TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Чедомир Јовановиќ за 1ТВ: Во Македонија преовлада разумот – Србија треба да го уништи национализмот

1tv - 20.03.2019

Гостин во Отвореното Студио 1 беше Чедомир Јовановиќ, претседател на Либерално-демократската партија на Србија, кој зборуваше за пресудата на Караџиќ, состојбата во Србија, шансата која ја има Македонија со Преспанскиот договор, но и за Зоран Џингиќ ...

Дали со реториката за македонско сценарио, Вучиќ најавува напад врз опозицијата?

1tv - 20.03.2019

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени според закон за спортски хулигани.

MAКЕДОНИЈА ОТПАЃА: Фолксваген ќе инвестира во Србија?

Фактор - 20.03.2019

Денешната посета на српскиот претседател, Александар Вучиќ во седиштето на германскиот авто гигант Фолксваген ги зајакнува очекувањата дека ќе инвестираат во Србија, пишува Б92 . Одредени српски медиуми објавија дека Вучиќ разговарал со официјални ...

Цутењето на српските протести нема да ја донесе „балканската пролет“

Н.Македонија - 20.03.2019

Протестите што почнаа во Белград на 8 декември минатата година се раширија низ другите српски градови, а можеби претставуваа инспирација и за слични протести во Албанија и во Црна Гора, каде што активистите се кренаа против властите.

ЕКСКЛУЗИВНО : Вучиќ ги започна преговорите со ФОЛКСВАГЕН -Македонија дефинитивно извиси !

Магазин - 20.03.2019

Српска делегација на чело со претседателот Александар Вучиќ, денеска во Германија ги започнаа преговорите со компанијата Фолксваген за доаѓањето на оваа компанија во Србија. Фолксваген дефинитивно крена раце од Македонија !! Премиерот Зоран Заев ...

Што се случува во Србија и за какво македонско сценарио зборува Вучиќ – Чедомир Јовановиќ гостин во Студио 1

1tv - 20.03.2019

Што се случува во Србија и за какво македонско сценарио зборува Вучиќ. Гостин во Отвореното Студио на 1ТВ во 19:20 часот, Чедомир Јовановиќ, претседател на Либерално демократската партија на Србија.

За ЕУ Вучиќ е поголем гарант за решавање на косовското прашање

Н.Македонија - 20.03.2019

Насилниот упад на дел од демонстрантите и опозицијата во РТС покажуваат колку учесниците на протестите во Белград се очајни, а на Брисел му станува јасно дека српската опозиција е неспособна да се афирмира на избори, пишуваат словенечките медиуми за ...

Протести во Гроцка и на СзС и на СНС, оставка на претседателот на општината

А1 On - 20.03.2019

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од функцијата на претседателот на општината – Драгољуб Симоновиќ од владејачката Српска ...

Вучиќ ги плаши Србите со „македонско сценарио“

Независен - 20.03.2019

Ерол Ризаов Вучиќи и Дачиќи не престануваат да ги плашат Србите со некакво многу опасно „македонско сценарио“. Малку, малку, па ќе им се навртат на Македонците за да им кажат на своите домашни политички противници и критичари, кои во владеењето на ...

Заев до Вучиќ: Знам колку е тешко, преговарав пред неколку месеци

+инфо - 20.03.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека нема македонско сценарио во Србија, како што обвини срскиот претседател Александар Вучиќ по упадот на демонстранти од движењето „Еден од пет милиони“ и опозициски лидери во зградата на српската радио и телевизија.

Српски суд ги ослободи мажите кои со моторна пила влегоа во зградата на РТС

МКД - 20.03.2019

Белградски суд ги ослободи вечерва двајцата перформери кои беа уапсени по упадот на демонстрантите во зградата на Радио телевизија Србија и се обвинети за насилничко однесување бидејќи во зградата внеле моторна пила.

„Македонското сценарио“ и спасителите-месии

Deutsche Welle - 19.03.2019

Каде сме ние, Македонците од Северна Македонија во српската приказна? Никаде, ама баш никаде. Небитна монета за пи-ар поткусурување помеѓу Вучиќ и странците. Пишува Гордан Георгиев Очекувано, како според некакво однапред напишано сценарио (а постои ...

По најавата на Вучиќ за прошка, судот ги ослободи „перформерите“ кои со пила влегоа во РТС

Нетпрес - 19.03.2019

Вишиот суд во Белград го отфрли во вторникот вечерта предлогот на обвинителството да одреди притвор за тројцата осомничени за насилничко однесување со употреба на електрична пила при упадот на демонстрантите во зградата на Радио-телевизија Србија ...

