TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Борко царува на голот, Македонија води против Јапонија

МКД - 11.01.2019

Македонија одлично го почна мечот против Јапонија, прв на Светското првенство, по првите 30 минути водиме со 18:13, Борко има брилијантна партија со 12 одбрани. Македонија делува сигурно, добро подготвено во првите минути на Светското првенство во ...

СТОЛЕ ТЕНКОТ: Го лобуваше голманот со тројца Јапонци на грб! (ВИДЕО)

Спортски - 11.01.2019

Македонија е на пат да запише победа на првиот натпревар на Светското првенство против Јапонија. Во првото полувреме во полн сјај блеснаа Кире Лазаров и Борко Ристовски , додека Столе Стоилов се истакна со еден погодок во негов стил.

Добри 30 минути за убав почеток: Македонија со плус пет на одмор против Јапонија

24 Ракомет - 11.01.2019

Со предност од пет погодоци и резултат 18:13 Македонија го реши првото полувреме против селекцијата на Јапонија, а можеше да биде и уште подобро доколку не се брзаше во завршниот дел од полувремето.

Борко брилијантен, Македонија убедливо води против Јапонија

Gol.mk - 11.01.2019

Македонската „фаланга“ ја наполни легендарната арена „Олимпија Хале“ и виде одлично издание на нашите ракометари во првите 30 минути од натпреварот против Јапонија , кој се игра во рамки од првото коло од групната фаза на Светското првенство во ...

ВИДЕО: Ги „решетаме“ Јапонците од сите страни – Георгиевски и од гол на гол…

Екипа - 11.01.2019

Македонија игра одлично во нападот во првиот натпревар на Светското првенство 2019 во Германија и во Данска постигнувајќи 18 погодоци против Јапонија во првото полувреме. Реализација во нападот од сите страни….

Убав почеток: Ракометарите водат против Јапонија (18-13) на полувремето

Екипа - 11.01.2019

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Ракометната репрезентација на Македонија има пет гола предност (18-13) против Јапонија на полувремето од воведниот натпревар на Светското првенство во Германија.

(ВИДЕО) Стоилов е незадржлив за Јапонците – Со тројца на грбот го лобуваше голманот

Спортклуб - 11.01.2019

Македонија во овој момент го игра првиот натпревар на Мундијалот против репрезентацијата на Јапонија. Во првото полувреме блескаат Борко Ристовски, Кире Лазаров, но Столе Стоилов кој е незадржлив за јапонската одбрана.

СП: Јапонија – Македонија 13-18 (полувреме)

OhridNews - 11.01.2019

Репрезентацијата на Македонија со пет погодоци предност (18-13) го заврши првиот дел од натпреварот против Јапонија. Првото полувреме речиси комплетно помина во знакот на нашите ракометари кои на противникот му допуштија само едно водство (4-3).

Борко со мајагери им уништи карате-акција на Јапонците! (ВИДЕО)

Sport 1 - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација уште во првото полувреме дојде до повеќе од солидна позитива во пресметката против Јапонија, прва на Светското првенство (СП) во Германија и Данска, а еден од најзаслужните дефинитивно е голманот Борко Ристовски.

(ВИДЕО) Јапонците направија страшна акција, но Борко е несовладлив

Спортклуб - 11.01.2019

Македонија во овие моменти го игра првиот натпревар на Светското ракометно првенство во Германија и Данска, а противник на нашите ракометари е репрезентацијата на Јапонија. Иако Јапонците важат за аутсајдери во мечот со нашата репрезентација, сепак ...

ВИДЕО: Борко со феноменална интервенција го запира цепелинот на „летечките Јапонци“

Екипа - 11.01.2019

Чуварот на мрежата Борко Ристовски и капитенот Кирил Лазаров ја прават разликата против Јапонија во првиот натпревар на Македонија на Светското првенство 2019. Македонската селекција одржува предност од четири до пет гола предност на десет минути до ...

БОРКО МАЈСТОРЕ: Јапонците немаат решение за нашиот „министер за одбрана“ (ВИДЕО)

Спортски - 11.01.2019

Репрезентацијата на Македонија во овие моменти го игра натпреварот против Јапонија кој е прв на ова Светското првенство. Засега ни оди одлично, освен Манасков во нападот во нашите редовите се истакна и Борко Ристовски.

