TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѓорги Галетановски Чомбе: „Силјановска треба да оди во Бардовци“

MakPress - 15.04.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од ДУИ и СДСМ Стево Пендаровски на дебатата во Сител јавно вети дека ако некој во неговиот тим ја навредувал професорката Гордана Силјановска веднаш ќе го избрка од кампањата.

Жестока дебата на кандидатите за шеф на државата во рамките на „Детектор“ на Сител

Сител - 14.04.2019

Во динамична, напати жестока, но принципелна и рамноправна дебата Сител ги соочи тројцата кандидати што в недела ќе ја бараат поддршката од граѓаните да станат идниот шеф на државата. Во час и половина Белрим Река, Гордана Силјановска Давкова и ...

Што ветуваат Пендаровски, Сиљановска и Река за подобра животна средина

24 Вести - 14.04.2019

Огромни количини на индустриски тешки метали во депонијата во „Југохром“ се сериозна закана за изворите на Рашче, депонијата Пеленица каде има повеќе од од 8.000 илјади тони Линдан, училишта лоцирани во близина на депонии на Арсен – ова се само дел ...

Силјановска: Побарав да биде повлечен спотот кој е навредлив за мојот противкандидат

MakPress - 15.04.2019

Во емисијата Детектор на Телевизија Сител, претседателските кандидати се соочија на дуел. Во текот на дебатата, кандидатот за Претседател на Македонија поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова истакна дека спотот кој за нејзиниот ...

Пендаровски: Секој од мојот тим кој ја навредил Силјановска ќе биде исклучен

MakPress - 15.04.2019

Во телевизиската дебата на Сител Телевизија, кандидатот за Претседател Стево Пендаровски истакна дека секој кој ја навредил неговата против кандидатка Силјановска во оваа изборна кампања ќе биде исклучен од неговиот тим, како реплика на Силјановска ...

Силјановска: Во наредниот период фокусот ќе ми биде на Албанците и на останатите

Фокус - 14.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска во денешната претседателска дебата на телевизија Сител рече дека во преостанатиот дел од кампањата во фокусот ќе и бидат Албанците, Ромите, Турците и останатите други етнички заедници.

„Детектор“: Претседателските кандидати соочени со ставовите на граѓаните

Press24 - 14.04.2019

Претседателските кандидати, Блерим Река, Гордана Сиљановска–Давкова и Стево Пендаровски денес се соочија во дебатната емисија „Детектор“ на ТВ Сител. Во 80 минутната дискусија говореа за своите програми, но и за темите кои се произлезени од ...

Силјановска со најмногу спонзорства, освен пари од државата, кандидатите добиле и донации

ТВ21 - 14.04.2019

Освен пари од државата, тројцата кандидати за претседател имале и донации од физички и правни лица. Кандидатот Блерим Река, според финансискиот извештај доставен до ДИК, до 10 април примил донации од 1 104 500 денари.

Пендаровски видно нервозен во дебатата, губи контрола

Курир - 14.04.2019

На третата телевизиска дебата на претседателските кандидати Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река, кандидатот на СДСМ видно нервозен континуирано и упаѓаше во збор на Силјановска.

Пендаровски рече, дали ќе порече: Докази дека луѓе од неговиот тим ја навредуваат Силјановска

Република - 14.04.2019

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски на дебатата во Сител јавно вети дека ако некој во неговиот тим ја навредувал професорката Гордана Силјановска Давкова веднаш ќе го избрка од кампањата – пишува Еспрес.

Силјановска Давкова до Пендаровски: Имате сомнителна диплома, којзнае како сте ја добиле?!

Курир - 14.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова во претседателската дебата на телевизија Сител говореше за скандалозниот закон за селективна амнестија кој го донесе власта на СДСМ. Таа истакна дека селективната амнестија е спротивна на Уставот и законите.

Силјановска Давкова кон Пендаровски: Изгласавте селективен закон за амнестија, уште слики на луѓето кои се амнестираа ...

Курир - 14.04.2019

На телевизиската дебата на Сител телевизија на прашањето поврзано со Законот за амнестија професорката Силјановска Давкова го обвини кандидатот на власта Пендаровски дека тој иако има докторат по право, не знае дека овој закон не важи ерга омнес.

