TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владина делегација оддаде почит кон светите браќа Кирил и Методиј: Очекување за натамошна заштита и афирмација на ...

ТВ21 - 23.05.2024

Владата на Република Северна Македонија, во пресрет на утрешниот голем државен празник, 24 Мај – Ден на сесловенските просветители, Свети Кирил и Методиј, организираше настан во чест на просветителите втемелени во создавањето на македонската ...

Честитка од МД „Илинден“ до поглаварот на МПЦ-ОА г. г. Стефан по повод Денот на светите Кирил и Методиј

Бизнис Вести

Делото на солунските браќа револуција во дотогашната светска мисла

Н.Македонија

Концерт на млади уметници во црквата Св. Софија по повод Денот на Светите браќа Кирил и Методиј

OhridNews

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Gostivarpress.mk

Владина делегација им оддаде почит на светите браќа Кирил и Методиј: очекување за натамошна заштита и афирмација на македонскиот јазик

Макфакс

Владина делегација оддаде почит кон светите браќа Кирил и Методиј

Локално

Опсервер Centar Фокус Вести плус Press24 Скопје1 4NEWS Канал5

Македонците се условени да прифатат диктат откажувајќи се од самите себе, вели историчарот Панов

Сител - 23.05.2024

Република Македонија се соочува со политички условувања без преседан – да се откаже од меморијата, вклучително и од светите Кирил и Методиј и да ја раскине врската со своите вековни традиции само за да влезе во Европската Унија, рече историчарот ...

„Првите Кирилометодиеви научни средби“ за одбележување на патрониот празник на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“

Zoom

Во Охрид вечерва почнува чествувањето 24 Мај – Денот на Св. Кирил и Методиј

МКД

Проф. д-р Илија ВЕЛЕВ: Зошто споменот и славата за св. Кирил и Методиј изворно проникнале во Македонија?

Вечер Прес

Се создава убава традиција за празникот Св. Никола летен

OhridNews

Денеска се празнува пренесување на моштите на свети Николај (СВЕТИ НИКОЛА – ЛЕТЕН); св. мч. Христифор

Денешен

Зошто споменот и славата за Св. Кирил и Методиј изворно проникнале во Македонија?

Н.Македонија

МКД

Владина делегација оддаде почит на браќата Кирил и Методиј

Скопје инфо - 23.05.2024

Во пресрет на утрешниот голем државен празник, 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј, Владата на Република Северна Македонија организираше настан во чест на просветителите кои го втемелија македонското писмо.

Одбележување на 24 Мај – Ден на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј

24Инфо

Одбележување на 24 Мај – Ден на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј

Frontline

Владина делегација ќе положи цвеќе на споменикот на светите Кирил и Методиј, на платото пред Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје

Република

Владина делегација оддаде почит пред споменикот на св. Кирил и Методиј во Скопје

Сител

Владина делегација оддаде почит пред споменикот на св. Кирил и Методиј во Скопје

Алсат-М

Владина делегација оддаде почит пред споменикот на св. Кирил и Методиј во Скопје

Frontline

МКД Мета Република Нетпрес MakPress

Концерт со македонски изворни песни во чест на Свети Кирил во Рим на Камерниот оркестар од Битола со Нада ...

Сакам да кажам - 23.05.2024

Попладнево во салата Балдини во Рим, како дел од културната програма за одбележување на традиционалната манифестација „Ден на светите Кирил и Методиј“ во Ватикан, концерт ќе одржи Камерниот оркестар на Битола, кој како секстет ќе настапи со ...

Камерниот оркестар од Битола со солистката Нада Талевска-Спасовска – дел од чествувањето на Денот на светите Кирил и Методиј во Рим

Локално

Камерниот оркестар од Битола со Нада Талевска-Спасовска, дел од  чествувањето на Денот на светите Кирил и Методиј во Рим

ММС

Камерниот оркестар од Битола со солистката Нада Талевска-Спасовска, дел од чествувањето на Денот на светите Кирил и Методиј во Рим

Макфакс

Камерниот оркестар од Битола, со солистката Нада Талевска-Спасовска, дел од чествувањето на Денот на светите Кирил и Методиј во Рим

Опсервер

Концерт на Камерниот оркестар од Битола и солистката Нада Талевска-Спасовска во Рим по повод чествувањето на Кирил и Методиј

Република

Камерниот оркестар од Битола, со солистката Нада Талевска-Спасовска, дел од чествувањето во Рим

Канал5

Трн Независен MakPress

Денес е летен Свети Никола – Обичаи и верувања поврзани со овој празник

Црнобело - 22.05.2024

Во минатото, на денешен ден рибарите не влегувале во езерата, а се верувало дека ако некој се најде во водите, ќе остане заглавен во водата за да празнува. Кои верувања се врзуваат за празникот Летен Свети Никола? Денес (22.05) православните верници ...

Денес се празнува летен Свети Никола – верниците веруваат дека помага на сите што се молат за болест!

Скопје инфо - 22.05.2024

Верниците на православната црква денеска го одбележуваат летниот Свети Никола, празник посветен на преносот на моштите на Светиот отец Николај - Мирликискиот чудотворец. Христијаните веруваат дека Свети Никола е чудотворец и дека се случуваат многу ...

Денес е летен Свети Никола: Помолете се на големиот светител - тој сигурно ќе ве чуе!

Фактор