Одлично прво полувреме против Јапонците, првата победа на дофат

TopSport - 11.01.2019

Македонија е на добар пат да го започне Светското првенство во Германија и Данска со победа, откако одигра добро прво полувреме против аутсајдерот Јапонија за водство од 18:13. Предводени од капитенот Кирил Лазаров и Дејан Манасков во нападот и со ...

Дагур Сигурдсон: Европските репрезентации се многу посилни од нас

Екипа - 11.01.2019

Исланѓанецот Дагур Сигурдсон ја предводи Јапонија на СП во Германија и е еден од најсилните адути на оваа азиска селекција на ракометниот Мундијал на кој главниот збор вообичаено го имаат европските великани.

Македонија го почнува СП – ќе се бара само триумф против Јапонија!

СуперСпорт - 11.01.2019

Македонија денеска го почнува ракометното Светско првенство (СП) против Јапонија, која е една од најдобрите азиски репрезентации, но на нас ни оди против Азијците бидејќи досега имаме четири победи во четири меча против нив.

Македонија нема пораз од азиска селекција а само еднаш е поразена на отварање на Мундијалите

AKO - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација нема пораз од азиска селекција на натпревари со официјален карактер. За воља на вистината немаме одиграно многу натпревари со слекции од Азија, досега само три и на сите три сме победиле, против Саудиска ...

Сигурдсон: Европските репрезентации од нашата група се многу посилни од нас!

24 Ракомет - 11.01.2019

Денеска од 15 часот и 30 минути Македонската ракометна репрезентација ќе го стартува СП во Данска и Германија. Противник на “црвено-жолтите” ќе биде селекцијата на Јапонија на чие чело се неоѓа познато европско тренерско име, поранешниот селектор на ...

Македонија 10 години не загубила на отворање на СП

Екипа - 11.01.2019

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Првиот натпревар секогаш е меѓу најзначајните на големите натпреварувања, но историјата вели дека македонските ракометари вообичаено добро се снаоѓаат на премиерите од светските шампионати.

Цела ракометна репрезентација е среќно заљубена!

Убавина и Здравје - 11.01.2019

Заслужни за успехот кој го постигнуваат на терен, делумно се и нивните сакани кои постојано ги бодрат и ги следат во чекор Деновиве во центарот на вниманието се ракометарите од македонската репрезентација кои во моментов се во Минхен, Германија каде ...

Македонија го стартува Светското првенство: Против Јапонија само победа!

Спортски - 11.01.2019

Македонија ќе го отвори Светското Првенство во ракомет против Јапонија, една од најдобрите азиски селекции. Јапонците дојдоа на шампионатот со вајлд-карта, но одиграа одлични подготвителни натпревари.

Македонија против Јапонија го почнува настапот на 26. СП во ракомет

24 Вести - 11.01.2019

Со денешниот натпревар против Јапонија во 15.30 часот, машката ракометна репрезентација на Македонија го почнува својот настап на 26тото Светско првенство кое до 27 јануари ќе се одржува во Германија и Данска.

Македонија го почнува настапот на Светското првенство

МКД - 11.01.2019

Со денешниот меч против Јапонија од 15:30 часот, македонската ракометна репрезентација го започнува настапот на Светското првенство кое оваа година се одржува во Германија и Данска. Светското ракометно првенство започна синоќа со мечеви на ...

Лазаров: Јапонија е „нагазна мина“, мора да бидеме внимателни

Екипа - 11.01.2019

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Капитенот Кире Лазаров предупредува дека Јапонија е незгоден противник што лесно може да изненади доколку не се даде максимумот на стартот од овој шампионат.

ФОТО: Македонијо, пред себе за почеток ги имаш набилданите „храбри кралеви“

Спортклуб - 11.01.2019

Денеска од 15:30 часот, почнува мундијалската ракометна треска за нашата репрезентација, која во првото коло ќе ги одмери силите против селекцијата на Јапонија. Нашите репрезентативци и селекторот Гонзалес за овој меч истакнаа дека мора да имаат ...

Ф. Лазаров: Јапонија напредува, но ние сме фаворити и нема да нè изненадат

Gol.mk - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација вчера тренираше во „Олимпија хале“ и потоа низ видео снимки се подготви за дуелот со Јапонија денес од 15:30 часот. Еден од нашите најискусни ракометари и учесник на седмо големо натпреварување по ред, Филип ...

