TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не можеше да верува што се случи: Прекинат пресот на Ѓоковиќ 🎥

Спортски - 28.09.2020

Новак Ѓоковиќ се спремна за првиот меч на Ролан Гарос, но денес остана затечен бидејќи беше прекинато неговото обраќање на новинарите. Најдобриот тенисер беше прашан за проблемите за пандемијата и можната дисквалификација доколку е позитивен на ...

Серена, Квитова, Тим – успешно го минаа првото коло на Ролан Гарос

Екипа - 28.09.2020

Серена Вилијамс имаше бавен старт, но потоа го крена нивото на игра и успешно го мина воведното коло од тенискиот грен-слем Ролан Гарос. Американката се помачи во првиот сет кој го доби во тај-брејк, а потоа со 6-0 го доби вториот сет во победата ...

ВИДЕО: Скандал или нешто друго – пресот на Ѓоковиќ прекинат, тој остана шокиран

Спортклуб - 28.09.2020

Новак Ѓоковиќ се подготвува за својот прв настап на Ролан Гарос, но остана изненаден откако беше прекинато неговото обраќање кон новинарите. Српскиот тенисер беше прашан за проблемите со пандемијата наречена коронавирус, и како се носи со стресот ...

Тим: Никој не може да се споредува со Федерер, ќе направам сѐ за да остане број еден!

Дерби - 28.09.2020

Доминик Тим навистина лесно се справи со Марин Чилиќ во првото коло на Ролан Гарос, со што само потврди дека во овој момент е далеку подобар тенисер од Хрватот кој пред неколку години беше редовен учесник во завршницата на грен слем турнирите.

Мареј, Чориќ и Гофан елиминирани на стартот од Ролан Гарос

Алфа - 28.09.2020

Ниту специјалните покани не можат да го вратат Енди Мареј на некогашните успешни патеки. По три години пауза се појави на Ролан Гарос и уште на стартот претпе пораз, но не било од кого, туку од Стен Вавринка.

Доминик Тим тргна по трета среќа на Ролан Гарос, за него ќе навиваат симпатизерите на Федерер

Спортманија - 28.09.2020

Австриецот убедливо го победи Марин Чилиќ, најавува трето финале по ред на Отвореното првенство на Франција, а има и нови навивачи. Доминик Тим тргна во поход на третото финале по ред на Ролан Гарос на убедлив начин со максимална победа против Марин ...

Тим лесно и убедливо против Чилиќ на стартот на Ролан Гарос

Sport 1 - 28.09.2020

Доминик Тим славеше со 6-4, 6-3 и 6-3 против Марин Чилиќ во првтото коло на Ролан Гарос. Финалистот од 2019 година во Париз и актуелен шампион од Ју-Ес Опен покажа дека е во одлична форма и на земјена подлога.

Непријатно изненадување за Ѓоковиќ на Ролан Гарос: Организаторот му ја прекина прес конференцијата откако почна да ...

Слободен Печат - 28.09.2020

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, имаше непријатна ситуација на Ролан Гарос. Веднаш откако пристигна во Париз како еден од главните фаворити за триумф заедно со Рафаел Надал, Ѓоковиќ имаше прес конференција на која доживеа големо ...

Тием го „растури“ Чилиќ и го чека дуел со Сок во второ коло на Ролан Гарос

Gol.mk - 28.09.2020

Еден од претендентите за највисок пласман Доминик Тием без многу проблеми ја мина првата пречка на Ролан Гарос, откако на убедлив начин и во три сета славеше над Марин Чилиќ од Хрватска. Австрискиот ас пак одигра доминантен меч, а овој пат за ...

Тим повторно подобар од Чилиќ

TopSport - 28.09.2020

Финалистот од последните две изданија на Ролан Гарос Доминик Том експресно го мина првото коло на овогодишното издание на турнирот. Тим го победи Марин Чилиќ за нешто повеќе од два часа игра. Тим неодамна беше подобар од Чилиќ и на Ју-Ес опен.

