TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Другите да почнат бизнис, а за нашите државна работа

Независен - 12.02.2019

Поддршка на домашните претпријатија, раст на продуктивноста и долгорочни инвестиции - беа трите компоненти во програмата на СДСМ додека беше во опозиција со кои планираше да им обезбеди пристојна работа на граѓаните во земјата.

Марјан Николов: Најдискриминирани при вработување се оние кои не се ни СДСМ, ни ДПМНЕ

еМагазин - 12.02.2019

“Не е точно дека најдискриминирани во вработувањата биле од СДСМ. Најдискриминирани при вработувањето веќе 30 години се оние кои не се ни СДСМ, ни ДПМНЕ. Ваквата логика на министерот за МИОА е она што ги тера ранливите граѓани на Македонија да бидат ...

Најчевска за Манчевски: Ова човече под итно треба да биде разрешено од министерската функција

Република - 11.02.2019

Јавноста бурно реагира на скандалозната изјава на министерот за информатично општество и јавна администрација Дамјан Манчевски, со која го поткопува мерит системот за вработување во државните институции.

За министерот Манчевски нема непотизам, има само спречување на иселувањето на младите

МКД - 11.02.2019

После 10 години дискриминација, кога со членска книшка на СДСМ никој не смееше да се вработи во јавната администрација, каде сега да се вработуваат членови и симпатизери на СДСМ. Ова беше одговорот на министерот за администрација Дамјан Манчевски на ...

Твитер „збесна“ по изјавата на министерот Манчевски дека не постои непотизам

Нетпрес - 11.02.2019

„Предлог куќна слава за секое Министерство за да има добар тим билдинг“, се само дел од коментарите на корисниците на Твитер, кои реагираа бурно по изјавата на министерот за администрација, Дамјан Манчевски , кој истакна дека „два-три случаи на ...

Едно во опозиција, друго на власт – ни непотизмот не е она што беше

Алфа - 11.02.2019

Баџанакот на собранискиот спикер Талат Џафери се вдоми во Антикорупциска, сестрите на министрите за економија и култура во МЕПСО и ЕЛЕМ, ќерката на пратеничката Емилија Александрова во Фондот за иновации.

Манчевски: А, каде да се вработуваат членовите и симпатизерите на СДСМ?

Сител - 11.02.2019

Новоотворените работни места во јавната администрација се потреба на државата, а не на политичките партии. Министерот за администрација ги праша новинарите, по 10 години дискриминација каде сега да се вработуваат членови и симпатизери на СДСМ? 10 ...

Манчевски: членовите на СДСМ 10 години не можеа да се вработат

Алфа - 11.02.2019

Масовни вработувања во јавниот сектор пред избори. Најголем број на луѓе вработуваат јавните претпријатија, кои пак тонат во долгови. Многу од нив не платиле милиони за данок и придонеси и веќе се најдоа на непопуларната листа на УЈП на најголеми ...

Припадници на СДСМ биле дискриминирани со години – Манчевски за бранот роднински вработувања ветува проверка

Телма - 11.02.2019

По офанзивата со нови вработувања меѓу кои има и блиски роднини, деца и сестри на пратеници и функционери, министерот Дамјан Манчевски има свое толкување зошто сега сите се чудат кога некој од СДСМ ќе се вработи во државно.

Твитер го „утепа“ министерот Дамјан Манчевски: „Дискриминирани биле они јадните“

еМагазин - 11.02.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика изјавата на министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски дека не треба да биде чудно што членови на СДСМ се вработуваат во администрацијата со оглед на тоа што десет години ...

Антикорупциска, Манчевски и Дескоска не гледаат непотизам во именувањето на баџанакот на Џафери

Алсат-М - 11.02.2019

Министрите Дамјан Манчевски и Рената Дескоска не гледаат непотизам во именувањето на баџанакот на спикерот Талат Џафери во Антикорупциската комисија. Според нив, на Нури Бајрами треба да му се даде шанса и да се види како ќе работи и колку ќе се ...

Манчевски за вработувањата роднини на функционери: 10 години членовите на СДСМ беа најдискриминирани граѓани во ...

Фокус - 11.02.2019

Aко јавноста смета дека изборот на Нури Бајрами е голем проблем требало да се реагира додека траел изборот, како што се реагираше и за многу други кандидати, изјави денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, во ...

