TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп: Иран е одговорен, но сакам да избегнам војна

24Инфо - 17.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп остана на ставот дека Иран стои зад нападот во Саудиска Арабија, но истакна дека ска да избегне судир и оти треба да се почека додека не се дознае сигурно кој е извршителот.

Трамп: Иран стои зад нападот во Саудиска Арабија, но сакам да избегнам војна

Слободен Печат - 17.09.2019

Американскиот претседател претходно го „прозва" Иран во врска со нападот на нафтените постројки во Саудиска Арабија, доведувајќи ги во прашање тврдењата на Техеран дека нема ништо со тој напад.

Ал-Малики: Нападите врз постројките на Арамко извршен со иранско оружје

Опсервер - 17.09.2019

Портпаролот на коалициските сили предводени од Саудиска Арабија, Турки ал-Малики изјави дека нападите врз постројките и комплексите на саудиската нафтена компанија Арамко биле извршени со иранско оружје вон територијата на Јемен.

Трамп повтори дека е подготвен на одговор против Иран

Р.С.Европа - 17.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека најверојатно „Иран стои зад нападите врз саудиските нафтени постројки“ во текот на изминатиот викенд, но додаде дека се уште е рано тоа да се тврди со сигурност.

Трамп не е загрижен од растот на цената на нафтата: Тоа не е проблем, имаме ние огромни резерви...

Точка - 17.09.2019

Американскиот претседател изјави дека цените на нафтата и не пораснале многу, нагласувајќи дека и другите земји можат да го надоместат тоа со ослободување на своите залихи. Според Доналд Трамп, цената на нафтата и не скокнала многу откако беше ...

Путин има решение за Саудијците: Бидете паметни, купете ги нашите ракетни системи и заштитете ја вашата нафта

Точка - 17.09.2019

Русија е подготвена да ѝ помогне на Саудиска Арабија да ги заштити своите нафтени постројки кои во саботата беа на мета на напади со дронови, изјави рускиот претседател Владимир Путин. „Подготвени сме да понудиме соодветна помош на Саудиска Арабија.

Трамп: Сакаме да избегнеме војна со Иран, но...

Канал5 - 16.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денес се обрати по повод наводниот напад на нафтените полиња од страна на Иран и нагласи дека се надева дека ќе се избегне војна со Техеран. -Веќе сега знаеме доволно за тоа кој е виновен но сепак сакаме уште ...

Сè што треба да знаете за саботните напади во Саудиска Арабија

МКД - 16.09.2019

Саботните напади со беспилотни летала сериозно ја нарушија глобалната енергетска инфраструктура и ја зголемија цената на нафтата. Што се случи во саботата наутро? Саудиските гасоводи, нафтени инсталации и танкери повремено беа напаѓани последниве ...

Дали сега САД ќе го нападнат Иран? Еве ги опциите

МКД - 16.09.2019

Сите очи се свртени кон САД, односно кон нивната реакција на нападот врз саудиската нафтена установа. Деталите за нападот покажуваат дека тој бил мошне софистициран. Саудиска Арабија, најголемиот светски производител и извозник на нафта, го ...

Путин ѝ понуди оружје на Саудиска Арабија

Centar - 17.09.2019

Рускиот претседател Владимир Путин во Анкара ѝ понуди на Саудиска Арабија да ѝ продаде свое оружје, по нападите на нафтените постројки. Тој ги понуди руските противвоздушни системи за Саудиска Арабија да ја одбрани својата територија по ...

Кремљ предупреди да не се носат „избрзани заклучоци“ за нападите во Саудиска Арабија

МКД - 16.09.2019

Русија денеска ги повика државите од Блискиот Исток и надвор од регионот да не извлекуваат „избрзани заклучоци“ за тоа кој ги организирал нападите врз саудиските нафтени објекти. Висок американски официјален претставник претходно изјави дека ...

Трамп: Подготвени сме за Иран

Кумановски м. - 17.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска повторно го „прозва“ Иран во врска со нападот врз саудиските нафтени објекти, ставајќи ги во прашање тврдењата на Техеран дека тие немаат никаква врска со нападот.

Путин ѝ понуди оружје на Саудиска Арабија

Макфакс - 16.09.2019

Рускиот претседател Владимир Путин во Анкара ѝ понуди на Саудиска Арабија да ѝ продаде свое оружје, по нападите на нафтените постројки. Тој ги понуди руските противвоздушни системи за да Саудиска Арабија ја одбрани својата територија по ...