Брнабиќ: Обрадовиќ ги спречува граѓаните да протестираат мирно, тој е фашист со кој нема да разговарам

МКД - 19.03.2019

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека протестите одржани изминатиот викенд во Белград не ја разнишале власта и го обвини лидерот на Двери Бошко Обрадовиќ дека ги презел демонстрациите и на останатите граѓани им го одзел демократското право ...

Регионалната платформа го осуди насилниот упад во РТС

Радио МОФ - 19.03.2019

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која застапува повеќе од 8.000 членови, го осудува насилното влегување во Српската радио телевизија (РТС) од демонстрантите.

Дежа ви во Србија

Независен - 19.03.2019

Љупчо Поповски Сосема разбирливо е што настаните од викендов во Белград беа регионална вест број 1. Она што се случува во Србија сегаш било на врвот на интересирањето во општествата што произлегоа од Југославија.

Освојување на РТС или преземање на лидерството во опозицијата!

Н.Македонија - 19.03.2019

Опозицијата во Србија постави услов до вчера, до 15 часот, да бидат ослободени приведените за упадот во зградата на РТС. Според лидерот на Двери, Бошко Обрадовиќ, тие се деца на возраст од 18 до 20 години и побара лидерите на опозицијата да бидат ...

Драгољуб Петровиќ за „Независен“: „Македонско сценарио“ е филм за српските гласачи

Независен - 19.03.2019

На т.н. „македонско сценарио“ тука се гледа како на бауч, како на некакво тајно друштво кое се собрало во Скопје и кое тукутака урива легитимно избрани шефови на држави по светот. Тоа е типично заглупавување на избирачкото тело, вели во разговор за ...

Вучиќ: Не можам да ги аболирам сите, но се надевам дека Судот ќе ги ослободи

Независен - 19.03.2019

Србија е во исчекување на аболицијата на шефот на државата Александар Вучиќ, што ќе влијае на натамошните чекори на опозицијата и на протестите. Вучиќ денеска изјави дека има намера утре да го разгледа помилувањето, но и дека нема целосно такви ...

Обрадовиќ: Ги продолжуваме протестите, Вучиќ функционира само под притисок

24Инфо - 19.03.2019

Клучната порака и лекцијата од тримесечните протести е дека Вучиќ може да падне само ако е притиснат. Преку институциите, ние повеќе не можеме ништо повеќе да сториме. Не функционира ниту Уставниот суд ниту Националното собрание, ниту полицијата и ...

Вучиќ ќе ги аболицира насилниците кои носеа моторни пили во упадот на РТС ?

Магазин - 19.03.2019

Поради упадот во зградата на РТС во саботата за време на емитувањето на дневникот, покрај осомничените кој ќе одговараат кривично, 6 лица се осудени на 30 дневна затворска казна. Основниот Суд во Белград, го одби предлогот на основното обвинителство ...

Аман, Вучиќу, олабави!

Либертас - 19.03.2019

Н е е сосема јасно која е намерата што сака да ја постигне Вучиќ со така честото реферирање на Македонија како место од кое, наводно, се организира неговото рушење од власт во Белград? Заев и „Македонското сценарио“ не ги вади од уста, иако за нас, ...

(Видео) Дел од демонстрантите кои упаднаа во РТС ќе бидат ослободени – 1ТВ во живо од Белград

1tv - 19.03.2019

Неколку дена по упадот на демонстрантите во српската национална телевизија РТС, екипата на 1ТВ известува од Белград. Новинарката Кристина Атовска ја пренесе тамошната атмосфера и сите најнови политички случувања во земјата.

Чедомир Јовановиќ за 1ТВ: Во Македонија преовлада разумот – Србија треба да го уништи национализмот

Либертас - 20.03.2019

Гостин во Отвореното Студио 1 беше Чедомир Јовановиќ, претседател на Либерално-демократската партија на Србија, кој зборуваше за пресудата на Караџиќ, состојбата во Србија, шансата која ја има Македонија со Преспанскиот договор, но и за Зоран Џингиќ ...

Дали со реториката за македонско сценарио, Вучиќ најавува напад врз опозицијата?

Либертас - 20.03.2019

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени според закон за спортски хулигани.

