TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Собранието го одложи самораспуштањето за 7 април – избори на 5 јуни

Правдико - 24.02.2016

Со 83 гласа за и три против Собранието ја донесе одлуката за изменување на одлуката за самораспуштање. Законодавниот дом според новата одлука треба да се распушти на 7 април, односно 60 дена пред датумот на одржување на изборите.

Избори на 5. јуни

А1 On - 24.02.2016

Доцна синоќа, Законодавниот дом, со 73 гласа за и 7 воздржани ги усвои измените на Изборниот законик. Со ова се менува ставот изборите да се одржат не на 24 април туку на 5 јуни 2016 година.

5-ти јуни, нов датум за предвремени парламентарни избори

МРТ - 24.02.2016

Новиот датум за предвремени парламентарни избори е 5-ти јуни, а Собранието ќе се распушти на 7-ми април. Одлуката ја донесоа пратениците во пет минути пред полноќ со 83 гласа „за“ и 3 „против“...

Избори на 5-ти јуни

Вест - 24.02.2016

Собранието не се самораспушти откако пратениците на ДУИ, ДПА и на ВМРО-ДПМНЕ ја изгласаа Одлуката за поништување на распуштањето на Собранието на 24 април. Со изгласувањето на Одлуката за поништување, изменет е член 2 од Одлуката за распуштање на ...

Изгласана одлуката за избори на петти јуни

Фокус - 24.02.2016

Согласно измените, Собранието ќе се распушти на 7 април, односно 60 дена пред избори со цел тие да бидат спроведени на 5 јуни. Доцна вечерва Собранието со 73 гласа за и 7 воздржани ги усвои измените на Изборниот законик, според кои одредбата ...

СО 83 ГЛАСА „ЗА“: Избори на 5 јуни, Собранието ќе се распушти на 7 април

Телеграф - 24.02.2016

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ И ДПА вечерва ги изгласаа измените кон Изборниот законик со кои се одредува нов датум за избори да биде 5 јуни, а Собранието да се распушти 60 дена пред тој датум, односно на 7 април.

Собранието ја преиначи одлуката за самораспуштање, пратениците од СДСМ не гласаа

Нова ТВ - 24.02.2016

Со 83 „за“, и 3 „против“, парламентарното мнозинство одлучи да ја поништи одлуката за распуштање на Собранието вечерва, со преиначување, Собранието да се распушти на 7. април, односно 60 дена пред избори.

Со 83 гласа „за“ собранието ја повлече одлуката за самораспуштање

Телма - 23.02.2016

Со 83 гласа „за“ и само три „против“ собранието ја повлече одлуката за самораспуштање. Одлуката беше донесена без дискусија туку само со процедурални забелешки од пратеникот на СДСМ, Горан Сугаревски и Илија Димовски од ВМРО - ДПМНЕ.

СДСМ нема да гласа во Собранието за одложување на изборите на 5. јуни

Нова ТВ - 23.02.2016

СДСМ вечерва нема да гласа за поништување на одлуката за распуштање на Парламентот поради тоа што не е постигнат договор за медиумите, велат високи партиски извори за НОВА. Меѓудругото, вчера на прес конференција во партиското седиште лидерот на ...

Одлука за одложување со датум, СДСМ нема да гласа

24 Вести - 23.02.2016

Иницијатива за одложување на датумот за распуштање на Собранието, влезе во собрансика процедура. Седницата ќе биде околу 23 часот. Според дипломатски извори, за иницијативата ќе гласаат ВМРО ДПМНЕ, ДУИ И ДПА, СДСМ нема да гласа за иницијативата, ...

Талат Џафери: Распуштањето на парламентот да се помести за 7 април

Телма - 23.02.2016

Се очекува за кратко спикерот Вељановски да ја закаже 95-та седница на Собранието каде на дневен ред ќе биде Предлог одлуката за повлекување на одлуката за распуштање на Собранието и Предлог законот за изменување на Изборниот законик.

Собранието не се распушти

Р.С.Европа - 23.02.2016

Пратениците вечерва неколку минути пред полноќ, со 83 гласа за и 3 против, ја укинаа одлуката за распуштање на Собранието донесена на 18 јануари. Пратениците на СДСМ не гласаа за овој закон.