Шампионот од УС Опен лесно се справи со Мартин Чилиќ на Ролан Гарос

Дриблинг - 28.09.2020

Доминик Тим од Австрија со 2-0 го победи Мартин Чилиќ од Хрватска, прво коло на Ролан Гарос. На актуелниот шампион од УС Опен, му беа потребни 127 минути за победа против Хрватот, Тим славеше со 6-4, 6-3 и 6-3.

Федерер никогаш вака не зборувал за Ѓоковиќ: Сите знаеме како тој ги решава проблемите

Вечер Прес - 28.09.2020

Најтрофејниот тенисер на деншницата Швајцарецот Роже Федерер, моментно е играч со најмногу недели поминати на АТП листата и покрај тоа што веќе подолго време не е на оваа позиција тој има направена голема залиха која полека но сигурно ја топи ...

Со овие топчиња не би си играло ниту куче

Вечер Прес - 28.09.2020

Британскиот тенисер Даниел Еванс имаше интересен коментар на условите на последниот грен слем турнир сезонава Ролан Гарос. Организаторите на турнирот во Париз ги променија топчињата оваса година, сега се користат Вилсон за кои играчите имаат многу ...

Дали Мареј има право да го зазема местото на младите играчи?

Вечер Прес - 28.09.2020

Тенискиот експерт Матс Виландер, го искоментира учеството на Британецот Енди Мареј на последниот грен слем турнир сезонава Ролан Гарос. Британскиот тенисер беше убедливо поразен од Стен Вавринка со 6:1, 6:3, 6:2, уште на стартот од турнирот по што ...

Зошто Енди Мареј им го зема местото на младите тенисери

Слободен Печат - 28.09.2020

Поранешниот грен слем шампион Матс Виландер го критикуваше настапот на Енди Мареј на Ролан Гарос. Британецот во првото коло на Ролан Гарос доживеа убедлив пораз од Станислас Вавринка во три сета со 6:1,6:3,6:2.

Не смеат да го исфрлат Новак на Ролан Гарос: Србинот може да се опушти поради промената на правилата, другите се уште ...

СуперСпорт - 28.09.2020

Ролан Гарос одлучи да го смени „протоколот за ковид-19“ пред почетокот на турнирот, откако претходните денови дисквалификуваше неколку тенисери (или нивни тренери) кои беа позитивни – или лажно позитивни на тестот, вклучувајќи ги Дамир Џумхур, ...

Колку заработува Новак Ѓоковиќ? Луксузни јахти, големи имоти и донации

Скопје24 - 28.09.2020

Што и да помисли некој за Новак Ѓоковиж, не може да се оспори фактот дека тој е еден од најдобрите тенисери во историјата. Сепак, во исто време, тој е најбогатиот тенисер во светот. Тој освоил 134 милиони долари од награди на турнирите, со што стана ...

Зверев рутински до второто коло, воведни победи за Гоф и Бушар

Gol.mk - 28.09.2020

Германскиот тенисер Александер Зверев важи за еден од фаворитит за титула на Ролан Гарос. Првото коло за него донесе лесна задача и победа од 3-0 (7-5, 6-2, 6-4) против Денис Новак. Петтиот ас на светот остана на терен нешто повеќе од два часа.

Мареј треба да се повлече, да им го отстапи местото на помладите

TopSport - 28.09.2020

Матс Виландер седумкратен Грен слем шампион, смета дека Енди Мареј би требало да се повлече од тенисот. Британецот во првото коло на Ролан арос убедливо е поразен од Стан Вавринка со 1/6, 3/6, 2/6. „Загрижен сум за Енди Мареј.

Ѓоковиќ се поблизу до Федерер

Локално - 28.09.2020

Новак Ѓоковиќ впиша уште една недела на првата позиција на АТП-листата, вкупно 288. Со тоа, тој се доближи уште повеќе до Роџер Федерер, кој го држи рекордот со 310 недели, пренесе „Нова.рс“.

