TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бугарија не може да ни го земе Гоце Делчев затоа што за Владата тој е Хелен

Expres - 12.06.2019

Пратеникот Илија Димовски со ироничен коментар на барањето на Софија, Македонија да се откаже од Гоце Делчев ако сака да не биде блокирана за НАТО и ЕУ. “Според договорот од Преспа Гоце Делчев е Македонец со античка хеленска култура и наследство…”, ...

Захариева: Без договор за заедничкото чествување на Гоце Делчев ќе ја напуштиме комисијата

24 Вести - 11.06.2019

Без договор околу заедничкиот датум за чествување на Гоце Делчев, Софија ќе ја прекине работата на експертската комисија, предупредува шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева во интервју за бугарската Б ТВ.

Захариева се заканува-или Договор за Делчев или вето и напуштање на Комисијата

Сител - 11.06.2019

Доколку не се постигне договор околу датумот за заедничко чествување на Гоце Делчев, Бугарија ќе се повлече од понатамошната работа во мешовитата комисија со Македонија. Бугарската министерка за надворешни работи Захариева изјави дека нејзината ...

Захариева: Ако нема договор за заедничко чествување на Делчев ќе ја напуштиме комисијата

Канал5 - 11.06.2019

Без договор околу заедничкиот датум за чествување на Гоце Делчев Софија ќе ја прекине работата на експертската комисија, предупредува шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева.

Захариева: Гоце Делчев е Бугарин, од Северна Македонија ја сакаме само вистината

Фокус - 11.06.2019

Нема да правиме компромис со вистината. Од Северна Македонија не сакаме ништо повеќе од вистината, рече министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, по повод неприфаќањето на бугарската комисија за заедничко чествувањее на ...

Захариева со јасен став: ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ Е БУГАРИН!

Магазин - 11.06.2019

По повод неприфаќањето на бугарската комисија за заедничко чествување на Гоце Делчев на датумот 7 октомври, министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, рече за Гоце Делчев е Бугарин односно дека самиот кажал што е по ...

„Бугарите викаат Гоце Делчев бугарски пасош имал“: Твитер реакции за Захариева

еМагазин - 11.06.2019

Изјавите на бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева и на бугарскиот вицепремиер, Красимир Каракачанов дека Гоце Делчев е Бугарин и дека нема што да се преговара со Македонија, предизвикаа лавина од реакции на социјалните ...

Бугарскиот МО Каракачанов се заканува со блокада во ЕУ и НАТО: Не можете да правите сурогат од историски вистини и лаги

365 - 11.06.2019

Северна Македонија нема да може да се придружи во ЕУ и НАТО доколку не го прифати ставот на Бугарија околу историските прашања кои предизвикуваат контроверзи во двете држави, изјави за ТВ „Европа“ бугарскиот министер за одбрана и претседател на ...

И европски и балкански блокади – датумот станува невозможна мисија?

Алфа - 11.06.2019

Бугарија нема да дозволи Македонија да стане член на Европската Унија и на НАТО, ако него прифати ставот на Софија за историските прашања кои предизвикуваат контроверзи во двете држави. Откако бугарската министерка за надворешни работи Захариева ...

Каракачанов: Ако сака во ЕУ, Скопје нема друг избор освен да ја прифати вистинската историја

Expres - 11.06.2019

Властите во северна Македонија немаат алтернатива освен да ги прифатат вистинските историски факти ако сакаат да влезат во Европската унија и во НАТО изјави Красимир Каракачанов, бугарски вицепремиер и лидер на ВМРО-БНД, за бугарската „ТВ Европа“.

Захариева децидна: Бугарија нема да прави компромиси со Македонија за историјата

Слободен Печат - 11.06.2019

Таа го коментирала и членството на Македонија во Европската Унија и нагласила дека започнувањето на преговори со ЕУ не е гаранција за влез на Македонија во Унијата. Нема да правиме компромис со вистината.

Бугарскиот министер за одбрана: Македонски јазик не постои, ќе го блокираме приемот на Македонија во НАТО и во ЕУ

Нетпрес - 11.06.2019

Македонија нема да може да стане член на Европската Унија (ЕУ) и на НАТО, ако него прифати ставот на Бугарија за историските прашања кои предизвикуваат контроверзи во двете држави, рекол во своја изјава за ТВ „Европа“, Красимир Каракачанов, министер ...