Отповикана одлуката за самораспуштање на собранието!

Капитал - 24.02.2016

Пратениците вечерва ја отповикаа одлуката за распуштање на парламентот заради сега веќе одложените избори на 24 април. За предлогот гласаа 83 пратеници. Како што беше најавено пратениците од СДСМ не гласаа на вечерашната седница на Собранието ...

СДСМ ќе гласа за одложување со датум, но само со договор за медиуми

24 Вести - 23.02.2016

Иницијатива за одложување на датумот за распушање на Собранието, со избори на 5 јуни - ова е предлогот за кој во последниве часови интензивно се преговара меѓу меѓународните претставници и партиските, брифирата за 24 вести дипломатски извори.

Собранието ја повлече одлуката за самораспуштање

Тера - 24.02.2016

На 25 минути пред полноќ почна седницата на Собранието на Македонија. Спикерот Трајко Вељановски соопшти дека министрите и дополнителните зaменици министри на СДСМ кои поднесоа оставки ги повлекле.

Пратениците распуштеници возбудени и нервозни (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 24.02.2016

Парламентарното мнозинство ноќеска ја отповика сопствената одлука од 18 јануари да се самораспушти и изборите да се одржат на 24 април. Со ова се создадоа услови изборите да се одржат на 5 јуни.

Одложување со датум, но само со договор за медиуми

24 Вести - 23.02.2016

Иницијатива за одложување на датумот за распуштање на Собранието, со избори на 5 јуни - ова е предлогот за кој во последниве часови интензивно се преговара меѓу меѓународните претставници и партиските, брифирата за 24 вести дипломатски извори.

Собранието ја отповика одлуката за избори на 24 април

+инфо - 23.02.2016

Со 83 гласа „за“ и 3 гласа против пратениците вечерва ја отповикаа одлуката за распуштање на парламентот заради избори на 24 април. Пратениците од СДСМ не гласаа на вечерашната седница на Собранието бидејќи тие не учествуваа во донесувањето на ...

Пратениците од власта сами ќе ја отповикаат одлуката за распуштање на Собранието, без СДСМ

МКД - 23.02.2016

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА ќе ја изгласаат вечерва одлуката за отповикување на решението за распуштање на Собранието за избори да има на 24 април. Со договорената нова одлука, самораспуштањето на Собранието ќе се случи на 7 април, а ...

Отповикана одлуката за распуштање на Собранието

Фокус - 24.02.2016

Пратениците пред малку со 83 гласа „за“ и 3 гласа „против“ го изгласаа отповикувањето на одлуката за распуштање на Парламентот заради избори на 24 април. Пратениците на СДСМ не гласаа, бидејќи тие бараат датумот на избори да се одреди кога ...

Топ Тема: Дали Груевски да се врати на премиерската функција- Распуштање на Собранието нова криза?

Телма - 23.02.2016

Во исчекување на исходот од собраниската седница аналитичарите кои вечерва беа гости во Топ Тема со различни ставови, од тоа дека Груевски треба да се врати на премиерската функција затоа што не е испочитуван договорот од Пржино за датумот на избори ...

Во живо: Прес конференција од седиштето на ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 23.02.2016

Во секој момент се очекува да започне прес конференција во седиштето на владејачката партија ВМРО ДПМНЕ. Во меѓувреме, во собранието се гласа за поништување на одлуката за одржување на избори на 24 ...

(ВИДЕО) Собранието се распушта на 7 април, избори на 5 јуни

А1 On - 24.02.2016

Без дискусија Собранието ја изгласа Предлог одлуката на ДУИ и ДПА за измена на одлуката за распуштање на Парламентот. Според новата одлука, изгласана со 83 гласа „за“ и три гласа „против“ Собранието ќе се распушти на 7 април, односно 60 дена пред ...

ПРАТЕНИЦИТЕ ИЗГЛАСАА: Нема распуштање на Собранието, изборите се пролонгираат

Телеграф - 24.02.2016

Пратениците вечерва изгласаа да нема распуштање на собранието, со што автоматски ќе се пролонгираат и изборите. За гласаа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ И ДПА, додека пратениците од СДСМ воопшто не гласаа, иако беа присутни во собраниската сала кога ...

