TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џафери на средба со Кахраман: Македонија очекува засилена поддршка од Турција за членство во НАТО

Sky - 20.04.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ја почна официјалната посета на Република Турција со посета на Мавзолејот на Ататурк, каде штто положи венец и се потпиша во Златната книга.

Џафери во Aнкара на средби со Eрдоган и Kахраман

24 Вести - 19.04.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери, кој престојува во официјална посета на Турција, денеска во Анкара ќе се сретне со спикерот на големото национално собрание Исмаил Кахраман и со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Џафери-Кахраман: Потврдено пријателството меѓу Македонија и Турција

Алсат-М - 19.04.2018

Посетата на Турција е од особено значење за Македонија и претставува потврда за пријателските и братски односи на двете држави, порача претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери на средбата со неговиот колега турскиот спикер ...

Џафери-Кахраман: Продолжува безрезервната турска поддршка на Македонија

Алсат-М - 19.04.2018

Македонија и Турција се соочија со слични инциденти, односно со она што се случи во 2016 година по обидот за неуспешниот преврат во Турција и по насилното влегување во Собранието на РМ. И токму тие случувања покажуваат дека двата парламента, двете ...

Македонското и Турското Собрание се соочуваат со исти предизвици

Телма - 19.04.2018

Џафери потсети на настаните од 27 април 2017 и положи цвеќе кај делот од Парламентот на Централното Собрание на Турција во чест на загинатите од обидот за државен удар во јули 2016. Кахраман го поздрави предлогот на Македонското Собрание за ...

Џафери во Анкара на средби со Ердоган и Кахраман

Сител - 19.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, кој престојува во официјална посета на Турција, денеска во Анкара ќе се сретне со спикерот на Големото национално Собрание Исмаил Кахраман и со турскиот претседател Реџеп Тајип ...

Џафери во Анкара на средби со Ердоган и Кахраман

А1 On - 19.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, кој престојува во официјална посета на Турција, денеска во Анкара ќе се сретне со спикерот на Големото национално Собрание Исмаил Кахраман и со турскиот претседател Реџеп Тајип ...

Џафери во Анкара на средби со Ердоган и Кахраман

Канал5 - 19.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, кој престојува во официјална посета на Турција, денеска во Анкара ќе се сретне со спикерот на Големото национално Собрание Исмаил Кахраман и со турскиот претседател Реџеп Тајип ...

Џафери-Кахраман: Потврдено пријателството меѓу Македонија и Турција

Канал5 - 19.04.2018

Посетата на Турција е од особено значење за Македонија и претставува потврда за пријателските и братски односи на двете држави, порача претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери на средбата со неговиот колега турскиот спикер ...

Џафери - Кахраман: Безрезервна поддршка за Македонија за влез во НАТО

Р.С.Европа - 19.04.2018

Македонија и Турција се соочија со слични инциденти, односно со она што се случи во 2016 година по обидот за неуспешниот преврат во Турција и по насилното влегување во Собранието на РМ. И токму тие случувања покажуваат дека двата парламента, двете ...

Џафери на средбата со колегата Кахраман: Потврдено пријателството меѓу Македонија и Турција

Либертас - 19.04.2018

Посетата на Турција е од особено значење за Македонија и претставува потврда за пријателските и братски односи на двете држави, порача претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери на средбата со неговиот колега турскиот спикер ...

Џафери-Кахраман: Потврдено пријателството меѓу Македонија и Турција

А1 On - 19.04.2018

Посетата на Турција е од особено значење за Македонија и претставува потврда за пријателските и братски односи на двете држави, порача претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери на средбата со неговиот колега турскиот спикер ...

Традиционалното Македонско – Турско пријателство потврдено на средбата Џафери - Кахраман

Канал5 - 19.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, во придружба на пратениците: Весел Мемеди, Енес Ибрахим и Јусуф Хасани, ја започна официјалната посета на Република Турција со посета на Мавзолејот на Ататурк, каде положи венец и се ...

Џафери-Кахраман: Продолжува безрезервната турска поддршка на Македонија

А1 On - 19.04.2018

Македонија и Турција се соочија со слични инциденти, односно со она што се случи во 2016 година по обидот за неуспешниот преврат во Турција и по насилното влегување во Собранието на РМ. И токму тие случувања покажуваат дека двата парламента, двете ...

Џафери на средба со Кахраман: Македонија очекува засилена поддршка од Турција за членство во НАТО

Макфакс - 19.04.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ја започна официјалната посета на Република Турција со посета на Мавзолејот на Ататурк, каде положи венец и се потпиша во Златната книга.

Претседателот на Собранието Џафери во Турција

Р.С.Европа - 19.04.2018

Претседателот на Собранието на Македонија Талат Џафери престојува во официјална. Предвидено е тој денеска да има средби со турскиот колега, спикерот на Големото национално Собрание на Турција Исмаил Кахраман, со премиерот Бинали Јилдирим, и со ...