Путин и понуди руско оружје на Саудиска Арабија

А1 On - 16.09.2019

Претседателот на Русија, Владимир Путин и понуди на Саудиска Арабија руско оружје. Неговата понуда уследи по нападите врз саудиските нафтени постројки. – Подготвени сме да обезбедиме значителна помош за Саудиска Арабија и земјата би донела мудра ...

Русија се противи на можната одмазда за нападите на Саудиска Арабија

А1 On - 16.09.2019

Русија соопшти дека е неприфатливо да се зборува за евентуална одмазда за нападите врз саудиските нафтени постројки и ги повика земјите во регионот и пошироката меѓународна заедница да не брзаат со заклучоци.

Кремељ: Меѓународната заедница да не брза со заклучоци за нападите на Саудиска Арабија

Макфакс - 16.09.2019

Неприфатливо е да се зборува за евентуална одмазда за нападите врз саудиските нафтени постројки, порача Русија и ги повика земјите во регионот и пошироката меѓународна заедница да не брзаат со заклучоци.

Русија се противи на можната одмазда за нападите на Саудиска Арабија

+инфо - 16.09.2019

Русија соопшти дека е неприфатливо да се зборува за евентуална одмазда за нападите врз саудиските нафтени постројки и ги повика земјите во регионот и пошироката меѓународна заедница да не брзаат со заклучоци.

Путин и понуди на Саудиска Арабија руско оружје: Одлучете мудро, како Иран и Турција

Слободен Печат - 16.09.2019

Подготвени сме да обезбедиме значителна помош за Саудиска Арабија, истакна Путин. Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска и понуди на Саудиска Арабија руско оружје. Неговата понуда уследи по нападите врз саудиските нафтени постројки.

Путин и понуди на Саудиска Арабија руско оружје

24Инфо - 16.09.2019

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска и понуди на Саудиска Арабија руско оружје. Неговата понуда уследи по нападите врз саудиските нафтени постројки. – Подготвени сме да обезбедиме значителна помош за Саудиска Арабија и земјата би донела ...

Марфи: САД не треба да се мешаат во растечките тензии помеѓу Иран и Саудиска Арабија

А1 On - 16.09.2019

САД не треба да се мешаат во растечките тензии помеѓу Иран и Саудиска Арабија, напиша на „Твитер“ американскиот демократски сенатор Крис Марфи. Неговите коментари доаѓаат откако Хути милитантите од Јемен извршија напади со дронови на саудиските ...

Помпео: Територијата на Ирак не е користена за напади врз Саудиска Арабија

Алсат-М - 16.09.2019

Откако Иран демантираше дека неговата територија е користена за извршување на напади врз нафтени објекти во Саудиска Арабија, американскиот државен секретар, Мајк Помпео, објави дека САД располагаат со информации што ги потврдуваат наводите на ...

ГЕРМАНИЈА ЈА СПУШТИ РАМПАТА: На нив и понатаму не сакаме да им продаваме оружје

Слободен Печат - 16.09.2019

Како што пренесува Ројтерс, повикувајќи се на неименуван извор од германската влада, Германија последен пат ја продолжила забраната за извоз на оружје. Владата на германската канцеларка Ангела Меркел ќе ја продолжи забраната за извоз на оружје во ...

Марфи: САД не треба да се мешаат во растечките тензии помеѓу Иран и Саудиска Арабија

Слободен Печат - 16.09.2019

Саудиски напади се чести во тој дел и кај јеменските бунтовници поддржани од Иран во текот на послендите две децении се појави голем отпор против Ел Ријад. САД не треба да се мешаат во растечките тензии помеѓу Иран и Саудиска Арабија, напиша денеска ...

Трамп: САД се подготвени да одговорат на нападите на нафтени полиња на Саудиска Арабија

Глас на Америка - 16.09.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп, рече дека американските сили се подготвени да одговорат на нападите на едно од најголемите нафтени полиња на Саудиска Арабија и најголемата постројка за стабилизација на сурова нафта во светот.

Трамп ги прогласи САД за најголем производител на енергија во светот по нападите на саудиската рафинерија

Н.Македонија - 16.09.2019

Доналд Трамп на Твитер се пофали дека САД сега се „најголем производител на енергија во светот“. Објавата следеше откако порасна цената на нафтата на светско ниво по нападот на една од најголемите светски рафинерии во Саудиска Арабија.