Собранието ќе заседава во 23 часот, ќе се самораспушти на 7 април, избори на 5 јуни

МКД - 23.02.2016

Во 23 часот ќе се одржи вонредна седница на Собранието на Република Македонија на која ќе се расправа за иницијативата на 27 пратеници за отповикување на одлуката за распуштање на парламентот на 24 февруари.

Собраниската седница ќе се одржи во 23:30- за СДСМ прифатливо избори на 5 јуни, ако ВМРО се согласи на медиумски ...

Телма - 23.02.2016

Според последните информации на Телма, собраниската седница ќе се одржи во 23:30. Нашите извори велат дека дека СДСМ го прифаќа 5 јуни како датум за избори, а за возврат на тоа бараат ВМРО - ДПМНЕ да прифати да се постигне договор за регулација на ...

Изборите се поместуваат за 5 јуни, собранието се распушта на 7 април?

Алсат-М - 23.02.2016

Изборите ќе се одржат на 5 јуни. Ваков договор доцна вечерва паднал меѓу претставници на политичките партии, пренесува „ Вечер “, повикувајќи се на дипломатски извори вклучени во преговорите.

Во секој момент јавно обраќање на Груевски

Фокус - 23.02.2016

Во секој момент се очекува претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, да се обрати од седиштето на партијата. Според очекувањата, најверојатно ВМРО-ДПМНЕ заедно со ДУИ ќе гласа за повлекување на одлуката за распуштање на Парламентот.

Собраниска седница во 23:30. Избори на 5 јуни со претходно регулирани медиуми!?

Капитал - 23.02.2016

„СДСМ прифаќа избори на 5 јуни ,а ВМРО ДПМНЕ предлозите на Ванхауте за регулација на медиумите“, најверојатно ова е компромисот кој го издејствуваат тројцата европарламентарци после целодневните преговори околу датумот на претстојните парламентарни ...

Пратениците од власта самите ќе ја отповикаат одлуката за 24 април, изборите на 5 јуни

+инфо - 23.02.2016

Пратениците од парламентарното мнозинство вечерва во 23 часот самите ќе ја отповикаат за распуштање на Собранието и за избори на 24 април. Изборите ќе се одржат на 5 јуни. Пратениците од СДСМ нема да гласаат на вечерашната седница на Собранието ...

Отповикана одлуката за распуштање на Собранието

Алсат-М - 24.02.2016

Со 83 гласа „За“ и 3 гласа „Против“ пратениците вечерва ја отповикаа одлуката за распуштање на парламентот заради избори на 24 ...

Триесет минути пред полноќ собраниска седница, СДСМ прифаќа избори на 5 јуни

МКД - 23.02.2016

Според последните информации Собранието на Република Македонија ќе одржи седница во 23,30 часот. На дневен ред е иницијативата на група од 27 пратеници (ДУИ, ДПА, Лилјана Поповска и Павле Трајанов) за отповикување на одлуката за самораспуштање на ...

Експерти: Времето да се спречи распуштање на Собранието речиси истечено

Алсат-М - 23.02.2016

Според експертите само со политичка волја може да се спречи Собранието вечерва да се распушти. Предупредуваат дека времето е веќе истечено. „Има две можности. Или да се собере Собранието и да ја анулира претходно донесената одлука за да се одложи ...

Собраниска седница за распуштање на Парламентот на 7 април, избори на 5 јуни

Алфа - 23.02.2016

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за во 23 часот ја закажа 95-тата седница на Собранието на чиј дневен ред е одлуката за изменување на одлуката за распуштање на Собранието на Република Македонија.

ВО ЖИВО: По неколкудневен молк, Груевски со прес конференција

Локално - 24.02.2016

Во седиштето на владејачката ВМРО-ДПМНЕ се очекува обраќање на претседателот на партијата Никола Груевски, во однос на одложувањето на изборите за 5 јуни. И по повеќе од половина час од најавата, Груевски се уште не се појавил,Ова обраќање е во ...

Реакции на партиите за распуштање на Парламентот

24 Вести - 23.02.2016

Дел од партиите бараат нов датум за избори, дел сметаат дека за фер и демократски изборен процес мора да се исполнат сите услови од договорт во Пржино. Партијата на Павле Трајанов ги повикува партиите и пратениците да ја поништат одлуката за ...

