TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британскиот заменик-амбасадор во Унгарија почина од коронавирус

360 степени - 26.03.2020

Заменик-амбасадорот на Велика Британија, Стивен Дик, почина од коронавирусот, соопштија од британското Министерство за надворешни работи. 37-годишниот шефот на мисијата во британската амбасада во Будимпешта починал вчера.

Нови смртни случаи во Англија: Бројот на починати порасна на 414

Локално - 25.03.2020

Бројот на починати од коронавирусот во Англија се зголемил на 414, според англиската Национална здравствена служба. Во соопштението се вели дека бројот на починати во Англија е зголемен по смртта на уште 28 лица кои биле позитивни на тестот за ...

Благо намалување на бројот на жртви во Италија, во Шпанија во последните 24 часа има 738 жртви

Канал5 - 25.03.2020

И денеска поразителни бројки од Италија и Шпанија во битката со епидемијата од коронавирусот Тамара Стојкова, која го завршува својот последен ден во самоизолација Ја вклучуваме во живо со последните информации за состојбата со Ковид-19 во светот.

Британскиот Заменик амбасадор во Будимпешта почина од коронавирус на 37 години

Сакам да кажам - 25.03.2020

Заменик амбасадорот на Велика Британија во Будимпешта Стивен Дик почина од коронавирус, соопшти денеска британското министерство за надворешни работи. 37-годишниот дипломат починал вчера во Унгарија, каде што бил назначен во декември.

Коронавирус: Во Италија денеска 683 мртви, во Франција 231

360 степени - 25.03.2020

Денешните црни статистики кои доаѓаат од Италија говорат дека бројот на починати лица од коронавирус денеска се искачи за 683. Сега вкупниот број на жртви во оваа земја изнесува 7 503. Овие бројки покажуваат дека Италија денеска забележала пад на ...

Дневниот број на починати во Италија падна на 683, вкупно 7.500 мртви

МКД - 25.03.2020

Здравствените власти во Италија објавија пад на дневната бројка на смртни случаи од ковид-19, откако во вторникот бројката се зголеми. Земјата претрпе најголеми загуби од пандемијата во светот.

Во Италија денеска починаа 683 заболени од корона вирусот

Фокус - 25.03.2020

Бројот на починати од корона вирусот во Италија денеска се зголеми за 683 и сега изнесува 7.503 лица, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Италија денеска бележи пад на бројот на жртвите во однос на вчера, кога починаа 743 лица.

Почина 37-годишниот заразен британски дипломат во Будимпешта

Фокус - 25.03.2020

Почина заменик шефот на мисијата во британската амбасада во Будимпешта, Стивен Дик, кој беше заразен со вирусот Ковид-19, соопшти денеска Форин офисот. Како што е наведено во соопштението, 37-годишниот дипломат починал вчера во Унгарија.

Нови 683 смртни случаи во Италија

Р.С.Европа - 25.03.2020

Италија забележа 683 нови смртни случаи предизвикани од коронавирусот, со што вкупниот број на починати се зголеми на 5.210. Бројот на заразени луѓе се зголеми на 74.386, со што во следните неколку дена може да се случи бројот на заразени во Италија ...

Британски дипломат почина од коронавирусот во Будимпешта

Press24 - 25.03.2020

Заменик шефот на мисијата во британската амбасада во Будимпешта, Стивен Дик, кој бил заразен од коронавирусот почина, соопшти денеска Форин офис. 37-годишниот дипломат починал вчера, а на функцијата бил од декември минатата ...

Речиси 700 починати од ковид-19 во Италија во последните 24 часа

Сакам да кажам - 25.03.2020

Италија имаше уште еден катастрофален ден во борбата против коронавирусот откако во последните 24 часа починаа 683 луѓе, со што вкупната бројка порасна на 7.503, убедливо најмногу на светот.

Заменик-британскиот амбасадор во Унгарија почина од корона вирус

Независен - 25.03.2020

Стивен Дик, заменик шеф на мисијата во британската амбасада во Будимпешта, почина откако се зарази од корона вирусот, соопшти Министерството за надворешни работи во средата. 37-годишниот дипломат почина во вторникот во Унгарија, се вели во ...

Уште 738 починаа во Шпанија, и оваа европска земја ја надмина Кина

МКД - 25.03.2020

Уште 738 луѓе починаа во Шпанија како резултат на зараза со коронавирусот, со што земјата стана втора во светот по бројот на жртвите. Тоа е најголем број смртни случаи во еден ден во Шпанија од болеста ковид-19 предизвикана од коронавирусот.