ДЕБАТА НА ТВ СИТЕЛ: Силјановска се сомнева во докторската титула на Пендаровски кој беше крајно нервозен?

Магазин - 14.04.2019

Професорката Гордана Силјановска-Давкова во дебата на Сител телевизија учествуваше заедно со Кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски и Блерим Река, а во повеќе наврати истакна дека таа лично, како и нејзиното семејство, биле мета на ...

Силјановска Давкова за Пендаровски: Вработете го во Сител бидејќи уште таа функција му недостига во биографијата

Курир - 14.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова во претседателската дебата на Сител телевизија во повеќе наврати истакна дека таа лично, како и нејзиното семејство, биле мета на медиумско оцрнyвaњe за време на претседателската кампања како и ...

Пендаровски потврди дека бил носител на листа и дека е 102%  е ист со Заев

Курир - 14.04.2019

Во вечерашната дебата на телевизија „Сител„ кандидатот за претседатела проф. Гордана Силјановска Давкова му рече на кандидатот за претседател Стево Пендаровски дека како тоа тој вели дека не е партиски кандидат, а бил носител на листа и изјавува ...

Пендаровски дрзок и нервозен упаѓа во зборовите на противкандидатите

Курир - 14.04.2019

На третата претседателска дебата на Сител телевизија додека одговараа противкандидатите професорката Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река, кандидатот на СДСМ нервозен и многу дрзок на повеќе наврати им влета во говорењето.

Силјановска: Никогаш не сум правела разлика помеѓу луѓето врз етничка или верска основа

Курир - 14.04.2019

По низата на провокации од страна на кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски, професорката Гордана Силјановска Давкова во дебатата на телевизија Сител истакна дека никогаш не правеле разлика помеѓу луѓето врз етничка или верска основа.

Силјановска: Економската дипломатија е врвен предизвик кој планирам да го практикувам

Курир - 14.04.2019

На денешната дебата помеѓу кандидатите за претседатели на Сител Телевизија кандидатот за претседател на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова кажа дека економската дипломатија е врвен предизвик за секој претседател.

Дебата на кандидатите за шеф на државата во рамките на ,,Детектор‘‘ на Сител

Сител - 14.04.2019

Веднаш по вестите на Сител во 16:00 часот стартува претседателската дебата во Детектор. Оваа недела во емисијата ќе бидат соочени ставовите на граѓаните со тројцата кандидатит за претседател на државата Блерим Река, Гордана Силјановска Давкова и ...

Пендаровски со демант: Лажна вест е дека сум влегол во автомобилот на Силјановска

Курир - 14.04.2019

Откако КУРИР претходно објави вест во која го цитираше ЛИДЕР кој објави дека кандидатот од редовите на СДСМ по завршувањето на дебатата на телевизија Сител се збунил и влегол во автомобилот на Гордана Силјановска Давкова, наместо во неговиот, се ...

Пендаровски: Не верувам дека ВМРО-ДПМНЕ е реформирана кога почесен претседател е Груевски

24Инфо - 14.04.2019

Не верувам дека ВМРО-ДПМНЕ е реформирана кога се уште нејзин почесен претседател е Никола Груевски, и рече кандидатот за претседател Стево Пендаровски на Гордана Силјановска – Давкова во денешната дебата за „Детектор” на ТВ „Сител”.

Пендаровски демантира дека се качил во автомобилот на Силјановска

Република - 14.04.2019

Кандидатот од редовите на СДСМ, Стево Пендаровски негира дека по завршувањето на дебатата на телевизија Сител се збунил и влегол во автомобилот на Гордана Силјановска Давкова, наместо во неговиот.

Силјановска Давкова до Пендаровски: Си измислувате работи кои вам ви одговараат

Курир - 14.04.2019

На денешната емисија „Детектор“ гостуваше кандидатот за претседател на Република Македонија, Гордана Силјановска Давкова која на Стево Пендаровски му рече дека си измислува работи кои само него му одговараат.

Силјановска Давкова со двојно поголема поддршка пред Пендаровски на социјалните мрежи (ФОТО)

Курир - 14.04.2019

Граѓаните имаат двојно повеќе доверба и ја даваат поддршка на кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова. Според анкетите на социјалните мрежи, Пендаровски има двојно помала поддршка од противкандидатот, професорката Силјановска Давкова.

