TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зошто „Трансверзалец“ не го откажал качувањето во снежната лавина на Кајмакчалан?

+инфо - 13.02.2018

Безбедноста на планинарите е превенствена и во ситуација на неповолни временски услови, планинарската акција се откажува, вели Горан Николоски Ако немате искуство, најдобро е во зимски услови во планина да се движите со планинарски водичи ...

Федерацијата на планински спортови формираше комисија за истражување на смртта на планинарите

А1 On - 13.02.2018

„Федерацијата на планинарски спортови на Македонија изразува жалење и сочуство до семејствата и сите планинари, љубители на планината и природата за прерано згаснатите животи на нашите Калина Велевска и Александар Миновски, членови на Планинарскиот ...

Неофицијално причината за смртта на двајцата планинари на Кајмакчалан била хипотермија

Сител - 13.02.2018

Како настанала трагедијата во која настрадаа планинарите Калина и Александар, кај нас првично ќе биде разоткриено во петок. Се утврдуваат причините за несреќата, кој и каква одговорност ќе понесе ќе соопшти Федерацијата на планинари.

Што најавија од Транферзалец за турата на Кајмакчалан каде загинаа Калина и Александар

Бизнис Вести - 13.02.2018

Искачувањето на врвот Кајмакчалан започнал од од 2.020 мнв од ски терените и за искачување на врвот било потребно да се совлада надморска височина од 500 метри. Должината на патеката е 3,5 км во правец, а потребни се максимално 2.5 часа за ...

Обвинителство може кривично да гони за навредите на Фејсбук за загинатите планинари

+инфо - 13.02.2018

Објавите по социјалните мрежи се следат, ако се утврдат елементи на кривична одговорност, оние кои ги постирале ќе одговараат. Несреќата со двајцата планинари кои загинаа искачувајќи го Кајмакчалан, покрај изразите на сочувство и неверување на ...

„Трансверзалец“ ги повикува планинарите да не даваат изјави за трагедијата на Кајмакчалан

А1 On - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најави дека во наредните денови, најдоцна до петок, ќе се обрати во врска со трагедијата која се случи на „Кајмакчалан“ каде загинаа младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, членови на друштвото.

Што точно се случи на Кајмакчалан?...

Н.Македонија - 13.02.2018

Што точно се случи на Кајмакчалан? Во спомен на Калина и Александар Македонија и граѓаните на Воден, соседна Грција, особено во местото Лутраки се во шок. Сите едноставно не можат да веруваат во тоа што се случи и како дојде до оваа трагедија.

„Трансверзалец“ ги замоли планинарите да се воздржат од изјави за трагедијата на Кајмакчалан

Press24 - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ преку статус на својот Фејсбук профил ги замоли сите планинари да се воздржат од изјави поврзани со трагедијата на Кајмакчалан, каде загинаа двајца млади планинари.

„Трансверзалец“ бара од планинарите за сега да се воздржат од изјави

Фокус - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ со статус на својот фејсбук пејџ им порачува на планинарите за сега да се воздржат со изјави во врска со трагедијата на Кајмакчалан каде загинаа двајца млади луѓе.

Организаторите на турата на Кајмакчалан во која животот го загубија двајца планинари бараат молчење до извештајот

еМагазин - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“, кое беше организатор на турата на Кајмакчалан во Грција, во која, животот го загубија двајцата планинари Калина Велевска и Александар Милановски, замолуваат планинарите да се воздржат од изјави.

Кога одговорноста и безбедноста на планините ќе бидат земени сериозно

Нова ТВ - 12.02.2018

Пишува: Југослава Дуковска, планинар Како се почнува текст за стандардите во планинарењето и безбедното движење во планина ден, откако на планина ќе ти загине пријател кого си го сакал како да е твоја крв? Дали ќе можеш да си ја задржиш ...

Каде да се бара одговорноста за трагедијата на двајцата млади планинари

24 Вести - 12.02.2018

Македонија во шок по смртта на двајцата планинари. Се бараат одговори но и одгвоорност зошто згаснаа два млади животи. Независно од временските услови потребна е добра подоготовка и пред се едукација за сите оние кои решаваат да тргнат на планина ...

Што се случи на Кајмакчалан ќе се знае по извештајот на планинарскиот клуб Трансверзалец

Телма - 12.02.2018

Телата на двајцата млади планинари кои вчера загина на Кајмакчалан се извлечени и во тек се истражни активности на грчките власти, потврдија од планинарската федерација на Македонија. На настраданите ќе им се изврши обдукција, по што посмртните ...

