TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дојде време на реформи и борба против криминалот и корупцијата – Левица имаа доволно шанси да застанат зад политиките ...

Lider - 28.05.2024

Од собраниската говорница говор имаше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој ги истакна идните реформи, развој и борбата против криминалот и корупцијата на државата. Тој изрази жалење за неодамнешното парламентарно однесување на ...

Препукување меѓу Апасиев и Мицкоски за изборот на Гаши за претседател на Собранието

Вечер Прес

Апасиев: Вашата политика е „мјау“, Мицкоски: Жал ми е што граѓаните се сведоци на вакво однесување

Слободен Печат

Остра реторика Апасиев - Мицкоски за изборот на Гаши за претседател на парламентот

24 Вести

Мицкоски очекува Гаши да биде избран за спикер, а за Левица рече дека се однесува како група џанаци

360 степени

(ВИДЕО) Мицкоски за Апасиев: Левица продолжува да се однесува како „група џанаци“, им подадовме рака, но одбија

Lider

Левица против Гаши за спикер поради страв од косовизација- Мицкоски за Левица „се однесуваат како група џанаци“

Телма

Макфакс Слободен Печат Република Независен ТВ21 Скопје1 Скопје1 Во Центар

Конститутивна седница на Собранието на Северна Македонија - Африм Гаши избран за претседател

Глас на Америка - 28.05.2024

Повеќе прикажано Show less Се конституираше новото Собрание откако беа верификувани пратеничките мандати и по не многу долга, но остра расправа со 76 гласови „за“ за нов претседател на парламентот беше избран Африм Гаши, еден од лидерите на ...

ВМРО-ДПМНЕ и ЗНАМ со поддршка за Гаши, ДУИ и ДПА молчат, Левица е против Албанец за претседател на Собранието

МКД

Апасиев: Левица нема да поддржи Албанец да биде претседател на Собранието

А1 On

Мицкоски: Очекуваме поддршка од сите што се потпишани Гаши да биде претседател на Собранието

Бизнис Вести

Апасиев: Ние сите шестмина би дале поддршка да НЕ биде Гаши Претседател на Собранието

Антропол

“Бојкот коалицијата” ДУИ/ Левица се потврди на денешната свечена седница

Курир

ВИДЕО Апасиев: Ние сите 6 би дале поддршка да НЕ биде Гаши претседател!

ТВ21

4NEWS Zoom А1 On Курир Канал5 Сител +инфо Frontline

Молк од СДСМ и избраните пратеници за конститутивната седница – само се сликаа и објавија на Фејсбук

ТВ21 - 28.05.2024

Ниту збор од 18 пратеници на коалицијата за европска иднина предводена од СДСМ на денешната конститутивна седница на Собранието. Соопштение не пристигна до 21 часот ниту од партијата. Со Фејсбук реакции се јавија само дел од членовите на СДСМ кои ...

Собранието ќе се конституира утре, Гаши нов претседател, финишираат преговорите за Владата

Канал5

Мицкоски се сретна со пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Твоја Македонија“

Курир

Мицкоски се сретна со пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Твоја Македонија“

Република

Мицкоски на средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“

Zoom

Ден пред конституивната седница, партиите сè уште без коалиционен договор

CivilMedia

Мицкоски се сретна со пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Твоја Македонија“

Lider

Нетпрес Денешен Frontline Либертас Канал5 Курир Слободен Печат Сител

Левица: Само шесте пратеници на Левица гласаа против Африм Гаши, ДПМНЕ денес капитулира

А1 On - 28.05.2024

На денешната Собраниска седница, пратениците од Левица понудија бланко – поддршка за ДПМНЕ да НЕ изгласа претседател на Собранието којшто изминативе години промовира балистички и иредентистички политики, многукратно повредувајќи ги македонските ...

Левицата: ДПМНЕ денес капитулира, само шесте наши пратеници гласаа против Африм Гаши

Макфакс

Само шесте пратеника на Левица гласаа против Африм Гаши, ДПМНЕ денес капитулира

Опсервер

Само шестте пратеници на Левица гласаа против Африм Гаши – ДПМНЕ капитулира

Антропол

Левица: Само шесте пратеника на Левица гласаа против Африм Гаши

365

Само шесте пратеника на Левица гласаа против Африм Гаши

Пулс24

Левица: ДПМНЕ денес капитулира, само шесте наши пратеници гласаа против Африм Гаши

Точка

Локално Во Центар