TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не се случило оддамна, но сезонава се навикнавме на ракометни денови во ЛШ без македонски клуб и играчи

Спортманија - 29.09.2022

Чуден е денешниот ракометен ден во Лигата на шампионите од аспект на македонските клубови и играчи, а немаше ниту еден на четири дуели, нешто што не се случило оддамна. Во Лигата на шампионите не игра стандардниот учесник Вардар, откако поради ...

ВИДЕО: Барса не дозволи изненадување против Целје Пивоварна Лашко

Слободен Печат - 30.09.2022

Целје Пивоварна Лашко не успеа да направи изненадување на гостувањето против двократниот европски шампион, но Словенците долго време му парираа. Во третото коло од групната фаза на ЕХФ Лигата на шампионите , Барселона пред своите гледачи го совлада ...

Лига на Шампиони: Барса и Нант без проблеми против Целје и Елверум

Екипа - 29.09.2022

Барселона по три одиграни кола од новата сезона во Лигата на Шампионите останува со перфектен учинок откако денеска славеше против Целје со 38-30. Каталонците беа подобриот противник во поголемиот дел од натпреварот, а и покрај камбекот на ...

Елверум остана закован на дното – Нант постигна 41 гол за втор триумф во ЛШ

24 Ракомет - 29.09.2022

Француски Нант и полесно од очекувањата го декласираше норвешки Елверум, на меч во кој беа постигнати вкупно 71 гола, а домаќините триумфираа со 41-30 (20-14). Со оваа победа Нант се израмни по бројот на бодови со Кил, Алборг и Киелце кои имаат по ...

Кил го преслуша Пик Сегед, ГОГ не преживеа во Плоцк

Sport 1 - 29.09.2022

Кил привремено се качи на првото место во групата Б, од ракометната Лига на шампионите, славејќи против Пик Сегед со 34-29. По поразот во Цеље, минатата недела, „Зебрите“ чувствуваа должност да слават, но не им одеше лесно против Сегед од почетокот.

ПИК Сегед „растурен“ во вториот дел, Кил им се врати на победите во ЛШ

Gol.mk - 29.09.2022

Екипата на Кил ја забележа втората пообеда во новата сезона во ракометната Лига на шампиони, откако пред својата публика славеше со сигурни 34-29 над шампионот на Унгарија, ПИК Сегед. Дербито на денот во елитата мина ов знакот на германскиот гигант.

Лига на Шампиони: Кил го прегази Сегед, Висла го нанесе првиот пораз на ГОГ

Екипа - 29.09.2022

Кил им се врати на победите во ракометната Лига на Шампиони откако во 3. коло славеше против Сегед со 34-29 нанесувајќи го третиот пораз на унгарскиот тим во новата сезона. И покрај тоа што Унгарците успеваа да ја одржат резултатска неизвесност во ...

Кил во во вториот дел го скрши отпорот на ПИК Сегед

24 Ракомет - 29.09.2022

Екипата на Кил по поразот во второто коло од Целје, денес на свој терен ја прослави втората победа во Лигата на шампионите, откако во натпревар од 3. коло триумфираше над незгодниот состав на ПИК Сегед, со резултат 34:29, во натпревар од групата Б.

Лучин ја водеше Висла Плоцк до нов триумф во ЛШ

24 Ракомет - 29.09.2022

По поразот од ПСЖ минатото коло, ракометарите на Висла Плоцк се вратија на победничките патеки во Лигата на шампионите, откако славеа на домашен терен против данскиот првак ГОГ Гудме со 31-27.

Кил им се врати на победите, прв пораз за дански ГОГ

SportMedia - 29.09.2022

По крајно изненадувачкиот пораз во минатото коло на гостувањето кај Целје, германскиот великан Кил се врати со победа во првиот меч од 3. коло во ракометната Лига на шампиони. Вечерва на домашен терен, „зебрите“ славеа убедливо со 34:29 над екипата ...

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Македонија на прв тест со Норвешка Б, Кил го чека ПИК Сегед, Целје оди кај Барса

24 Ракомет - 29.09.2022

Денеска ќе се одигра првиот од двата предвидени пријателски натпревари меѓу женските репрезентации на Македонија и Норвешка Б. На европските терени со четири натпревари во Лигата на шампионите ќе се комплетира третото коло во најквалитетното ...