TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кои се луѓето зад најтажната фотографија од Турција: девојчето чијашто рака ја држеше нејзиниот татко имало само 15 ...

Макфакс - 08.02.2023

Маж ја држи за рака својата ќерка, која е затрупана во урнатините. Во првите моменти нема повеќе информации, а оваа фотографија во рекордно време го обиколи светот и станува симбол на страдањата во Турција и Сирија.

Во потрага по живот под урнатините – Ердоган: За една година ќе изградиме повторно се!

ТВ21

(ВИДЕО) ПОМИНАА 60 ЧАСА ПОД УРНАТИНИТЕ: Во Турција спасени шест лица, меѓу кои и две деца

Фактор

АКО ОВАА СНИМКА СЕ СПОДЕЛИ, ЗНАЧИ ДЕКА СУМ ПРЕЖИВЕАЛ Спасени мајка и 4 деца по 40 часа под урнатините (ВИДЕО)

+инфо

Луѓе заробени под урнатините, кранови ги преместуваат бетонските блокови

А1 On

(ВИДЕО) 60 часа по земјотресот, од урнатините извлечени 6 лица, меѓу кои и дете

Скопје1

КУЧИЊАТА ТРАГАЧИ ГИ ЧУВСТВУВААТ ЖИВИТЕ ЛУЃЕ И СПАСУВАЧИТЕ ГИ ИЗВЛЕКУВААТ, МРТВИТЕ ОСТАНУВААТ - потресно сведочење од Турција по земјотресот

Фактор

Фактор Локално Вечер Прес Нова ТВ Екран А1 On Кумановски м. Локално

ВИДЕО: „Не знам дали ќе живеам или ќе умрам“, момче од Сирија се снимило на мобилен под урнатините

Слободен Печат - 08.02.2023

На социјалните мрежи се појави видео од сириско момче кое по земјотресот заврши под урнатините, кое се снимило на својот телефон, надевајќи се дека така спасувачките екипи ќе успеат да стигнат до него и да го спасат.

Момче од Сирија се снимило на телефон: Не знам дали ќе преживеам

Centar

(Видео) Сириско момче се сними под урнатините: Не знам дали ќе преживеам, ако го споделите ова видео, може ќе ме најдат

Телма

(Видео) Момче од Сирија се снимало со мобилен под урнатините: „Не знам дали ќе умрам“

Макфакс

Видео кое масовно се споделува: Момче од Сирија заглавено под рушевините објави снимка – „Не знам дали ќе преживеам“

Курир

Сириско момче се снима под урнатините: „Не знам дали ќе преживеам“

Независен

(ВИДЕО) Момче од Сирија се снималo со мобилен телефон под урнатините: Не знам дали ќе умрам

360 степени

Точка Либертас Lider Zoom Порта Скопје24 ТВ21 4NEWS

Погледнете како изгледа бебето родено под урнатините: „Да останеше таму уште еден час, немаше да преживее“ (ФОТО)

Во Центар - 08.02.2023

Бебе родено под урнатините на петкатница моментално е во болница во Африн, град во областа Алепо во северна Сирија. Девојчето се опоравува во инкубатор на детската болница. Мајката не преживеала, а во земјотресот загинале сите од потесното семејство ...

Спасено новороденче од под урнатините во Сирија – папочната врвца се уште била врзана за неговата мртва мајка

Телма

Жена се пораѓала среде урнатини за време на земјотрес: Се борела како лавица, па починала – потресната глетка го расплака светот

Убавина и Здравје

ВИДЕО: Ова е бебето што се роди под урнатините – Неговата мајка го донесе на свет и почина

А1 On

(ФОТО) Бебето кое се роди под урнатините во Сирија, мајката починала

Фокус

Новороденче спасено од урнатините на зграда уништена во земјотресот во Сирија

Сакам да кажам

ПОТРЕСНА СЦЕНА: Се породи, па почина под урнатините (ВИДЕО)

Мастило

Независен Фактор Телма Курир Сител Таратур Нетпрес Фактор

ФОТО: Осумгодишниот Југит помина 52 часа под урната зграда во Турција

360 степени - 08.02.2023

Во солзи го чекаше неговата мајка, која Јигит силно ја прегрна откако спасувачите во раце го однесоа кај неа Непрекинато тече спасувачката акција во Турција за извлекување на погодените од земјотресите што во понеделникот го погодија југоистокот на ...

