TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рама му возврати на Мета: Нема шанси да се одложат изборите

Локално - 25.06.2019

Откако албанскиот претседател Илир Мета денеска изјави дека по неговата уредба за одложување на изборите, тие сега веќе се имагинарни, премиерот Еди Рама на средба со граѓани во Тирана рече дека не постои ни најмала можност изборите да не се одржат ...

Мета ја осуди одлуката на изборната комисија, го повика Рама на дијалог

Макфакс - 25.06.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката коалиција, на чело со Социјалистичката партија на Еди Рама да седнат зад предговарачката маса ...

Изборниот Колегиум пресече –  избори на 30 јуни во Албанија ќе има

Либертас - 25.06.2019

Изборниот колегиум вчера во Тирана го отфрли указот на албанскиот претседател Илир Мета за одлагање на локалните избори и одлучи на 3о јуни во земјата да се одржат закажаните избори. Колегиумиот оцени дека указот на претседателот на државата за ...

Мета: Одлуката на Изборниот колегиум невалидна, останувам претседател до 2022

Независен - 25.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета на прес конференција рече дека вчера донесената одлука на Изборниот колегум е невалидна бидејќи,како што рече тоа не го признава Уставот, било да станува збор за закажување или за одложување на избори.

Албанската опозиција го потврди ставот за бојкот на изборите

Макфакс - 25.06.2019

Обединетата албанска опозиција не ја признава одлуката на албанскиот изборен колегиум, којшто не ја уважи уредбата на претседателот Илир Мета за одложување на изборите. Со тоа, опозицијата останува на ставот дека на 30 јуни нема да бидат одржани ...

Мета дециден: Изборите од 30 јуни ќе бидат имагинарни

Слободен Печат - 25.06.2019

Шефот на албанската држава тврдеше дека декретот беше инициран од писмата што му ги испратил премиерот Еди Рама на лидерот на Демократската партија Албанскиот претседател Илир Мета, реагираше во врска со одлуката на Изборниот колегиум за декретот за ...

Спиропали: Мета сака да се прикаже како жртва

Нетпрес - 24.06.2019

Портпаролката на албанската Влада, Елиса Спиропали, реагирајќи на ставот од кабинетот на претседателот Илир Мета по одлуката на Изборниот колегум дека ќе се одржат избори на 30 јуни, истакна дека „Мета сака да се прикаже како жртва“ Таа напиша на ...

Кабинетот на Мета: Одлуката на Изборниот колегум е оркестриран скеч

А1 On - 24.06.2019

По соопштување на одлуката на Изборниот колегиум дека ќе се одржат избори на 30 јуни, првата реакција доаѓа од кабинетот на шефот на албанската држава Илир Мета. Теди Блуши, портпарол на претседателот Мета, одлуката ја оцени како „оркестиран скеч“.

ПАДНА ОДЛУКА: Локалните избори во Албанија ќе се одржат на 30 јуни

Слободен Печат - 24.06.2019

Претседателот Илир Мета и опозицијата, тврдат дека декретот за поништување на изборите е уставен и мора да се спроведе од сите, додека мнозинството го смета за неуставен и затоа започна постапка за разрешување на претседателот.

Рама му возврати на Мета: Нема шанси да се одложат изборите

24Инфо - 25.06.2019

Откако албанскиот претседател Илир Мета денеска изјави дека по неговата уредба за одложување на изборите, тие сега веќе се имагинарни, премиерот Еди Рама на средба со граѓани во Тирана рече дека не постои ни најмала можност изборите да не се одржат ...

Мета ја осуди одлуката на изборната комисија, го повика Рама на дијалог

Centar - 25.06.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета, ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни повикувајќи ја владејачката коалиција на чело со Социјалистичката партија на Еди Рама да седнат зад предговарачката маса ...

Мета: Одлуката на Изборниот колегиум невалидна, останувам претседател до 2022

Република - 25.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета на прес конференција рече дека вчера донесената одлука на Изборниот колегум е невалидна бидејќи,како што рече тоа не го признава Уставот, било да станува збор за закажување или за одложување на избори.

Албанската опозиција го потврди ставот за бојкот на изборите

24Инфо - 25.06.2019

Обединетата албанска опозиција не ја признава одлуката на албанскиот изборен колегиум, којшто не ја уважи уредбата на претседателот Илир Мета за одложување на изборите. Со тоа, опозицијата останува на ставот дека на 30 јуни нема да бидат одржани ...

