TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Романија се откажа од блокадата, Марк Руте може да стане генерален секретар на НАТО

Deutsche Welle - 20.06.2024

Патот за назначување на Холанѓанецот Марк Руте на функцијата генерален секретар на НАТО е отворен. Последна од блокадата се откажа Романија. По повеќемесечна блокада, отворен е патот за назначување на Марк Руте на функцијата генерален секретар на ...

Политико: НАТО има нов генерален секретар

МКД

Политико: Марк Руте ќе го замени Столтенберг на позицијата генерален секретар на НАТО

Пулс24

Руте станува нов шеф на НАТО

Н.Македонија

Марк Руте – новиот генерален секретар на НАТО?

Кумановски м.

Руското МНР не очекува промени по доаѓањето на новиот ген-сек на НАТО

Слободен Печат

Столтенберг првпат го поддржа Руте како кандидат за генерален секретар на НАТО, се чека став на само една земја

Макфакс

Во Центар 360 степени Опсервер Точка Centar Пулс24 Точка ТВ21

КОЈ Е НОВИОТ ШЕФ НА НАТО? Верен сојузник на Украина и жесток критичар на Путин

+инфо - 20.06.2024

НАТО мора да биде силен за да се спротивстави на Москва, а европските лидери не смеат да бидат наивни кога станува збор за Русија на Путин, посочува Холанѓанецот Марк Руте, најсериозен кандидат за наследник на Јенс Столтенберг на чело на Алијансата.

Руте е идниот шеф на НАТО – верен сојузник на Украина и жесток критичар на Путин

Макфакс

Руте е идниот шеф на НАТО – верен сојузник на Украина и жесток критичар на Путин

Опсервер

Холандскиот премиер Руте единствен кандидат за генерален секретар на НАТО

Р.С.Европа - 20.06.2024

Романскиот претседател Клаус Јоханис изјави дека ја повлекува кандидатурата за замена на генералниот секретар нa НАТО во заминување, Јенс Столтенберг. Во исто време, Романија ја поддржа кандидатурата на холандскиот премиер Марк Руте, кој е поддржан ...

Јоханис ја повлече кандидатурата за шеф на НАТО и го поддржа Руте

Нетпрес

Романскиот претседател Клаус Јоханис пред Врховниот совет за национална одбрана ќе го претстави својот став за кандидатурата за генерален секретар на…

Бизнис Вести

Романскиот претседател ќе го претстави својот став за кандидатурата за генерален секретар на НАТО

Слободен Печат

Романскиот претседател Клаус Јоханис пред Врховниот совет за национална одбрана ќе го претстави својот став за кандидатурата за генерален секретар на НАТО

Рацин