TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По казните за „Монструм“ најави за протести

Р.С.Европа - 23.02.2021

До правосилност на пресудата, сега веќе осудените за случајот „Монструм“ одат во притвор, за да не избегаат. Од осудените петмина, двајца се недостапни за Судот. Ова не е обичен кривичен настан, туку монстуозно-садистичко убиство на пет луѓе, ...

Доживотни казни затвор за тероризам за тројцата екгзекутори на четирите момчиња и рибарот кај смиљковско езеро

Сакам да кажам

Нели ви е срам да ги лажете родителите на убиените деца, му рече на судијата осудениот Фејзи Азири

ММС

Три доживотни казни затвор, една од 15 и една од 9 години за обвинетите во “Монструм”

Телма

„Монструм“: Доживотен затвор за Алил Демири и Агим и Африм Исмаиловиќ

ТВ21

Доживотен затвор за Демири и браќата Исмаиловиќ за „Монструм“

24 Вести

„Монструм“: Доживотен затвор за тројца обвинети, за двајца 9 и 15 години

Р.С.Европа

Слободен Печат МКД Фокус +инфо Бриф Фактор Скопско Ехо Курир

Се најавуваат нови протести за „Монструм“, одбраната тврди дека пресудата е донесена без докази

360 степени - 23.02.2021

Фејзи Азири кој доби 15 години затвор за помагање, побара во рок од 10 дена да го посети обвинителката Вилма Русковска во затвор или да го повикаат во обвинителството за, како што рече, да даде докази за организаторите, нарачателите или извршителите ...

Фејзи Азири: Нека дојдат во затворот Фетаи и Русковска, имам докази кои се нарачатели на убиствата

ТВ21

Азири ги покани во затвор Јовески и Русковска за да им даде докази за нарачателите на убиството кај Смилковско

+инфо

Обвинет во „Монструм“ тврди дека ги знае нарачателите и извршителите на петкратното убиство кај Смилковско

Сител

Азири: Нека дојдат во затворот Фетаи и Русковска, имам докази кои се нарачатели на убиството кај Смилковско

Press24

Фејзи Азири ги покани Русковска и Јовески во ќелија: Ќе ви дадам докази за нарачателите и организаторите на убиството

Слободен Печат

Јовески и Русковска да ме посетат за да им дадам прецизни докази за убиството – повика Фејзи Азири

ММС

Фокус Република Фактор Бриф Локално 24Инфо Скопје инфо MakPress

Роднините на обвинетите во „Монструм“ ќе излезат на улиците: „Ќе протестираме во петок и ова е еден вид на војна“

Press24 - 23.02.2021

Бедри Ајдари, роднина на еден од обвинетите во „Монструм"рече дека се незадоволни од пресудата и повика на протест во петок. Тој во изјава за медиумите пред судот рече дека тоа им е единствен начин за борба и дека ова е еден вид на војна.

Притвор за осудените во „Монструм“

Алсат-М

„Монструм“: Три доживотни казни затвор, една од 15, една од 9 години и една ослободителна – се работи за монструозно, садистичко убиство, рече судијата Ставрев

360 степени

Обвинителката Фетаи побара притвор за осудените во „Монструм“

Алсат-М

Епилог од судењето за „Монструм“ – Три доживотни казни, по една од 9 и од 15 години и еден ослободен од обвинение

Алсат-М

Судот го уважи барањето за притвор за осудените во „Монструм“

Република

Обвинетите во „Монструм“ се виновни, добија доживотен затвор

Бриф

PressingTV

Три доживотни, 15 и девет години казна затвор за обвинетите за „Монструм"

Канал5 - 23.02.2021

Случајот „Монструм" го води судијата Огнен Ставрев, заедно со судијата Осман Шабани и тројца портоници, а застапници на обвинението се Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски. Судот ги прогласи за виновни и им одреди доживотни казни затвор на обвинетите ...