Од утре шок , ќе експлодираат цените на нафтата? на кому му годи нападот на Саудиска Арабија

Магазин - 16.09.2019

Саудиска Арабија привремено го запре производството на нафта на две локации, по серијата напади со дронови што предизвикаа и големи пожари. Станува збор за речиси половина од вкупното производство на нафтениот гигант „Арамко“, што може да доведе и ...

Воената коалиција предводена од Саудиска Арабија тврди: Нападот врз саудиските нафтени посторојки е извршен со иранско ...

Слободен Печат - 16.09.2019

Тоа се резултатите од прелиминарната истрага објавена од портпаролот на коалицијата, Турки ел Малки, на прес-конференција во Ријад. Воената коалиција предводена од Саудиска Арабија, што се бори против движењето Хути во Јемен, објави дека нападот врз ...

Помпео: Територијата на Ирак не е користена за напади

Слободен Печат - 16.09.2019

Помпео тоа му го пренесе на ирачкиот премиер Адел Абдул Махди во телефонски разговор. Откако Ирак демантираше дека неговата територија е користена за извршување напади врз нафтени објекти во Саудиска Арабија, американскиот државен секретар Мајк ...

Русија размислува за засилување на безбедноста на енергетските постројки по нападите во С. Арабија

Руска реч - 16.09.2019

По нападите со дронови врз саудиската компанија Aramco, која ја произведува најголемата количина на нафта на светот, Русија може да ја преиспита безбедноста на капацитетите за експлоатација на нафта и да ја подигне на повисоко ниво, изјави рускиот ...

Хутите ѝ се закануваат на Саудиска Арабија со нови напади

Макфакс - 16.09.2019

Бунтовниците од движењето „Ансар Алах“ (Хути) на северот од Јемен соопштија дека во секој момент можат да изведат нови напади на објекти во Саудиска Арабија, пренесува „Спутник“. „Ги предупредуваме компаниите и странците да не одат на местата што ...

(видео) САД со разузнавачки потадоци докажуваат дека Иран стои зад нападот во С. Арабија

Телма - 16.09.2019

САД се подготвени да одговорат на нападите врз саудиските нафтени инсталации, изјави синоќа американскиот претседател Доналд Трамп. „Има причини да веруваме дека знаеме кој е виновникот. Подготвени сме да одговориме, но ќе го почекаме саудиското ...

Преполовено саудиското производство на нафта по нападите

Н.Македонија - 16.09.2019

Саудиска Арабија привремено го запре производството на нафта на две локации, по серијата напади со дронови што предизвикаа и големи пожари. Станува збор за речиси половина од вкупното производство на нафтениот гигант „Арамко“, што може да доведе и ...

Цената на нафтата расте, Америка се заканува

Centar - 16.09.2019

Цената на нафтата на светските берзи се зголеми 10 проценти, при што американскиот претседател Доналд Трамп нареди отворање на нафтените резерви со цел стабилизирање на пазарот на енергија.

ЦЕНАТА СКОКА ОД ЧАС В ЧАС: Нафтата поскапа за 20 отсто, планетата се тресе

Фактор - 16.09.2019

Цената на нафтата од утрово пораснала за скоро 20 отсто. Растот на вредноста на суровата нафта брент расте како за време на Заливската војна од 1991 година. Производството во Саудиска Арабија е преполовено, а целата планета се тресе, колку нападите ...

Телефонски разговор на Помпео со ирачкиот премиер

24Инфо - 16.09.2019

Ирачкиот премиер Адел Абдул Махди телефонски разговорал со амнериканскиот државен секретар Мајк Помпео, соопшти неговиот кабинет без да прецизира што била тема на дискусијата. Ирачките власти вчера негираа дека територијата на нивната земја била ...

Мосави: Ноторна лага е дека Иран е вмешан во нападите на саудискиот нафтен комплекс

Опсервер - 16.09.2019

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Абас Мосави денеска изјави дека Иран го поддржува јеменскиот народ кој страда од саудиското бомбардирање, но оти е „ноторна лага“ дека Иран е вмешан во нападите на нафтениот комплекс во ...

Скокна цената на енергенсите по нападот врз саудиските нафтени постројки

МКД - 16.09.2019

Светските цени на енергенсите денес скокнаа, по нападот врз клучните нафтени постројки во Саудиска Арабија, во кој се онеспособени повеќе од пет проценти од глобалното снабдување со тој енергенс.

САД тврдат дека имаат докази дека саудиските нафтени погони биле нападнати од Иран или Ирак, нафтата поскапи најмногу ...

