TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кристина Ампева за работничките права во текстилната индустрија

Нова ТВ - 14.02.2018

Активистката Кристина Ампева од “Гласен текстилец” зборува за предизвиците со кои се соочуваат работниците во текстилната индустрија, новниот страв да си ги кажат проблемите јавно и што се случува со протестите на работниците од ...

Работниците на „Веибо груп“ ќе блокираат улици се додека надлежните не им го решат проблемот

Алфа - 14.02.2018

Протест на магистралата Куманово - Крива Паланка - Деве Баир. Работниците на „Веибо“ останаа на збор, секој ден ќе блокираат улици се додека надлежните не им го решат проблемот. Метеж и километарски колони возила на патниот правец Куманово - Крива ...

Вработените од „Веибо“ ја одблокираа магистралата А2, до решавање на проблемот ќе протестираат пред фабриката

Република - 14.02.2018

Околу сто и педесет текстилни работници од „Веибо Груп” и денес со двочасовна блокада на магистралниот пат А2, Куманово-Крива Паланка, граничен премин со Бугарија, Деве Баир, протестираа за неисплатените плати.

Нов протест и блокада на работниците од „Веибо“

Радио МОФ - 14.02.2018

Четиринаесетти ден по ред, работниците од „Веибо“ повторно излегоа на протест, блокирајќи го патот од г.п. Деве Баир – Крива Паланка – Куманово. Револтот е насочен кон раководството на „Веибо Груп“, чиј погон не работи од 1 февруари, откако 210 ...

Работниците од „ Веибо“ продолжуваат со протести и блокирање на улиците

Фактор - 14.02.2018

Продожуваат протестите од страна на работниците во текстилната фабрика „Веибо“. Својот револт го искажуваат со излегување и блокирање на патот Крива Паланка-Куманово веќе две недели. За голготата низ која минуваат, велат ова е единствениот спас.

Вработени во „Веибо Груп“ го блокираа патот Крива Паланка - Куманово

Алфа - 14.02.2018

Сообраќајот на магистралниот пат Крива Паланка - Куманово од 12 часот е во прекин поради протест на вработени во „Веибо Груп“. Сообраќајот на магистралниот пат Крива Паланка - Куманово од 12 часот е во прекин поради протест на вработени во „Веибо ...

Кристина Ампева: Не си играјте со гладен народ!

Фактор - 14.02.2018

Две недели текстилните работници од конфекцијата Веибо во Крива Паланка се на улица. Очекуваат да им бидат исплатени трите заостанати плати и придонеси. Но позитивен сигнал нема. Нема ниту работа.

Со блокада на патниот правец Куманово- Демир Капија вработените во Веибо си ги бараат парите

Сител - 13.02.2018

По двочасовна блокада на патниот правец Куманово Крива Паланка Деве Баир, од страна на вработените на Веибо груп, сообраќајот е нормализиран. Блокадата следува по неисполнетите ветрувања од страна на менаџментот, неисплатените 3 плати, прекувремени ...

Работници од „Веибо“ го блокираа патот Крива Паланка – Куманово

Телма - 13.02.2018

Патот Крива Паланка – Куманово кај населба Грамаѓе е блокиран во двата правца од околу 50 работници во фабриката „Веибо“ поради неисплатени плата, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Поради неисплатени плати работници од „Веибо“ и минатата недела ...

Двочасовна блокада на влезот во Крива Паланка, поранешните вработени на Веибо револтирани, властите не реагираат

Курир - 13.02.2018

Патот Крива Паланка – Куманово кај населба Грамаѓе е блокиран во двата правца од околу 50 работници во фабриката „Веибо“ поради неисплатени плата. Поранешни вработени во фабриката Веибо груп во Крива Паланка денеска со двочасовна блокада на ...

Заврши блокадата од поранешните вработени на „Веибо груп“ на магистралата А2 кај Крива Паланка

Либертас - 13.02.2018

Нормализиран е сообраќајот на патниот правец Куманово – Крива Паланка – ГП Деве Баир. по двочасовната блокада кај месноста Грамаѓе, од страна на поранешните вработени во текстилната фабрика „Веибо груп“.

Блокиран патот Крива Паланка-Куманово поради протести

Фактор - 13.02.2018

50 вработени во фабриката „Виебо“, го блокираа патот Крива Паланка-Куманово кај местото Грамаѓе поради неисплатени плати, информираат од АМСМ. Патот е блокиран во двата правци. Работниците го блокираа патот Крива Палнка-Куманово и минатата недела.

Нормализиран сообраќајот на патот Куманово-Крива Паланка

Kumanovo News - 13.02.2018

Блокадата предизвика километарски колони во двата правци, а беа пропуштани само возилата на Итна медицинска помош. Протестот на работниците се организира поради не исплатените три плати, придонеси и прекувремени работни часови.