Избори во Албанија ќе има, за Мета ќе бидат имагинарни

Тера - 25.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета, реагираше во врска со одлуката на Изборниот колегиум за декретот за поништување на изборите. На прес-конференцијата што ја одржа рано изутринава, шефот на албанската држава тврдеше дека декретот беше инициран од ...

Демократите со став дека Изборниот колегум не е надлежен да суди за уредбата на Мета за одложување на изборите

24Инфо - 23.06.2019

Албанската опозициска Демократска партија(ПД), реагираше по веста дека утре Изборниот колегиум ќе одлучува за уредбата на претседателот Илир Мета за одложување на локалните избори. Спорд партијата, Изборниот колегум нема надлежност да суди за ...

Спиропали: Мета сака да се прикаже како жртва

24Инфо - 24.06.2019

Портпаролката на албанската Влада, Елиса Спиропали, реагирајќи на ставот од кабинетот на претседателот Илир Мета по одлуката на Изборниот колегум дека ќе се одржат избори на 30 јуни, истакна дека „Мета сака да се прикаже како жртва” Таа напиша на ...

Кабинетот на Мета: Одлуката на Изборниот колегум е оркестриран скеч

Опсервер - 24.06.2019

По соопштување на одлуката на Изборниот колегиум дека ќе се одржат избори на 30 јуни, првата реакција доаѓа од кабинетот на шефот на албанската држава Илир Мета. Теди Блуши, портпарол на претседателот Мета, одлуката ја оцени како „оркестиран скеч“.

Рама му возврати на Мета: Нема шанси да се одложат изборите

Република - 25.06.2019

Откако албанскиот претседател Илир Мета денеска изјави дека по неговата уредба за одложување на изборите, тие сега веќе се имагинарни, премиерот Еди Рама на средба со граѓани во Тирана рече дека не постои ни најмала можност изборите да не се одржат ...

Мета ја осуди одлуката на изборната комисија, го повика Рама на дијалог

Точка - 25.06.2019

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката коалиција, на чело со Социјалистичката партија на Еди Рама да седнат зад предговарачката маса ...

Мета: Одлуката на Изборниот колегиум невалидна

Локално - 25.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета на прес конференција рече дека вчера донесената одлука на Изборниот колегум е невалидна бидејќи,како што рече тоа не го признава Уставот, било да станува збор за закажување или за одложување на избори.

Албанската опозиција го потврди ставот за бојкот на изборите

Точка - 25.06.2019

Обединетата албанска опозиција не ја признава одлуката на албанскиот изборен колегиум, којшто не ја уважи уредбата на претседателот Илир Мета за одложување на изборите. Со тоа, опозицијата останува на ставот дека на 30 јуни нема да бидат одржани ...

Демократите со став дека Изборниот колегум не е надлежен да суди за уредбата на Мета за одложување

MakPress - 23.06.2019

Албанската опозициска Демократска партија(ПД), реагираше по веста дека утре Изборниот колегиум ќе одлучува за уредбата на претседателот Илир Мета за одложување на локалните избори. Спорд партијата, Изборниот колегум нема надлежност да суди за ...

Спиропали: Мета сака да се прикаже како жртва

А1 On - 24.06.2019

Портпаролката на албанската Влада, Елиса Спиропали, реагирајќи на ставот од кабинетот на претседателот Илир Мета по одлуката на Изборниот колегум дека ќе се одржат избори на 30 јуни, истакна дека „Мета сака да се прикаже како жртва“ Таа напиша на ...

Кабинетот на Мета: Оркестриран скеч е одлуката на Изборниот колегум за избори на 30 јуни

+инфо - 24.06.2019

По соопштување на одлуката на Изборниот колегиум дека ќе се одржат избори на 30 јуни, првата реакција доаѓа од кабинетот на шефот на албанската држава Илир Мета. Теди Блуши, портпарол на претседателот Мета, одлуката ја оцени како „оркестиран скеч“.

Рама му возврати на Мета: Нема шанси да се одложат изборите

Опсервер - 25.06.2019

Откако албанскиот претседател Илир Мета денеска изјави дека по неговата уредба за одложување на изборите, тие сега веќе се имагинарни, премиерот Еди Рама на средба со граѓани во Тирана рече дека не постои ни најмала можност изборите да не се одржат ...