ФПСМ: Друштвото „Трансверзалец“ не ги почитувало основните правила за зимско искачување на Кајмакчалан

Сител - 12.02.2018

Трансверзалец има само еден лиценциран водич за зимски тури, а тој не бил предводникот на групата од која двајца планинари загинаа на Кајмакчалан. Според федерацијата на планински спортови на Македонија водичот на групата поседувал лиценца за ...

Детали од планинарската тура: Учествувате на сопствена одговорност!

Фокус - 12.02.2018

Веста за смртта на двајцата млади планинари, Калина Велевска и Александар Миновски, чии тела вчера беа извлечени од врвот Кајмакчалан по долгочасовната акција на грчките специјални служби, ја трогна целата земја.

„Трансверзалец“ до крајот на неделава ќе се обратат пред јавноста

Фокус - 12.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најавува прес конференција до крајот на неделава во врска со немилиот настан каде загинаа двајца млади луѓе, членови на друштвото, искачувајќи го Кајмакчалан.

ФПСМ оформи комисија за истражување на смртта на планинарите на Кајмакчалан

Макфакс - 13.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија оформи специјална комисија, составена од нејзини членови и екперти, за истражување на трагичниот настан во кој загинаа македонските планинари Калина Велевска и Александар Миновски на Кајмакчалан.

Калина загина прерано: Ова е последниот напис од нејзиниот планинарски дневник

Курир - 12.02.2018

Седевме тука во дворот на манастирот, на ова прекрасно место, средувајќи впечатоци од турата и зборувајќи за некои изминати тури и правејќи планови за идните. Ова беше уште еден ден поминат со топлина и полно срце, драги луѓе со кои поделив збор, ...

Неофицијално причината за смртта на двајцата планинари на Кајмакчалан била хипотермија

Вечер - 13.02.2018

Како настанала трагедијата во која настрадаа планинарите Калина и Александар, кај нас првично ќе биде разоткриено во петок. Се утврдуваат причините за несреќата, кој и каква одговорност ќе понесе ќе соопшти Федерацијата на планинари.

Хорор на Кајмакчалан: Еве во какви услови качувале планинарите од кои двајца загинаа (видео)

Таратур - 12.02.2018

Двајцата планинари кои беа пронајдени мртви под врвот Кајмакчалан, на планината Ниџе, биле дел од група планинари со организирано качување на врвот кои се соочиле со сериозни проблеми и ужасни услови за време на потфатот.

Видео: Снег и разорен ветер на Кајмакчалан - под какви услови се качувале планинарите кои загинаа

Press24 - 12.02.2018

Двајцата планинари од Македонија на врвот на Кајмакчалан, на планината Ниџе, загинале најверојатно по пад во бездна. Спасувачките служби ги извлекоа телата, а се работи за маж и жена на 25 годишна и 35 годишна возраст, планинари кои биле во група од ...

(ВИДЕО) Снимка од искачувањето на Кајмакчалан, сурови услови како на Хималаите

iPortal - 11.02.2018

Групата планинари кои го искачуваат вчера Кајмакчалан пред себе имала разорен ветар, кој дувал и со брзина од 150 километри на час, додека температурите се спуштале под минус 20 степени. Во оваа тура загинаа 27-годишната Калина Велевска и ...

За врвот Кајмакчалан, каде што Калина и Александар трагично ги загубија животите

еМагазин - 12.02.2018

Планинарите се уште се во шок од трагичната вест за нашите другари и пријатели Калина Велевска и Александар Миновски, кои своите животи ги загубија на врвот Кајмакчалан во Грција. Она што со сигурност се знае е дека, тргнале со група од 50-на луѓе ...

Јавното обвинителство може кривично да гони за навредите на Фејсбук за загинатите планинари

Слободен Печат - 13.02.2018

Несреќата со двајцата планинари кои загинаа искачувајќи го Кајмакчалан, покрај изразите на сочувство и неверување на социјалните мрежи, зема и друга димензија. Се појавија згрозувачки и навредливи коментари, исполнети со говор на орама, постирани од ...

„Трансверзалец“: Планинарите да не даваат изјави за трагедијата на Кајмакчалан

Макфакс - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најави дека во наредните денови, најдоцна до петок, ќе се обрати во врска со трагедијата која се случи на „Кајмакчалан“ каде загинаа младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, членови на друштвото.

