TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: Со уредба ќе им се исплатат средства на вработените во СЈО

360 степени - 05.04.2020

ВМРО-ДПМН, во едно од неколкуте соопштенија што ги објави ова претпладне, ја нападна владејачката партија дека носи уредба за исплата на средства на вработените во СЈО. Според ВМРО-ДПМНЕ, владата на СДСМ не умее и не може да се справи со ...

Владата пренамени пари за заостанати плати и трошоци на вработените во бившото СЈО

Expres - 05.04.2020

На седницата на Влада од 2 април, донесена е уредба за пренамена на средства од буџетот, за да им се исплатат на јавнобвинителските службеници, истражители и други вработени од поранешното СЈО пари од буџетот на Јавното обвинителство за тековни, ...

Уредба со законска сила за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба

Академик - 04.04.2020

Владата донесе Уредба со законска сила за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба. Уредбата во целост: Врз основа на член 126 став 1 од Уставот на Република Северна Македонија и член 36 став 1 од Законот за Владата на ...

Со владина уредба ќе се исплатат заостанатите плати: Коронакризата не важи за СЈО

+инфо - 04.04.2020

На седницата на владата од 2 април, по барање на Основната јавно обвинителство, донесена е уредба за пренамена на средства, за да им се исплатат на јавнобвинителските службеници, истражители и други вработени од поранешното СЈО пари од буџетот на ...

Владата пренамени пари за исплата на плати на истражителите од СЈО

Денешен - 04.04.2020

На последната седница, Владата на Спасовски донела Уредба со законска сила со која се врши пренамена на буџетски средства за исплата на плати на истражителите од СЈО. Вакават Уредба веќе е објавена во Службен весник.

Владата донесе уредба за помош и на занаетчиите

Н.Македонија - 04.04.2020

Со мерките што ги донесе Владата за надминување на здравствено-финансиската криза, донесе и уредба со која помош ќе добијат и занаетчиите. Уредбите на Владата со кои се овозможува директна финансиска помош со исплата на плата од 14.500 денари за ...

Фирмите пред избор за април и мај државата да им помогне со минимална плата или со половина од придонесите за ...

Вечер - 03.04.2020

Барањето за помош во плата треба да се достави до УЈП до 3 во месецот, а парите ќе се добијат до 13 истиот месец. Еден од условите е да не се намалува бројот на вработени заклучно до септември, а оние кои ќе добијат помош без да ги запазат ...

Заврши вонредната седница на Владата – Донесени се многу важни одлуки

Centar - 03.04.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 34-та седница, донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина Куманово, и тоа целосна забрана за време на викенд, почнувајќи од 21:00 часот во ...

Финансиска поддршка на самостојните уметници за време на вонредната состојба

Слободен Печат - 03.04.2020

Владата на денешната 34-та седница донесе Уредбата за финансиска поддршка на самостојните уметници за време на вонредна состојба. Со Уредбата, како што информираат од владината прес-служба, се уредува финансиската поддршка на самостојните уметници ...

Влада: Самостојните уметници ќе добијат поддршка од 14.500 денари за април и мај

еМагазин - 03.04.2020

Владата денеска ја донесе Уредбата за финансиска поддршка на самостојните уметници за време на вонредна состојба со која се уредува финансиската поддршка на самостојните уметници за месеците април и мај 2020 година во месечен износ од 14.500 денари.

Нема минимална плата од 14.934 денари во наредните три месеци

Фактор - 03.04.2020

Минималната плата за месец април, мај и јуни нема да изнесува 14.934 денари како што беше предвидено, туку останува да важи тековниот минималец од 14.500 денари откако на сила стапи вонредната владина уредба.

34-та седница на Владата – ова се новите одлуки

ТВ21 - 03.04.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 34-та седница, донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина Куманово, и тоа целосна забрана за време на викенд, почнувајќи од 21:00 часот во ...

34-та седница на Владата – ова се новите одлуки

Курир - 03.04.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 34-та седница, донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина Куманово, и тоа целосна забрана за време на викенд, почнувајќи од 21:00 часот во ...

Сите одлуки на Владата од 34-тата седница

Кумановски м. - 03.04.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 34-та седница, донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина Куманово, и тоа целосна забрана за време на викенд, почнувајќи од 21:00 часот во ...

Владата донесе повеќе одлуки на денешната седница

Press24 - 03.04.2020

Владата на денешната 34-та седница донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина Куманово, и тоа целосна забрана за време на викенд, почнувајќи од 21:00 часот во петок (денеска) до 05:00 часот во ...

Од 34. седница на Владата: Целосна забрана за движење во Куманово за викендите; Владата ќе испрати писмо за намери до ...

Либертас - 03.04.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 34-та седница, донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина Куманово, и тоа целосна забрана за време на викенд, почнувајќи од 21:00 часот во ...

Влада: Одобрена набавка на 200 респираторни машини

Канал5 - 03.04.2020

Владата на денешната 34-та седница, донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина Куманово. Владата донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина ...