Анкета Сител : Силјановска води кај Македонците со над 8 проценти поддршка, Пендаровски со големо негативно мислење ...

Курир - 14.04.2019

Според анкетата на емисијата Детектор на Сител телевизија , кај Македонците убедливо води кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова. Според испитаниците на анкетата дури 54,7 проценти Македонци кои учествувале во ...

Пендаровски: Не верувам дека ВМРО-ДПМНЕ е реформирана партија

MakPress - 14.04.2019

Не верувам дека ВМРО-ДПМНЕ е реформирана кога се уште нејзин почесен претседател е Никола Груевски, и рече кандидатот за претседател Стево Пендаровски на Гордана Силјановска – Давкова во денешната дебата за „Детектор“ на ТВ „Сител“.

Силјаноска: Во детството, со Топурковски бевме прваци во ролерки

Независен - 14.04.2019

Кандидатката за претседателка на државата поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноска Давкова присетувајќи се на деновите од младоста сподели интересни детали во емисијата “Еден на еден”. – Бев првак во трка на ролерки.

(ВИДЕО) Силјановска: Веднаш реагирав за спотот, а на Пендаровски ќе му се извинам

Либертас - 14.04.2019

Силјановска: Веднаш реагирав за спотот, а на Пендаровски ќе му се ...

По дyeлoт во ТВ Сител, Пендаровски влегол во автомобилот на Силјановска?

Република - 14.04.2019

Денеска со почеток од 16.30 часот на ТВ Сител ќе се оддржи третата од четирите најавени ТВ дуели помеѓу претседателските кандидати Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река.

По дебатата на СИТЕЛ, Пендаровски ја промашил колата- влегол во автомобилот на Силјановска

Курир - 14.04.2019

Жестока дебата се водела во емисијата „ДЕТЕКТОР“ на ТВ Сител, пишува Лидер. По дебатата, во која учествуваа тројцата претседателски кандидати, збунетиот Пенаровски наместо во автомобилот со кој го донеле во телевизијата – влегол во автомобилот на ...

Силјановска: ЕУ и НАТО не носи директен економски прогрес

iPortal - 14.04.2019

Илузија е да се верува дека ЕУ и НАТО автоматски носи прогрес изјави Гордана илјановска Давкова на третата телевизиска дебата помеѓу кандидатите за претседател на државата. За пример ја посочи Србија дека има големи инвестиции од Словенија но ...

Силјановска: Новата претседателска дебата денеска од 16.30 часот на TВ Сител

Република - 14.04.2019

Новата претседателската дебата во која ќе учестуваат сите претседателски кандидати, Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и блерим Река, ќе се емитува денеска на ТВ Сител од 16.30 часот.

(ВИДЕО) Силјановска во ТВ дебатата го нарече Пендаровски претседател

iPortal - 14.04.2019

Во интервјуто во емисијата Детектор на Сител телевизија, Гордана Силјановска во расправија со Стево Пендаровски го нарече колега претседател. Делот во кој таа го изрекува тоа е некаде на 41:43 минута од ...

(ВО ЖИВО) ДЕТЕКТОР: Претседателска дебата на Блерим Река, Гордана Сиљановска и Стево Пендаровски

iPortal - 14.04.2019

Проследете ја во живо претседателската дебата на Блерим Река, Гордана Сиљановска и Стево Пендаровски во рамки на емисијата Детектор на Сител ...

Пендаровски: Силјановска ниту сака ниту може да биде претседател на сите граѓани

Фактор - 14.04.2019

Мојот противкандидат Гордана Силјановска ниту сака ниту може да биде претседател на сите граѓани, рече Пендаровски на централниот митинг на СДСМ и коалицијата, бидејќи како што посочи таа единствено сакала да го наследи Ѓорге Иванов.

Твитер „полуде“ за дебатата на кандидатите за претседател: „Многу тензии и нервоза во студиото на Сител“

еМагазин - 14.04.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи има по денешното трето соочување на кандидатите за претседател Стево Пендаровски , Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река што се одржа на Сител. Ви пренесуваме дел од реакциите на ...

