TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Австралија: Катастрофи без прекин

Deutsche Welle - 18.01.2020

По повеќемесечна суша и катастрофални шумски пожари, Австралија сега се бори со временски екстреми од друг вид. Обилни дождови во сојузната држава Квинсленд денеска предизвикале поплавување на повеќе автопатишта и сообраќајници, како што соопшти ...

По месеци пожари на Австралијците им пристигна дожд, сега се борат со поплави (ВИДЕО)

МКД - 18.01.2020

Силни грмежи и обилни врнежи од дожд денес ги погодија делови од источниот брег на Австралија и некои големи патишта се затворени поради поплави, но и понатаму продолжуваат борбите со речиси 100 пожари во тие делови на земјата бидејќи некои погодени ...

Одредени делови на Австралија по пожарите се справуваат со поплави

Фокус - 18.01.2020

Од громови и поројни дождови денеска се погодени делови од источниот брег на Австралија, а поради поплавите затворени се одредени главни патни правци. Во исто време во делови од Австралија, каде не врне дожд, се уште се активни 100 пожари во кои ...

(ФОТО+ВИДЕО) Делови од Австралија се борат со поплави

Фактор - 18.01.2020

Делови на Австралија по пожарите се борат со поплави. Погодени се делови од источниот брег на Австралија. Но, активни се 100 пожари во кои загинаа 29 луѓе, а уништени се повеќе од 2.500 домови.

Дождот е добредојден, но претставува нова закана за исцрпената Австралија (ВИДЕО)

Слободен Печат - 18.01.2020

Во Викторија и понатаму горат над десетина пожари, но наредбите за евакуација поради огнената стигхија во планинските делови сега е укината. Грмотевици и силенд дожд зафатија делови на источниот брег на Австралија, па поради појавените поплави се ...

Дождовите спас од Бога: Стивнаа пожарите во Австралија

Слободен Печат - 17.01.2020

Метеоролозите предвидуваат силно невреме во многу области погодени од пожарите, вклучувајќи ги и предели каде со години немало дожд, што до некаде ќе ја ублажи тригодишната суша. Интензивните дождови со грмотевици денеска ги смирија пожарите на ...

ВИДЕО: Конечно насмевка на лицата на луѓето - дождовите ги ублажија пожарите во Австралија

Press24 - 17.01.2020

Интензивните врнежи, проследени со грмежи, ги ублажија денеска пожарите во австралиското источно крајбрежје, што донесе олеснување на уморните пожарникари и фармери кои со години се борат против сушата, но и организаторите на првенствата на тенис во ...

ВИДЕО: Снимка која го отсликува целиот ужас во Австралија - како изгледа да се возите со автомобил додека беснеат ...

Press24 - 17.01.2020

Пожарникарите во Австралија деноноќно се борат да запрат околу 150 пожари во државата Нов Јужен Велс во Австралија, а Сиднеј повторно е прекриен со поасен чад чие ширење го допринесуваат силните ветрови.

Нов живот се раѓа во Австралија

Н.Македонија - 17.01.2020

Додека пожарите продолжуваат да ја мачат Австралија, се појавува нов живот во некои од претходно уништените области, нудејќи надеж и оптимизам. Нова вегетација е забележана на плажата Перегијан во Квинсленд, потоа во областа околу Кулнара во Нов ...

Ова видео го отсликува ужасот во Австралија: Се возите додека околу вас беснеат пожари

Фактор - 17.01.2020

Пожарникарите деноноќно се борат да запрат околу 150 пожари во државата Нов Јужен Велс во Австралија, а од почетокот на избивањето на огнената стихија во ноември, загинаа најмалку четири лица, уништени се повеќе од 2000 домови.

Ова видео го отсликува целиот ужас во Австралија! Еве како изгледа да се возите со автомобил додека беснеат пожарите

Точка - 17.01.2020

Пожарникарите деноноќно се борат да сопрат околу 150 пожари во државата Нов Јужен Велс во Австралија, а Сиднеј повторно е прекриен со опасен чад чие за ширење придонесуваат силните ветрови.

Во Австралија повторно се буди живот во природата

Порта 3 - 17.01.2020

Пожарите продолжуваат да ја окупираат територијата на Австралија, но во некои претходно уништени области, се појави нов живот со надеж дека природата секогаш ќе најде начин да преживее. Нови израснувања на вегетацијата се појавија на плажата ...

