TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ шокиран од идејата на ЕУ за ковид пасоши: Кои сте вие да го ограничите движењето на луѓето?

+инфо - 27.02.2021

Според претседателот на Србија, ковид пасошите ги газат највисоките европски вредности, а тоа се слободата на движење и изборот. Претседателот на Србија Александар Вучиќ е шокиран од идејата на европските лидери за воведување ковид пасоши во Европа ...

Вучиќ за ковид пасошите: "Шокиран сум од оваа идеја на европските лидери, оваа одлука ја сметам за антиевропска"

Точка

Фон дер Лајен за корона пасошите: Ќе бидат воспоставени за најмалку 3 месеци

Press24

Ни ги исцрпи ли вирусот идеите за излез од ќор-сокакот

Н.Македонија

СЗО: Google и Apple не се вклучени во процесот на создавање дигитални пасоши за вакцинација

Локално

Лидерите на ЕУ се согласија да продолжат да работат на ковид-пасошите

Независен

Лидерите на ЕУ продолжуваат да работат на ковид-пасоши со кои би се овозможил туризмот ова лето

Слободен Печат

24Инфо Фокус +инфо Опсервер Телма 24 Вести Либертас Сител

Американците добија уште една вакцина во борбата против коронавирусот: Одобрена е за сите постари од 18 години...

Точка - 27.02.2021

Американската Агенција за храна и лекови ја одобри за употреба вакцината против коронавирусот на компанијата „Џонсон и Џонсон“. Агенцијата за храна и лекови и Одборот за биолошки производи гласаа вакцината да се одобри за итни случаеви за лица ...

Американците добија уште една вакцина: ФДА ја додобри вакцината на Џонсон и Џонсон за постари од 18 години

Press24

Во Русија почна тестирањето на вакцината Спутник лајт

Опсервер

Во Русија почна тестирањето на вакцината „Спутник лајт“

Centar

ФДА: Одобрена употребата на вакцината на Џонсон и Џонсон

Република

Одобрена уште една вакцина против коронавирусот

Скопје инфо

ОДОБРЕНА УШТЕ ЕДНА ВАКЦИНА против КОРОНА

Локално

Centar Денар Курир Слободен Печат MakPress 24Инфо Либертас Сител

„Модерна“ започнува со тестирање на вакцината против јужноафриканскиот вид

Курир - 27.02.2021

Во средината на март, во САД ќе започнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата „Модерна“ против јужноафриканскиот вид, изјави водителот Ентони Фаучи, водечки имунолог во Америка.

Која вакцина може да не заштити од јужноафриканскиот сој?

Фактор

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцини против јужноафриканскиот вид

Н.Македонија

„Модерна“ почнува со тестирање на вакцините против „јужноафриканскиот сој“

Опсервер

Фаучи: Во март почнуваме со испитување на вакцините на Модерна против јужноафриканскиот сој

Канал5

Фаучи: Во март почнуваме со тестирање на вакцината на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид

Точка

Во март ќе се почне со тестирање на вакцината на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид

Н.Македонија

MTM Сител Слободен Печат +инфо Фокус Либертас 24Инфо Вечер Прес

Над 100 илјади луѓе во земјава се заразија со ковид-19 за една година

Република - 27.02.2021

Денеска се одбележува една година откако во земјава беше регистриран првиот случај на пациент заболен со коронавирусот. За една година во земјава беа дијагостицирани 101 762 заболени од ковид-19.

ЕДНА ГОДИНА КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА: „Состојбата е под контрола“ на Филипче резултираше со над 100.00 заболени и 3.111 смртни случаи

Курир

Една година по првиот случај на Ковид-19 кај нас – починаа 3.111 лица, над 100 илјади заразени

Независен

Една година по првиот случај на Ковид-19 во Македонија: 101.214 заразени, 3.111 починати

ММС

Една година по првиот случај на Ковид-19 кај нас – починаа 3.111 лица, над 100 илјади заразени

Нова ТВ

Една година по првиот случај, пандемијата со Ковид-19 не стивнува

Опсервер

Помина 1 година од првиот случај на коронавирус во Македонија - бројот на заболени надмина 100.000

Press24

Кајгана МКД еМагазин +инфо Скопје инфо iPortal Телма Канал5

Обединетите Нации донесоа резолуција за еднаква дистрибуција на вакцините

Centar - 27.02.2021

Советот за безбедност на Обединетите нации синоќа ја одобри резолуцијата за фер и рамноправна распределба на вакцините против Ковид, предложена од Велика Британија, која претседава со Советот овој месец.

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Независен

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

24Инфо

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Опсервер

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Frontline

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Република

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Либертас

Слободен Печат Вечер Прес MakPress CivilMedia 24Инфо Точка Н.Македонија

ИЗРАЕЛ ПОДАРУВА ВАКЦИНИ, но само на оние што го признаваат Ерусалим како главен град?

Локално - 27.02.2021

„Она што Италија има намера да го стори во билатералните односи со Израел и како земја-членка на Европската унија, со цел да се гарантира дека Палестинците на окупираните територии, исто така, ја добијат вакцината против коронавирус“, е прашање што, ...