Џафери – Кахраман: Очекувам позасилена поддршка од Турција за Македонија на Самитот на НАТО

+инфо - 19.04.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери на тет-а-тет средбата со претседателот на големото национално Собрание на Турција, Исмаил Кахраман изрази задоволство од реализирањето на официјалната посета, како и од интензитетот на политичката соработка ...

Џафери пречекан од Ердоган: Македонија има поддршка од Турција на патот кон НАТО

ТВ21 - 19.04.2018

Претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери во Анкара беше пречекан од шефот турската држава, Реџеп Таип Ердоган. Ракувајќи се ја потврдија нивната заложба за добри односи меѓу двете земји, како и меѓусебната поддршка во ...

Џафери ја продолжува посетата на Турција, средби со Ердоган и Кахраман

Н.Македонија - 19.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска во Анкара ќе се сретне со спикерот на Големото национално Собрание Исмаил Кахраман и со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Џафери во Анкара на средби со Ердоган и Кахраман

Слободен Печат - 19.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, кој престојува во официјална посета на Турција, денеска во Анкара ќе се сретне со спикерот на Големото национално Собрание Исмаил Кахраман и со турскиот претседател Реџеп Тајип ...

Талат Џафери ќе се сретне со Ердоган

Република - 19.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, кој престојува во официјална посета на Турција, денеска во Анкара ќе се сретне со спикерот на Големото национално Собрание Исмаил Кахраман и со турскиот претседател Реџеп Тајип ...

Џафери во Анкара на средби со Ердоган и Кахраман

Курир - 19.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, кој престојува во официјална посета на Турција, денеска во Анкара ќе се сретне со спикерот на Големото национално Собрание Исмаил Кахраман и со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Џафери во Анкара на средби со Ердоган и Кахраман

CivilMedia - 19.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, кој престојува во официјална посета на Турција, денеска во Анкара ќе се сретне со спикерот на Големото национално Собрание Исмаил Кахраман и со турскиот претседател Реџеп Тајип ...

Џафери во Анкара на средби со Ердоган и Кахраман

Локално - 19.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, кој престојува во официјална посета на Турција, денеска во Анкара ќе се сретне со спикерот на Големото национално Собрание Исмаил Кахраман и со турскиот претседател Реџеп Тајип ...

Џафери во посета на Турција

iPortal - 19.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери попладнево пристигна во Анкара, Турција каде беше пречекан од Исмаил Бурге, претседател на Интерпарламентарната група за пријателство Турција – Македонија.

Џафери на средбата со колегата Кахраман: Потврдено пријателството меѓу Македонија и Турција

iPortal - 19.04.2018

Посетата на Турција е од особено значење за Македонија и претставува потврда за пријателските и братски односи на двете држави, порача претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери на средбата со неговиот колега турскиот спикер ...

Џафери-Кахраман: Продолжува безрезервната турска поддршка на Македонија

Слободен Печат - 19.04.2018

Македонија и Турција се соочија со слични инциденти, односно со она што се случи во 2016 година по обидот за неуспешниот преврат во Турција и по насилното влегување во Собранието на РМ. И токму тие случувања покажуваат дека двата парламента, двете ...

Џафери-Кахраман: Македонија е клучна за мирот на Балканот

Локално - 19.04.2018

Македонија и Турција се соочија со слични инциденти, односно со она што се случи во 2016 година по обидот за неуспешниот преврат во Турција и по насилното влегување во Собранието на РМ. И токму тие случувања покажуваат дека двата парламента, двете ...

Џафери на средба со Кахраман: Македонија очекува засилена поддршка од Турција за членство во НАТО

Точка - 19.04.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ја почна официјалната посета на Република Турција со посета на Мавзолејот на Ататурк, каде штто положи венец и се потпиша во Златната книга.

Џафери – Кахраман: Потврдено пријателството меѓу Македонија и Турција

Курир - 19.04.2018

Посетата на Турција е од особено значење за Македонија и претставува потврда за пријателските и братски односи на двете држави, порача претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери на средбата со неговиот колега турскиот спикер ...

Талат Џафери ќе се сретне со турскиот државен врв

Фактор - 19.04.2018

Македонскиот спикер Талат Џафери ќе ја посети Турција каде ќе оствари средби со државниот врв. Претседателот на Собранието предвидено е денеска да има средби со турскиот колега, спикерот на Големото национално Собрание на Турција Исмаил Кахраман, со ...

Џафери-Кахраман: Потврдено пријателството меѓу Македонија и Турција

Локално - 19.04.2018

Посетата на Турција е од особено значење за Македонија и претставува потврда за пријателските и братски односи на двете држави, порача претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери на средбата со неговиот колега турскиот спикер ...

Џафери-Кахраман: Продолжува безрезервната турска поддршка на Македонија

Орбис - 19.04.2018

Македонија и Турција се соочија со слични инциденти, односно со она што се случи во 2016 година по обидот за неуспешниот преврат во Турција и по насилното влегување во Собранието на РМ. И токму тие случувања покажуваат дека двата парламента, двете ...