Италија – бројот на мртви од корона денес е 683, а вкупно има 7.503

Независен - 25.03.2020

Четврт последователен ден се забележува пад на кривата на инфекција и смртните случаи во Италија, но тие и натаму се многу големи. Бројот на смртните случаи за последниве 24 часа беше 683 (вчера 743). Вкупната бројка е застрашувачка – 7.503.

Најнови бројки од Италија: За 24 часа се заразиле повеќе од 3400 лица, благ пад во бројот на починатите

Локално - 25.03.2020

Претставници на италијанската Цивилна заштита го објавија најновиот број на заразени лица во земјата. Тие изјавиле дека денес се регистрирани уште 3.491 заразени лица (вчера имало 3.612), 683 лица починале во последните 24 часа (вчера 743), а 1.036 ...

И Шпанија ја надмина Кина по бројот на починати од Ковид-19

Deutsche Welle - 25.03.2020

Во последните 24 часа во Шпанија се регистрирани 738 смртни случаи од коронавирусот. Тоа е досега најголема бројка на починати во едно деноноќие од избувнувањето на пандемијата Според најновите податоци соопштени од страна на министерството за ...

Бројката починати од корoнавирусот во Франција многу поголемa од официјалната

Нетпрес - 25.03.2020

Бројот на починатите лица од коронавирусот е многу поголем отколку што покажуваат податоците на владата кои се однесуваат само на оние кои починале во болниците, изјави во средата претседателот на Федерацијата на болниците.

За Шпанците, Италијанците и Французите здравјето е поважно од економијата

Независен - 25.03.2020

Во Франција владата распореди 100 илјади полицајци за да ги спроведуваат острите мерки (Фото: АФП) Според новата анеката огромно мнозинство од граѓаните го поддржуваат целосното затворање во државите поради корона вирусот Луѓето во Шпанија, Италија ...

Најлош ден во Шпанија, за 24 часа умреле 738 луѓе

Канал5 - 25.03.2020

Во Шпанија во последните 24 часа умреле дури 738 луѓе. Тоа е најлошиот ден досега и пораст од 27% во однос на вторник. Со новите црни бројки Шпанија ја престигна Кина и стана втората земја во светот по бројот на мртви од коронавирусто, после Италија.

Шпанија ја надмина Кина во бројот на смртни случаи од ковид-19

Макфакс - 25.03.2020

Шпанија ја надмина Кина во бројот на смртни случаи како резултат на пандемијата на Ковид-19 откако владата објави дека бројот на починати е 3.434. Шпанското Министерство за здравство соопшти дека во последните 24 часа регистрирало 738 нови смртни ...

Шпанија ја надмина Кина по бројот на смртни случаи

360 степени - 25.03.2020

Во изминатите 24 часа починаа 738 луѓе, со тоа Шпанија ја престигна Кина и е втора држава во светот по број на смртни случаи од коронавирусот по Италија. Вкупно има 3 434 смртни случаи досега.

Бројот на починати во Франција е многу поголем од официјалниот, тврдат француските болничари

Макфакс - 25.03.2020

Бројот на смртни случаи како последица на коронавирусот е многу поголем отколку оној што се пренесува во владините податоци, бидејќи истите ги опфаќаат само оние кои умираат во болниците, изјави денеска претседателот на Федерацијата на француски ...

И во Шпанија повеќе починати од Ковид 19 отколку во Кина

Expres - 25.03.2020

Во последните 24 часа во Шпанија се регистрирани Дури 738 смртни случаи од коронавирус, најголема бројка од почетокот на пандемијата, се регистрирани во последните 24 часа во Шпанија. Според министерството за здравство во Мадрид бројката на починати ...

Со нови 738 мртви, Шпанија ја надмина Кина во бројот на починати од КОВИД-19

Сакам да кажам - 25.03.2020

Шпанија ја надмина Кина во бројот на мртви од КОВИД-19, откако во последните 24 часа починале 738 луѓе. Ова е значителен пораст во однос на вчера, кога имаше 514 починати. Коронавирусот досега однесе 3.434 животи во Шпанија, додека Кина има 3.285 ...

Досега во Италија од корона вирусот починаа вкупно 6.820 лица.

Канал5 - 25.03.2020

Дводневниот позитивен тренд на опаѓање на бројот на жртви од коронавирусот во Италија вчера беше прекинат, со оглед на тоа што за 24 часа починаа 743 лица. Досега во Италија од овој вирус починаа вкупно 6.820 лица.