Пендаровски: Силјановска-Давкова ниту сака ниту може да биде претседател, таа сака да биде наследник на Иванов

ТВ21 - 14.04.2019

„Не ни треба наследник на Ѓорге Иванов. Не ни трба уште еден кочничар кој јавно се заканува дека ќе ја повлече државата назад. Со помош на сите вас ја извадивме државата од темното минато.

Колку чинат изборните кампањи на претседателските кандидати?

CivilMedia - 14.04.2019

Државната изборна комисија ги објави поднесените финансииски извештаи на политичките партии и на претседателските кандидати, учесници во претседателските и предвремените локални избори во Охирд, Дебар и Ново Село.

Колкави се хонорарите на пејачите и актерите вклучени во кампањaта за претседателските избори?

еМагазин - 14.04.2019

Кампањата за претседателските избори е во полн ек, а веќе се објавени и извештаите за трошоците во првиот дел од кампањата. Во нив меѓу другото може да се види за каква намена за потрошени парите и колкави се трошоците за интелектуални услуги ...

Колку потрошиле претседателските кандидати во досегашната кампања?

Сител - 13.04.2019

Кампањата на професорката Гордана Силјановска Давкова во првите десет дена чинела 163 илјади евра, што е речиси е тројно помалку од она што го потршил нејзиниот противкандидат од власта Стево Пендаеровски кој прикажа 484 илјади евра расходи во ...

Кој колку донирал во првиот дел од кампањите на претседателските камндидати ?

Канал5 - 13.04.2019

На веб-страницата на Државната комисија за спречување корупција се објавени финансиските извештаи на партиите за првите десет дена од претседателската кампања. Според извештаите, претседателскиот кандидат Стево Пендаровски досега има потрошено ...

Што ќе влијае најмногу- митинзите, споровите или претседателските дебати?

Сител - 13.04.2019

Четири телевизиски дебати помеѓу претседателските кандидати ќе видат граѓаните до изборите на 21 април. Како на ниту едни избори досега професорите Гордана Силјановска Давкова, Стево Пендаровски и Блерим Река се одважија да ги соочуваат своите ...

За кампањата на Силјановска потрошени 203.000 евра

Нова ТВ - 13.04.2019

Кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова од ВМРО ДПМНЕ, во првата половина од претседателската кампања потрошила над 200 илјади евра, покажуваат податоците од Извештајот на ДИК.

Донатори за кампањата на претседателските кандидати

24 Вести - 13.04.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не донирал ниту денар за кампањата на Гордана Сиљановска. Но, затоа неговиот заменик во партијата Александар Николовски уплатил 3.000 евра. Ова е највисоката сума која ја донирале уште четворица граѓани.

Kој колку донирал во претседателската кампања?

24 Вести - 13.04.2019

Kандидатката за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска Давкова во првата половина од претседателската кампања потрошила речиси 163 илјади евра. Сиљановска Давкова како приходи пријавила 203.000 евра од донации.

Што содржат програмите на претседателските кандидати

Н.Македонија - 13.04.2019

Наспроти реториката на митинзите и тенденцијата да се говори на разни теми, во програмите на претседателските кандидати се опфатени области кои во добар дел спаѓаат во рамките на надлежностите на функцијата на која претендираат.

За Силјановска-Давкова преспанскиот договор е противуставен, за Река е тежок компромис, за Пендаровски е патот кон ЕУ и ...

Алфа - 13.04.2019

-Договорите се нужни, но при договарањето треба да се внимава на владеењето на правото, а Преспанскиот договор е надвор не само од уставното право, туку е и спротивно на меѓународното задолжително право, потенцира кандидатката за претседател на ...

Во недела нов ТВ дуел. Кандидатите со изјави за тоа што очекуваат од дуелот

iPortal - 13.04.2019

Во недела со почеток од 16.30 часот на ТВ Сител ќе се оддржи третата од четирите најавени ТВ дуели помеѓу претседателските кандидати Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река.

Анкетите се кријат како „змијата нозете“

Независен - 13.04.2019

Александар Кржаловски Немав намера повторно да пишувам за анкетите. Неделава сум во Белград, како учесник на најголемиот глобален настан на „третиот“ граѓански невладин сектор – Меѓународната недела на граѓанското општество, која се одржува секоја ...