Раул Гонзалез се реши со кои 16-мина ќе го почне СП во Германија и во Данска

РК Металург - 11.01.2019

Пред денешниот прв натпревар од СП во Германија и во Данска, македонскиот селектор Раул Гонзалез го соопшти тимот со кој ќе го почне 26-тото СП. Гонзалез во Минхен поведе 18 ракометари, па за денешната средба со Јапонија реши на трибините да ги ...

Раул одлучи кои двајца ќе одат на трибини, познат составот за дуелот со Јапонија

МКД - 11.01.2019

Раул Гонзалез го одбра 16. ракометари со кои ќе го почне Светското првенство, двајца ракометари ќе чекаат шанса во понатамошниот дел од Мундијалот. Македонскиот селектор се одлучи од составот да скрати еден голман и еден пивот, Златко Даскалоски и ...

Јапонија игра бавно и со скандинавски стил

Н.Македонија - 11.01.2019

Со денешниот меч (15.30 ч., пренос на МТВ) против Јапонија, македонската ракометна репрезентација ќе ја почне својата шеста мундијалска приказна. Тимот на селекторот Раул Гонзалес ќе застане лице в лице со „самураите“ на исландскиот кормилар Дагур ...

ИХФ вели: Македонија го игра мечот на денот!

Sport 1 - 11.01.2019

Вчера беше отворено Светското првенство во Германија и Данска со триумф на домаќините против Кореја, односно Чиле, па денеска продолжуваат возбудувањата. Македонија ќе настапи против Јапонија, а според ИХФ тоа е натпревар на денот.

Лазаров: Червар направи многу за Мак-ракометот, ќе биде запишан во историјата

TopSport - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација попладнево ќе го одигра првиот меч на 26.Светско првенство. Јапонија ќе биде првиот противник на Македонија во Минхен. Натпреварот ќе започне во 15:30 часот.

Нашата одбрана треба да го добие дуелот со Јапонија

Gol.mk - 11.01.2019

За Јапонија велат дека е селекцијата која најдолго време е заедно пред Мундијалот во Германија и Данска . Но, колку од тој заеднички поминат период на Дагур Сигурдсон и неговите ракометари дава вистинска слика за официјалните натпревари? Никој не ...

Започна 26-тото СП во ракомет – Македонија отвара денес од 15.30 против Јапонија

Gostivarpress.mk - 11.01.2019

Вчера свечено беше отворено 26-тото Светско ракометно првенство, кое се одржува во Германија и Данска. Македонската репрезеентација е во групата Б со селекциите на Хрватска, Јапонија, Бахреин, Шпанија, Исланд.

Раул ја избра екипата со која ќе ја нападне Јапонија!

СуперСпорт - 11.01.2019

Македонија денеска ги почнува своите предизвици на Светското првенство во Германија и Данска, а македонскиот селектор Раул Гонзалес избра 16 ракометари за првиот меч против Јапонија. Гонзалес реши да не смета на Милан Лазаревски, пикерот на Металург ...

Раул Гонзалез го избра составот со кој ќе се спротивставиме на Јапонија

Дерби - 11.01.2019

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Раул Гонзалез одбра 16 ракометари, од вкупно 18 кои ги имаме на располагање, за денешниот натпревар против Јапонија со кој ја започнуваме авантурата на уште еден ракометен Мундијал.

Македонија е подготвена: Раул извади еден пивот и еден голман!

Sport 1 - 11.01.2019

Раул Гонзалес ги одреди 16-те ракометари кои ќе го почнат Светското првенство денеска (15.30) против Јапонија и, најверојатно, ќе играат во текот, барем, на првата фаза по групи. Ќе играме без трет пивот и без трет голман, отпаднаа Милан Лазаревски ...

Природна или наметната смена на генерации – како новините ќе влијаат на системот

Gol.mk - 11.01.2019

Веројатно малкумина веруваа по двата одлично одиграни бараж натпревари со Романија, дека втората половина од минатата година вака ќе се одвива. Раул веќе започна да учи француски уште во авионот од Клуж за назад и во глава имаше подмладување.

Раул одлучи: Познато кои двајца ракометари ќе бидат на трибините

Спортски - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација денеска со почеток во 15:30 часот го започнува настапот на ракометниот Мундијал. Утрово, нашиот селектор Раул Гонзалес го објави списокот со кој ќе настапи на дуелот против Јапонија.

Раул елиминира уште две имиња, без Даскаловски и Лазаревски против Јапонија

Gol.mk - 11.01.2019

Вчера официјално започна Мундијалот во Данска и Германија , а првиот ден донесе лесни победи за двете домашни репрезентации. Македонија ќе го стартува натпреварувањето со денешната средба против Јапонија .