Протести во Гроцка, се бара оставка на претседателот на општината

24Инфо - 20.03.2019

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од функцијата на претседателот на општината – Драгољуб Симоновиќ од владејачката Српска ...

Вучиќ ги плаши Србите со „македонско сценарио“

Либертас - 20.03.2019

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Вучиќи и Дачиќи не престануваат да ги плашат Србите со некакво многу опасно „македонско сценарио“. Малку, малку, па ќе им се навртат на Македонците за да им кажат на своите домашни ...

Заев до Вучиќ: Знам колку е тешко, преговарав пред неколку месеци

Либертас - 20.03.2019

Премиерот Зоран Заев смета дека нема македонско сценарио во Србија, како што обвини срскиот претседател Александар Вучиќ по упадот на демонстранти од движењето „Еден од пет милиони“ и опозициски лидери во зградата на српската радио и телевизија.

По најавата на Вучиќ за прошка, судот ги ослободи „перформерите“ кои со пила влегоа во РТС

Република - 19.03.2019

Вишиот суд во Белград го отфрли во вторникот вечерта предлогот на обвинителството да одреди притвор за тројцата осомничени за насилничко однесување со употреба на електрична пила при упадот на демонстрантите во зградата на Радио-телевизија Србија ...

Вучиќ: Не можам да ги аболирам сите, но се надевам дека Судот ќе ги ослободи

24Инфо - 19.03.2019

Србија е во исчекување на аболицијата на шефот на државата Александар Вучиќ, што ќе влијае на натамошните чекори на опозицијата и на протестите, јави дописникот на МИА од Белград. Вучиќ денеска изјави дека има намера утре да го разгледа ...

Обрадовиќ: Ги продолжуваме протестите, Вучиќ функционира само под притисок

1tv - 19.03.2019

Клучната порака и лекцијата од тримесечните протести е дека Вучиќ може да падне само ако е притиснат. Преку институциите, ние повеќе не можеме ништо повеќе да сториме. Не функционира ниту Уставниот суд ниту Националното собрание, ниту полицијата и ...

Аман, Вучиќу, олабави!

Окно - 19.03.2019

Не е сосема јасно која е намерата што сака да ја постигне Вучиќ со така честото реферирање на Македонија како место од кое, наводно, се организира неговото рушење од власт во Белград? Заев и „Македонското сценарио“ не ги вади од уста, иако за нас, ...

(Видео) Дел од демонстрантите кои упаднаа во РТС ќе бидат ослободени – 1ТВ во живо од Белград

Либертас - 19.03.2019

Неколку дена по упадот на демонстрантите во српската национална телевизија РТС, екипата на 1ТВ известува од Белград. Новинарката Кристина Атовска ја пренесе тамошната атмосфера и сите најнови политички случувања во земјата.

Јовановиќ: Во Македонија преовлада разумот

Нова ТВ - 21.03.2019

Имате можност од Македонија да направите држава како што треба да биде. Бевте блокирани 27 години, вие добивте прилика. Ципрас ги отповика руските амбасадори, бидејќи сакаа со откуп да го срушат Преспанскиот договор.

Протести во Гроцка и на СзС и на СНС, оставка на претседателот на општината

Опсервер - 20.03.2019

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од функцијата на претседателот на општината – Драгољуб Симоновиќ од владејачката Српска ...

Заев до Вучиќ: Знам дека е тешко преговарав со месеци

Press24 - 20.03.2019

Во интервју за МИА по средбите во Брисел, премиерот Зоран Заев говори и за Србија. – Апсолутно нема македонско сценарио во Србија. Србија е наш голем пријател, народите ни се блиски, ние и посакуваме само добро на Србија, да оди напред, во моментов ...

По најавата на Вучиќ за прошка, судот ги ослободи „перформерите“ кои со пила влегоа во РТС

Вечер - 19.03.2019

Вишиот суд во Белград го отфрли во вторникот вечерта предлогот на обвинителството да одреди притвор за тројцата осомничени за насилничко однесување со употреба на електрична пила при упадот на демонстрантите во зградата на Радио-телевизија Србија ...

Вучиќ: Не можам да ги аболирам сите, но се надевам дека Судот ќе ги ослободи

А1 On - 19.03.2019

Србија е во исчекување на аболицијата на шефот на државата Александар Вучиќ, што ќе влијае на натамошните чекори на опозицијата и на протестите, јави дописникот на МИА од Белград. Вучиќ денеска изјави дека има намера утре да го разгледа ...