Британскиот тенисер по пораз на „Ролан Гарос“: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Опсервер - 28.09.2020

Париз, 28 септември 2020 () – Британскиот тенисер Дан Еванс упати остри зборови кон организаторите на „Ролан Гарос“ по неговиот пораз во првото коло. Триесетгодишниот Еванс загуби од Јапонецот Кеи Нишикори во пет сета – 6:1, 1:6, 6:7 (3: 7), 6:1 и ...

РОЛАН ГАРОС: Финалистот од Рим му препушти само четири гема на Кецмановиќ

Слободен Печат - 27.09.2020

Аргентинскиот тенисер Диего Шварцман на стартот од Ролан Гарос ја потврди одличната форма која му донесе финале на Мастерсот во Рим. Шварцман во првото коло на последниот годинешен грен слем турнир, со убедливи 6:0,6:1,6:3 го совлада српскиот ...

Мареј е само бледа сенка – По три години се врати само на прошетка на „Ролан Гарос“

Спортманија - 27.09.2020

Британецот играше за првпат по пауза од три години во Париз и доживеа тежок пораз од тенисерот од кого беше поразен во последниот меч пред паузата Енди Мареј е само сенка од некогашниот грен-слем шампион, а кам-бекот на Ролан Гарос по три години за ...

Вавринка за сто минути го посрамоти Мареј на стартот на Ролан Гарос

Gol.mk - 27.09.2020

Откако еден од фаворитите за најдобар пласман Борна Чориќ експресно беше елиминиран, првото коло на Ролан Гарос ни донесе и фантстична победа на Стан Вавринка, над некогашниот најдобар тенисер на светот, Енди Мареј.

Вавринка го прегази Мареј на стартот на Ролан Гарос

Sport 1 - 27.09.2020

Пред неколку години меч помеѓу Стен Вавринка и Енди Мареј ќе значеше борба за највисок пласман, но времето промени многу во тенисот, па овие двајца некогаш врвни тенисери денеска играа во првото коло на Ролан Гарос.

Ништо од интересен меч: Вавринка го „збриша“ Мареј

Екипа - 27.09.2020

Иако можеби се очекуваше интересен меч меѓу Станислас Вавринка и Енди Мареј на стартот од Ролан Гарос, ништо од тоа. Вавринка премногу лесно славеше против некогаш најдобриот светски тенисер со 6-3,6-1,6-2.

Ѓоковиќ со емотивна изјава: И јас сум само човек

Дриблинг - 27.09.2020

Новак Ѓоковиќ во пресрет на првото коло и дуелот со Швеѓанецот Микаел Имер на Ролан Гарос, зборуваше за очекувањата на овој Грен слем турнир. Србинот очекува поинаков турнир, ќе се игра со топчиња од компанијата Вилсон кои се „побрзи“ на земјена ...

И здосади од порази на грен-слем турнирите и ја урна иконата на женскиот тенис

Спортманија - 27.09.2020

Ана Каролина Шмидлова немаше победа на најценетите четири турнири од 2016 година и постојани испаѓаше во првото коло, но денеска успеа да ја совлада тениската легенда Ана Каролона Шмидлова успеа да ја сопре црната серија порази во првото коло на ...

Тинејџер го исфрли Гофен во првото коло на „Ролан Гарос“

Опсервер - 27.09.2020

Париз, 27 септември 2020 () – Италијанскиот тинејџер Јаник Синер покажа дека не случајно многумина го сметаат за еден од најголемите млади таленти во тенисот во моментот. Во своето деби на „Ролан Гарос“, 19-годишниот Синер не му даде ни сет на ...

Тинејџер го исфрли Гофен во првото коло на „Ролан Гарос“

Sport M - 27.09.2020

Париз, 27 септември 2020 (МИА) – Италијанскиот тинејџер Јаник Синер покажа дека не случајно многумина го сметаат за еден од најголемите млади таленти во тенисот во моментот. Во своето деби на „Ролан Гарос“, 19-годишниот Синер не му даде ни сет на ...

