TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од следниот месец деветвалентна вакцина против ХПВ вирусот, може да се вакцинираат и момчиња

Р.С.Европа - 15.04.2024

За еден месец сите вакцинални пунктови ќе ја добијат деветвалентната вакцина против хуман-папилома вирус (ХПВ), која од оваа година, покрај девојчињата на возраст од 12 до 15 години, може да ја примат и момчињата на иста возраст, најавија министерот ...

ХПВ-вакцината ќе се аплицира како деветвалентна, од следниот месец ќе биде достапна и за момчињата

360 степени

Деветвалентната вакцина против ХПВ ќе дојде следниот месец, може да ја примат и момчиња над 12 години

Сакам да кажам

ХПВ вакцината ќе се аплицира како деветвалентна, од следниот месец ќе биде достапна и за момчињата

Либертас

Грозданова: Деветвалентна ХПВ вакцина и за момчиња од 12 до 18 години, да се спречи да бидат трансмитери и за заштита

Н.Македонија

Грозданова: Деветвалентна ХПВ вакцина и за момчиња од 12 до 18 години, да се спречи да бидат трансмитери и за заштита

Во Центар

Министерство за здравство: Се осовременува календарот за имунизација со деветвалентна вакцина против ХПВ

Скопје1 - 15.04.2024

Министерот за здравство, д-р Илир Демири, заменик министерката за здравство д-р Маја Манолева, националната координаторка за имунизација, проф. д-р Александра Грозданова, специјалната претставничка на СЗО во земјава, Ане Јохансен, претставничката на ...

МЗ: Се осовременува календарот за имунизација со деветвалентна вакцина против ХПВ, вакцината ќе биде достапна и за момчиња

Нова ТВ

МЗ: Се осовременува календарот за имунизација со деветвалентна вакцина против ХПВ, вакцината ќе биде достапна и за момчињата

ТВ21

Се осовременува календарот за имунизација со деветвалентна вакцина против ХПВ, вакцината ќе биде достапна и за момчињата

Фокус

МЗ: Се осовременува календарот за имунизација со деветвалентна вакцина против ХПВ, вакцината ќе биде достапна и за момчињата

4NEWS

МЗ: Се осовременува календарот за имунизација со деветвалентна вакцина против ХПВ, вакцината ќе биде достапна и за момчињата

Фактор

Невакцинирани деца да не можат во училиште, родители кои свесно не вакцинираат деца треба да бидат јавно објавени – ...

Телма - 15.04.2024

Министерот за здравство Демири со законски измени ќе го подобрува опфатот со задолжителна имунизација, доколку имаме предвид дека според последните податоци, 10.000 деца не се вакцинирани со ди-те-пер, додека третина од нив немаат примено МРП.

Деветвалентна ХПВ вакцина ќе биде достапна од следниот месец, може да се вакцинираат и момчињата

Слободен Печат - 15.04.2024

Во рок од еден месец, во секој вакцинален пункт, ќе биде достапна за младите генерации за да бидат вакцинирани и побезбедни, најави Демири Календарот за редовна имунизација ќе биде дополнет со деветвалентна ХПВ вакцина-Гардасил 9 која ќе биде ...

НОВА ДЕВЕТВАЛЕНТНА ХПВ ВАКЦИНА Од следниот месец покрај девојчињата имунизација ќе се врши и на момчињата

+инфо

Од следниот месец деветвалентна ХПВ вакцина, ќе биде достапна и за момчиња

Бриф

Од следниот месец деветвалентна ХПВ вакцина, ќе биде достапна и за момчиња

365

Од следниот месец деветвалентна ХПВ вакцина, ќе биде достапна и за момчиња

Канал5

Идниот месец ќе пристигне деветвалентна ХПВ вакцина и за момчиња

МКД

Од следниот месец деветвалентна ХПВ вакцина во Македонија, ќе биде достапна и за момчиња

Курир

Вечер Прес Алсат-М Факултети OhridNews Press24 ММС Нетпрес Независен

За момчињата и девојчињата од следниот месец ќе биде достапна деветовалентна вакцина против ХПВ

Мета - 15.04.2024

Целта е младите да се вакцинираат пред да бидат изложени на ХПВ ризикот. Се проценува дека оваа вакцина спречува 70 отсто од случаи на цервикален карцином и 80 отсто анален карцином и повеќе од 40 отсто од валвуларниот карцином, појасни проф.