Обрадовиќ: Ги продолжуваме протестите, Вучиќ функционира само под притисок

MTM - 19.03.2019

Клучната порака и лекцијата од тримесечните протести е дека Вучиќ може да падне само ако е притиснат. Преку институциите, ние повеќе не можеме ништо повеќе да сториме. Не функционира ниту Уставниот суд ниту Националното собрание, ниту полицијата и ...

Протести во Гроцка и на СзС и на СНС, оставка на претседателот на општината

MTM - 21.03.2019

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од функцијата на претседателот на општината – Драгољуб Симоновиќ од владејачката Српска ...

Вучиќ: Не можам да ги аболирам сите, се надевам дека Судот ќе ги ослободи

1tv - 19.03.2019

Србија е во исчекување на аболицијата на шефот на државата Александар Вучиќ, што ќе влијае на натамошните чекори на опозицијата и на протестите. Вучиќ денеска изјави дека има намера утре да го разгледа помилувањето, но и дека нема целосно такви ...

Обрадовиќ: Ги продолжуваме протестите , Вучиќ функционира само под притисок

А1 On - 19.03.2019

– Клучната порака и лекцијата од тримесечните протести е дека Вучиќ може да падне само ако е притиснат. Преку институциите, ние повеќе не можеме ништо повеќе да сториме. Не функционира ниту Уставниот суд ниту Националното собрание, ниту полицијата и ...

Вучиќ не може да ги аболира сите, се надева дека Судот ќе ги ослободи

+инфо - 19.03.2019

Србија е во исчекување на аболицијата на шефот на државата Александар Вучиќ, што ќе влијае на натамошните чекори на опозицијата и на протестите, јави дописникот на МИА од Белград. Вучиќ денеска изјави дека има намера утре да го разгледа ...

Обрадовиќ: Ги продолжуваме протестите

Независен - 19.03.2019

Клучната порака и лекцијата од тримесечните протести е дека Вучиќ може да падне само ако е притиснат. Преку институциите, ние повеќе не можеме ништо повеќе да сториме. Не функционира ниту Уставниот суд ниту Националното собрание, ниту полицијата и ...

Вучиќ: Не можам да ги аболирам сите, но се надевам дека Судот ќе ги ослободи

Вечер - 19.03.2019

Србија е во исчекување на аболицијата на шефот на државата Александар Вучиќ, што ќе влијае на натамошните чекори на опозицијата и на протестите, јави дописникот на МИА од Белград. Вучиќ денеска изјави дека има намера утре да го разгледа ...

Обрадовиќ: Продолжуваме со протестите, Вучиќ функционира само под притисок

+инфо - 19.03.2019

Тој оцени дека е „алармантен“ повикот што српскиот претседател Александар Вучиќ го испрати до своите членови во неделата да се соберат пред партиските канцеларии во сите градови во Србија и да бидат подготвени да одат за Белград за да се ...

Вучиќ утре ќе ја разгледува аболицијата за демонстрантите

Р.С.Европа - 19.03.2019

Србија е во исчекување на аболицијата на шефот на државата Александар Вучиќ, што ќе влијае на натамошните чекори на опозицијата и на протестите, јави дописникот на МИА од Белград. Вучиќ денеска изјави дека има намера утре да го разгледа ...

Обрадовиќ: Ги продолжуваме протестите, Вучиќ функционира само под притисок

Либертас - 19.03.2019

Клучната порака и лекцијата од тримесечните протести е дека Вучиќ може да падне само ако е притиснат. Преку институциите, ние повеќе не можеме ништо повеќе да сториме. Не функционира ниту Уставниот суд ниту Националното собрание, ниту полицијата и ...

Вучиќ: Не можам да ги аболирам сите, се надевам дека Судот ќе ги ослободи

Либертас - 19.03.2019

Србија е во исчекување на аболицијата на шефот на државата Александар Вучиќ, што ќе влијае на натамошните чекори на опозицијата и на протестите. Вучиќ денеска изјави дека има намера утре да го разгледа помилувањето, но и дека нема целосно такви ...

Обрадовиќ: Ги продолжуваме протестите, Вучиќ функционира само под притисок

iPortal - 19.03.2019

лучната порака и лекцијата од тримесечните протести е дека Вучиќ може да падне само ако е притиснат. Преку институциите, ние повеќе не можеме ништо повеќе да сториме. Не функционира ниту Уставниот суд ниту Националното собрание, ниту полицијата и ...