Судијата Ставрев: Замислете како им било на децата пред да ги убијат додека клечеле на колена, што се не им прошло низ глава

Press24

Три доживотни казни изрече судот во случајот „Монструм“, и две казни од по девет и 15 години затвор

Мета

Доживотен затвор за тројца обвинети во Монструм: Денеска изречена пресудата

ММС

Три доживотни, 15 и девет години казна затвор за обвинетите за „Монструм“

Бриф

ПРЕСУДА ЗА „МОНСТРУМ“: Доживотен затвор за тројца, а по 15 и 9 години затвор за двајца од убијците на 5 лица во крвавиот Величетврток

Денешен

Три доживотни, 15 и девет години казна затвор за обвинетите за „Монструм“

еМагазин

4NEWS Кајгана Опсервер iPortal Скопје инфо

Роднините на обвинетите во „Монструм“ најавија протест: Ова е еден вид војна и ќе се бориме со сите средства

+инфо - 23.02.2021

Ќе протестираме во петок и ова е еден вид војна. Тука сме и ќе се бориме, рече Бедри Ајдари, роднина на еден од обвинетите во случајот „Монструм“. Роднините на обвинетите во случајот „Монструм“ не се задоволни од изречените пресуди и најавија дека в ...

Роднините на обвинетите повикаа на протест: Ова е еден вид на војна

МКД

Роднините на обвинетите повторно ќе протестираат, велат: Ова е еден вид на војна, ќе се бориме со сите средства

Република

Роднините на обвинетите во „Монструм“ најавија протест

Нетпрес

Роднините на обвинетите во „Монструм“: Ќе протестираме во петок и ова е еден вид на војна

Сител

Во петок протест за „Монструм“: Ова е еден вид на војна, тука сме и ќе се бориме

24Инфо

Роднини на осудените во „Монструм“ повикаа на протести: Ова е вид војна

Р.С.Европа

Мак. Весник

Одбраната на обвинетите за „Монструм“: Далеку сме од владеење на правото!

Алсат-М - 23.02.2021

Кога беше изречена првата пресуда по овој предмет, кажав дека сме далеку од владеење на правото, сега слободно можам да кажам дека сме уште подалеку и очигледно дека и во Судот и во Обвинителството треба едно добро прочистување, изјави по објавување ...

„Замислете ги чувствата на децата една минута пред смртта, клекнати на колена“: Емотивниот завршен говор на судијата Ставрев за „Монструм“

Република

Притвор за осудените во „Монструм“ до правосилност на пресудата

24Инфо

Одбраната за „Монструм“: Далеку сме од владеење на правото, пресудата е без никакви докази

+инфо

Осудените во „Монструм“ ќе се жалат, најавен протест за во петок

Фокус

Далеку сме од владеење на правото, порача одбраната на обвинетите за „Монструм“ и најави жалби

Кајгана

Адвокатот Рауфи: Далеку сме од владеење на правото- во Судот и во Обвинителството треба едно добро прочистување

Press24

24Инфо Опсервер CivilMedia Либертас MakPress

Фетаи: Изречените казни се соодветни, но постои опасност од бегство, барам притвор!

ТВ21 - 23.02.2021

Обвинителката Фатиме Фетаи која заедно со обвинителот Гаврил Бубевски го застапуваа обвинениоето за случајот „Монструм“ побараа определување на мерка притвор за неправосилно осудениот Хаки и Фејзи Азири поради опасност од бегство.

Фетаи побара притвор за осудените во „Монструм“

Фокус

СЛУЧАЈ МОНСТРУМ: Три доживотни казни затвор, но двајца од осудените веќе се во бегство

Кумановски м.

Осудените во „Монструм“ пренесени во притвор

Скопје1

Фетаи: Изречените казни се соодветни, но постои опасност од бегство, барам притвор

Press24

Фетаи: Изречените казни се соодветни, но постои опасност од бегство, барам притвор

Република

Фетаи бара притвор за Хаки и Фејзи Хазири заради опасност од бегство

CivilMedia

Р.С.Европа МКД Н.Македонија MakPress Точка

Почна судењето за „Монструм”

Опсервер - 23.02.2021

Под силно полициско обезбедување денеска во Кривичниот суд Скопје, почна последното рочиште за петкратно убиство кај Смилковско eзеро на 12 април 2012 година. За кривичното дело „тероризам” во овој судски предмет се обвинети Халил Демири и Африм ...

Почна судењето за „Монструм”

Сител

Пресуда за „Монструм” (ВО ЖИВО)

24Инфо

(ВИДЕО) Пресуда за случајот „Монструм“

Фокус

Почна судењето за „Монструм"

Канал5

(ВО ЖИВО) Почна судењето за „Монструм”

iPortal

Почна судењето за „Монструм”

Frontline

Денешен PressingTV