Захариева: Се знае – Гоце Делчев бил Бугарин! Ако нема договор, Бугарија ќе ја напушти комисијата

365 - 11.06.2019

Ако нема договор околу датумот за заедничко чествување на Гоце Делчев, Бугарија повеќе нема да учествува во заедничката комисија со Северна Македонија, соопшти бугарската министерка за надворешни работи – Екатерина Захариева, пренесува бугарската ...

Захариева: Ако не се договориме за Гоце Делчев, ја стопираме работата со Северна Македонија

PressingTV - 11.06.2019

Ако не се договориме околу датата за чествување на сеќавањето на Гоце Делчев, нема да работиме во мешовитата комисија со Македонија, изјави за БТВ бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева.

ВЕТО ОД БУГАРИЈА: Ако не се договориме за датум за чествување за Гоце Делчев, ќе ја прекинеме работата во Заедничката ...

Магазин - 11.06.2019

“Ако не се договориме за заеднички датум за чествување на Гоце Делчев, ќе ја прекинеме работата во Заедничката Комисија со С. Македонија” изјави денеска министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева за бугарските медиуми.

Захариева: Се договоривме за Самоил, за Кирил и Методиј…но Гоце Делчев и Илинден се клучни

Expres - 11.06.2019

„Ако не се разбереме за датумот за заедничко чевствување наспоменот на Гоце Делчев, нема да учествуваме во работата на заедничката комисија со Севрна Македонија“ изјави во интервју за бТВ , министерката за надворешни работи и вицепремир на Бугарија ...

Гледиштата за Гоце Делчев нова закана за односите Скопје-Софија

Канал5 - 10.06.2019

Пред два дена имаше состанок на историската комисија со Македонија на која за жал историчарите не постигнаа согласност околу личноста на Гоце Делчев. Историските прашања се последниот камен во односите меѓу Бугарија и Македонија а точно тие за нас ...

Захариева: Бугарија не прифаќа да го чествува Гоце Делчев на 7-ми октомври

MTM - 10.06.2019

Бугарија и Македонија се уште тешко постигнуваат согласност за спорните историски теми, пренесува бугарската ТВ НОВА од денешната средба на двете комисии. Нема заедничко решение за датумот за прослава на Гоце Делчев и по денешната средба меѓу ...

Прв состанок на заедничката меѓувладина комисија со Бугарија

24 Вести - 10.06.2019

Односите на политичко ниво меѓу Бугарија и Северна Македонија се на високо напреднато ниво, но остануваат историските прашања особено оние поврзани за чевствувањето на ликот и делото на Гоце Делчев - ова е заклучок кој го изнесоа на заедничката прес ...

Захариева: Нема Бугарин кој би го чествувал Гоце Делчев на 7 октомври

ММС - 10.06.2019

Нема Бугарин кој би го чествувал Гоце Делчев на 7 октомври – изјави денеска бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, која во Софија имаше средба со македонскиот колега, Никола Димитров.

Захариева: Нема зошто да прифатиме 7 октомври да е датум за заедничко чествување на Гоце Делчев

Канал5 - 10.06.2019

Нема зошто датумот 7 октомври да биде прифатен за заедничко чествување. Вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева по средбата со шефот на Македонската дипломатија Никола Димитров во Софија, изјави дека пред два ...

Захариева: Нема бугарин кој би го чествувал Гоце Делчев на 7 октомври

Алфа - 10.06.2019

Нема Бугарин кој би го чествувал Гоце Делчев на 7 октомври, е ставот на бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева на денешната прва средба од ваков тип меѓу неа и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, пренесуваат ...

Зошто Бугарија не сака да го слави Гоце Делчев на 7 октомври ?

Магазин - 10.06.2019

Делото на Гоце Делчев може да биде мост, што ќе ја поврзе историјата со денешнината на Бугарија и Северна Македонија, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој ја предводи владината делегација на средбата во Софија, јавуваат ...

Захариева го кажа ставот за чествувањето на Гоце Делчев

Фактор - 10.06.2019

Нема Бугарин кој би го чествувал Гоце Делчев на 7 октомври, вели шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева по средбата со македонскиот колега, Никола Димитров во Софија. Пред два дена имаше состанок на историската комисија со ...