Манчевски: Антикорупциска треба да провери дали во новите вработувања има и непотизам

24 Вести - 11.02.2019

Т oa што баџанакот на Талат Џафери е избран за нов член на антикорупциската комисија не е прекршување на законот за избор на нови антикорупционери вели министерката за правда Рената Десковска.

Државните вработувања - изборен поткуп или нужна потреба?

Независен - 11.02.2019

Предизборните огласи за вработување во државните институции и примањето сестри, сопруги, братучетки и други роднини на високи функционери, кои ќе примаат плата од државниот буџет, ќе бидат првиот тест за новиот состав на Антикорупциската комисијата.

ВМРО ми го уништува животот општо, вие конкретно

Република - 11.02.2019

Поранешниот функционер на СДСМ Ивор Мицковски реагира на изјавата на министерот за информатичко општество Дамјан Манчевски, според кој 10 години сите членови на СДСМ биле најдискриминирани граѓани во државата и „им беше забрането да се врабуваат во ...

Мајките обвинителки, ќерките вработени во Обвинителството

Макфакс - 11.02.2019

Непотизмот во извршната власт е тема која се провлекува децении наназад, а посебно е актуелна изминативе недели. Но, за непотизмот во Јавното обвинителство многу малку јавно се говори. Соговорници за „Макфакс“ тврдат дека непотизмот во оваа ...

За Манчевски „два-три“ случаи на вработување во администрација не значат непотизам

Нетпрес - 11.02.2019

Откако во јавноста се кренаа лавина реакции за изборот на баџанакот на собранискиот спикер Талат Џафери, Нури Бајрами за член на Државната комисија за спречување на корупција, се јави и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан ...

Мајки, ќерки и внуки во Јавното обвинителство

365 - 11.02.2019

Непотизмот во извршната власт е тема што се провлекува со децении, а особено е актуелна изминативе недели. Но, за непотизмот во Јавното обвинителство многу малку јавно се говори. Соговорници за „Макфакс“ тврдат дека непотизмот во оваа институција, ...

Твитер бара да се прогласи епидемија на непотизам: „Добро утро ВладаМК, чиј син, сват, ќерка, жена ќе вработите денес?“

еМагазин - 11.02.2019

Не престануваат реакциите меѓу граѓаните за секојдневните огласи за државните вработувања, а посебно за очигледниот непотизам при изборот на кандидатите. Последниот случај со клиниката во Тетово каде роднинските врски наместо бодувањето на ...

СДСМ: Вработувањата во јавните институции се согласно нивните годишни програми

Сител - 10.02.2019

Вработувањата во јавниот сектор се веќе предвидени во годишните планови на институциите. Вака од владејачката СДСМ ги правдаат големиот број огласи за вработување во државни фирми и институции.

Беса: Граѓаните не ѝ дадоа доверба на владата за да вработува роднини

Макфакс - 10.02.2019

Граѓаните не ѝ дадоа доверба на оваа влада да ги вработува роднините во институциите каде што платите се два пати повисоки од минималната плата во земјата, а од друга страна секој ден илјадници граѓани ја напуштаат државата, бидејќи владејачките ...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за партиски вработувања во Охрид

Алфа - 10.02.2019

Власта во Охрид продолжува со партиски вработувања пред избори – обвинува опозицијата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека локалната власт објавува огласи за пополнување работни места во сите јавни претпријатија основани од општината.

Манчевски: 10 години членовите на СДСМ беа најзагрозени граѓани. Каде сега да одат овие луѓе?

365 - 11.02.2019

„10 години сите членови на СДСМ беа најдискриминирани граѓани во државата со тоа што им беше забрането да се вработуваат во јавен и приватен сектор и ова е факт. Денеска е чудно што било кој симпатизер на оваа власт се вработува и во јавни ...

МАНЧЕВСКИ СЕ ЖАЛИ НА ДИСКРИМИНАЦИЈА: Kаде сега да се вработуваат членови и симпатизери на СДСМ?

Фактор - 11.02.2019

Министерот за администрација, Дамјан Манчевски ги праша новинарите, по 10 години дискриминација каде сега да се вработуваат членови и симпатизери на СДСМ? Вели дека 10 години сите членови на СДСМ биле најдискриминирани граѓани во државата со тоа што ...

Манчевски за вработувањата роднини на функционери: 10 години членовите на СДСМ беа најдискриминирани граѓани во ...

