TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Овој симптом открива дека конзумирате премногу шеќер: Еве колкава количина е препорачана за еден ден

Курир - 10.08.2022

Многумина од нас јадат многу, многу повеќе шеќер отколку што препорачуваат лекарите. Идеалната доза е само 25 грама (5 лажички) за жени и 35 грама (7 лажички) за мажи, а барем еден од следните симптоми може да биде знак дека претерате со слатките.

Рецепт за домашни бонбони и лижавчиња

Еспресо - 10.08.2022

Овие бонбони ја решаваат болката во грлото и ја олеснуваат кашлицата. Ги правеле нашите мајки и баби, а со овој малку изменет рецепт, готов за 15 минути, може побрзо да оздравите. Потребни состојки: 150 гр шеќер, 1 лажичка цимет, 1 лажичка куркума, ...

(ФОТО) Еве за што се е корисно ако јадете мед и цимет секој ден!

Екран - 09.08.2022

Помогнува кај многу болести Можеби звучи неверојатно, но мешавината од мед и цимет навистина ги лекува скоро сите болести. Медот во комбинација со цимет станува смртоносно оружје за вирусите, високото ниво на холестерол, шеќер и други непријатели за ...

Четири навики кои ќе ви помогнат да се ослободите од зависноста од шеќер

Попара - 09.08.2022

Зависноста од шеќер е еден од најчестите проблеми на денешницата. Поради многубројните избори на грицки, слатки, сокови и слично, луѓето несвесно стануваат зависни од што повеќе шеќер. Меѓутоа, ако сакате да направите промена за вашето здравје, ...