Тинејџер го исфрли Гофен во првото коло на „Ролан Гарос“

Либертас - 27.09.2020

Италијанскиот тинејџер Јаник Синер покажа дека не случајно многумина го сметаат за еден од најголемите млади таленти во тенисот во моментот. Во своето деби на „Ролан Гарос“, 19-годишниот Синер не му даде ни сет на далеку поискусниот Белгиец Давид ...

Тинејџер го исфрли Гофен во првото коло на „Ролан Гарос“

А1 On - 27.09.2020

Италијанскиот тинејџер Јаник Синер покажа дека не случајно многумина го сметаат за еден од најголемите млади таленти во тенисот во моментот. Во своето деби на „Ролан Гарос“, 19-годишниот Синер не му даде ни сет на далеку поискусниот Белгиец Давид ...

Тинејџер го исфрли Гофен во првото коло на „Ролан Гарос“

+инфо - 27.09.2020

Италијанскиот тинејџер Јаник Синер покажа дека не случајно многумина го сметаат за еден од најголемите млади таленти во тенисот во моментот. Во своето деби на „Ролан Гарос“, 19-годишниот Синер не му даде ни сет на далеку поискусниот Белгиец Давид ...

Азаренка смрзна на +8 степени во Париз, па избега во соблекувална

Макфакс - 27.09.2020

Уште на стартот на грен слем турнирот во Париз – Ролан Гарос организаторите се соочуваат со проблеми. Овојпат тоа е ладното време во овој период од годината во француската престолнина. Денеска во центарот на вниманието беше Викторија Азаренка кој ...

Азаренка смрзна на +8 степени во Париз, па избега во соблекувална

Опсервер - 27.09.2020

Уште на стартот на грен слем турнирот во Париз – Ролан Гарос организаторите се соочуваат со проблеми. Овојпат тоа е ладното време во овој период од годината во француската престолнина. Денеска во центарот на вниманието беше Викторија Азаренка кој ...

Азаренка го напушти својот натпревар на „Ролан Гарос“ поради студеното време

MakPress - 27.09.2020

Скандал изби на самиот почеток на Гренд-слем турнирот „Ролан Гарос“. Ова се случи за време на женскиот натпревар помеѓу поранешната број 1, Викторија Азаренка и Данка Ковиниќ. А, причината беше студеното време во Париз.

Азаренка го напушти натпреварот на „Ролан Гарос“ зашто ѝ студеше

+инфо - 27.09.2020

Скандал изби на самиот почеток на Гренд-слем турнирот „Ролан Гарос“. Ова се случи за време на женскиот натпревар помеѓу поранешната број 1, Викторија Азаренка и Данка Ковиниќ. А, причината беше студеното време во Париз.

Азаренка го напушти својот натпревар на „Ролан Гарос“ поради студеното време

Либертас - 27.09.2020

Скандал изби на самиот почеток на Гренд-слем турнирот „Ролан Гарос“. Ова се случи за време на женскиот натпревар помеѓу поранешната број 1, Викторија Азаренка и Данка Ковиниќ. А, причината беше студеното време во Париз.

Азаренка го напушти својот натпревар на „Ролан Гарос“ поради студеното време

Sport M - 27.09.2020

Париз, 27 септември 2020 (МИА) – Скандал изби на самиот почеток на Гренд-слем турнирот „Ролан Гарос“. Ова се случи за време на женскиот натпревар помеѓу поранешната број 1, Викторија Азаренка и Данка Ковиниќ.

Азаренка го напушти својот натпревар на „Ролан Гарос“ поради студеното време

24 Вести - 27.09.2020

Скандал изби на самиот почеток на Гренд-слем турнирот „Ролан Гарос“. Ова се случи за време на женскиот натпревар помеѓу поранешната број 1, Викторија Азаренка и Данка Ковиниќ. А, причината беше студеното време во Париз.