Детали за тоа што точно се случи на Кајмакчалан каде загинаа Калина и Александар

Фокус - 13.02.2018

Македонија и граѓаните на Воден, соседна Грција, особено во местото Лутраки се во шок. Сите едноставно не можат да веруваат во тоа што се случи и како дојде до оваа трагедија. Кога го посетивме Лутраки, веднаш по информациите за исчезнувањето на ...

„Трансверзалец“ ги замоли планинарите да се воздржат од изјави за трагедијата на Кајмакчалан

Сител - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ преку статус на својот Фејсбук профил ги замоли сите планинари да се воздржат од изјави поврзани со трагедијата на Кајмакчалан, каде загинаа двајца млади планинари.

„Трансверзалец“ бара од планинарите за сега да се воздржат од изјави

Шеталиште - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ со статус на својот фејсбук пејџ им порачува на планинарите за сега да се воздржат со изјави во врска со трагедијата на Кајмакчалан каде загинаа двајца млади луѓе.

Неколку верзии се вртат во јавноста за трагедија- „Трансверзалец“ ги замоли планинарите да се воздржат од изјави

Курир - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најави дека во наредните денови, најдоцна до петок, ќе се обрати во врска со трагедијата која се случи на „Кајмакчалан“ каде загинаа младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, членови на друштвото.

Извештајот на планинарскиот клуб „Трансверзалец" ќе открие што се случило на Кајмакчалан

Press24 - 12.02.2018

Телата на двајцата млади планинари кои вчера загина на Кајмакчалан се извлечени и во тек се истражни активности на грчките власти. Според последните информации до кои дојде Телма , двајцата настрадани планинари заедно со групата на тешки услови ...

Има причина за одговорност по трагедијата на Кајмакчалан

Вечер - 12.02.2018

Трансверзалец има само еден лиценциран водич за зимски тури, а тој не бил предводникот на групата од која двајца планинари загинаа на Кајмакчалан. Според федерацијата на планински спортови на Македонија водичот на групата поседувал лиценца за ...

Детали за планинарската тура на Кајмакчалан каде загинаа двајца планинари

Press24 - 12.02.2018

Двајца вљубеници на планинарењето, наместо во авантура заминаа во смрт. Безживотни тела на двајца македонски планинари без пронајдени вчера на врвот Кајмакчалан по долгата потрага на грчките специјални служби.

Како се случи трагедијата на Кајмакчалан: Биле ли планинарите предупредени од ски центарот за лошото време?

Република - 12.02.2018

Грчки медиуми известуваат дека Калина и Александар се одделиле од групата, и најверојатно изгубиле ориентација поради лошите временски услови. Членови на нивната група се јавиле на бројот за итни случаеви 112, по што започнала потрагата.

„Трансверзалец“ до крајот на неделава ќе се обратат пред јавноста

Слободен Печат - 12.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најавува прес конференција до крајот на неделава во врска со немилиот настан каде загинаа двајца млади луѓе, членови на друштвото, искачувајќи го Кајмакчалан.

ФПСМ оформи комисија за истражување на смрта на планинарите на Кајмакчалан

Вечер - 13.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија оформи специјална комисија, составена од нејзини членови и екперти за истражување на трагичниот настан во кој загинаа македонските планинари Калина Велевска и Александар Миновски на Кајмакчалан.

Сител: Неофицијално причината за смртта на двајцата планинари на Кајмакчалан била хипотермија (видео)

Press24 - 13.02.2018

Се утврдуваат причините за несреќата, кој и каква одговорност ќе понесе ќе соопшти Федерацијата на планинари. Според информации до кои дојде Сител, се уште се сумираат извештаите по кои ќе постапува комисија формирана од претседателство.

(ВИДЕО) Снег и разорен ветер на Кајмакчалан – под какви услови се качувале планинарите кои загинаа

Маркукуле - 12.02.2018

Двајцата планинари од Македонија на врвот на Кајмакчалан, на планината Ниџе, загинале најверојатно по пад во бездна. Спасувачките служби ги извлекоа телата, а се работи за маж и жена на 25 годишна и 35 годишна возраст, планинари кои биле во група од ...

Mинус 20 и разорен ветер од 150 километри на час, еве во какви услови планирите го искачувале Кајмакчалан

Сител - 12.02.2018

A post shared by Vlado Bosnjakovski (@vlado_ftw) on Feb 10, 2018 at 9:00am PST Планинарите кои го искачувале Кајмакчалан пред себе имале разорен ветар со брзина од 150 километри на час, додека температурите се спуштале под минус 20 степени.