Бугарија да ја следи Грција и да постави свои услови за членството на Скопје во ЕУ

PressingTV - 10.06.2019

Излезот е само еден-Бугарија под итно да го прекине своето учество во комисијата и следејќи го примерот на Грција да постави свои услови за членството на Скопје во ЕУ. Додека се уште имаме можности да поставуваме услови.

Каракачанов: Северна Македонија не сака да признае дека Гоце Делчев е Бугарин

PressingTV - 10.06.2019

Лидерот на ВМРО и бугарски вицепремиер, Красимир Каракачанов, ја критикуваше меѓусекторската комисија на Бугарија и Македонија, која треба да ги расчисти историските и образовните прашања меѓу двете земји.

Захариева: И Самиот Гоце Делчев кажал дека е Бугарин, нема компромис со вистината

+инфо - 11.06.2019

Нема да правиме компромис со вистината. Од Северна Македонија не сакаме ништо повеќе од вистината, рече министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, во интервју за БТВ.

Бугарија не сака да го слави денот кога коските на Делчев беа донесени во Скопје

Expres - 10.06.2019

Няма Бугарин, кој ќе посака да се слави Гоце Делчев на 7 октомври, изјави заменик-премиерот и министер за надворешни работи Екатерина Захариева. Таа одговори на прашањето дали за Бугарија би била прифатчилва понудата на историчарите од Македфонија ...

Екатерина Захариева: Нема Бугарин кој би го чествувал Гоце Делчев на 7 октомври

PressingTV - 10.06.2019

Делото на Гоце Делчев може да биде мост, што ќе ја поврзе историјата со денешнината на Бугарија и Северна Македонија, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој ја предводи владината делегација на средбата во Софија, јавуваат ...

Захариева: Гоце Делчев е Бугарин, од Северна Македонија ја сакаме само вистината

Press24 - 11.06.2019

Нема да правиме компромис со вистината. Од Северна Македонија не сакаме ништо повеќе од вистината, рече министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, по повод неприфаќањето на бугарската комисија за заедничко чествувањее на ...

Каракачанов се заканува со блокада во ЕУ и НАТО: Не можете да правите сурогат од историски вистини и лаги

Курир - 11.06.2019

Северна Македонија нема да може да се придружи во ЕУ и НАТО доколку не го прифати ставот на Бугарија околу историските прашања кои предизвикуваат контроверзи во двете држави, изјави за ТВ „Европа“ бугарскиот министер за одбрана и претседател на ...

Бугарската министерка Захариева: Гоце Делчев сам се изјаснил како Бугарин, нема да правиме компромис со вистината

еМагазин - 11.06.2019

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева , која во Софија имаше средба со македонскиот колега Никола Димитров , за имплементацијата за Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, за бугарските медиуми брифира ...

Каракачанов: Наместо ултиматум, на Северна Македонија ќе и кажеме – ќе почекате не сте европеизирани

PressingTV - 11.06.2019

Македонија нема да може да стане членка на ЕУ и на НАТО, ако не го прифати ставот на Бугарија за историските прашања кои предизвикуваат контроверзи во двете држави, порачува преку ТВ „Европа“ , Красимир Каракачанов, министер за одбрана на Бугарија.

Захариева: Гоце Делчев е Бугарин, без договор за чествувањето ќе ја напуштиме мешовитата комисија

ММС - 11.06.2019

Без договор околу датумот за заедничко чествување на Гоце Делчев, Бугарија нема да учествува во заедничката комисија со Северна Македонија – децидна е бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева.

Закана од Софија до Скопје: Без Гоце Делчев Бугарите се повлекуваат

Expres - 11.06.2019

Пресврт во односите Скопје – Софија. “Ако не се договориме околу датата за чествување на сеќавањето на Гоце Делчев, нема да работиме во мешовитата комисија со Македонија”, изјавила за БТВ бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина ...

Захариева: Нема Бугарин кој би го чествувал Гоце Делчев на 7 октомври

МКД - 10.06.2019

Нема Бугарин кој би го чествувал Гоце Делчев на 7 октомври, изјави денеска бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, која во Софија имаше средба со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров.

Захариева: Нема зошто да прифатиме 7 октомври да е датум за заедничко чествување на Гоце Делчев

Република - 10.06.2019

Вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева по средбата со шефот на Македонската дипломатија Никола Димитров во Софија, изјави дека пред два дена имаше состанок на историската комисија со Македонија на која не ...