Талат Џафери слета во Анкара

Фокус - 18.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери попладнево пристигна во Анкара, Турција каде беше пречекан од Исмаил Бурге, претседател на Интерпарламентарната група за пријателство Турција – Македонија.

Џафери: Може да се очекува датум за почеток на преговори до јуни

Фокус - 18.04.2018

Извештајот е позитивен, безусловен со препорака за определување датум за почнување преговори за членство во ЕУ. Ова е достигнување на сите во Република Македонија, а посебно на граѓаните кои стрпливо дадоа поддршка за сите напори кои беа преземани ...

Талат Џафери во посета на Турција, ќе се сретне со државниот врв

МКД - 18.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, попладнево пристигна во Анкара, каде што беше пречекан од Исмаил Бурге, претседател на Интерпарламентарната група за пријателство Турција - Македонија.

Џафери: Следува период за имплементација на законите и политички дијалог

24 Вести - 18.04.2018

Извештајот е позитивен, безусловен со препорака за определување датум за почнување преговори за членство во ЕУ. Ова е достигнување на сите во Република Македонија, а посебно на граѓаните кои стрпливо дадоа поддршка за сите напори кои беа преземани ...

Џафери: Ја вративме европската агенда, следува примена на законите и политички дијалог

МКД - 18.04.2018

Извештајот е позитивен, безусловен со препорака за определување датум за почнување преговори за членство во ЕУ. Ова е достигнување на сите во Република Македонија, а посебно на граѓаните кои стрпливо дадоа поддршка за сите напори кои беа преземани ...

Џафери во посета на Турција

Алсат-М - 18.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери попладнево пристигна во Анкара, Турција каде беше пречекан од Исмаил Бурге, претседател на Интерпарламентарната група за пријателство Турција – Македонија.

Претседателот на Собранието Џафери во посета на Турција

Канал5 - 18.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери попладнево пристигна во Анкара, Турција каде беше пречекан од Исмаил Бурге, претседател на Интерпарламентарната група за пријателство Турција - Македонија.

Џафери: Следува период за имплементација на законите и политички дијалог

Либертас - 18.04.2018

Извештајот е позитивен, безусловен со препорака за определување датум за почнување преговори за членство во ЕУ. Ова е достигнување на сите во Република Македонија, а посебно на граѓаните кои стрпливо дадоа поддршка за сите напори кои беа преземани ...

Џафери во официјална посета на Турција

ТВ21 - 18.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери од утре ќе престојува во официјална посета на Република Турција. Во рамки на посетата предвидено е да има средби со неговиот турскиот колега, спикерот на Големото национално Собрание ...

Џафери во официјална посета на Турција

Сител - 18.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери од утре ќе престојува во официјална посета на Република Турција. Во рамки на посетата предвидено е да има средби со неговиот турскиот колега, спикерот на Големото национално Собрание ...

Џафери: Следува период за имплементација на законите и политички дијалог

Канал5 - 18.04.2018

Извештајот е позитивен, безусловен со препорака за определување датум за почнување преговори за членство во ЕУ. Ова е достигнување на сите во Република Македонија, а посебно на граѓаните кои стрпливо дадоа поддршка за сите напори кои беа преземани ...

(ВИДЕО) Џафери по средбата со Хан: Ваков извештај, ретко која држава има добиено

А1 On - 18.04.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери повтори дека извештајот од Европската Комисија е позитивен, а додаде дека во него нема забелешки. Според него, ваквов извештај ретко која држава има добиено.

Џафери во посета на Турција

+инфо - 18.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери од утре ќе престојува во официјална посета на Република Турција. Во рамки на посетата предвидено е да има средби со неговиот турскиот колега, спикерот на Големото национално Собрание ...

Џафери по средбата со Хан: Ваков извештај ретко која држава има добиено

Макфакс - 18.04.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери повтори дека извештајот од Европската Комисија е позитивен, а додаде дека во него нема забелешки. Според него, ваквов извештај ретко која држава има добиено.

Претседателот на Собранието во посета на Турција

А1 On - 18.04.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери попладнево пристигна во Анкара, Турција каде беше пречекан од Исмаил Бурге, претседател на Интерпарламентарната група за пријателство Турција – Македонија.

Џафери: Сега треба да се имплементираат реформските закони

Н.Македонија - 18.04.2018

Извештајот е позитивен, безусловен со препорака за определување датум за почнување преговори за членство во ЕУ. Ова е достигнување на сите во Република Македонија, а посебно на граѓаните кои стрпливо дадоа поддршка за сите напори кои беа преземани ...

Џафери: Следува период за имплементација на законите и политички дијалог

Мета - 18.04.2018

Извештајот е позитивен, безусловен, со препорака за определување датум за почнување преговори за членство во ЕУ. Ова е достигнување на сите во Република Македонија, а посебно на граѓаните, кои стрпливо дадоа поддршка за сите напори кои беа преземани ...