Почвата не ја впива водата од дождот во Австралија

Телма - 16.01.2020

Силнo невреме со грмотевици и пороен дожд, а наместа и град, го погодија источниот дел на Австралија, која со месеци се бори со шумските пожари што ја опустошија земјата. Но, и покрај долгоочекуваниот и посакуван дожд кој треба да им помогне на ...

Долгоочекуваниот дожд во Австралија донесе силна бура и опасност од поплави (ВИДЕО)

Слободен Печат - 16.01.2020

Пожарите уништија голем дел од вегетацијата која може да ги апсорбира врнежите. Силна олуја проседена со грмотевици и силен дожд, а на некои места и град, погоди одредени региони на Австралија која со месеци се бори со силните пожари кои потполно ...

Катастрофите не престануваат: Силно невреме со дожд и град ја погоди Австралија

Press24 - 16.01.2020

Силно невреме со грмежи и дожд, а на накои места и град паѓале во некои региони во Австралија која веќе со месеци се бори со пожари кои направија пустош во некои делови од замјата. Иако можеби дождовите би можеле да им помогнат на пожарникарите во ...

"Ова се знаците на живот кои ги баравме"

Точка - 16.01.2020

Во еден дел на Австралија и натаму беснеат пожари, а на некои претходно опустошени подрачја се јавува нов живот и нуди надеж за оптимизам и доказ дека природата секогаш пронаоѓа начин. Нова вегетација е забележана на плажата Перегијан во Квинсленд, ...

ЗЛОТО НЕ ДОАЃА САМО: Австралија ја зафати невреме – илјада домови без струја!

Магазин - 16.01.2020

Силно невреме со грмотевици и силен дожд, а некаде и со град погоди неколку делови на Австралија која веќе со месеци се бори со пожарите кои целосно уништи неколку делови на Австралија. Иако невремето може да биде од голема корист на пожарникарите ...

(ВИДЕО) По пожарите, Австралија ја погоди невреме

Фактор - 16.01.2020

По пожарите, сега Австралија се соочи со невреме и опасност од поплави. Во делови на Мелбурн наврнале дури 77 милиметри дожд. Невреме проседено со грмотевици и силен дожд, а на некои места и град, погоди одредени региони на Австралија која со месеци ...

Интензивните дождови во Австралија делумно помогнаа во гаснењето на пожарите

Опсервер - 17.01.2020

– Интензивните дождови со грмотевици денеска ги смирија пожарите на австралискиот источен брег, што доведе до олеснување на уморните пожарникари и земјоделци кои со години се борат со сушата, но и на организаторите на Отвореното тениско првенство на ...

Интензивните дождови во Австралија делумно помогнаа во гаснењето на пожарите

Локално - 17.01.2020

Интензивните дождови со грмотевици денеска ги смирија пожарите на австралискиот источен брег, што доведе до олеснување на уморните пожарникари и земјоделци кои со години се борат со сушата, но и на организаторите на Отвореното тениско првенство на ...

Интензивните дождови во Австралија делумно помогнаа во гаснењето на пожарите

24Инфо - 17.01.2020

Интензивните дождови со грмотевици денеска ги смирија пожарите на австралискиот источен брег, што доведе до олеснување на уморните пожарникари и земјоделци кои со години се борат со сушата, но и на организаторите на Отвореното тениско првенство на ...

Интензивните дождови во Австралија делумно помогнаа во гаснењето на пожарите

А1 On - 17.01.2020

Интензивните дождови со грмотевици денеска ги смирија пожарите на австралискиот источен брег, што доведе до олеснување на уморните пожарникари и земјоделци кои со години се борат со сушата, но и на организаторите на Отвореното тениско првенство на ...

Интензивните дождови во Австралија делумно помогнаа во гаснењето на пожарите

Сител - 17.01.2020

Интензивните дождови со грмотевици денеска ги смирија пожарите на австралискиот источен брег, што доведе до олеснување на уморните пожарникари и земјоделци кои со години се борат со сушата, но и на организаторите на Отвореното тениско првенство на ...

Интензивните дождови во Австралија делумно помогнаа во гаснењето на пожарите

MakPress - 17.01.2020

Интензивните дождови со грмотевици денеска ги смирија пожарите на австралискиот источен брег, што доведе до олеснување на уморните пожарникари и земјоделци кои со години се борат со сушата, но и на организаторите на Отвореното тениско првенство на ...

ОВА ВИДЕО ГО ОТСЛИКУВА УЖАСОТ ВО АВСТРАЛИЈА: Еве како изгледа целата таа област

Магазин - 17.01.2020

Пожарникарите деноноќно се борат да ги изгаснат 150-те пожари во државата Нови Велс во Австралија, а Сиднеј повторно е прекирен со опасен дим кој се шири и од силните ветрови. Од почетокот на избуваувањето на пожарите во ноември, загинаа најмалку ...

