дали знаете всушност зошто православните христијани ја прославуваат Стара Нова Година? ...

(ВИДЕО) Годинава за прв пат Василичарски оган и под вода

Скопје1 - 13.01.2020

Нуркачите од нуркачкиот центар „Амфора“ оваа година на навистина невообичаен, но и атрактивен начин ја прославија Стара нова година. Тие запалија василичарски оган во водите на Охридското Езеро, во Заливот на коските, кај Музејот на вода.

Како да направите традиционален Василичарски мазник

Хитпортал - 12.01.2020

Се вели дека за Василица што побогата е трпезата, толку побогата ќе биде годината. Печено месо, риба, домашни колбаси, разни видови сирења и кашкавали, разни сувомеснати производи, месени пити, кисела зелка, туршија се само дел од јадењата кои ги ...

Ако ви се падне паричката на Василица, каде треба да ја чувате за да ви носи среќа цела година

Скопје24 - 12.01.2020

Василица е голем и тежок празник, именден и куќна слава на многу македонски семејства. На Василица се крши леб или пита со паричка, која се верува дека носи среќа и бериќет. Важно е ако ви се падне паричката каде ќе ја чувате.

НИ ДОАЃА ВАСИЛИЦА: Еве што треба да направите за да ве следи среќа цела година

Скопје24 - 12.01.2020

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар на 13 јануари ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети ...

Василица за охриѓани и регионот има посебно значење, извонредна понуда и за гостите

OhridNews - 12.01.2020

Празникот Василица, или Стара Нова година, која се слави според јулијалнскиот календар, има посебно значење за охриѓани и регионот. Tие секогаш посебно се подготвуваат за празникот кој е мешавина од стари обичаи и верувања, а дел од нив, како што е ...

ТРАДИЦИЈА ЗА ВАСИЛИЦА – Обичаи, песни и верувања

Магазин - 12.01.2020

На 1 јануари според стариот (односно 14 јануари според новиот) календар македонскиот народ празнува три празници: Обрезание Господово, Свети Василиј Велики и Православна Нова Година. Поради совпаѓањето со празникот на Свети Василиј овој празник во ...

Денеска традиционално палење на Василичарски оган во Ѓорче Петров

Скопје инфо - 12.01.2020

Денеска во 18:00 часот, пред Месната Заедница во Даме Груев, ќе се оддржи традиционалното палење на Василичарски Оган. Поканети се сите граѓани на Ѓорче Петров и пошироко да присуствуваат на оваа преубава традиција.

Ова ретко кој го знае: Зошто се меси лепче со паричка на Василица?

Пулс24 - 12.01.2020

Во времето кога Божјиот угодник свети Василиј Велики станал Архиепископ Кесариски, епархот на Кападокија, кој бил многу алчен и груб човек, имал обичај редовно да доаѓа со својата војска и да го ограбува градот.

Еве зошто се меси лепче со паричка на Василица а не на Бадник

Магазин - 12.01.2020

Историјата на «василопитата» е еден настан, кој се случи во IV век во градот Кесарија Кападокиска, во Мала Азија. Во тоа време, свети Василиј Велики беше епископ на Кесарија и живееше во единство со неговите сограѓани, со љубов, разбирање и помагање ...

Ова ретко кој го знае: Зошто се меси лепче со паричка на Василица

Скопје24 - 12.01.2020

Во времето кога Божјиот угодник свети Василиј Велики станал Архиепископ Кесариски, епархот на Кападокија, кој бил многу алчен и груб човек, имал обичај редовно да доаѓа со својата војска и да го ограбува градот.

Традиционалното палење на Василичарски Оган во Ѓорче Петров

Курир - 12.01.2020

Во понеделник, на 13ти Јануари, во 18:00 часот, пред Месната Заедница во Даме Груев, ќе се оддржи традиционалното палење на Василичарски Оган. Поканети се сите граѓани на Ѓорче Петров и пошироко да присуствуваат на оваа преубава традиција.

Ни доаѓаат Стара нова година и Василица- еве што треба да не заборавите да направите

Пулс24 - 12.01.2020

Православните христијани кои се водат според Јулијански календар на 13 јануари ќе ја пречекаат Православната или Старата нова година. Голем број македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат името на Свети ...

Утре е василица – погледнете зошто се меси лепче со паричка!

Струмица Денес - 12.01.2020

Историјата на «василопитата» е еден настан, кој се случи во IV век во градот Кесарија Кападокиска, во Мала Азија. Во тоа време, свети Василиј Велики беше епископ на Кесарија и живееше во единство со неговите сограѓани, со љубов, разбирање и помагање ...

ЗА МНОГУ ГОДИНИ: Денеска го празнуваме СВЕТИ ВАСИЛИЈ ВЕЛИКИ!

Струмица Денес - 13.01.2020

По Божик, православните христијани на 14 јануари, го одбележуваат денот на Свети Василиј Велики во народот познат и како Василица односно Стара нова година. Според обичаите на тој ден се прави домашна погача во која домаќинките ставаат паричка, ...

Православните христијани ја дочекуваат Стара нова година

Слободен Печат - 13.01.2020

По повод православната нова година и празникот Обрезание Господово и Свети Василиј Велики, утре во храмовите на Македонската православна црква ќе биде служена света Василиева литургија. Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот ...

Православните христијани ја дочекуваат Стара нова година

Press24 - 13.01.2020

Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат ...

Православните христијани ја дочекуваат Стара нова година

Канал5 - 13.01.2020

Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат ...

Православните христијани ја дочекуваат Стара нова година

ТВ21 - 13.01.2020

Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат ...

Православните христијани ја дочекуваат Стара нова година

ММС - 13.01.2020

Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат ...

Православните христијани ја дочекуваат Стара нова година

Скопје24 - 13.01.2020

Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат ...

Православните христијани ја дочекуваат Стара нова година

Телма - 13.01.2020

Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат ...

Православните христијани ја дочекуваат Стара нова година

Курир - 13.01.2020

Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат ...

Се крши леб со паричка за среќа - Вечер е Стара нова година утре Василица

Press24 - 13.01.2020

Православните христијани кои се водат според Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на Василица. На Василица верниците кои се водат по овој календар кршат и лепче со паричка и исто така се верува ...

Православните христијани ја дочекуваат Стара нова година

iPortal - 13.01.2020

Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат ...

Вечерва се чека Стара нова година, утре е Василица

Независен - 13.01.2020

Православните христијани, чии цркви го користат Јулијанскиот календар вечер ќе ја пречекаат Православната нова година, која почнува утре на празникот Василица. Многу македонски семејства Василица ја празнуваат како домашна слава, а оние кои го носат ...