Британскиот тенисер по пораз на „Ролан Гарос“: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Sport M - 28.09.2020

Париз, 28 септември 2020 (МИА) – Британскиот тенисер Дан Еванс упати остри зборови кон организаторите на „Ролан Гарос“ по неговиот пораз во првото коло. Триесетгодишниот Еванс загуби од Јапонецот Кеи Нишикори во пет сета – 6:1, 1:6, 6:7 (3: 7), 6:1 ...

Британскиот тенисер Еванс по поразот на „Ролан Гарос“: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Курир - 28.09.2020

Британскиот тенисер Дан Еванс упати остри зборови кон организаторите на „Ролан Гарос“ по неговиот пораз во првото коло. Триесетгодишниот Еванс загуби од Јапонецот Кеи Нишикори во пет сета – 6:1, 1:6, 6:7 (3: 7), 6:1 и 4:6.

Британскиот тенисер по поразот на „Ролан Гарос“: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Денар - 28.09.2020

Британскиот тенисер Дан Еванс упати остри зборови кон организаторите на „Ролан Гарос“ по неговиот пораз во првото коло. Триесетгодишниот Еванс загуби од Јапонецот Кеи Нишикори во пет сета – 6:1, 1:6, 6:7 (3: 7), 6:1 и 4:6.

Еванс по поразот на „Ролан Гарос“: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

+инфо - 28.09.2020

Според Еванс, причината за неговиот неуспех е студеното време во Париз и новите топчиња со кои се игра годинашниот Грен слем. Британскиот тенисер Дан Еванс упати остри зборови кон организаторите на „Ролан Гарос“ по неговиот пораз во првото коло.

Британскиот тенисер по пораз на „Ролан Гарос“: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

А1 On - 28.09.2020

Британскиот тенисер Дан Еванс упати остри зборови кон организаторите на „Ролан Гарос“ по неговиот пораз во првото коло. Триесетгодишниот Еванс загуби од Јапонецот Кеи Нишикори во пет сета – 6:1, 1:6, 6:7 (3: 7), 6:1 и 4:6.

Дан Еванс по пораз на Ролан Гарос: Ни на куче не би му дал вакви топчиња

Денешен - 28.09.2020

Британскиот тенисер Дан Еванс упати остри зборови кон организаторите на „Ролан Гарос“ по неговиот пораз во првото коло. Триесетгодишниот Еванс загуби од Јапонецот Кеи Нишикори во пет сета – 6:1, 1:6, 6:7 (3: 7), 6:1 и 4:6.

Еванс по поразот на Ролан Гарос: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

Кајгана - 28.09.2020

Британскиот тенисер Даниел Еванс упати остри зборови кон организаторите на Ролан Гарос по неговиот пораз во првото коло. Триесетгодишниот Еванс загуби од Јапонецот Кеи Нишикори во пет сета – 6:1, 1:6, 6:7 (3: 7), 6:1 и 4:6.

Британскиот тенисер по пораз на „Ролан Гарос“: Дури ни на куче не би му дал вакви топчиња

MakPress - 28.09.2020

Британскиот тенисер Дан Еванс упати остри зборови кон организаторите на „Ролан Гарос“ по неговиот пораз во првото коло. Триесетгодишниот Еванс загуби од Јапонецот Кеи Нишикори во пет сета – 6:1, 1:6, 6:7 (3: 7), 6:1 и 4:6.

Синер прво изненадување на Ролан Гарос

Телма - 27.09.2020

Првата носителка на Ролан Гарос, Симона Халеп се пласираше во следната фаза по победата над Сорибес Тормо од Шпанија. Кај мажите предмалку Џон Изнер славеше во дуелот против Французинот, Елиот Бенхентрит.

Изненадување уште на стартот на Ролан Гарос: Падна Гофан од – 19 годишен тенисер

Спортклуб - 27.09.2020

Италијанскиот тенисер Јаник Синер го победи Давид Гофан кој е 12. на АТП листата со 7:5, 6:0, 6:3 и направи изненадување уште на стартот од Ролан Гарос. Треба да се каже дека кога 74. рангиран тенисер на АТП ќе го елиминира 12-от носител, тоа е ...