TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алијанса за Албанците: Коалицијата ДУИ – ВМРО сè уште функционира!

Алсат-М - 14.08.2019

Еден ден откако премиерот Заев ги отфрли шпекулациите дека наводно побарал да влијае во органите на правдата, првиот човек на Сарај, Блерим Беџети е недостапен за да ги искоментира ваквите деманти од премиерот.

Ахмети порача Заев и Беџети сами да си ги решат недоразбирањата

Телма - 14.08.2019

Заедно на прославата од годишнината на Рамковниот договор но без да се поздрават или да разговараат. Премиерот Заев на едниот крај, градоначалникот на Сарај Беџети на другиот крај од првиот ред во Клубот на пратениците.

Спие Беџети, си спие и коалицијата

Независен - 14.08.2019

Ако човек сака да биде искрен, може само разочарано да констатира дека Блерим Беџети е човек од збор. Градоначалникот на Сарај уште пред неколку месеци си кажа дека ниту ќе ги легализира платформите на Матка ниту ќе ги урива.

Шилегов: Беџети дозволи урбано дивеење на Матка

+инфо - 14.08.2019

За мене не е политички притисок од СДСМ или од градоначалникот на Скопје да побара владеење на правото и недозволување на дивеење во Кањонот Матка. Тоа што се случуваше на почетокот на оваа година не е ништо друго освен урбано дивеење кое што, за ...

Матка припаѓа на сите граѓани, изјавата на Беџети за референдум е евтино политиканство, вели Шилегов

Сакам да кажам - 13.08.2019

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов вели дека не може Општина Сарај да распишува референдум околу ингеренциите за кањонот Матка бидејќи тоа е природно богатство кое припаѓа на сите граѓани.

Беџети го обвини премиерот Заев за притисоци и нарачки за разрешувања

Телма - 13.08.2019

Возачи со папки под пака, адвокати во канцеларија и телефонска нарачка за гласање во Судскиот совет и разрешување на претседател на суд… Серија тешки обвинувања за политички притисок и корупција упати градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, на ...

Беџети ги обвини Заев и Шилегов дека преговарале за дивоградите на Матка

Сител - 13.08.2019

Во телефонски повик премиерот Заев директно бараше од мене да влијаам за смена на претседател на суд. Ова го тврди градоначалникот на Сарај Блерим Беџети, обвинувајќи дека откако го одбил ваквото барање, Антикорупциската комисија му се реванширала ...

Дивите платформи паднаа во сенка на обвинувањата на Беџети за владин притисок

Канал5 - 13.08.2019

Наместо одговори за преземени активности за дивите платформи на Матка, Беџети денеска со обвинувања кон премиерот Заев - тврди дека во иницијативата на Антикорупциска против него се крие валкана политичка заднина.

Беџети: Ја одбив интервенцијата на Заев за промена на претседател на суд, по што добив пријава од ДКСК

МКД - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев вршеше притисок врз мене да влијаам на одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд, изјави денеска Блерим Беџети, градоначалникот на општина Сарај.

Беџети ја обвинува владата за притисок и барања за ургенции за смена на судија

24 Вести - 13.08.2019

Заев бараше од мене да влијаам врз членови на судски совет да биде рзрешен еден претседател на суд , а откако одбив за кратко време антикорупциска отвори предмет против мене за платформата на Матка – ова според градоначалникот на Сарај Блерим Беџети ...

Беџети: Заев бараше да влијаам врз членови на Судскиот совет за смена на претседател на суд

Нова ТВ - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, на денешната прес-конференција рече дека лично од премиерот Заев добил барање да влијае врз членови на Судскиот совет за да се разреши претседател на еден од судовите во земјава.

Беџети го обвини Заев дека му се јавил да ургира за смена на судија

А1 On - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети го обвини премиерот Зоран Заев дека му се јавил и побарал од него да влијае врз членовите на Судскиот совет за смена на претседател на суд. Тој на денешната прес-конференција поврзана со дивоградбите ...

Беџети смета дека Заев му се одмаздува – „Премиерот бараше да влијаам врз членови на судскиот совет“

ТВ21 - 13.08.2019

Првиот човек на Општина Сарај Блерим Беџети вели дека прв кој телефонски му се јавил за поништување на легализацијата на дивоградбите на Матка бил премиерот Зоран Заев. Како што тврди тој, преку неговиот личен шофер му ги доставил сите списи.

Беџети: Заев бараше од мене да влијаам врз членови на Судскиот совет

Алфа - 13.08.2019

Како бомба одекна веста дека премиерот Зоран Заев врштел притисок врз градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети, за да влијае врз одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд.