Израел го сопре испраќањето вакцини во странство, Нетанјаху тврди дека тоа е за меѓународен углед

МКД

Израел ја прекина донацијата на вакцини на други држави

Република

Израел ја прекина донацијата на вакцини на други држави

Курир

Израел ја прекина донацијата на вакцини на други држави

Независен

Израел ја прекина донацијата на вакцини на други држави

Телма

Израел ја прекина донацијата на вакцини на други држави

24Инфо

Опсервер Сител Вечер Прес MakPress Денешен Нетпрес Бизнис Вести Frontline

Во Канада одобрена вакцината на АстраЗенека

Курир - 26.02.2021

Канадскиот здравствен регулатор денеска ја одобри вакцината против Ковид-19 развиена од британско-шведската компанија АстраЗенека и Универзитетот Оксфорд, со што стана третата вакцина против коронавирусот што е одобрена во земјата.

Во Јужна Кореја почнува имунизацијата на населението

Опсервер

Меркел: Вакцината на „АстраЗенека“ е безбедна, но јас не би се вакцинирала со неа

+инфо

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

MTM

Меркел одбива да се вакцинира со „АстраЗенека“: Не спаѓам во групата на која и беше препорачано да се вакцинира

Press24

Меркел не би се вакцинирала со вакцината на „АстраЗенека“

Нетпрес

Меркел: Вакцината „АстраЗенека“ е ефикасна, но јас нема да се вакцинирам со неа оти има 66 години

Скопско Ехо

24Инфо MTM MTM Centar Centar Centar Во Центар Независен

Русија почна со производство на вакцината „Спутник“ во форма на спреј за нос

Република - 26.02.2021

Заменик-градоначалничката на Москва за социјален развој, Анастасија Ракова, соопшти дека е развиена назална верзија на вакцината против корона вирусот „Спутник“. Оваа вакцина исто така ќе биде двокомпонентна, но ќе се зема во форма на спреј и ќе ...

Русија почна со производство на Спутник В во спреј

Либертас

Русија почна со производство на Спутник В во спреј

Опсервер

Русија почна со производство на Спутник В во спреј

Денешен

Почна производството на Спутник во спреј- оваа верзија на вакцина е помалку ефикасна, но побезбедна

Курир

Русија почна со производство на вакцината „Спутник“и во форма на спреј за нос

Нетпрес

Русија почна со производство на „Спутник V“ во спреј

Слободен Печат

360 степени +инфо Press24 iPortal Вечер Прес MakPress Сител

Макрон: Европа треба да биде солидарна со Балканот и Африка во борбата против пандемијата

24Инфо - 26.02.2021

Францускиот претседател Емануел Макрон на прес конференцијата во Елисејската палата по самитот на ЕУ, синоќа истакна дека Европа треба да го преземе својот дел во меѓународната солидарност во борбата против светската пандемија, јави дописникот на ...

Макрон: Европа треба да биде солидарна со Балканот и Африка во борбата против корона вируусот

Курир

Макрон: Европа треба да биде солидарна со Балканот и Африка во борбата против пандемијата

Нова ТВ

Макрон: Европа треба да биде солидарна со Балканот и Африка во борбата против пандемијата

Опсервер

Макрон: На Балканот и Африка им е потребна помош од ЕУ во битката со ковид-19

+инфо

Макрон: Европа треба да биде солидарна со Балканот и Африка во борбата против пандемијата

Сител

Макрон: Европа треба да биде солидарна со Балканот и Африка во борбата против пандемијата

Фокус

24 Вести MakPress Р.С.Европа Независен

До крајот на јуни е можно во Бугарија да има два милиона ревакцинирани граѓани

Независен - 26.02.2021

Директорот на софиската болница за итна помош „Пирогов“, проф.д-р Асен Балтов, изјави дека од јуни ќе може да се живее малку помирно, бидејќи дотогаш два милиона бугарски граѓани ќе можат да бидат ревакцинирани.

Балтов: До крајот на јуни е можно во Бугарија да има два милиона ревакцинирани граѓани

Сител

Балтов: До крајот на јуни е можно во Бугарија да има два милиона ревакцинирани граѓани

Опсервер

Бугарија очекува до јуни да има два милиони ревакцинирани граѓани

+инфо

Балтов: До крајот на јуни е можно во Бугарија да има два милиона ревакцинирани граѓани

Либертас

Балтов: До крајот на јуни е можно во Бугарија да има два милиона ревакцинирани граѓани

Вечер Прес

Бугарија: До крајот на јуни со два милиона ревакцинирани граѓани

Денешен

MakPress 24Инфо

Моравјецки: Компаниите потпомогнати од државата треба да го поделат патентот за вакцина

Опсервер - 26.02.2021

Фармацевтските компании кои добија државна поддршка за развој на вакцина против Ковид-19 треба да ги поделат правата на интелектуална сопственост со другите за да се зголеми производството, изјави денеска полскиот премиер Матеуш Моравјецки.

Полскиот премиер: Здравјето и животот на граѓаните се премногу важни, компаниите потпомогнати од државата треба да го поделат патентот за вакцина

Слободен Печат

Полскиот премиер: Компаниите потпомогнати од државата треба да го поделат патентот за вакцина

Независен

Моравјецки: Компаниите потпомогнати од државата треба да го поделат патентот за вакцина

Либертас

Моравјецки: Компаниите потпомогнати од државата треба да го поделат патентот за вакцина

Вечер Прес

Моравјецки: Компаниите потпомогнати од државата треба да го поделат патентот за вакцина

MakPress

Моравјецки: Компаниите потпомогнати од државата треба да го поделат патентот за вакцина

24Инфо

Макрон: Европа да биде солидарна со Балканот и Африка против ковид-19

Алсат-М - 26.02.2021

Францускиот претседател, Емануел Макрон, на прес конференцијата во Елисејската палата по самитот на Европската унија (ЕУ), синоќа истакна дека Европа треба да го преземе својот дел во меѓународната солидарност во борбата против светската пандемија, ...