Велизар Енчев: Бугарија да постави свои услови за членството на Скопје во ЕУ

Нетпрес - 10.06.2019

Излезот е само еден-Бугарија под итно да го прекине своето учество во комисијата и следејќи го примерот на Грција да постави свои услови за членството на Скопје во ЕУ. Додека се уште имаме можности да поставуваме услови.

Каракачанов ја критикува македонско-бугарската комисија за Гоце Делчев

Република - 10.06.2019

Лидерот на ВМРО и бугарски вицепремиер, Красимир Каракачанов, ја критикуваше меѓусекторската комисија која треба да ги расчисти историските и образовните прашања меѓу Македонија и Бугарија .

Захариева: Нема Бугарин кој би го чествувал Гоце Делчев на 7 октомври

Курир - 10.06.2019

Делото на Гоце Делчев може да биде мост, што ќе ја поврзе историјата со денешнината на Бугарија и Северна Македонија, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој ја предводи владината делегација на средбата во Софија, јавуваат ...

Захариева: Гоце Делчев е Бугарин

Р.С.Европа - 11.06.2019

Бугарија нема да направи комромис за датумот за чествување на Гоце Делчев и доколку не се постигне договор околу ова прашање, Софија ќе ја напушти работата на експертската комисија, предупредува шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева ...

Захариева: Гоце Делчев е Бугарин, Бугарија нема да прави компромис

24Инфо - 11.06.2019

Доколку не се постигне договор околу датумот за заедничко чествување на Гоце Делчев, Бугарија ќе се повлече од понатамошната работа во мешовитата комисија со Македонија. Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева за Нова изјави ...

Каракачанов: Северна Македонија нема да може да се придружи во ЕУ и НАТО доколку не го прифати ставот на Бугарија околу ...

Press24 - 11.06.2019

Северна Македонија нема да може да се придружи во ЕУ и НАТО доколку не го прифати ставот на Бугарија околу историските прашања кои предизвикуваат контроверзи во двете држави, изјави за ТВ „Европа“ бугарскиот министер за одбрана и претседател на ...

Каракачанов: Македонија нема да стане членка на ЕУ и на НАТО, ако не го прифати ставот на Бугарија за историските ...

Република - 11.06.2019

Красимир Каракачанов, министер за одбрана на Бугарија смета дека Македонија нема да може да стане членка на ЕУ и на НАТО, ако не го прифати ставот на Бугарија за историските прашања кои предизвикуваат контроверзи во двете држави.

Захариева: Гоце Делчев бил Бугарин, ако нема договор, ја стопираме работата со Северна Македонија

Република - 11.06.2019

Ако не се договориме околу датата за чествување на сеќавањето на Гоце Делчев, нема да работиме во мешовитата комисија со Македонија, изјави за БТВ бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева.

Захариева: Нема Бугарин кој би го чествувал Гоце Делчев на 7 октомври

Press24 - 10.06.2019

Вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева по средбата со шефот на Македонската дипломатија Никола Димитров во Софија, изјави дека пред два дена имаше состанок на историската комисија со Македонија на која не ...

Каракачанов со критики за меѓусекторската комисија за Гоце Делчев

Пулс24 - 10.06.2019

Красимир Каракачанов, лидер на ВМРО и вицепремиер на Бугарија, ја критикуваше меѓусекторската комисија која треба да ги расчисти историските и образовните прашања меѓу Македонија и Бугарија.

Захариева: И Самиот Гоце Делчев кажал дека е Бугарин, нема компромис со вистината

Скопје24 - 11.06.2019

Доколку не се постигне договор околу датумот за заедничко чествување на Гоце Делчев, Бугарија ќе се повлече од понатамошната работа во мешовитата комисија со Македонија. Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева за Нова изјави ...

Захариева: Нема зошто 7 октомври да биде прифатен за заедничко чествување на Гоце Делчев

Пулс24 - 10.06.2019

По средбата со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров во Софија вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека пред два дена имаше состанок на историската комисија со Македонија на која не ...

Захариева: Нема зошто да прифатиме 7 октомври за заедничко чествување на Гоце Делчев

Вечер Прес - 10.06.2019

Вицепремиерката и министер за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева по средбата со шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во Софија, изјави дека пред два дена имаше состанок на историската комисија со Македонија на која не ...