Владата со одлуки за олеснувања на лизингот и потрошувачките кредити за време на вонредната состојба

А1 On - 03.04.2020

На последната седница, Владата донесе Уредба со законска сила за примена на Законот за заштита на потрошувачите при договори за потрошувачки кредити за време на вонредна состојба, според која во периодот на пандемијата се воведува ограничување на ...

Владата ќе набавува 200 респиратори, финансиските друштва ќе наплаќаат 70 отсто помалку

Фокус - 03.04.2020

Владата соопшти дека на денешната седница донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението во Општина Куманово, и тоа целосна забрана за време на викенд, почнувајќи од 21:00 часот во петок до 05:00 часот во понеделник, додека во ...

Владата одобри набавка на 200 респиратори

МКД - 03.04.2020

Владата на денешната 34-та седница донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина Куманово, и тоа целосна забрана за време на викенд, почнувајќи од 21:00 часот во петок (денеска) до 05:00 часот во ...

Ратите за лизинг и кредити од финансиски друштва намалени за 70 отсто со уредба на Владата

Сакам да кажам - 03.04.2020

Владата на денешната седница донесе уредба со законска сила со која се предвидува во периодот од 1 април до 30 јуни 2020 година физичките лица да плаќаат најмногу до 30% од обврските по договорите за финансиски лизинг склучени заклучно со 31 март, ...

Владата со одлуки за реализација на аранжманот со ММФ, за помош на самостојните уметници….

Нетпрес - 03.04.2020

На оваа своја седница во петокот вечерта Владата ја разгледа и усвои Информацијата според која Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) позитивно одговори на барањето на нашата земја да ѝ биде одобрен Инструментот за брзо финансирање во висина од 175,2 ...

Владата донесе Уредба за примена на Законот за ААВМУ за време на вонредна состојба

Вечер - 03.04.2020

Уредба со законска сила за примена на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за време на вонредна состојба, беше усвоена на денешната седница на Владата. Со Уредбата за примена на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за време ...

Владата донесе Уредба за примена на Законот за ААВМУ за време на вонредна состојба

Локално - 03.04.2020

Уредба со законска сила за примена на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за време на вонредна состојба, беше усвоена на денешната седница на Владата. Со Уредбата за примена на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за време ...

Владата донесе Уредба за примена на Законот за ААВМУ за време на вонредна состојба

Република - 03.04.2020

Уредба со законска сила за примена на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за време на вонредна состојба, беше усвоена на денешната седница на Владата. Со Уредбата за примена на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за време ...

Заклучоци и одлуки од 34-та седница на Владата

CivilMedia - 03.04.2020

За земјоделските активности, дозволено е движење во рамки на територијата (атарот) на селата, исклучиво за работните потреби. Аптеките ќе работат непречено, а Министерството за здравство ќе изработи план за непречена работа и на здравствените ...

Рокот за плаќање на лизингот продолжен најмалку 90 дена

Независен - 03.04.2020

Министерството за финансии предложи, а Владата донесе Уредба со законска сила за примена на Законот за лизинг за време на вонредна состојба. Согласно оваа Уредба, во период од 1 април до 30 јуни 2020 година физичките лица ќе плаќаат најмногу до 30% ...

Владата донесе Уредба за примена на Законот за ААВМУ за време на вонредната состојба

Слободен Печат - 03.04.2020

Уредба со законска сила за примена на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за време на вонредна состојба, беше усвоена на денешната седница на Владата. Со Уредбата за примена на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за време ...

Владата донесе Уредба за примена на Законот за ААВМУ за време на вонредна состојба

Press24 - 03.04.2020

Уредба со законска сила за примена на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за време на вонредна состојба, беше усвоена на денешната седница на Владата. Со Уредбата за примена на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за време ...

Самостојните уметници за април и мај ќе добијат поддршка од 14.500 денари

Република - 03.04.2020

Владата на денешната 34-та седница донесе Уредбата за финансиска поддршка на самостојните уметници за време на вонредна состојба. Со Уредбата, како што информираат од владината прес-служба, се уредува финансиската поддршка на самостојните уметници ...

Владата ќе набавува 200 респиратори, финансиските друштва ќе наплаќаат 70 отсто помалку

Скопје24 - 03.04.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 34-та седница, донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина Куманово, и тоа целосна забрана за време на викенд, почнувајќи од 21:00 часот во ...

Самостојните уметници за април и мај ќе добијат поддршка од 14.500 денари

Опсервер - 03.04.2020

Владата на денешната 34-та седница донесе Уредбата за финансиска поддршка на самостојните уметници за време на вонредна состојба. Со Уредбата, како што информираат од владината прес-служба, се уредува финансиската поддршка на самостојните уметници ...

Самостојните уметници за април и мај ќе добијат поддршка од 14.500 денари

Либертас - 03.04.2020

Владата на денешната 34-та седница донесе Уредбата за финансиска поддршка на самостојните уметници за време на вонредна состојба. Со Уредбата, како што информираат од владината прес-служба, се уредува финансиската поддршка на самостојните уметници ...