Либертас - 11.02.2019

На прашање за вработувањето во администрацијата на блиски луѓе до владини функционери, министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски одговори дека Антикорупциската комисија е институцијата која треба да провери дали во ...

Манчевски за непотизмот во државните институции: Каде да одат членовите на СДСМ, треба ја напуштат државата?

еМагазин - 11.02.2019

Според министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски , ако јавноста смета дека изборот на Нури Бајрами за член на ДКСК, кој е баџанак на претседателот на Собранието, Талат Џафери , е голем проблем, требало да се реагира ...

Манчевски и Дескоска не гледаат непотизам во именувањето на баџанакот на Џафери во Антикорупциската комисија

Скопје1 - 11.02.2019

Министрите Дамјан Манчевски и Рената Дескоска не гледаат непотизам во именувањето на баџанакот на спикерот Талат Џафери во Антикорупциската комисија. Според нив со избирањето на баџанакот на Талат Џафери за нов член на антикорупциската комисија не е ...

Мајките обвинителки, ќерките вработени во Обвинителството

А1 On - 11.02.2019

Непотизмот во извршната власт е тема што се провлекува со децении, а особено е актуелна изминативе недели. Но, за непотизмот во Јавното обвинителство многу малку јавно се говори. Соговорници за „А1он“ тврдат дека непотизмот во оваа институција, кој ...

Манчевски: „Два-три“ случаи на вработување во администрација не значат непотизам

Press24 - 11.02.2019

Откако во јавноста се кренаа лавина реакции за изборот на баџанакот на собранискиот спикер Талат Џафери за член на Државната комисија за спречување на корупција, се јави и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски.

Мајките обвинителки, ќерките вработени во Обвинителството

Скопје1 - 11.02.2019

Непотизмот во извршната власт е тема што се провлекува со децении, а особено е актуелна изминативе недели. Но, за непотизмот во Јавното обвинителство многу малку јавно се говори. Соговорници за „Макфакс“ тврдат дека непотизмот во оваа институција, ...

Наместо да создадат работни места за граѓаните, они вработуват свои членови на семејствата

Република - 10.02.2019

Граѓаните не ѝ дадоа доверба на оваа влада да ги вработува роднините во институциите каде што платите се два пати повисоки од минималната плата во земјата, а од друга страна секој ден илјадници граѓани ја напуштаат државата, бидејќи владејачките ...

За министерот Манчевски нема непотизам

Тера - 12.02.2019

По 10 години дискриминација, кога ниеден член на СДСМ не можеше да се вработи во јавната администрација, каде сега да одат членовите и симпатизерите на СДСМ?, праша министерот за администрација Дамјан Манчевски на новинарското прашање за непотизмот ...

Членовите на СДСМ 10 години не можеа никаде да се вработат, Каде да одат овие луѓе, кажа Министерот Манчевски за ...

Сакам да кажам - 11.02.2019

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски кажа дека членовите и симпатизерите на СДСМ 10 години биле најдискриминирани граѓани во државата и не треба да биде чудно што сега се вработуваат во јавни институции.

Манчевски го правда непотизмот: 10 години членовите на СДСМ беа најдискриминирани граѓани во државата

Република - 11.02.2019

Aко јавноста смета дека изборот на Нури Бајрами е голем проблем требало да се реагира додека траел изборот, како што се реагираше и за многу други кандидати, изјави денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, во ...

БЕСА: Да се испитаат информациите за коруптивни конкурси

Слободен Печат - 10.02.2019

Последните денови во јавноста се шират гласови дека сегашната влада продолжува да функционира како поранешниот режим преку коруптивни методи и вработување на семејствата на министри, пратеници и други владини функционери, велат од Беса.

По одбраната на Шеќеринска на непотизмот, Манчевски ги правда партиските вработувања

IRL - 11.02.2019

Министерот за информатичко општество, Дамјан Манчевски, со зачуденост ги доживеа прашањата поради се погласните прозивки во јавноста за партиски и семејни вработувања на лица блиски до видни владини функционери.

Манчевски за вработувањата: Каде да одат овие луѓе, треба да ја напуштат државата

+инфо - 11.02.2019

Според министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, ако јавноста смета дека изборот на банаџакот на Талат Џафери, Нури Бајрами, за член на Антикорупциската комисија е голем проблем требало да се реагира додека траел ...

