TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски и Сиљановска ја продолжуваат кампањата

Канал5 - 25.04.2019

Продолжува кампањата за вториот круг од претседателските избори што ќе се одржат на 5 мај. Продолжува трката по гласови на претседателските кандидати Гордана Силјановска и Стево Пендаровски .

За Пендаровски масовното гласање значи поддршка на концептот за НАТО и ЕУ

24 Вести - 25.04.2019

Продолжува претседателската кампања, кандидатот за претседател Стево Пендаровски и претседателотот на СДСМ, Зоран Заев, во рамките на караванот „Заедно напред!“ Вечерва ќе учествуваат на отворена граѓанска трибина во Велес.

Ѓорѓиевски: Ново убиство, а Спасовски наместо да го чува јавниот ред и мир оди по партиски митинзи

Курир - 25.04.2019

Ново убиство во Рашче, според најновите информации усмртено е едно лице од огнено оружје од кое е пукано од возило со бугарски регистарски таблички. Македонија се повеќе наликува на некое воено жариште, а не на држава во Европа.

„Само Вистина“ вечерва со Љупчо Ристовски и Тодор Пендаров

Канал5 - 25.04.2019

Во вечерашната „Само Вистина“ ќе дебатираат Љупчо Ристовски и Тодор Пендаров Почитувани гледачи, големи и мали, дали метлата на премиерот ќе биде доволна за целото ѓубре или само благо ќе ја „подбутне“ прашината? И овој четврток следете го најновото ...

(ВИДЕО) После 5-ти мај стартува државната социјална пензија за сите граѓани

Бриф - 25.04.2019

Со неразумното одбивање да ги потпише законите од сферата на социјалната политика, коишто се изгласани во Собранието, послушникот на Груевски и Мицкоски, Ѓорге Иванов дополнително ја влошува и онака незавидната ситуација на сите социјално загрозени ...

Стоилковски: Пендаровски е олицетворение на транзициајта

24Инфо - 25.04.2019

Стево Пендаровски е олицетворение на транзицијата, лице од службите, заштитник на криминогеноста, 102,5% заштитник на владеење на заевизмот! Стево Пендаровски гаси микрофони кога меѓу нарачани говорници ќе се спомене бандитизмот на власта, го ...

Пендаровски ќе паузира со митинзи за време на велигденските празници

Фокус - 25.04.2019

СДСМ ќе паузира со големите настани, митинзи и јавни трибини за време на велигденските празници. Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, следните три дена ќе го намали своето присуство во јавноста, за да го испочитува мирот на граѓаните.

ФОТО: СДСМ никако да ја одвои полицијата од партијата

Нетпрес - 25.04.2019

Во периодов на изборна претседателска кампања, постојано се забележува на фактот за присуството на владини функционери на политички митинзи, бидејќи пред сѐ тие треба да ги застапуваат интересите на сите граѓани на Македонија, а не на одредена ...

Скопските градоначалници како сидро за Пендаровски, стопија 55.000 гласови од локалните избори

Курир - 25.04.2019

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот круг од претседателските избори.

Избори

Либертас - 25.04.2019

На јавноста ѝ е јасно дека Силјановска Давкова е „под закрилата“ на Мицковски, а додека Пендаровски е „под закрилата“ на Заев. И, можеби, тоа е најголемиот проблем – во Република Македонија не успеавме да се одвоиме од концептот на партија-држава.

Пендаровски ќе паузира привремено од политика

Фактор - 25.04.2019

Стево Пендаровски, СДСМ и владеачката коалиција нема да држат класични предизборни трибини пред вториот круг од претседателските избори за време на велигденските празници. Од таму велат дека ќе ја почитуваат потребата од спокојството кое го ...

Вечерва прво ТВ соочување во вториот круг на Силјановска и Пендаровски на МРТВ

еМагазин - 25.04.2019

Вечерва на националниот сервис, МРТВ со почеток во 21 часот, ќе се одржи првото соочување во вториот круг од претседателските избори, на кандидатите Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски .

Пендаровски од Прилеп: Груевски нема да се врати на власт, туку во Идризово

Макфакс - 25.04.2019

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, од Прилеп испратија пораки дека е неопходно вториот круг од претседателските избори да биде успешен за земјата да продолжи да се движи напред, економски да се развива, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Власта е делегитимирана и мора да си замине

1tv - 25.04.2019

– Зоран Заев и Стево Пендаровски заедно со нивните партнери од власта ДУИ, освоија само 42,84% од гласовите на граѓаните на Република Македонија. Гордана Силјановска Давкова и кандидатот на опозицијата во албанскиот блок ја освоија довербата на ...

