TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И денеска инвеститорот на проектот кај Холидеј Ин доби поддршка од жителите на Ново Маало

MakPress - 15.04.2021

Жителите на населбата Ново Маало, која се наоѓа во општина Центар денеска повторно излегоа да го поддржат проектот што е предвиден да се гради на парцелата спроти „Холидеј ин“, во инвестиција на „МГ Фешн“.

Вечерен преглед: Четирите пакети економски мерки ги намалија негативните ефекти од кризата, Предвидениот ...

Frontline - 15.04.2021

Вицепремиерот Битиќи, како што соопшти неговиот Кабинет, се осврна на реализација на четирите пакети економски мерки и посочи дека тоа што мерките се креирани во инклузивен процес, преку консултации со сите засегнати чинители, придонесе да истите ...

Предвидениот станбено-деловен комплекс спроти Холидеј Ин продолжува да ја бранува јавноста

Frontline - 15.04.2021

Во текот на вчерашниот ден, коинвеститорите „МГ ФЕШН“ и Македонската православна црква (МПЦ), одржаа презентација на нивниот план за градење на просторот спроти хотелот Холидеј Ин. Овие два инвеститора кои имаат право на сопственост врз овој простор ...

Општина Центар одлучува за изградбата на високатници наспроти „Холидеј ин“

Канал5 - 15.04.2021

Ќе има или не „бетонска џунгла“ на паркингот кај Холидеј ин. Министерството за транспорт и врски ја чека одлуката на Општина Центар за спорниот ДУП. Советот на Општина Центар пред одлука за судбината на паркингот карши ГТЦ.

Инвеститорот ни рече ќе гради кули и на нашите парцели, веќе преговараме и бараме проектот да продолжи, велат Жителите ...

Сакам да кажам - 15.04.2021

Жителите на Ново Маало кои се дел од останатите две градежни парцели 1,2 и 1.3 на просторот кај „Холидеј ин“, велат велат дека се во преговори со инвеститорот „МГ Фешн“ висококатници да се градат и на местото на нивните куќи.

Жителите на Ново Маало повторно излегоа во знак на поддршка за предвидениот проект спроти „Холидеј ин“

ТВ21 - 15.04.2021

Жителите на населбата Ново Маало, која се наоѓа во општина Центар денеска повторно излегоа да го поддржат проектот што е предвиден да се гради на парцелата спроти „Холидеј ин“, во инвестиција на „МГ Фешн“.

Жителите на Ново Маало повторно излегоа во знак на поддршка за предвидениот проект спроти „Холидеј ин”

Слободен Печат - 15.04.2021

Жителите на населбата Ново Маало, која се наоѓа во општина Центар денеска повторно излегоа да го поддржат проектот што е предвиден да се гради на парцелата спроти „Холидеј ин”, во инвестиција на „МГ Фешн”.

Жителите на Ново Маало сметаат дека заслужуваат да живеат во урбана средина

Независен - 15.04.2021

Жителите на населбата Ново Маало, која се наоѓа во Општина Центар денеска повторно излегоа да го поддржат проектот што е предвиден да се гради на парцелата спроти „Холидеј ин“, во инвестиција на „МГ Фешн“.

Жителите на Ново Маало повторно излегоа во знак на поддршка за предвидениот проект спроти „Холидеј ин“

Вечер Прес - 15.04.2021

Жителите на населбата Ново Маало, која се наоѓа во општина Центар денеска повторно излегоа да го поддржат проектот што е предвиден да се гради на парцелата спроти „Холидеј ин“, во инвестиција на „МГ Фешн“.

Јана Белчева Андреевска: Секогаш може подобро од само згради за трговски центар и станови

Нова ТВ - 15.04.2021

Планот со кој е предвидено да се изградат висококатници (засега една) на просторот, каде што е паркинг спроти хотелот „Холидеј Ин“, предизвикува многу контроверзи и полемики. Како тоа ќе влијае од урбанистички, еколошки, социолошки и од повеќе други ...

МГ „Фешн“ нуди да изгради плоштад и фонтана на паркингот спроти „Холидеј ин“

Независен - 15.04.2021

За да се најде заедничко решение за просторот спроти хотелот „Холидеј ин“ во Скопје инвеститорот МГ „Фешн“ нуди да инвестира во изградба на плоштад од 7.322 квадратни метри кој се наоѓа во градежната парцела 1.4.

Трите кули кај „холидеј ин“ се на само една парцела, во планот на вмро-дмпне кој СДСМ не го смени, има предвидено ...

Сакам да кажам - 15.04.2021

Трите згради од 16, 20 и 22 ката за 1.200 жители во срцето на Скопје кои вчера ги презентираше инвеститорот „МГ Фешн“ се наоѓаат само на една градежна парцела од вкупно три кои ги предвидува Деталниот урбанистички план (ДУП).

Комплексот кај „Холидеј ин“ ја бранува јавноста – се бара стопирање на проектот

Deutsche Welle - 15.04.2021

Инвеститорите најавуваат модерен центар кој ќе биде гордост на Скопје, архитекти и граѓански здруженија, пак, со писмо до премиерот бараат да се суспендира планот за градба. Две станбени згради и една деловна зграда е планирано да никнат на ...

Ѓаволот го однесе јавниот интерес

Слободен Печат - 15.04.2021

Многу прав се крена во јавноста деновиве околу изградбата на трите кули на паркингот кај хотелот „Холидеј ин“ во центарот на Скопје. Речиси 10 илјади граѓани за три дена се потпишаа на онлајн петицијата со која се обидуваат да ја спречат изградбата.