БЕСА: Да се испитаат информациите за коруптивни конкурси

Сител - 10.02.2019

Последните денови во јавноста се шират гласови дека сегашната влада продолжува да функционира како поранешниот режим преку коруптивни методи и вработување на семејствата на министри, пратеници и други владини функционери.

Манчевски: Два-три случаи на вработување во администрацијата не значат непотизам

ТВ21 - 11.02.2019

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, за изборот на Нури Бајрами за член на Државната комисија за спречување на корупција рече дека ако јавноста смета дека изборот на Бајрами е голем проблем требало да се реагира ...

БЕСА: Да се испитаат информациите за коруптивни конкурси

Вечер - 10.02.2019

Последните денови во јавноста се шират гласови дека сегашната влада продолжува да функционира како поранешниот режим преку коруптивни методи и вработување на семејствата на министри, пратеници и други владини функционери, се вели во соопштението од ...

Манчевски за вработувањата: Каде да одат овие луѓе, треба да ја напуштат државата

Вечер - 11.02.2019

Според министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, ако јавноста смета дека изборот на банаџакот на Талат Џафери, Нури Бајрами, за член на Антикорупциската комисија е голем проблем требало да се реагира додека траел ...

БЕСА реагира за непотизмот, „Граѓаните не ѝ дадоа доверба на оваа Влада да ги вработат нивните роднини во институциите“

ТВ21 - 10.02.2019

„Последните денови во јавноста се шират гласови дека сегашната Влада продолжува да функционира како поранешниот режим преку коруптивни методи и вработување на семејствата на министри, пратеници и други владини функционери.

Манчевски: Два-три случаи на вработување во администрацијата не значат непотизам

4NEWS - 12.02.2019

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, за изборот на Нури Бајрами за член на Државната комисија за спречување на корупција рече дека ако јавноста смета дека изборот на Бајрами е голем проблем требало да се реагира ...

Беса: Институциите да го испитаат непотизмот и коруптивните конкурси од неколку министерства

+инфо - 10.02.2019

Граѓаните не ѝ дадоа доверба на оваа влада да ги вработува роднините во институциите каде што платите се два пати повисоки од минималната плата во земјата, а од друга страна, секој ден илјадници граѓани ја напуштаат државата, бидејќи владејачките ...

БЕСА: Да се испитаат информациите за коруптивни конкурси

Н.Македонија - 10.02.2019

Последните денови во јавноста се шират гласови дека сегашната влада продолжува да функционира како поранешниот режим преку коруптивни методи и вработување на семејствата на министри, пратеници и други владини функционери, велат од Движењето БЕСА.

БЕСА реагира за непотизмот, „Граѓаните не ѝ дадоа доверба на оваа Влада да ги вработат нивните роднини во институциите“

4NEWS - 10.02.2019

„Последните денови во јавноста се шират гласови дека сегашната Влада продолжува да функционира како поранешниот режим преку коруптивни методи и вработување на семејствата на министри, пратеници и други владини функционери.

Беса: Владејачките партии вработуваат свои роднини, наместо да создадат работни места за граѓаните

Фокус - 10.02.2019

Движењето Беса на Биљал Касами ја обвини власта за непотизам, затоа што како што велат, владејачките партии вработуваат свои роднини, наместо да отворат работни места за граѓаните. „Последните денови во јавноста се шират гласови дека сегашната Влада ...

БЕСА: Да се испитаат информациите за коруптивни конкурси

1tv - 10.02.2019

„Последните денови во јавноста се шират гласови дека сегашната влада продолжува да функционира како поранешниот режим преку коруптивни методи и вработување на семејствата на министри, пратеници и други владини функционери.

БЕСА: Да се испитаат информациите за коруптивни конкурси

Либертас - 10.02.2019

Последните денови во јавноста се шират гласови дека сегашната влада продолжува да функционира како поранешниот режим преку коруптивни методи и вработување на семејствата на министри, пратеници и други владини функционери, велат од Движењето БЕСА.

Беса бара да се испитаат обвинувањата за непотизам и коруција во власта

Нова ТВ - 10.02.2019

Движењето Беса на Билал Касами бара институциите да го испитаат, како што велат „непотизмот кој веќе се појави во медиумите последните неколку дена и да ги испитат сите коруптивни конкурси од неколку министерства кои фаворизираат одредени групи ...