Власта сама ја поништи одлуката за распуштање на Собранието, изборите ќе се одложат за 5 јуни

Либертас - 23.02.2016

Без ниту еден пријавен за збор, пратениците од власта со 83 гласови за и 3 против, без гласовите на СДСМ, изгласаа одложување на распуштањето на Собранието, со што се поместува датумот за изборите.

Изменета Одлуката за распуштање на Парламентот на 24 февруари, распуштање на 7 април

Република - 23.02.2016

Собранието на Република Македонија ја поништи Одлуката за распуштање на Парламентот на 24 февруари. Вечерва со само три гласа против и 83 гласа „за“ беше донесена одлука дека Собранието продолжува со работа.

СДСМ нема да гласа во Собранието за одложување на изборите на 5. јуни

Локално - 23.02.2016

СДСМ вечерва нема да гласа за поништување на одлуката за распуштање на Парламентот поради тоа што не е постигнат договор за медиумите, најави на почетокот на седницата пратеникот Горан Сугарески.

ВО ЖИВО: Се очекува обраќање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски

Сител - 23.02.2016

Прес-конференцијата на Груевски доаѓа откако претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски за во 23 часот ја закажа 95-тата седница на Собранието на чиј дневен ред е одлуката за изменување на одлуката за распуштање на ...

Собранието се распушта на 7 април

Репортер - 24.02.2016

Без дискусија Собранието ја изгласа Предлог одлуката на ДУИ и ДПА за измена на одлуката за распуштање на Парламентот. Според новата одлука, изгласана со 82 гласа “за“ и 3 против , Собранието ќе се распушти на 7 април.

Сите со исчекување на договорот – Неизвесна иднината на Македонија!

Фактор - 23.02.2016

Очите и ушите на граѓаните во моментов се свртени кон договорот кој вечерва треба да биде официјално соопштен дали ќе има или нема избори на 24 април . Се чека одлуката на Собранието дали Законодавниот дом ќе се распушти а според медиумите седницата ...

Собранието ќе гласа за нов датум за избори

Фактор - 24.02.2016

Собранието ја повлече одлуката за самораспуштање. Со 83 гласа „за” и три „против” пратениците вечерва ја отповикаа одлуката за распуштање на парламентот заради избори на 24 април. Пратениците од СДСМ не гласаа на вечерашната седница на Собранието ...

ВИДЕО: Обраќање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски

Нетпрес - 24.02.2016

Во седиштето на владејачката ВМРО-ДПМНЕ се обрати претседателот на партијата Никола ...

ВИДЕО: Следете во живо обраќање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 23.02.2016

Во секој момент во седиштето на владејачката ВМРО-ДПМНЕ се очекува да почне прес конференцијата на која ќе се обрати претседателот на партијата Никола Груевски. Ова обраќање е во пресрет на седницата на Собранието на која ќе се гласа за одложување ...

ВО ЖИВО: По неколкудневен молк, Груевски со прес конференција

Либертас - 23.02.2016

Наскоро во седиштето на владејачката ВМРО-ДПМНЕ се очекува обраќање на претседателот на партијата Никола Груевски, во однос на одложувањето на изборите за 5 јуни. Видео – ...

Падна договор: Избори на 5 јуни

Вечер Прес - 23.02.2016

Собраниската седница на која треба и официјално да се изгласа овој договор е закажана за 30 минути пред полноќ Изборите ќе се одржат на 5 јуни. Ваков договор доцна вечерва паднал меѓу политичките партии, брифираат дипломатски извори вклучени во ...

83 - ДА, воздржани нема, 3 против - Собранието изгласа избори на 5 јуни!

Вечер Прес - 23.02.2016

Во Собранието е прифатена предлог одлуката за измена на одлуката распуштање на Собранието од 18 јануари 2016 година. СДСМ не гласаше. Тоа значи дека Собранието се распушта на 7 април, а изборите ќе се одржат на 5 јуни 2016 година.

Лидерите пред одлука: Одложени избори или распуштање на Парламентот

Сител - 23.02.2016

Собранието на Република Македонија, според одлуката што ја донесоа пратениците на 18 јануари, вечер на полноќ трeбa да се распушти со цел одржување предверемни парламентарни избори на 24 април, согласно договорот од Пржино.