Власта која ветуваше мораториум за градби сега брани бетонски џунгли – Жестоки реакции од архитекти, граѓани и ...

Курир - 15.04.2021

Вкупно околу 400 станови со околу 1.200 жители, или повеќе од предвидените 850 на хектар е планирано да има во зградите на паркингот кај Холидеј Ин. Бетонската џунгла која се планира да се изгради ќе го задуши и онака загаденото централно подрачје ...

МГ Фешн: Сакаме да инвестираме во парк и фонтана со површина колку Градскиот плоштад на паркингот кај Холидеј Ин

+инфо - 15.04.2021

Дополнително, компанијата изрази подготвеност за соработка со Град Скопје, со Шумарскиот факултет и со зелените организации да подготви решение и да инвестира и во обновување на делот од Кејот 13 Ноември кој се протега по должина на локацијата.

Изградбата на објектот „Гранд“ да почне час поскоро, велат жителите на Ново Маало

Локално - 15.04.2021

По вчерашната јавна презенатација на проектот „Гранд“ од страна инвеститорот кој треба да се гради карши „Холидеј Ин“, жителите на Ново Маало ја информираа јавноста дека целосно го поддржуваат презентираното.

Урбанизам: Кој и зошто го „заборава“ членот 23?

Окно - 15.04.2021

Извор на текстот: Дојче веле Висококатниците кои се планирани да се изградат спроти хотелот „Холидеј Ин“, против чија изградба граѓани на Скопје деновиве масовно потпишуваат петиција, предзивика размена на бројни критики и меѓу стручната фела.

Во ДУП-от спроти Холидеј Ин на три парцели е дозволена изградба на 60-катници

Мета - 15.04.2021

Инвеститорот МГ Фешн на вчерашната презентација на станбено-деловниот комплекс „Гранд Скопје“ информираше дека на парцелата 1.1 на паркингот спроти Холидеј Ин ќе градат три висококатници од 16, 20 и 22 ката, иако ДУП-от Голем Ринг јужен дел-исток им ...

Власта која ветуваше мораториум за градби сега брани бетонски џунгли

PressingTV - 15.04.2021

Вкупно околу 400 станови со околу 1.200 жители, или повеќе од предвидените 850 на хектар е планирано да има во зградите на паркингот кај Холидеј Ин. Бетонската џунгла која се планира да се изгради ќе го задуши и онака загаденото централно подрачје ...

Жители на Ново Маало со поддршка за проектот спроти „Холидеј ин“: Општина Центар да даде согласност за градба

360 степени - 14.04.2021

По денешната јавна презентација на проектот „Гранд“ кој е предвиден на просторот спроти хотелот „Холидеј ин“, се огласија и жители на Ново Маало. Тие велат дека се задоволни од проектот, бидејќи во него се опфатени и тие.

Три кули, 400 апартмани, 1200 станари – презентиран проектот за висококатниците во Скопје

ТВ21 - 14.04.2021

Три кули, 15, 20 и 25 катни. 400 апартмани каде можат да домуваат 1200 станари. Другиот дел ќе биде со канцеларии и бизниси. Ова е планот за градбите спроти ГТЦ кого го презентираа архитектите и управникот на компанијата МГ Фешн.

„МГ Фешн“: Сакаме руинираниот простор во центарот на Скопје да го претвориме во нов зелен, урбан и модерен комплекс

MakPress - 14.04.2021

„МГ Фешн“ сака искуството од проектот „Скопје сити мол“ да го примени на градежната парцела 1.1 на паркингот спроти „Холидеј Ин“, каде во проектот „Гранд“ ќе инвестира 60 милиони евра, во чија реализација би се вклучиле голем дел од домашните ...

МГ Фешн: Сакаме да инвестираме во парк и фонтана со површина колку градскиот плоштад на паркингот кај Холидеј ИН

Локално - 14.04.2021

На денешната прес конференција, компанијата инвеститор на проектот „Гранд“ Скопје, МГ Фешн, понуди соработка на Општина Центар за инвестирање во изградба на нов, урбан јавен простор од 7.322 метри квадратни, во градежната парцела 1.4 од проектот.

МГ Фешн: Сакаме да инвестираме во парк и фонтана со површина колку градскиот плоштад на паркингот кај Холидеј ИН

Независен - 14.04.2021

На денешната прес конференција, компанијата инвеститор на проектот „Гранд“ Скопје, „МГ Фешн“, понуди соработка на Општина Центар за инвестирање во изградба на нов, урбан јавен простор од 7.322 метри квадратни, во градежната парцела 1.4 од проектот.

МГ Фешн: Сакаме да инвестираме во парк и фонтана со површина колку градскиот плоштад на паркингот кај Холидеј ИН

Слободен Печат - 14.04.2021

На денешната прес конференција, компанијата инвеститор на проектот „Гранд“ Скопје, МГ Фешн, понуди соработка на Општина Центар за инвестирање во изградба на нов, урбан јавен простор од 7.322 метри квадратни, во градежната парцела 1.4 од проектот.

МГ Фешн: Сакаме да инвестираме во парк и фонтана со површина колку градскиот плоштад на паркингот кај Холидеј ИН

Либертас - 14.04.2021

На денешната прес конференција, компанијата инвеститор на проектот „Гранд“ Скопје, МГ Фешн, понуди соработка на Општина Центар за инвестирање во изградба на нов, урбан јавен простор од 7.322 метри квадратни, во градежната парцела 1.4 од проектот.