Реакција на ТВ Телма

Телма - 25.04.2019

Штабовите на претседателските кандидати за време на кампањата на претседателските избори, не бираат средства за да ја постигнат целта, што е разбирливо затоа што водат остра кампања по прв круг со безмалку изедначен резултат, но, сметаме дека е ...

Пендаровски преку Груевски ги мотивира граѓаните да излезат на гласање

Фокус - 24.04.2019

Со масовно гласање на 5 мај, ние конечно, по 10 години, ќе добиеме вистински претседател на државата. Масовното гласање значи поддршка на концептот за НАТО и ЕУ, за напредок на земјата и повеќе да не се враќа во мрачен режим, истакна ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски треба да им се извини на Телма и на јавноста за изречените лаги

Нетпрес - 24.04.2019

Претседателскиот кандидат на власта Стево Пендаровски лаже исто како и неговито партиски челник и премеир Зоран Заев, и треба да им се извини на телевизијата Телма и на јавноста за изречените лаги, реагираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ откако и ...

Пендаровски во Прилеп: Не смееме да дозволиме да се вратиме назад во времето на Груевски

Канал5 - 24.04.2019

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски во Прилеп потсети на времето на Груевски и рече дека не смееме да се вратиме назад. Пендаровски ги повика прилепчани да гласаат во вториот круг на изборите за него, зашто само со концептот Зедно ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски треба да се извини на Телма и на јавноста за изречените лаги

24Инфо - 24.04.2019

Пендаровски лаже исто како Заев. Пендаровски треба да се извини на Телма и на јавноста за изречените лаги. Го разбираме Пендаровски дека е исплашен од поразот, но чесно би било да се соочи со фактот дека граѓаните не го поддржуваат и дека нема што ...

Телевизија Телма: Силјановска веднаш прифати дебата, Пендаровски вчера откажа

MakPress - 25.04.2019

Новинарката Снежана Лупевска, дел од тимот на новинари на Топ Тема на Телевизија Телма вечерва ги разреши шпекулациите и за тоа кој дали имало или немало закажано дебата на оваа телевизија помеѓу Претседателските кандидати Силјановска и Пендаровски ...

Штабот на Пендаровски: Новинарката Снежана Лупевска не ја говори вистината

24Инфо - 24.04.2019

Сакаме да ја информираме јавноста деке вечерва, во вестите на Телма телевизија, новинарката Снежана Лупевска не ја кажа вистината. Имаме обврска пред граѓаните да ги посочиме фактите, аргументите и вистината.

Заев: Бројката на невработеност е 19.4 %, да продолжиме по вистинскиот пат – се друго е враќање кон мрачно минато!

1tv - 24.04.2019

„Бројката на невработеност е 19.4 %. Платите растат и ќе продолжат да растат. Бргу ќе дојде време кога граѓаните ќе можат да бираат работа и да напредуваат во кариерата. Тие економски придобивки ќе дојдат ако го следиме овој пат.

Твитерџиите си тераат мајтап со Пендаровски

Курир - 24.04.2019

Стево ајде повтори ? Телма кажа дека ти си ја ОТКАЖАЛ дебатата. Заев не ти е рамен, исти сте ...

Сиљановска за дуелот на Телма: Пендаровски кажа па заборави, сега очекувам да негира

24Инфо - 24.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Сиљановска-Давкова на нејзиниот профил на „Твитер“ одговори на СДСМ и на Стево Пендаровски, кои ја обвинија дека лаже откако претходно твитна дека жали што нејзиниот противкандидат Стево Пендаровски го откажал ...

Пендаровски од Прилеп: Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ

Centar - 24.04.2019

Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ, рече Стево Пендаровски вечерва од Прилеп. „Во очи на вториот круг за иднината на државата дојдовме уште еднаш да се видиме во градот обележје од кој тргнале сите ...

Пендаровски од Прилеп ги потсети граѓаните на пиштењето, вриштењето и рекетот врз фирмите од страна на режимот – Гласот ...

Centar - 24.04.2019

„Гласањето за бројот на 3 е гаранција дека нема никогаш да се врати режимот на Груевски”, рече вечерва Стево Пендаровски, од Прилеп. Во Прилеп се сеќавате на пиштење и вриштење и рекет врз фирмите.