Работници од „Веибо“ го блокираа патот Крива Паланка – Куманово поради неисплатените плати

Курир - 13.02.2018

Патот Крива Паланка – Куманово кај населба Грамаѓе е блокиран во двата правца од околу 50 работници во фабриката „Веибо“ поради неисплатени плата, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Поради неисплатени плати работници од „Веибо“ и минатата недела ...

Нов протест на вработените во Веибо груп

Канал 77 - 13.02.2018

Околу сто вработени во поранешната фабрика за текстил Веибо гармент во Крива Паланка денес повторно излегоа на протести. Бидејќи и понатаму ,како што велат се игнорирани од газдите од Турција да им објаснат што и како планираат со нив и нивните ...

Вработените од „Веибо“ ја одблокираа магистралата А2, до решавање на проблемот ќе протестираат пред фабриката

Либертас - 14.02.2018

Околу сто и педесет текстилни работници од „Веибо Груп” и денес со двочасовна блокада на магистралниот пат А2, Куманово-Крива Паланка, граничен премин со Бугарија, Деве Баир, протестираа за неисплатените плати.

Вработени во „Веибо Груп“ го блокираа патот Крива Паланка – Куманово

Либертас - 14.02.2018

Сообраќајот на магистралниот пат Крива Паланка – Куманово од 12 часот е во прекин поради протест на вработени во „Веибо Груп“. Како што соопшти АМСМ, кај м.в.Грамаѓе на излез од Крива Паланка, околу 30 вработени во „Веибо Груп“, поради неисплатени ...

Работници од „Веибо“ го блокираа патот Крива Паланка – Куманово

Република - 13.02.2018

Патот Крива Паланка – Куманово кај населба Грамаѓе е блокиран во двата правца од околу 50 работници во фабриката „Веибо“ поради неисплатени плата, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Поради неисплатени плати работници од „Веибо“ и минатата недела ...

Работници од „Веибо“ го блокираа патот Крива Паланка - Куманово

+инфо - 13.02.2018

Поради неисплатени плати работници од „Веибо“ и минатата недела го блокираа патот Крива Паланка - Куманово. Патот Крива Паланка – Куманово кај населба Грамаѓе е блокиран во двата правца од околу 50 работници во фабриката „Веибо“ поради неисплатени ...

Вработени во „Веибо Груп“ го блокираа патот Крива Паланка - Куманово

Сител - 14.02.2018

Сообраќајот на магистралниот пат Крива Паланка - Куманово од 12 часот е во прекин поради протест на вработени во „Веибо Груп“. Како што соопшти АМСМ, кај м.в.Грамаѓе на излез од Крива Паланка, околу 30 вработени во „Веибо Груп“, поради неисплатени ...

Работници од „Веибо“ го блокираа патот Крива Паланка - Куманово

Алфа - 13.02.2018

Патот Крива Паланка – Куманово кај населба Грамаѓе е блокиран во двата правца од околу 50 работници во фабриката „Веибо“ поради неисплатени плата, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Патот Крива Паланка – Куманово кај населба Грамаѓе е блокиран ...

Вработени во „Веибо Груп“ го блокираа патот Крива Паланка – Куманово

Република - 14.02.2018

Сообраќајот на магистралниот пат Крива Паланка – Куманово од 12 часот е во прекин поради протест на вработени во „Веибо Груп“. Како што соопшти АМСМ, кај м.в.Грамаѓе на излез од Крива Паланка, околу 30 вработени во „Веибо Груп“, поради неисплатени ...

Работници од „Веибо“ го блокираа патот Крива Паланка – Куманово

Нетпрес - 13.02.2018

Патот Крива Паланка – Куманово кај населба Грамаѓе е блокиран во двата правца од околу 50 работници во фабриката „Веибо“ поради неисплатени плата, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Поради неисплатени плати работници од „Веибо“ и минатата недела ...

Работници од „Веибо“ поввторно го блокираа патот Крива Паланка – Куманово

Стандард - 13.02.2018

Патот Крива Паланка – Куманово кај населба Грамаѓе е блокиран во двата правца од околу 50 работници во фабриката „Веибо“ поради неисплатени плата, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Поради неисплатени плати работници од „Веибо“ и минатата недела ...

Работници од „Веибо“ го блокираа патот Крива Паланка - Куманово

Сител - 13.02.2018

- Патот Крива Паланка – Куманово кај населба Грамаѓе е блокиран во двата правца од околу 50 работници во фабриката „Веибо“ поради неисплатени плата, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Поради неисплатени плати работници од „Веибо“ и минатата ...