Мета: Одлуката на Изборниот колегиум невалидна, останувам претседател до 2022

А1 On - 25.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета на прес конференција рече дека вчера донесената одлука на Изборниот колегум е невалидна бидејќи,како што рече тоа не го признава Уставот, било да станува збор за закажување или за одложување на избори.

Албанската опозиција го потврди ставот за бојкот на изборите

Centar - 25.06.2019

Обединетата албанска опозиција не ја признава одлуката на албанскиот изборен колегиум, кој не ја уважи уредбата на претседателот Илир Мета за одложување на изборите. Со тоа опозицијата останува на ставот дека на 30 јуни нема да бидат одржани ...

Албанската опозиција смета дека Изборниот колегиум не е надлежен да суди за уредбата за одложување на изборите

А1 On - 23.06.2019

Албанската опозициска Демократска партија(ПД), реагираше по веста дека утре Изборниот колегиум ќе одлучува за уредбата на претседателот Илир Мета за одложување на локалните избори. Спорд партијата, Изборниот колегум нема надлежност да суди за ...

Спиропали: Мета сака да се прикаже како жртва

MakPress - 24.06.2019

Портпаролката на албанската Влада, Елиса Спиропали, реагирајќи на ставот од кабинетот на претседателот Илир Мета по одлуката на Изборниот колегум дека ќе се одржат избори на 30 јуни, истакна дека „Мета сака да се прикаже како жртва“ Таа напиша на ...

Изборниот колегиум во Албанија ја отфрли одлуката на Мета за одложување на изборите

Нова ТВ - 24.06.2019

По соопштување на одлуката на Изборниот колегиум дека ќе се одржат избори на 30 јуни, првата реакција доаѓа од кабинетот на шефот на албанската држава Илир Мета. Теди Блуши, портпарол на претседателот Мета, одлуката ја оцени како „оркестиран скеч“.

Рама му возврати на Мета: Нема шанси да се одложат изборите

А1 On - 25.06.2019

Откако албанскиот претседател Илир Мета денеска изјави дека по неговата уредба за одложување на изборите, тие сега веќе се имагинарни, премиерот Еди Рама на средба со граѓани во Тирана рече дека не постои ни најмала можност изборите да не се одржат ...

Мета: Одлуката на Изборниот колегиум невалидна,останувам претседател до 2022

24Инфо - 25.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета на прес конференција рече дека вчера донесената одлука на Изборниот колегум е невалидна бидејќи,како што рече тоа не го признава Уставот, било да станува збор за закажување или за одложување на избори.

Демократите: „Изборниот колегум не е надлежен да суди за уредбата на Мета за одложување на изборите“

Алфа - 23.06.2019

Албанската опозициска Демократска партија(ПД), реагираше по веста дека утре Изборниот колегиум ќе одлучува за уредбата на претседателот Илир Мета за одложување на локалните избори. Спорд партијата, Изборниот колегум нема надлежност да суди за ...

Спиропали: Мета сака да се прикаже како жртва

Опсервер - 24.06.2019

Портпаролката на албанската Влада, Елиса Спиропали, реагирајќи на ставот од кабинетот на претседателот Илир Мета по одлуката на Изборниот колегум дека ќе се одржат избори на 30 јуни, истакна дека „Мета сака да се прикаже како жртва“ Таа напиша на ...

Кабинетот на Мета: Одлуката на Изборниот колегум е оркестриран скеч

Локално - 24.06.2019

По соопштување на одлуката на Изборниот колегиум дека ќе се одржат избори на 30 јуни, првата реакција доаѓа од кабинетот на шефот на албанската држава Илир Мета. Теди Блуши, портпарол на претседателот Мета, одлуката ја оцени како „оркестиран скеч“.

Рама му возврати на Мета: Нема шанси да се одложат изборите

MakPress - 25.06.2019

Откако албанскиот претседател Илир Мета денеска изјави дека по неговата уредба за одложување на изборите, тие сега веќе се имагинарни, премиерот Еди Рама на средба со граѓани во Тирана рече дека не постои ни најмала можност изборите да не се одржат ...

Мета: Одлуката на Изборниот колегиум за одржување на изборите е невалидна

Телма - 25.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета на прес конференција рече дека вчера донесената одлука на Изборниот колегум е невалидна бидејќи, како што рече тоа не го признава Уставот, било да станува збор за закажување или за одложување на избори.