Раул го одбра списокот за Јапонија: Познато кои двајца ќе го гледат мечот од трибини

Спортклуб - 11.01.2019

Македонската ракометна селекција денес во рамки на Б групата на Мундијалот во Минхен ќе го одигра првиот меч, а за противник ја имаме селекцијата на Јапонија. Деулот од 15:30 часот се игра мечот во „Олимпија Хале“, а утрово до истекот на рокот (9 ...

Раул пресече: Даскалоски и Лазаревски на трибини

Екипа - 11.01.2019

ЕКИПА во Минхен, Стеван Цаневски Македонскиот селектор Раул Гонзалес донесе конечна одлука околу составот на Македонија за премиерниот дуел од СП 2019, избирајќи ги 16-те ракометари кои вечерва ќе истрчаат на терен на дуелот со Јапонија.

Раул Гонзалез ги одбра 16-те ракометари за дуелот со Јапонија

24 Ракомет - 11.01.2019

Македонија ќе ги почне натпреварите на СП во Германија со дуел со Јапонија денеска а селекторот Раул Гонзалес ги 16 ракометари со кои почнува на Мундијалот. На првиот натпревар ќе бидеме без голманот Златко Даскаловски и без пивотменот Милан ...

Сигурдсон: Сакаме да напредуваме, не дојдовме на Мундијалот по бодови

Gol.mk - 11.01.2019

Непознаницата Јапонија е првиот наш противник на Светското првенство во Германија и Данска. Брзите ракометари на Дагур Сигурдсон се силна опомена за нашиот национален тим, а селекторот на азискиот претставник јасно ја префрла улогата на фаворит кај ...

Селекторот на Јапонија пред дуелот со Македонија: Не сметаме на бодови, нашата цел е…

Дерби - 11.01.2019

Македонија денеска ќе го има својот прв настап на 26. ракометно Светско првенство кое се одржува во Германија и Данска. Првиот тест за избраниците на Раул Гонзалес е селекцијата на Јапонија која не е наивна, а за тоа е големи заслуги има селекторот ...

Македонија никогаш не загубила од азиска селекција на официјален натпревар

Gol.mk - 11.01.2019

Македонија не играла така често со азиски репрезентации на официјални натпревари, Светските првенства и квалификациите за Олимписките игри. Нашите искуства со селекции од овој континент се оскудни, но позитивни.

Македонија денеска во 15:30 часот го стартува ракометниот Мундијал

ТВ21 - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација денеска во 15:30 часот во Минхен во „Олимпијахале“, го стартува Светското првенство со дуел против Јапонија. Селекторот Раул Гонзалез од 18-те ракометари кои ги понесе на Мундијалот, веќе го одреди составот за ...

Раул Гонзалес го одреди тимот за Јапонија

TopSport - 11.01.2019

Македонската ракометна репрезентација, попладнево во Минхен, ќе го одигра првиот натпревар на 26.Светско првенство. Прв противник на Македонија, во Б-групата, ќе биде Јапонија. Во пресрет на дуелот со „самураите“, селекторот Раул Гонзалес го одреди ...

Раул го одреди списокот за Јапонија

SportMedia - 11.01.2019

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез ги одреди 16-те ракометари за првиот дуел на Светското првенство. Спортмедиа во Минхен, Марија Ковачева Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез ги одреди списокот за дуелот со ...

Раул Гонзалес ги одбра ракометарите за премиерата на СП

OhridNews - 11.01.2019

Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес утрово го соопшти официјалниот состав кој ќе и се спротистави на Јапонија во првиот меч на Мундијалот во Германија и Данска. Натпреварот започнува во 15 часот и 30 минути.

СП ракомет: Познат состав на Македонија за дуелот со Јапонија

Локално - 11.01.2019

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалез одлучи со кои шеснаесетмина ќе се обиде да ги освои првите бодови на Светското првенство. Македонија попладне со почеток од 15 часот и 30 минути во Минхен се среќава со Јапонија во ...

Јапонија за почеток на нова мундијалска приказна (АНКЕТА)

24 Ракомет - 11.01.2019

Машката ракометна репрезентација денеска го стартува настапот на шестиот Мундијал, четврти по ред. По Египет 1999, Хрватска 2009, Шпанија 2013, Катар 2015 и Франција 2017, избраниците на Раул Гонзалес ќе играат и на Светското првенство во Германија ...