Пендаровски со порака од Прилеп: Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ

1tv - 24.04.2019

Оваа генерација политичари го остварува сонот за членство на земјата во НАТО и ЕУ, рече Стево Пендаровски вечерва од ...

ЖИВО- Заев и Пендаровски во Прилеп

Локално - 24.04.2019

Во живо од граѓанската трибина во Прилеп со идниот претседател Стево Пендаровски. Граѓанска трибина во Прилеп Во живо од граѓанската трибина во Прилеп со идниот претседател Стево Пендаровски.

Сиљановска: Жалам што Стево ја откажа дебатата на „Телма“, можеше да научи нешто за ЕУ

Макфакс - 24.04.2019

Кандидатката за претседател, Гордана Сиљановска-Давкова на нејзиниот профил на „Твитер“ напиша дека жали што нејзиниот противкандидат, Стево Пендаровски го откажал учеството на дебатата на „Телма“.

Пендаровски: Потполно ја поддржувам „чистката“ која ја најави премиерот

MakPress - 24.04.2019

Кандидатот за претседател на Македонија, Стево Пендаровски на новинарско прашање во врска со операцијата „метла“ која ја најави премиерот за чистка на функционери на локално и централно ниво истакна дека иако тоа не е во негов домен сепак лично ...

Ни Пендаровски ни Силјановски не потврдиле учество во дебатата на Телма

ММС - 24.04.2019

Откако кандидатката на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова напиша дека нејзиниот проивкандидат Стево Пендаровски од СДСМ ја откажал дебатата на Телма, телевизијата соопшти дека Пендаровски бил зафатен во предложените термини, а ниту Силјановска ...

Штабот на Пендаровски: Силјановска лаже, Телма понуди неколку термини и дуелот се уште не е закажан

Фокус - 24.04.2019

Изборниот штаб на Стево Пендаровски попладнево реагираше на обвинувањата од Гордана Силјановска Давкова дека Пендаровски откажал дебата на телевизија Телма. Од штабот велат дека Силјановска лаже, а дека дебатата, односно дуелот се уште не е закажан, ...

Кој лаже: Силјановска тврди дека Стево откажал дебата, Пендаровски вели немало закажана дебата

Фокус - 24.04.2019

Двајцата претседателски кандидати кои ќе се соочат во вториот круг од изборите, Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова денеска се соочија на Твитер. Прво, Силјановска напиша твит во кој го обвини Пендаровски дека откажал гостување на дебата ...

Заев: Гласачите апстинираа како порака до власта, а не како поддршка на опозицијата

Нова ТВ - 24.04.2019

Пораката на гласачите од првиот круг за претседателските избори е примена и прифатена и секако ќе реагираме, но да дадеме шанса на нашата држава, рече денеска премиерот Зоран Заев коментирајќи ги изборните резултати.

Ѓорѓиевски: Под секое ниво на професионалност е полициски инспектори да се притискаат за да појавуваат на партиски ...

Курир - 24.04.2019

Интегрален текст од прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев, Стево Пендаровски и Оливер Спасовски ја злоупотребуваат полицијата и се обидуваат да ја претворат во партиска испостава на СДСМ.

(Видео) Пендаровски на средба со младите: Верувам во вас и во вашиот избор, дајте им пример на повозрасните

Макфакс - 24.04.2019

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски на трибина со младите истакна дека верува во нив и е убеден дека на 5 мај ќе знаат да го направат вистинскиот избор и дека ќе дадат масовна поддршка на концептот што води напред.

Силјановска на Твитер: Жалам што Стево ја откажа дебатата на Телма, можеше да научи нешто за ЕУ

Слободен Печат - 24.04.2019

Таа на оваа социјална мрежа изрази жалење поради тоа што Пендаровски ја откажал закажаната дебата за денеска на телевизија Телма. Професорката Гордана Силјановска-Давкова, претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, на Твитер го „пецна“ својот ...

Силјановска до Пендаровски: Жалам што Стево ја откажа дебатата планирана за денес на Телма, можеше да научи нешто за ЕУ

Курир - 24.04.2019

Кандидатката за претседател на државата од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова по откажувањето на дебатата закажана за вечерва на телевизија Телма од страна на нејзиниот противкандидат поддржан од СДСМ Стево Пендаровски се огласи на ...

