TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД: Уште еден конгресмен позитивен на коронавирус по минатонеделниот напад на Капитол

Слободен Печат - 14.01.2021

Американскиот конгресмен Андријан Еспајлат е позитивен на коронавирус, со што стана четврти член на Конгресот што се зарази по насилниот упад во американскиот Капитол минатата недела. „Ги следам упатствата на мојот лекар и сум во домашен карантин по ...

Досега обвинети 70 луѓе за нападот на Капитол, меѓу нив и олимписки шампион во пливање

Независен - 14.01.2021

Обвинителот на Вашингтон изјави: Ова е само почеток“. ФБИ доби 100.000 парчиња од видео снимки за водење на истрагата Една недела по нападот на Капитол од толпа приврзаниц на Трамп, над 70 лица се обвинети, стотици други се соочуваат со апсење и ...

Оштетени уметнички дела во зградата на Капитол

Порта 3 - 14.01.2021

Првата среда во 2021 година светот го обиколија снимки на маса луѓе кои влегуваат во зградата на американскиот Конгрес во Вашингтон, кои престојуваа во канцелариите, но и позираа со скулптури и слики и со себе носеа „сувенири“.

ФБИ, Тајната служба и Армијата во масовен лов на екстремисти

Слободен Печат - 13.01.2021

Сосема невообичаено, во ситуација кога насилствата им се пред прагот, а не во некоја далечна земја со нестабилна демократија, се огласија највисоките американски воени офицери за да го осудат насилниот упад врз законодавниот дом на САД, но и, ...

Поранешен олимписки шампион меѓу протестантите во Капитол!

TopSport - 13.01.2021

Клит Келер, двократен олимписки шампон во пливање, бил меѓу протестантите кои минатата недела влегоа во американскиот Капитол, покажува последното видео во кое се гледа 38-годишниот Келер.

Познато е кој им ја отвори вратата на толпата во Капитол во Орегон (ВИДЕО)

Канал5 - 13.01.2021

На социјалните мрежи е објавено видео од надзорните камери од упадот во Капитол во Орегон , каде што републикански пратеник им ја отвора вратата на демонстрантите. Се појави видео од републиканскиот претставник во Орегон, Мајк Нирман, кој ја отвора ...

Поранешен олимписки шампион меѓу протестантите во Капитол!

Макфакс - 13.01.2021

Клит Келер, двократен олимписки шампон во пливање, бил меѓу протестантите кои минатата недела влегоа во американскиот Капитол, покажува последното видео во кое се гледа 38-годишниот Келер.

Олимписки шампион бил дел од толпата која го нападна Капитол Хил во Вашингтон

Sport 1 - 13.01.2021

Америка во претходните денови беше соочена со немири на незадоволни луѓе, кои го нападнаа Капитол Хил во Вашингтон, а меѓу нив бил и поранешниот олимписки шампион Клит Келер. Освојувачот на две златни медали од Олимписките игри пливаше со Мајкл ...

Олимписки шампион дел од толпата која упадна во „Капитол Хил“ (ВИДЕО)

Екипа - 13.01.2021

Американскиот олимпиец, Кит Келер беше дел од неодамнешните немири во главниот град на САД, Вашингтон при упадот во „Капитол Хил“. Келер беше дел од ЛОИ во 2000, 2004 и 2008 каде освои две злата во штафетните трки заедно со легендите на спортот ...

Олимписки шампион влетал во Капитол да го руши новиот претседател

Точка - 13.01.2021

САД претходните денови се потресени поради нападите на Капитол од страна на приврзаниците на Доналд Трамп. Во групата незадоволни луѓе од епилогот на тамошните избори и поразот на Доналд Трамп од Џо Бајден, кои влегле во Капитол, се нашол и ...

Учесниците во упадот во Капитол може да добијат затвор до 20 години

Акцент - 13.01.2021

Американскиот адвокат Мајкл Шервин изјави дека некои обвиненија во врска со упадот во Капитол може да резултираат со 20 години затвор. „Некои од обвиненијата се сериозни, со затвор до 20 години“, рече Шервин на прес-конференција.

Готово е: И Армијата го пушти низ вода Доналд Трамп. На 20 јануари Бајден ќе биде нов врховен командант

Во Центар - 13.01.2021

Советот на началниците на штабовите на вооружените сили на Соединетите држави испрати порака до војската, осудувајќи ги минатонеделните немири во Капитол, објави Ројтерс. Ова е една од ретките заеднички изјави на водачите на различните гранки на ...

Меѓу толпата која упадна во Капитол забележан и олимписки шампион (ВИДЕО)

Локално - 13.01.2021

Последните денови САД е во шок по нападот од приврзаниците на Доналд Трамп во Капитол. Поранешниот американски пливач Клит Келер беше меѓу толпата незадоволни луѓе од епилогот на изборите и поразот на Трамп од Џо Бајден, која упадна во Капитол.