Сакам да кажам - 16.09.2019

САД објавија сателитски снимки и разузнавачки информации за да ги поддржат своите тврдења дека Иран стои зад нападите врз нафтените погони во Саудиска Арабија во саботата. Иран ја демантира својата вмешаност во нападите со дронови, за кои ...

САД објавија сателитски снимки од нападот на саудиската рафинерија

PressingTV - 16.09.2019

САД објавија сателитски снимки од нападите врз најголемото нафтено поле во Саудиска Арабија и податоци кои одат во прилог на најновите тврдења дека зад сето ова стои Иран, пишува БиБиСи. Иран негира било каква вмешаност бидејќи Вол Стрит журнал ...

Трамп изјави дека соединетите држави се подготвени да одговорат на нападот од 14 септември

Канал5 - 16.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Соединетите држави се подготвени да одговорат на нападот од 14 септември. Напад со кој беше оневозможена половината од нафтената продукција на Саудиска Арабија.

Песков: Путин ќе разговара со Ердоган и Рохани за нападот на Арамко

А1 On - 16.09.2019

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков не ја исклучи можноста претседателот Владимир Путин на средбата со лидерите на Турција и Иран Реџеп Тајип Ердоган и Хасан Рохани во Анкара да разговара за нападот врз Арaмко во Саудиска Арабија.

Хутите предупредуваат дека саудиски „Арамко“ се уште е цел

А1 On - 16.09.2019

Јеменските бунтовници Хути, кои презедоа одговорност за нападот на саудиската постројка за производство на нафта „Арамко“, денеска предупредија дека таа постројка се уште е цел и оти може повторно да биде нападната.

Нападите на нафтените полиња во Саудиска Арабија предизвикаа нови тензии меѓу Иран и САД

Слободен Печат - 16.09.2019

Одговорност за нападот преземаа јеменските бутновници Хути, кои предупредија дека би можеле да изведат уште слични напади. Сепак, САД на ум имат друг кривец. САД објавија сателитски снимки на кои наводно може да се забележи дека позади нападот на ...

Паника на нафтениот пазар по нападот во Саудиска Арабија

Deutsche Welle - 16.09.2019

Нападите врз саудиските рафинерии за време на викендот предизвика вонредна состојба на енергетските пазари, и политичка криза која се заканува да ескалира откако САД го обвинија Иран за нападот.

Песков: Путин на средбата со Ердоган и Рохани ќе разговара за нападот на Сауди Арамко

Слободен Печат - 16.09.2019

Тројцата лидери денеска ќе се сретнат во Анкара, каде, според најавите, ќе разговараат за ситуацијата во Сирија. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков не ја исклучи можноста претседателот Владимир Путин на средбата со лидерите на Турција и Иран Реџеп ...

Трамп одобри користење на нафтените резерви на САД, порача дека орозор е спремен

Нетпрес - 16.09.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во неделата дека го одобрил користењето на нафтените резерви на САД по нападот врз најголемите саудиски нафтени постројки кој го преполови производството на нафта во најголемиот светски извозник, и ...

Песков: Путин ќе разговара со Ердоган и Рохани за нападот на Сауди Арамко

Локално - 16.09.2019

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков не ја исклучи можноста претседателот Владимир Путин на средбата со лидерите на Турција и Иран Реџеп Тајип Ердоган и Хасан Рохани во Анкара да разговара за нападот врз Сауди Арамко.

Песков: Путин ќе разговара со Ердоган и Рохани за нападот на Сауди Арамко

24Инфо - 16.09.2019

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков не ја исклучи можноста претседателот Владимир Путин на средбата со лидерите на Турција и Иран Реџеп Тајип Ердоган и Хасан Рохани во Анкара да разговара за нападот врз Сауди Армко.

Цената на нафтата се зголеми, САД подготвени со резервен план

Н.Македонија - 16.09.2019

Цената на нафтата на светските берзи се зголеми за 10 отсто, при што американскиот претседател Доналд Трамп нареди отворање на нафтените резерви со цел стабилизирање на пазарот на енергија.

САД се „напнати како пушка“, Иран е „спремен за војна“ (ВИДЕО)

МКД - 16.09.2019

Соединетите Држави објавија сателитски снимки, кои наводно докажуваат дека Иран стои зад нападот врз нафтените објекти на Саудиска Арабија. Иран, од друга страна, го негира тоа. Хутите тврдат: Ние сме.