Шпанија во црно: Повеќе мртви отколку во Кина

Независен - 25.03.2020

Уште 738 луѓе умреа во Шпанија како последица од корона вирусот, со што земјата стана втора на светот по бројот на жртви. Тоа е најголем број умрени во еден ден во Шпанија од болеста Ковид 19.

Валето: Бројот на починати од Ковид-19 во Франција е многу поголем од официјалните податоци

Република - 25.03.2020

Претседателот на француската Федерација на болници, Фредерик Валето изјави дека најваројатно бројот на починати од новиот коронавирус е многу поголем отколку што говорат податоците на Владата. Познати ни се само бројкките што ги објавуваат болниците.

И Шпанија ја помина Кина: Нови 738 случаи за 24 часа, вкупно над 3.400

Бриф - 25.03.2020

Во Шпанија се регистрирани 738 смртни случаи од коронавирусот во текот на изминатите 24 часа. Бројот на починати сега изнесува 3.434 – поголем од Кина. ...

Шпанија ја претекна Кина по бројот на починати од коронавирусот: За 24 часа регистрирани 738 смртни случаи

Точка - 25.03.2020

Шпанија е втора земја на светот по бројот на смртни случаи како последица на Ковид-19, веднаш зад Италија. Со 3,434 смртни случаи, според податоците на шпанското Министерство за здравство, Шпанија ја претекна Кина, епицентарот на коронавирусот.

И Шпанија ја надмина Кина по бројот на починати од коронавирусот

Локално - 25.03.2020

Уште 738 лица починаа во Шпанија како резултат на инфекција со коронавирус, со што земјата стана втора во светот по бројот на починати. Тоа е најголем број смртни случаи во еден ден во Шпанија од болеста Ковид-19 предизвикана од коронавирус.

Коронавирусот не стивнува: Италија пак со повеќе од 700 жртви за еден ден, Шпанија со 514…

ММС - 25.03.2020

Коронавирусот не стивнува и, според последните информаии, во светот се регистрирани речиси 420.000 заразени и околу 18.600 починати. Околу 85 отсто од новите случаи во последните 24 часа, според СЗО, се во Европа и во САД, а од нив 40 отсто во САД, ...

Близу половина милион новозаразени во светот: Италија и Шпанија повторно со најголем број починати

Фактор - 25.03.2020

Близу половина милион новозаразени: Италија и Шпанија повторно со најголем број починати Бројот на новозаразени во светот забрзано се движи кон половина милион луѓе. Според последните информации, сега има околу 430.000 луѓе инифицирани со ...

Реномиран сценарист почина од компликации од коронавирусот

Локално - 25.03.2020

Американскиот сценарист Теренс Мекнели почина на 81-годишна возраст како последица на компликации од коронавирусот. Мекнели во минатото се излечи од рак на белите дробови, но таа дијагноза го стави во ризичните групи на луѓе кои може да претрпат ...

Бројот на починати во Италија повторно се зголемува: 743 жртви за 24 часа

Канал5 - 24.03.2020

Бројката на ново заболени од корона вирусот на светско ниво се повеќе се зголемува... Дводневниот позитивен тренд на опаѓање на жртвите во Италија, е прекинат во изминатите 24 часа, со оглед дека животот го загубија над 700 лица од вирусот.

Во Британија најголем дневен пораст на заболени и починати

Канал5 - 24.03.2020

Британија денеска го забележа најголемото дневно зголемување на смртните случаи од Ковид-19, со голем пораст на бројот на заразени лица. Бројот на починати од Ковид-19 во Велика Британија се зголеми од 87 на 422 , што е скок од 26 проценти на ден, ...

Трета жртва на коронавирус во БИХ, во Турција бројот на починати достигна 44

ТВ21 - 24.03.2020

Бројот на жртви во БИХ достигна три лица, откако денеска почина жена, пренесува порталот “Klix”. Како што наведува порталот, станува збор за постара жена која не пријавила дека била во контакт со својата ќерка, која била во Италија.

Мадрид бележи поголема cмpтност од Вухан и од Ломбардија

Република - 24.03.2020

Зголемувањето на бројот на смртни случаи од коронавирусот во Мадрид напредува побрзо отколку во другите погодени региони како Вухан или Ломбардија Бројките покажуваат дека 12352 се заразени а 1.535 починале, а тоа се 57 проценти од оние што починаа ...

Во Италија повторно расте бројот на починати од коронавирусот, 743 за 24 часа

Сител - 24.03.2020

Дводневниот позитивен тренд на опаѓање на бројот на жртви од коронавирусот во Италија денеска е прекинат, со оглед на тоа што за 24 часа починаа 743 лица, пренесуваат италијанските медиуми. Досега во Италија од овој вирус починаа вкупно 6.820 лица.