Заев: Гордана Силјановска, пу пу пу, не е никаква алтернатива

Фокус - 24.04.2019

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев им се обрати на граѓаните кои гласале за Блерим Река и за оние кои не излегле да гласаат, повикувајќи ги во вториот круг да гласаат за Стево Пендаровски.

ВМРО-ДПМНЕ: Коруптивните шеми на Заев ги исцедија струмичките бизнисмени

Макфакс - 24.04.2019

Заев е симбол на криминогено делување, тој бараше 200.000 евра за легализација на земјиште, нешто што согласно закон треба да го направи без притоа за истото да бара мито, се наведува во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Костадин Костадинов, ...

(ВИДЕО) Ременски во Топ Тема: Проевропскиот и мултиетничкиот концепт на Стево ќе донесе убедлива победа во вториот круг

Бриф - 24.04.2019

Потпретседателката на СДСМ, Фросина Ременски, вчера гостуваше во емисијата Топ Тема на Телма, каде зборуваше за реформите на Владата предводена од СДСМ кои конечно ја трасираа државата на вистински пат, како и за големата разлика помеѓу концептите ...

Била или не закажана дебата на претседателските кандидати?

ММС - 24.04.2019

Кандидатката на ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на Твитер напиша дека нејзиниот противкандидат од СДСМ, Стево Пендаровски, ја откажал дебатата на ТВ Телма. -Навистина жалам што Стево ја откажа дебатата планирана за денес на Телма.

ТВ Дуел на Алфа: Силјановска Давкова и Пендаровски, 30 април

Алфа - 24.04.2019

Со тесна разлика претседателските кандидати Гордана Сиљановска-Давкова и Стево Пендаровски влегуваат во финишот од кампањата. Дали Македонија ќе ја добие првата жена претседател? Ќе има ли Пендаровски повеќе среќа отколку во 2014.

Сè, само бојкот не – борба за гласови во продолжение на изборната кампања

CivilMedia - 24.04.2019

Гласовите за Блерим Река уште се во игра, како и на оние што решија да не излезат на гласање. И додека се прават калкулациите Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова, ги продолжуваат средбите со граѓаните.

Пендаровски до Силјановска: Повторно се служите со невистини, барам „Телма“ да ве демантира

Локално - 24.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски реагираше на пораката на неговата противкандидатка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска во однос на тоа дека тој ја откажал денешната дебата, која требаше да се одржи на ТВ ...

Стево Пендаровски разобличи невистина на Силјановска – После овој твитер статус многу нешта стануваат појасни

Centar - 24.04.2019

-Професорке, повторно се служите со невистини. Но сега барам од @televizijatelma да ве демантира. Дебата не била закажана. Ваквите невистини нема да ве искупат за вашето реално бегање од најавената дебата на Жешко столче, му порача Стево Пендаровски ...

Заев: Седењето дома не е алтернатива, а Гордана Силјановска, пу пу пу, не е никава алтернатива

+инфо - 24.04.2019

Претседателот на СДСМ, синоќа беше со Стево Пендаровски на трибина во Тетово, каде ги повика граѓаните да излезат и да гласаат, а воедно порача и оти противкандидатката Гордана Силјановска Давкова, не е никаква алтернатива.

Северна Македонија води против ФИРОМ со 1:0 – Кандидатите го заборавија „празниот стомак“

+инфо - 24.04.2019

Празниот стомак го одредува победникот на изборите а не надворешната политика. Иако социјалната политика е одалечена од НАТО, ЕУ е вистинскиот социјален агрегат на благосостојбата. Можеби тимот на Пендаровски требаше почесто да ги повторува ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија се повеќе наликува на некое воено жариште

24Инфо - 25.04.2019

Ново убиство во Рашче, според најновите информации усмртено е едно лице од огнено оружје од кое е пукано од возило со бугарски регистарски таблички. Македонија се повеќе наликува на некое воено жариште, а не на држава во Европа.

(ВИДЕО) Заев, Адеми и Пендаровски од Тетово: Да донесеме исправна одлука на 5 мај

24Инфо - 24.04.2019

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, членот на Извршниот одбор на СДСМ, Едмонд Адеми и претседателскиот кандидат Стево Пендаровски во Тетово повикаа на успешен втор круг од претседателските избори и поддршка за концептот Заедно Напред, од сите, за ...