TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Словенија се појавил и нигериски сој на коронавирусот

Канал5 - 03.03.2021

По британскиот и јужноафриканскиот сој, потврдено е присуството на нигериска варијанта во Словенија и досега се регистрирани најмалку седум случаи на овој сој. Информацијата денеска ја објавија словенечките медиуми, повикувајќи се на Националната ...

Во Словенија се појави и нигериска варијанта на коронавирусот

Слободен Печат

Нова закана: Нигериската варијанта на Ковид-19 пристигна на Балканот

Локално

По британскиот и јужноафриканскиот, во Словенија се појави и нигерскиот сој на коронавирусот

360 степени

Во Словенија откриен нигерискиот вид на коронавирусот

Press24

Во Словенија дојде и нигериска мутација на коронавирусот

Република

Во Словенија откриен нигерискиот вид

Локално

Независен Опсервер Курир Слободен Печат Вечер Прес Фокус 24Инфо Нетпрес

Потврден и чешкиот сој на коронавирус во Хрватска : Распространет како и британскиот

Pedijatar.mk - 03.03.2021

Оваа варијанта на коронавирус е откриена порано во Чешка и во Словачка и сè уште се испитува В о Хрватска, со секвенционирање е потврдено и присуството на чешкиот сој на коронавирус, откако претходно беа потврдени британскиот, њујоршкиот и ...

Бразилската мутација на коронавирусот веројатно е отпорна на вакцините...

Точка

Бразилскиот вид на корона може да биде ИМУН НА ВАКЦИНИТЕ

Локално

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

24Инфо

Во лабораторијата на МАНУ не е регистриран јужноафриканскиот сој на коронавирусот, но регистрирани се 35 други мутации

МКД

Кои се најопасните мутации на коронавирусот и кои се нивните симптоми

Денар

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Centar

MTM Канал5 Фактор Press24 Сител Окно Република Денешен

Истражување: Бразилскиот сој Ковид-19 може да инфицира 61% од оние кои го имале вирусот

Фокус - 02.03.2021

Откриениот бразилски сој на Ковид-19 може да предизвика реинфекција кај 61отсто од луѓето кои веќе имале коронавирус, покажува новата студија објавена од Империјал колеџ во Лондон, Универзитетот Оксфорд и Универзитетот во Сао Паоло.

Истражување: Бразилскиот сој Ковид-19 може да инфицира 61 отсто од оние кои го имале вирусот

Опсервер

Истражување: Бразилскиот сој Ковид-19 може да инфицира 61 отсто од оние кои го имале вирусот

Либертас

Бразилскиот сој Ковид-19 може да инфицира 61 отсто од оние кои го имале вирусот

24Инфо

Истражување: Бразилскиот сој инфицира луѓе со прележан ковид-19

+инфо

Истражување: Бразилскиот сој Ковид-19 може да инфицира 61 отсто од оние кои го имале вирусот

iPortal

Ново истражување: Бразилскиот сој ковид-19 може да реинфицира 61 отсто од оние кои имале коронавирус

Слободен Печат

Вечер Прес MakPress Република Курир

Со бразилската мутација може да се заразат до 60 отсто од оние кои веќе прележале КОВИД-19

Независен - 02.03.2021

Најмалку шест од 10 лица кои прележале коронавирус се ранливи на бразилската мутација П1, покажа истражувањето на градот Манаус, во државата Сао Паоло. Прелиминарните податоци покажуваат дека антителата обезбедуваат мала заштита од новиот вид П1, ...

Истражувања: Со бразилската мутација може да се заразат до 60 отсто од оние кои веќе прележале Ковид-19

PressingTV

Со бразилската мутација може повторно да се заразат до 60 проценти од поранешните пациенти

MakPress

Со бразилската мутација може повторно да се заразат до 60 проценти од поранешните пациенти

iPortal

Со бразилскиот сој може повторно да се заразат 60% од луѓето кои прележале Kовид-19

еМагазин

Истражување - И тие што прележале корнавирус може да се заразат со бразилскиот вид П1

Сител

За 24 часа регистрирани се 368 оздравени од коронавирусот

Фактор

Фактор Скопје инфо