Во Велика Британија најголем дневен пораст на починати и заразени од коронавирус

Макфакс - 24.03.2020

Велика Британија денеска го забележа најголемото дневно зголемување на смртните случаи од Ковид-19, а нагло пораснал и бројот на заразени лица. Бројот на починати се зголеми за 87 на 422 денеска наутро, што е дневен скок за 26 проценти, соопшти ...

Италијанска двојка по 60 години заедно, починаа од коронавирусот во само два часа

Вечер Прес - 24.03.2020

Италијанска двојка, која 60 години поминала во љубов и заеднички живот, починале од коронавирус еден по друг, за само два часа. Севера Белоти (82) и Луиџи Карара (86), ги поминаа последните денови заедно во самоизолација во гратчето Албино, во ...

Во Италија пак порасна бројот на смртни случаи, 743 починати за еден ден

360 степени - 24.03.2020

Италијанските власти соопштија дека во последните 24 часа од ковид-19 починале 743 лица, со што е прекинат дводневниот тренд на опаѓање на бројот на жртви од коронавирусот во земјата. Во Италија досега починаа вкупно 6.820 лица како последица на ...

Нов црн ден за Италија – 743 починати за 24 часа

Нова ТВ - 24.03.2020

Од Италија и натаму стигнуваат драматични вести. Во последните 24 часа од Ковид-19 починаа 743 лица. Денес починаа 142 лица повеќе од вчера. Црниот рекорд беше остварен во саботата, кога имаше 793 мртви.

Повторно црн рекорд во Италија : 743 починати во последното деноноќие

Канал5 - 24.03.2020

Во последните 24 часа во Италија од Ковид-19 починале 743 луѓе. Денес починале 142 лица повеќе од вчера. Во таа земја има вкупно 6820 жртви на коронавирусот. Инфицирани се вкупно 69.176 лица, од кои 5249 се заразени во последните 24 часа, што е за ...

Во Италија за 24 часа од коронавирус починале 743 луѓе, а излекувани се 894

Макфакс - 24.03.2020

Дводневниот тренд на опаѓање на бројот на жртви од коронавирус во Италија денеска е прекинат. За 24 часа починале 743 луѓе. Бројот на смртни случаи во Италија од вирусот ковид-19 се искачи на 6.820.

Бројот на жртви во Италија одново расте, 743 починати за 24 часа

ТВ21 - 24.03.2020

Дводневниот позитивен тренд на опаѓање на жртвите во Италија, е прекинат во изминатите 24 часа, со оглед дека животот го загубија 743 лица од коронавирусот. Во Италија животот досега го загубија 6820 лица.

Во Италија уште 743 починати од КОВИД-19, втор најлош ден досега

Сакам да кажам - 24.03.2020

Во Италија повторно има драматичен пораст на бројот на починати од КОВИД-19 откако во изминатите два дена беше забележано постепено подобрување на ситуацијата. Во последните 24 часа починале 743 луѓе, дури 141 повеќе во однос на вчера.

Пак се влошува состојбата во Италија : 743 починати во последното деноноќие

Пулс24 - 24.03.2020

Пак се влоѓува состојбата во Италија : 743 починати во последното деноноќие Вчера мислевме дека Италија го помина најлошото и дека се ќе тргне во подобра насока. Ама денеска добивме црн, лош биланс. Нови 743 починати.

64.000 заразени во Италија , се смета дека бројот е десетпати поголем

Канал5 - 24.03.2020

Бројот на заразени со коронавирус во Италија е веројатно десет пати поголем од официјалните бројки од 64.000 , изјави денеска шефот на италијанската цивилна заштита. Најновите бројки покажуваат дека 6077 луѓе починале во Италија за едвај еден месец, ...

Бројот на починати во Италија повторно се зголемува: 743 жртви за 24 часа

Локално - 24.03.2020

Дводневниот позитивен тренд на намалување на бројот на жртви од коронавирус во Италија е прекинат денес, откако нови 743 лица се починати. До денес, 6.820 луѓе ги загубиле животите во Италија од коронавирусот.

На Шпанија ѝ се заканува полошо сценарио од Италија: Повеќе од 500 мртви во еден ден

Независен - 24.03.2020

Во Шпанија според последните податоци забележани се 514 нови смртни случаи во еден ден од Ковид 19. Бројот на починати е речиси 2.700. Оваа земја, која секој ден се соочува со се поголема катастрофа, бележи вкупно речиси 40.000 случаи со корона ...