Демократите со став дека Изборниот колегум не е надлежен да суди за уредбата на Мета за одложување на изборите

Опсервер - 23.06.2019

Албанската опозициска Демократска партија(ПД), реагираше по веста дека утре Изборниот колегиум ќе одлучува за уредбата на претседателот Илир Мета за одложување на локалните избори. Спорд партијата, Изборниот колегум нема надлежност да суди за ...

Се јави Мета: Одлуката за избори е скеч

PressingTV - 24.06.2019

о соопштување на одлуката на Изборниот колегиум дека ќе се одржат избори на 30 јуни, првата реакција доаѓа од кабинетот на шефот на албанската држава Илир Мета. Теди Блуши, портпарол на претседателот Мета, одлуката ја оцени како „оркестиран скеч“.

Рама му возврати на Мета: збор на секого е дали сака да се пријави за учество на избори или не

PressingTV - 25.06.2019

Откако албанскиот претседател Илир Мета денеска изјави дека по неговата уредба за одложување на изборите, тие сега веќе се имагинарни, премиерот Еди Рама на средба со граѓани во Тирана рече дека не постои ни најмала можност изборите да не се одржат ...

МЕТА: Избори на 30 јуни во Албанија нема да има, а јас останувам претседател до 2022 година

Денешен - 25.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета на прес конференција рече дека вчера донесената одлука на Изборниот колегиум е невалидна бидејќи, како што рече, тоа не го признава Уставот, било да станува збор за закажување или за одложување на избори.

АЛБАНСКА ПД: Изборниот колегиум нема право да одлучува за изборите

Денешен - 23.06.2019

Албанската опозициска Демократска партија(ПД), реагираше по веста дека утре Изборниот колегиум ќе одлучува за уредбата на претседателот Илир Мета за одложување на локалните избори. Спорд партијата, Изборниот колегум нема надлежност да суди за ...

Кабинетот на Мета: Одлуката на Изборниот колегум е оркестриран скеч

Република - 24.06.2019

По соопштување на одлуката на Изборниот колегиум дека ќе се одржат избори на 30 јуни, првата реакција доаѓа од кабинетот на шефот на албанската држава Илир Мета. Теди Блуши, портпарол на претседателот Мета, одлуката ја оцени како „оркестиран скеч“.

Рама му возврати на Мета: Нема шанси да се одложат изборите

Алфа - 25.06.2019

Откако албанскиот претседател Илир Мета денеска изјави дека по неговата уредба за одложување на изборите, тие сега веќе се имагинарни, премиерот Еди Рама на средба со граѓани во Тирана рече дека не постои ни најмала можност изборите да не се одржат ...

Мета: Одлуката на Изборниот колегиум невалидна,останувам претседател до 2022

1tv - 25.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета на прес конференција рече дека вчера донесената одлука на Изборниот колегум е невалидна бидејќи,како што рече тоа не го признава Уставот, било да станува збор за закажување или за одложување на избори.

Кабинетот на Мета: Одлуката на Изборниот колегум е оркестриран скеч

MakPress - 24.06.2019

По соопштување на одлуката на Изборниот колегиум дека ќе се одржат избори на 30 јуни, првата реакција доаѓа од кабинетот на шефот на албанската држава Илир Мета. Теди Блуши, портпарол на претседателот Мета, одлуката ја оцени како „оркестиран скеч“.

Мета не сака да си замине: Oстанувам претседател до крајот на мандатот

PressingTV - 25.06.2019

Според него оркестрираната одлука на колегумот донесена е под политички притисок на владејачкото мнозинство. -Се наоѓаме во една парадоксална ситуација. Уредбата на претседателот за избори е донесена со целосна поддршка на Уставот, поради што само ...

Мета: Одлуката на Изборниот колегиум невалидна,останувам претседател до 2022

MakPress - 25.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета на прес конференција рече дека вчера донесената одлука на Изборниот колегум е невалидна бидејќи,како што рече тоа не го признава Уставот, било да станува збор за закажување или за одложување на избори.

Мета: Одлуката на Изборниот колегиум невалидна,останувам претседател до 2022

Алфа - 25.06.2019

Албанскиот претседател Илир Мета на прес конференција рече дека вчера донесената одлука на Изборниот колегум е невалидна бидејќи,како што рече тоа не го признава Уставот, било да станува збор за закажување или за одложување на избори.