Одредени делови на Австралија по пожарите се справуваат со поплави

Опсервер - 18.01.2020

– Од громови и поројни дождови денеска се погодени делови од источниот брег на Австралија, а поради поплавите затворени се одредени главни патни правци. Во исто време во делови од Австралија, каде не врне дожд, се уште се активни 100 пожари во кои ...

По пожарите – поплави во Австралија

Република - 18.01.2020

Од громови и поројни дождови денеска се погодени делови од источниот брег на Австралија, а поради поплавите затворени се одредени главни патни правци. Во исто време во делови од Австралија, каде не врне дожд, сè уште се активни 100 пожари во кои ...

Одредени делови на Австралија по пожарите се справуваат со поплави

24Инфо - 18.01.2020

Од громови и поројни дождови денеска се погодени делови од источниот брег на Австралија, а поради поплавите затворени се одредени главни патни правци. Во исто време во делови од Австралија, каде не врне дожд, се уште се активни 100 пожари во кои ...

Хаос во Австралија: По трагедијата со пожарите, граѓаните сега се справуваат со поплави

Курир - 18.01.2020

Од громови и поројни дождови денеска се погодени делови од источниот брег на Австралија, а поради поплавите затворени се одредени главни патни правци. Во исто време во делови од Австралија, каде не врне дожд, се уште се активни 100 пожари во кои ...

И пожари и поплави во Австралија

+инфо - 18.01.2020

Од громови и поројни дождови денеска се погодени делови од источниот брег на Австралија, а поради поплавите затворени се одредени главни патни правци. Во исто време во делови од Австралија, каде не врне дожд, се уште се активни 100 пожари во кои ...

Одредени делови на Австралија по пожарите се справуваат со поплави

24 Вести - 18.01.2020

Од громови и поројни дождови денеска се погодени делови од источниот брег на Австралија, а поради поплавите затворени се одредени главни патни правци. Во исто време во делови од Австралија, каде не врне дожд, се уште се активни 100 пожари во кои ...

Одредени делови на Австралија по пожарите се справуваат со поплави

Локално - 18.01.2020

Од громови и поројни дождови денеска се погодени делови од источниот брег на Австралија, а поради поплавите затворени се одредени главни патни правци. Во исто време во делови од Австралија, каде не врне дожд, се уште се активни 100 пожари во кои ...

(ВИДЕО) Делови на Австралија по пожарите соочени и со поплави

Алсат-М - 18.01.2020

Од громови и поројни дождови денеска се погодени делови од источниот брег на Австралија, а поради поплавите затворени се одредени главни патни правци. Во исто време во делови од Австралија, каде не врне дожд, се уште се активни 100 пожари во кои ...

Одредени делови на Австралија по пожарите се справуваат со поплави

Вечер Прес - 18.01.2020

Од громови и поројни дождови денеска се погодени делови од источниот брег на Австралија, а поради поплавите затворени се одредени главни патни правци. Во исто време во делови од Австралија, каде не врне дожд, се уште се активни 100 пожари во кои ...

Одредени делови на Австралија по пожарите се справуваат со поплави

Сител - 18.01.2020

Од громови и поројни дождови денеска се погодени делови од источниот брег на Австралија, а поради поплавите затворени се одредени главни патни правци. Во исто време во делови од Австралија, каде не врне дожд, се уште се активни 100 пожари во кои ...

Одредени делови на Австралија по пожарите се справуваат со поплави

Frontline - 18.01.2020

Австралиските држави Викторија, Нов Јужен Велс и Квинсленд, кои најмногу беа погодени од сушата и пожарите сега се справуваат со поплави предизвикани од поројните дождови. Од громови и поројни дождови денеска се погодени делови од источниот брег на ...

Австралија: По пожарите поројни дождови и поплави

Денешен - 18.01.2020

Од громови и поројни дождови денеска се погодени делови од источниот брег на Австралија, а поради поплавите затворени се одредени главни патни правци. Во исто време во делови од Австралија, каде не врне дожд, се уште се активни 100 пожари во кои ...

Одредени делови на Австралија по пожарите се справуваат со поплави

MakPress - 18.01.2020

Од громови и поројни дождови денеска се погодени делови од источниот брег на Австралија, а поради поплавите затворени се одредени главни патни правци. Во исто време во делови од Австралија, каде не врне дожд, се уште се активни 100 пожари во кои ...