Осумгодишно момче спасено од урнатините 52 часа по земјотресот во кој загинаа над 11.400 луѓе

Сакам да кажам

Ова е најубавата насмевка на светот: Тинејџер извлечен од урнатините 56 часа по земјотресот

ТВ21

Осумгодишниот Јигит цели 52 часа бил под урнатата зграда и чекал помош

Макфакс

Осумгодишно дете извлечено од урнатините по 52 часа

Независен

Осумгодишниот Јигит цели 52 часа бил под урнатата зграда и чекал помош

MTM

ФОТО: Осумгодишно дете извлечено од урнатините по 52 часа

Либертас

Република Точка Lider Centar 4NEWS Lider Скопје1 Таратур

ВИДЕО: Двегодишно дете заглавено 44 часа, му даваат вода од капаче – очите полни со солзи, но не се предава

А1 On - 08.02.2023

По разорниот земјотрес што се случи на границата на Турција и Сирија, во кој според последните процени загинаа повеќе од 9.400 луѓе, од овие две земји доаѓаат болни и шокантни сцени од спасување на преживеаните.

ДВЕГОДИШНО МОМЧЕ ПРЕЖИВЕАЛО 44 ЧАСА ПОД РУШЕВИНИТЕ Спасувачите му даваа вода од капаче (ВИДЕО)

+инфо

(Видео) Мало дете заглавено во урнатините пие вода од капаче пред да го извлечат спасувачите

Макфакс

(ВИДЕО) ИСТОШЕН, НО САКАЛ ДА ЖИВЕЕ! ВИДЕО НА МОМЧЕ (2) ОД УРНАТИНИТЕ ГО ОБИКОЛУВА СВЕТОТ: Бил заглавен 44 часа, му дале вода од КАПАЧЕ! Очи полни со солзи, но тој НЕ СЕ ОТКАЖАЛ!

Екран

Дете (2) пие вода од капаче: 44 часа било заглавено, ова ВИДЕО ја кине душата

Мастило

Спасувачите од капаче му даваат вода на момче кое поминало 45 часа во урнатините (ВИДЕО)

Кумановски м.

Видео од мало момче го обиколи светот: Било заглавено 44 часа, му дале вода од капаче - Очи полни со солзи, но не се предаде

Фактор

Курир MTM 24Инфо Во Центар

ПОТРЕСИТЕЛНО ПРИЗНАНИЕ нa момче заробено под урнатините: Не знам дали ќе преживеам!/ВИДЕО

Вечер Прес - 08.02.2023

Спасувачките тимови го вложуваат последниот атом сила во потрагата по преживеани во урнатините по разорните земјотреси што ги погодија јужна Турција и Сирија. Бројот на загинати во оваа катастрофа рапидно расте, а според последните проценки се ...

Сведоштво од разорниот земјотрес во Туркије, дете спасено од урнатините

CivilMedia

Потресно видео од девојче кое го штити братчето под урнатите по земјотресот во Сирија го обиколи светот

4NEWS

(видео) Спасено новороденче од под урнатините во Сирија – папочната врвца се уште била врзана за неговата мајка, која починала

Телма

Глетка која го расплака светот: Сестричка 17 часа со своето тело го штитела братчето под рушевини (ВИДЕО)

Кумановски м.

Мајка со нејзиното 6-месечно бебе спасени од под урнатините во Турција 29 часа по земјотресот

Пулс24

Потресно видео од девојче кое го штити братчето под урнатите по земјотресот во Сирија го обиколи светот

еМагазин

Во Центар Во Центар Во Центар Курир Еспресо Женски магазин Lider Centar

Видео: Шестгодишно девојче спасено од урнатините 47 часа по земјотресот!

Канал5 - 08.02.2023

Шестгодишно девојче е повторно со својата мајка. Шестгодишно девојче е спасено од урнатините во турската провинција Адијаман, погодена од земјотресот, 47 часа откако два силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јавува агенцијата „Анадолу“.