Шилегов: Побарав од Беџети само да се сруши платформата која почна да се гради годинава

Слободен Печат - 13.08.2019

Градоначалникот на Сарај обвини дека од страна на Шилегов било побарано да се сруши само една платформа и со тоа да се замачкаат очите на јавноста. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, во врска со обвинувањето од неговиот колега, ...

Шилегов му врати на Беџети: Замислете јас да распишам референдум за реката Вардар

365 - 13.08.2019

Најавата на градоначалникот на Сарај – Блерим Беџети, дека ќе распишува референдум и жителите на општината ќе одлучеле кој ќе има ингеренции врз кањонот Матка, во случај Владата да му ги одземе, е евтино политиканство, вели скопскиот градоначалник ...

Беџети на прес: Заев му барал да влијае за смена на претседател на суд, Шилегов му нудел компромис за платформите на ...

365 - 13.08.2019

Едногласната одлука на Антикорупциска за покренување на иницијатива за кривично гонење на градоначалникот на Сарај – Блерим Беџети, стигнала како еден вид на освета, само две недели откако тој наводно одбил барање од Зоран Заев да изврши притисок ...

Беџети со предупредување до Владата: Ингеренциите врз Сарај ќе ги брани со референдум

365 - 13.08.2019

Владата не е таа што ќе го има последниот збор околу ингеренциите врз Општина Сарај, порачува градоначалникот Блерим Беџети, пренесува „САКАМДАКАЖАМ.мк“ . Доколку Владата истите му ги одземе поради случајот со дивите платформи на Матка, Беџети ...

Беџети го одбил барањето на Шилегов да се урне само една од дивоизградените платформи на Матка

Либертас - 13.08.2019

Градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети посочи дека го одбил првиот човек на Град Скопје, Петре Шилегов, кој според него, сакал да направи „дил“ и од трите, како што рече, „затекнати даски или платформи“, да биде урната само една, пренесе ...

Беџети: Заев бараше да влијаам во судството, а Шилегов се пазареше за платформите на Матка

PressingTV - 13.08.2019

„Премиерот Заев телефонски бараше од мене да влијаам врз членови на судскиот совет за разрешување на претседател на еден суд во државата и таа работа треба да биде завршена до септември“, кажа денеска градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети ...

Беџети: Заев бараше од мене да влијаам врз членови на Судскиот совет

MakPress - 13.08.2019

Градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети упати обвинувања до премиерот Зоран Заев за наводен притисок од страна на премиерот за влијание врз членови на судскиот совет за разрешување на претседател на суд.

ШИЛЕГОВ ПРИЗНА: “Тврдењето на Беџети делумно е ТОЧНО”

Магазин - 13.08.2019

На денешната прес конференција градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, изјави дека нема никакви ингеренции за дивоградбите, а за тоа каков е статусот на останатите две платформи во езерото Матка, тоа му е непознато.

Матка ќе се заштитува со закон

Скопје инфо - 14.08.2019

Законот за Матка е во процес на изработка во соработка со Општина Сарај, со УНДП и со Министерството за животна средина, одговори градоначалникот на Скопје Петре Шилегов прашан до каде е процесот за законот, кој присуствуваше на почетокот на ...

Шилегов до Беџети: Реагирав како што реагираа сите граѓани

Р.С.Европа - 14.08.2019

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ги отфрли сите обвинувања од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, кој рече дека имал предлог од Шилегов да биде урната само една од дивите платформи, а останатите две да продолжат да се градат.

Беџети ги обвини Заев и Шилегов дека преговарале за дивоградите на Матка

4NEWS - 13.08.2019

Во телефонски повик премиерот Заев директно бараше од мене да влијаам за смена на претседател на суд. Ова го тврди градоначалникот на Сарај Блерим Беџети, обвинувајќи дека откако го одбил ваквото барање, Антикорупциската комисија му се реванширала ...

Беџети: Заев ми се јави да влијаам во Судскиот совет за смена на судија

Макфакс - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети го обвини премиерот Зоран Заев дека му се јавил и побарал од него да влијае врз членовите на Судскиот совет за менување на судија. Тој на денешната прес-конференција поврзана со дивоградбите на Матка ...

Беџети смета дека Заев му се одмаздува – „Премиерот бараше да влијаам врз членови на судскиот совет“

4NEWS - 14.08.2019

Првиот човек на Општина Сарај Блерим Беџети вели дека прв кој телефонски му се јавил за поништување на легализацијата на дивоградбите на Матка бил премиерот Зоран Заев. Како што тврди тој, преку неговиот личен шофер му ги доставил сите списи.

