TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија

Deutsche Welle - 18.06.2019

Медиумите на германски јазик предвидуваат неизвесен исход на денешниот состанок на шефовите на дипломатии на земјите-членки на ЕУ во однос на датумот за преговори за С. Македонија и Албанија „Зелено светло за Северна Македонија, црвено за ...

Македонското досие пред министрите во Луксембург

Deutsche Welle - 18.06.2019

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска ќе разговараат за напредокот на Северна Македонија и Албанија, и проширувањето. Скопје очекува валоризација на оствареното.

(ВИДЕО) 360˚ Земјите-членки на ЕУ преговараат за заклучоците за С. Македонија и за Албанија – одлука во септември

Либертас - 18.06.2019

Неизвесноста какви заклучоци ќе добие земјава од Советот за општи работи на ЕУ ќе продолжи до состанокот на министрите за надворешни работи во вторник. Амбасадорите на земјите-членки попладнето во Луксембург дебатирале на оваа тема, но финалната ...

Министерски совет на ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Р.С.Европа - 18.06.2019

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето. Министрите, меѓу другото, треба да решат дали и кога Северна Македонија и Албанија ...

Денеска еден од клучните денови на македонската агенда за преговори со ЕУ

Фактор - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за стратегијата за проширување и извештаите на Европската комисија (ЕК) за реформите во земјите од Западен Балкан. Многу е веројатно дека отворањето преговори со Скопје ќе добие ...

Могерини: Одлуката за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ да се донесе во најкус можен рок

Канал5 - 17.06.2019

Одлуката за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ треба да се донесе во најкус можен рок, ова го порача шефицата на европската дипломатија Фредерика Могерини пред почетокот на Советот за надворешни работи на ЕУ во Луксембург.

Дали заостанувањето на Албанија ја кочи Македонија на патот кон ЕУ?

Н.Македонија - 17.06.2019

Земјите-членки на ЕУ утре ќе ја одложат одлуката за отворање преговори со Македонија и со Албанија, најверојатно за септември, откако безмалку сите земји се подготвени да дадат зелено светло за Македонија, додека Албанија уште наидува на отпор од ...

ЕУ земјите подготвени да ја прифатат само Северна Македонија

Независен - 18.06.2019

Медиумите на германски јазик предвидуваат неизвесен исход на денешниот состанок на шефовите на дипломатии на земјите-членки на ЕУ во однос на датумот за преговори за С. Македонија и Албанија, пишува Дојче Веле.

Могерини: Се надевам на позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија

1tv - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Министерски совет на ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Алсат-М - 18.06.2019

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето. Министрите, меѓу другото, треба да решат дали и кога Северна Македонија и Албанија ...

Македонија и Албанија главна тема на министерскиот совет во вторник

Телма - 16.06.2019

Македонија и Aлбанија ќе бидат главна тема на разговорите на министерскиот Совет, кој треба да се одржи во вторник, во Луксембург. Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на Унијата, треба да одлучат дали, и кога овие земји ќе ...

Во вторник министрите oд ЕУ ќе разговараат за почетокот на преговорите

Алсат-М - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

Секси Европа не е лесна женска!

Вечер - 16.06.2019

„Веруваме во европските вредности можеби повеќе и од некои земји членки. Можеме многу да ѝ дадеме на Европа. Ние сме дел од Европа и ги делиме истите вредности. Мора секогаш да имаме на ум дека Европа е формирана за да биде најмоќна заедница.

Во вторник ќе се одлучува за стартот на преговорите на Македонија со ЕУ

MakPress - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

Северна Македонија со еден чекор внатре, Албанија ке почека пред вратите на ЕУ

Алсат-М - 18.06.2019

„Зелено светло за Северна Македонија, црвено за Албанија?“- под овој наслов порталот Еурактив на германски јазик објавува широка анализа во пресрет на денешната одлука на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург.

Могерини: Се надевам на позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија

Сител - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Министерски совет на ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Макфакс - 18.06.2019

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето. Министрите, меѓу другото, треба да решат дали и кога Северна Македонија и Албанија ...

Во вторник министрите oд ЕУ ќе разговараат за почетокот на преговорите

Вечер - 16.06.2019

Во вторник министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ ќе заседаваат во Луксембург, а на дневен ред се извештаите за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето.

Могерини: Се надевам на позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија

А1 On - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Министерски совет на ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Точка - 18.06.2019

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето. Министрите, меѓу другото, треба да решат дали и кога Северна Македонија и Албанија ...

Могерини се надева на позитивна одлука за преговори со Македонија

Слободен Печат - 17.06.2019

Могерини ќе го започне денешниот состанок со неколку збора за Преспанскиот договор и ќе им упати слични пораки на министрите на земјите членки на ЕУ утрово. Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги ...

И денеска состанок на министрите на ЕУ за преговорите со Македонија и Албанија

Република - 18.06.2019

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето. Министрите, меѓу другото, треба да решат дали и кога Северна Македонија и Албанија ...

Могерини: Се надевам на позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија

Нетпрес - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Министерски совет на ЕУ за Македонија и за Албанија

Канал5 - 18.06.2019

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од западниот Балкан и проширувањето. Министрите, меѓу другото, треба да решат дали и кога Македонија и Албанија ќе ги ...

Могерини: Се надевам на позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија

Локално - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Министерски совет на ЕУ за Македонија и Албанија

Н.Македонија - 18.06.2019

Министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ денеска во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето. Министрите, меѓу другото, треба да решат дали и кога Македонија и Албанија ќе ги ...

Могерини: Се надевам на позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија

Либертас - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Министерски совет на ЕУ за Македонија и Албанија во Луксембург

Пулс24 - 18.06.2019

Денес министрите за надворешни и европски работи на земјите членки на ЕУ во Луксембург ќе разговараат за напредокот на земјите од Западниот Балкан и проширувањето. Меѓу другото министрите треба да решат дали и кога Северна Македонија и Албанија ќе ...

Могерини: Членките на ЕУ да одадат признание на храбрите чекори на Северна Македонија

Press24 - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Могерини: Се надевам на позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија

24 Вести - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Могерини се надева на позитивна одлука за преговори со Македонија и Албанија

МКД - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Македонија и Албанија. „Денеска е една година од потпишувањето на Преспанскиот договор ...

Могерини: Се надевам на позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија

ММС - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Могерини: Се надевам на позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија

Опсервер - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Могерини: Позитивна одлука за преговори со Северна Македонија

Вечер - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Могерини: Се надевам на позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија

Канал5 - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Могерини: Се надевам на позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија

Независен - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Могерини: Се надевам на позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија

24Инфо - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Могерини од Луксембург: Се надевам на позитивна одлука за преговори

Нова ТВ - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Могерини и Хан сакаат позитивна одлука за преговори

Р.С.Европа - 17.06.2019

Федерика Могерини денеска од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Могерини: Се надевам на позитивна одлука за преговори со Северна Македонија

Фокус - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Една година Преспански договор

CivilMedia - 17.06.2019

Денеска навршува една година од потпишувањето на Преспанскиот договор меѓу Република Северна Македонија и Грција. Со потпишувањето на овој Договор се стави крај на 27 годишниот спор за името меѓу двете земји.

Могерини: Се надевам на позитивна одлука за преговори со Северна Македонија

Алсат-М - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.

Могерини од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор

MakPress - 17.06.2019

Федерика Могерини утрово од Луксембург ја честиташе годишнината на Преспанскиот договор и ги повика земјите членки да донесат позитивна одлука за преговори со Северна Македонија и Албанија.