Самостојните уметници за април и мај ќе добијат поддршка од 14.500 денари

Вечер - 03.04.2020

Владата на денешната 34-та седница донесе Уредбата за финансиска поддршка на самостојните уметници за време на вонредна состојба. Со Уредбата, како што информираат од владината прес-служба, се уредува финансиската поддршка на самостојните уметници ...

Владата донесе Уредба за примена на Законот за ААВМУ за време на вонредна состојба

MakPress - 03.04.2020

Уредба со законска сила за примена на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за време на вонредна состојба, беше усвоена на денешната седница на Владата. Со Уредбата за примена на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за време ...

Самостојните уметници за април и мај ќе добијат поддршка од 14.500 денари

MakPress - 03.04.2020

Владата на денешната 34-та седница донесе Уредбата за финансиска поддршка на самостојните уметници за време на вонредна состојба. Со Уредбата, како што информираат од владината прес-служба, се уредува финансиската поддршка на самостојните уметници ...

Владата ја одржа 34-та седница

24 Вести - 04.04.2020

Владата на 34-та седница донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина Куманово, и тоа целосна забрана за време на викенд, почнувајќи од 21:00 часот во петок (денеска) до 05:00 часот во понеделник ...

Од 34. седница на Владата: Целосна забрана за движење во Куманово за викендите, писмо за намери до ММФ…

ММС - 04.04.2020

Владата на 34-та седница, донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина Куманово, и тоа целосна забрана за време на викенд, почнувајќи од 21:00 часот во петок до 05:00 часот во понеделник (06.04.2020 ...

Самостојните уметници за април и мај ќе добијат поддршка од 14.500 денари

МКД - 04.04.2020

Владата на 34-та седница ja донесе Уредбата за финансиска поддршка на самостојните уметници за време на вонредна состојба. Со Уредбата, како што информираат од владината прес-служба, се уредува финансиската поддршка на самостојните уметници за ...

Владата ќе испрати писмо за намери до ММФ за Инструментот за брзо финансирање за поддршка на мерките против КОВИД-19

Телма - 04.04.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 34-та седница, донесе одлука за забрана и посебен режим на движењето на населението (полициски час) во Општина Куманово, и тоа целосна забрана за време на викенд, почнувајќи од 21:00 часот во ...

Скандал: За лекарите и полицајците нема пари за заштита, но Владата со итна уредба пренамени пари за исплата на плати ...

Курир - 04.04.2020

На последната седница, Владата на Спасовски донела Уредба со законска сила со која се врши пренамена на буџетски средства за исплата на плати на истражителите од СЈО. Ваквата Уредба веќе е објавена во Службен весник.

Владата пренамени пари за исплата на плати на истражителите од СЈО

Република - 04.04.2020

На последната седница, Владата на Спасовски донела Уредба со законска сила со која се врши пренамена на буџетски средства за исплата на плати на истражителите од СЈО. Вакават Уредба веќе е објавена во Службен весник.

ВМРО-ДПМНЕ: Со уредба ќе им се исплатат средства на вработените во СЈО

Либертас - 05.04.2020

Во соопштението на опозициската партија не е прецизно наведено за каква уредба станува збор, со оглед на статусот на вработените во ова Обвинителство, кој остана нерешен до распишувањето на предвремените избори ВМРО-ДПМНЕ, во едно од неколкуте ...

Владата пренамени пари за заостанати плати и трошоци на вработените во бившото СЈО

Нетпрес - 05.04.2020

На седницата на Влада од 2 април, донесена е уредба за пренамена на средства од буџетот, за да им се исплатат на јавнобвинителските службеници, истражители и други вработени од поранешното СЈО пари од буџетот на Јавното обвинителство за тековни, ...

Владата пренамени пари за заостанати плати и трошоци на вработените во бившото СЈО

Точка - 05.04.2020

На седницата на Влада од 2 април, донесена е уредба за пренамена на средства од буџетот, за да им се исплатат на јавнобвинителските службеници, истражители и други вработени од поранешното СЈО пари од буџетот на Јавното обвинителство за тековни, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Со уредба ќе им се исплатат средства на вработените во СЈО

iPortal - 05.04.2020

Во соопштението на опозициската партија не е прецизно наведено за каква уредба станува збор, со оглед на статусот на вработените во ова Обвинителство, кој остана нерешен до распишувањето на предвремените избори ВМРО-ДПМНЕ, во едно од неколкуте ...

Наместо помош за граѓаните, Владата го исплаќа СЈО, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Expres - 05.04.2020

ВМРО-ДПМНЕ, ја нападна владејачката СДСМ дека стои зад уредбаата на Владата за исплата на средства на вработените во СЈО. „Наместо да поработат на тоа да им се помогне на граѓаните, СДСМ без никаков срам носат уредба да се исплатат средства на ...