Шилегов: Тврдењето на Беџети е делумно точно

Скопје1 - 13.08.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, откако беше прозван од неговиот колега, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, дека врз него се вршело притисок за да се урне само една од трите платформи на Матка, со цел да се замачкаат ...

Шилегов: Беџети дозволи урбано дивеење на Матка

Press24 - 14.08.2019

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ги отфрли сите обвинувања од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, кој рече дека имал предлог од Шилегов да биде урната само една од дивите платформи, а останатите две да продолжат да се градат.

Беџети упати обвинувања за владин притисок

Н.Македонија - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети го обвини премиерот Зоран Заев дека му се јавил и побарал од него да влијае врз членовите на Судскиот совет за менување на судија. Тој на денешната прес-конференција поврзана со дивоградбите на Матка ...

Шилегов: Тврдењето на Беџети е делумно точно

Република - 13.08.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, откако беше прозван од неговиот колега, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, дека врз него се вршело притисок за да се урне само една од трите платформи на Матка, со цел да се замачкаат ...

Шилегов за Беџети: Тој дозволи урбано дивеење на Матка

Скопје инфо - 14.08.2019

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ги отфрли сите обвинувања од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, кој рече дека имал предлог од Шилегов да биде урната само една од дивите платформи, а останатите две да продолжат да се градат.

Беџети: Заев ми се јави да влијаам во Судскиот совет за смена на судија

Скопје инфо - 13.08.2019

Градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети, го обвини премиерот Зоран Заев дека му се јавил и побарал од него да влијае врз членовите на Судскиот совет за менување судија. Тој на денешната прес-конференција поврзана со дивоградбите на Матка ...

Шилегов: Матка е на сите граѓани, а не само на Сарај

24Инфо - 13.08.2019

По обвинувањата од градончалникот на Сарај, Блерим Беџети за дивипоставените платформи во кањонот Матка, за кои на тапет се најде и Петре Шилегов, „таткото“ на Скопје не остана должен. Беџети се пожали дека врз него се вршело притисок да се урне ...

Шилегов: Беџети дозволи урбано дивеење на Матка

CivilMedia - 14.08.2019

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ги отфрли сите обвинувања од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, кој рече дека имал предлог од Шилегов да биде урната само една од дивите платформи, а останатите две да продолжат да се градат.

Беџети: Заев ми се јави да влијаам во Судскиот совет за смена на судија

Точка - 13.08.2019

Градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети, го обвини премиерот Зоран Заев дека му се јавил и побарал од него да влијае врз членовите на Судскиот совет за менување судија. Тој на денешната прес-конференција поврзана со дивоградбите на Матка ...

Шилегов: Тврдењето на Беџети е делумно точно

Скопје инфо - 13.08.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, откако беше прозван од неговиот колега, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, дека врз него се вршело притисок за да се урне само една од трите платформи на Матка, со цел да се замачкаат ...

Шилегов: Побарав од Беџети прво да се урне најновата дивоградба на Матка

Независен - 13.08.2019

Фото: Б. Грданоски Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, откако беше прозван од неговиот колега, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, дека врз него се вршело притисок за да се урне само една од трите платформи на Матка, изјави ...

Шилегов: Тврдењето на Беџети е делумно точно

Press24 - 13.08.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, по изјавата на неговиот колега од неговиот колега, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, дека врз него се вршело притисок за да се урне само една од трите платформи на Матка, со цел да се ...

Шилегов: Побарав од Беџети да се урне најновата дивоградба на Матка

PressingTV - 13.08.2019

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов не негира дека побарал од неговиот колега, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, да биде урната една од дивите платформи на Матка. За таа цел го повикал градоначалникот Беџети во неговиот кабинет, ...

Шилегов: Изјавите на Беџети за референдум за Матка се евтино политиканство

Нова ТВ - 13.08.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, во врска со тврдењата на градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети дека врз него се вршело притисок за да се урне само една од трите платформи на Матка, со цел да се замачкаат очите на јавноста, ...

Наместо да ја урне платформата, Беџети удри по Заев

Независен - 14.08.2019

Градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, користејќи го моментот со аферата „Рекет“, реши да удри по премиерот Зоран Заев, како сопствена одбрана за хаосот со дивоградбите на Матка, за кој Антикорупциска комисија побара од надлежните институции ...

Шилегов: Побарав од Беџети да се сруши најновата дивоградба на Матка

Нетпрес - 13.08.2019

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје, не негира дека побарал од неговиот колега, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, да биде урната една од дивите платформи на Матка. Шилегов истакнува дека за таа цел го повикал градоначалникот ...