Обвинителство може кривично да гони за навредите на Фејсбук за загинатите планинари

Либертас - 13.02.2018

Несреќата со двајцата планинари кои загинаа искачувајќи го Кајмакчалан, покрај изразите на сочувство и неверување на социјалните мрежи, зема и друга димензија. Се појавија згрозувачки и навредливи коментари, исполнети со говор на орама, постирани од ...

„Трансверзалец“: Планинарите да не даваат изјави за трагедијата на Кајмакчалан

Вечер - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најави дека во наредните денови, најдоцна до петок, ќе се обрати во врска со трагедијата која се случи на „Кајмакчалан“ каде загинаа младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, членови на друштвото.

Детали за тоа што точно се случи на Кајмакчалан

Вечер - 13.02.2018

Македонија и граѓаните на Воден, соседна Грција, особено во местото Лутраки се во шок. Сите едноставно не можат да веруваат во тоа што се случи и како дојде до оваа трагедија, пренесува Нова Македонија.

„Трансверзалец“ ги моли планинарите да се воздржат од изјави

Слободен Печат - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ со статус на својот фејсбук пејџ им порачува на планинарите за сега да се воздржат со изјави во врска со трагедијата на Кајмакчалан каде загинаа двајца млади луѓе.

Неколку верзии се вртат во јавноста за трагедија- „Трансверзалец“ ги замоли планинарите да се воздржат од изјави

Орбис - 13.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најави дека во наредните денови, најдоцна до петок, ќе се обрати во врска со трагедијата која се случи на „Кајмакчалан“ каде загинаа младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски, членови на друштвото.

Дел од планинарите барале турата да се откаже, телата најдени на само 4 метри од врвот Кајмакчалан

Курир - 12.02.2018

„Трансверзалец“ има само еден лиценциран водич за зимски тури, а тој не бил предводникот на групата од која двајца планинари загинаа на Кајмакчалан. Според федерацијата на планински спортови на Македонија водичот на групата поседувал лиценца за ...

Како се случи трагедијата на Кајмакчалан: Биле ли планинарите предупредени од ски центарот за лошото време?

Скопје24 - 12.02.2018

Грчки медиуми известуваат дека Калина и Александар се одделиле од групата, и најверојатно изгубиле ориентација поради лошите временски услови. Членови на нивната група се јавиле на бројот за итни случаеви 112, по што започнала потрагата.

„Секој учествува на сопствена одговорност“- „Трансверзалец“ до крајот на неделава ќе се обратат пред јавноста

Курир - 12.02.2018

Планинарското друштво „Трансверзалец“ најавува прес конференција до крајот на неделава во врска со немилиот настан каде загинаа двајца млади луѓе, членови на друштвото, искачувајќи го Кајмакчалан.

Федерацијата на планински спортови ќе ја истражува смртта на планинарите

еМагазин - 13.02.2018

Федерацијата на планинарски спортови на Македонија изразува жалење и сочуство до семејствата и сите планинари, љубители на планината и природата за прерано згаснатите животи на нашите Калина Велевска и Александар Миновски, членови на Планинарскиот ...

Неофицијално причината за смртта на двајцата планинари на Кајмакчалан била хипотермија (видео)

Република - 13.02.2018

Се утврдуваат причините за несреќата, кој и каква одговорност ќе понесе ќе соопшти Федерацијата на планинари. Според информации до кои дојде Сител, се уште се сумираат извештаите по кои ќе постапува комисија формирана од претседателство.

Видео: Снег и разорен ветер на Кајмакчалан – под какви услови се качувале планинарите кои загинаа

Sky - 12.02.2018

Двајцата планинари од Македонија на врвот на Кајмакчалан, на планината Ниџе, загинале најверојатно по пад во бездна. Спасувачките служби ги извлекоа телата, а се работи за маж и жена на 25 годишна и 35 годишна возраст, планинари кои биле во група од ...

Mинус 20 и разорен ветер од 150 километри на час, еве во какви услови планирите го искачувале Кајмакчалан

Вечер - 12.02.2018

Планинарите кои го искачувале Кајмакчалан пред себе имале разорен ветар со брзина од 150 километри на час, додека температурите се спуштале под минус 20 степени. Во оваа тура загинаа 27-годишната Калина Велевска и 35-годишниот Александар Миновски.