Десетгодишно девојче спасено од под урнатини 39 часа по земјотресот во јужна Турција

Н.Македонија

10-годишно девојче извлечено живо од урнатините после 37 часа

Фокус

ЧУДО ПО ЦЕЛИ 39 ЧАСА: 10-годишно девојче спасено од под урнатините од силниот земјотрес што ја погоди Турција

Курир

Десетгодишно девојче спасено од под урнатини 39 часа по земјотресот во јужна Турција

Zoom

Десетгодишно девојче спасено од под урнатини 39 часа по земјотресот во јужна Турција

Опсервер

Десетгодишно девојче спасено од под урнатини 39 часа по земјотресот во Турција

А1 On

Сител Кајгана Lider Во Центар Press24 24Инфо +инфо Вечер Прес

Го извадија од под рушевините со цигара во уста (ВИДЕО)

Опсервер - 08.02.2023

На целата трагедија малку и да се насмееме. После многу часови поминати под рушевините, овој возрасен човек го извлекоа – со запалена ...

Го извадија од под рушевините со цигара во уста (ВИДЕО)

Курир

Турците бесни: Каде сте? Каде се парите?

Фокус - 08.02.2023

Граѓаните на Турција се бесни поради, како што велат, бавниот и несоодветен одговор на владата на разорните земјотреси што ја погодија земјата во понеделникот и вторникот. Според сегашните податоци, повеќе од 8.400 луѓе загинале, илјадници се ...

Во Турција револт поради бавната реакција на властите: Во некои место спасувачите пристигнаа по 12 часа

А1 On

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме во урнатините“

Макфакс

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме низ урнатините“

Скопје1

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме низ урнатините“

MTM

Граѓаните на Турција бесни на властите: Никој не ни помага, сами копаме низ урнатините

Република

Граѓаните на Турција гневни поради бавната реакција на властите: „Спасувачите пристигнаа по 12 часа“

Кумановски м.

Либертас

Поставени над 50.000 големи шатори за сместување на жртвите од земјотресот во Турција

Кумановски м. - 08.02.2023

Управата за вонредни ситуации (АФАД) соопшти дека е завршено поставувањето на станбени шатори во подрачјата погодени од земјотресите во Турција, јавува Анадолија. Досега се поставени вкупно 50.818 големи семејни шатори за сместување на жртвите од ...

ФОТО: Стадионите во Турција станаа населби, поставени над 50.000 шатори за сместување на жртвите од земјотресот

Курир

Во Турција поставени речиси 51.000 шатори за загрозените од земјотресот

Локално

Ова е бебето родено во стрaотниот земјотрес: Во инкубатор е, има модрици, но е стабилно (ФОТО)

Женски магазин - 08.02.2023

ФОТО: Инстаграм screenshot Бебето уште било врзано за папочната врвца Силниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија предизвика многу разурнувања како и голем број жртви. Сепак, во смртоносниот земјотрес, животот го најде својот пат.

(Видео) Извлечено живо новородено девојче под урнатини во Сирија – било поврзано со мајката со папочна врвца

Телма

ВИДЕО: Под урнатините во Сирија се родило бебе

ТВ21

Се роди бебе под урнатините во Сирија, го нашле врзано со папочна врвца за мртвата мајка(ВИДЕО)

Канал5

Од урнатините во Сирија спасено штотуку родено бебе, мајката и целото семејство не преживеале/ВИДЕО

Вечер Прес

(Видео) Спасено новороденче од под урнатините во Сирија, се уште било поврзано со мајката која не преживеала

Макфакс

Емотивна глетка: Татко ја држи раката на својата мртва ќерка затрупана под рушевините

Фокус - 07.02.2023

Спасувачите од текот на вчерашниот ден интензивно трагаат по преживеани по разорниот земјотрес во Турција и Сирија. Бројките на загинати, но и на спасени, растат, а на социјалните медиуми се појавуваат шокантни фотографии од местото на настанот.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Татко ја држи за рака својата ќерка закопана под урнатините

ТВ21

(Фото) Татко ја држи за рака својата почината ќерка затрупана под урнатините: И камен би заплакал на овие сцени од Турција

Точка

Татко ја држи раката на мртвата 15-годишна ќерка затрупана под урнатините

Независен

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Татко ја држи за рака својата ќерка закопана под урнатините

4NEWS

ПОТРЕСНО ДО БОЛКА- Татко ја држи раката на својата мртва ќерка затрупана под урнатините

Вечер Прес

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Татко ја држи за рака својата мртва ќерка заглавена под урнатините во Турција

А1 On

Република Lider Денешен Либертас Канал5