TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Короната го коси православието: Се разболуваат патријарси и владици!

Во Центар - 21.11.2020

Кoроната го пресече православието: Патријарсите и епископите се болни. Србија вчера се разбуди со веста за смртта на патријархот Иринеј, кој почина по тешка борба со коронавирусот. Тој не е единствениот началник кој бил заразен со смртоносна болест ...

Цела Србија денес гледаше во зелената наметка на стаклениот ковчег на патријархот Иринеј- откриено нејзиното значење

Press24 - 21.11.2020

Српскиот патријарх Иринеј, кој почина на 91 година, денес е во стаклен ковчег покриен со луксузна зелена облека, изложен на верниците на цветен претол. Денес цела Србија го гледаше збогувањето со блажениот патријарх кој утре ќе биде погребан во ...

Го бакнуваа, па го дезинфицираа ковчегот на покојниот Иринеј (ФОТО)

+инфо - 21.11.2020

Верниците во Србија кои денеска се простија од патријархот Иринеј, кој почина вчера по компликации со коронавирусот, го бакнуваа стаклото со кое беше покриено телото на покојниот. Потоа следуваше дезинфекција на стаклото.

Оддавањето почит на патријархот Иринеј надвор од здравствените протоколи

Телма - 21.11.2020

Верници и почитувачи му оддаваат почит на починатиот српски патријарх Иринеј ширум земјата. Но она што е проблематично во време на коронавирусот е тоа што граѓаните не се придржуваат на епидемиолошките препораки иако во државата има по 30-тина жртви ...

Србија воведува нови строги мерки, 5774 новозаразени

Канал5 - 21.11.2020

Во Србија, уште 28 лица починале како резултат на корона вирусот во последните 24 часа, а се воведуваат нови мерки за заштита. Рестораните, кафулињата, баровите, клубовите, обложувалниците и трговските центри во Србија ќе можат да работат до 18 ...

Поради Ковид-19, верниците бакнуваат стакло наместо телото на Иринеј

Независен - 21.11.2020

Ковчегот со телото на патријархот Иринеј од Патријаршијата на Српската православна црква е изложен во белградската црква Св. Архангел Михаил. Телото на патријархот Иринеј, кој почина како резултат на Ковид-19, за разлика од телото на Амфилохије, е ...

Верниците со последен поздрав до српскиот патријарх Иринеј

Сител - 21.11.2020

Под будното око на јавноста, со масовна посетеност и придружба на српската гарда - вака се одвива испраќањето на српскиот патријарх Иринеј до неговото вечно почивалиште храмот Свети Сава, во Белград.

Речиси никој нема маска, верниците го бакнуваат ковчегот на патријархот Иринеј (ВИДЕО)

МКД - 21.11.2020

Светиот архијерејски синод на Српската православна црква (СПЦ) денеска соопшти дека за време на молитвеното испраќање на патријархот Иринеј, што се одржа во Соборниот храм Свети архангел Михаил и во Спомен-црквата Свети Сава, СПЦ строго ќе се ...

Голема тага во родното село на патријархот Иринеј: Ова му била последната желба

Фактор - 21.11.2020

По болната вест која ги погоди жителите на Видово, поради заминувањето на најголемиот човек во историјата на овие простори, патријархот Иринеј, луѓето тивко доаѓаа пред црквата која што ја кренаа во негова чест и палеа свеќи.

Верниците во Белград масовно го бакнуваат покривот врз телото на починатиот патријарх Иринеј

Канал5 - 21.11.2020

Сандакот со телото на патријархот Иринеј од Патријаршијата на Српската православна црква е изложен во белградската црква Св. Архангел Михаил. Интересно, телото на патријархот Иринеј, кој почина како резултат на ковид-19, за разлика од телото на ...

Како ја прифатија учесниците од задруга веста дека почина патријархот Иринеј !? Следеше едноминутно молчење +

Во Центар - 21.11.2020

Големиот ШЕФ им соопшти на учесниците дека српскиот патријарх Иринеј почина . Со оглед на тоа дека има голем број на српски натпреварувачи веста беше прифатена со големи емоции. Видеото можете да го погледенете во продолжение ...

Комеморација за патријархот Иринеј во храмот Свети Сава

Телма - 21.11.2020

Во Храмот „Свети Сава“ во Белград започна комеморацијата за покојниот српски патријарх Иринеј. Ковчегот со телото на патријархот Иринеј беше пренесен од Соборниот храм во црквата „Свети Сава“ на Врачар од страна на припадници на Српската армиска ...

Како митрополитот Амфилохије во тајност и организираша панихида на Јованка Броз во Куќата на цвеќето!

Во Центар - 21.11.2020

Полека излегуваат во јавноста многу работи од поблиското или подалечното минато на видни личности од овие наши простори. Некои работи може да каже дека се очекувани, но има и многу работи за кои никој или барем малкумина биле информирани, а тие ...

Макрон со кирилица и на српски до Вучиќ и Србите: Примете искрено сочувство за тажната вест

Слободен Печат - 21.11.2020

Претседателот на Франција Емануел Макрон сподели објави на неговите социјални медиуми, во кои се обраќа на српски јазик, за да изрази сочувство до Србите за смртта на патријархот Иринеј. – Му се јавив на српскиот претседател Александар Вучиќ да ...

Во Белград изложено телото на починатиот патријарх, сандакот е покриен со стакло (ФОТО)

Канал5 - 21.11.2020

Сандакот со телото на патријархот Иринеј од Патријаршијата на Српската православна црква е изложен во белградската црква Св. Архангел Михаил. Интересно, телото на патријархот Иринеј, кој починал како резултат на ковид-19, за разлика од телото на ...

МОЖЕЛ ДА ЈАДЕ СУВ ЛЕБ И ТРИ ДЕНА САМО ДА НЕ ГО ФРЛИ - Србија жали по патријархот Иринеј

Фактор - 21.11.2020

Србија жали за патријархот на Српската православна црква Иринеј, кој почина на 90 години како последици од компликции од коронавирусот. Да потсетиме, на почетокот на ноември, Српската православна црква објави дека патријархот Иринеј е заразен со ...

Србија се простува од Иринеј! Верниците плачат над телото на починатиот патријарх, чекајќи во ред да се збогуваат (ФОТО ...

Во Центар - 21.11.2020

11:59 Во Храмот, ковчег со земски остатоци на патријархот Иринеј беше поставен на пиедестал направен од цвеќе Поради почитување на епидемиолошките мерки, малку луѓе се наоѓаат во светилиштето, а наскоро ќе започне и мала панихида.

ВИДЕО: Верниците без маска го бакнуваат ковчегот на патријархот Иринеј

Либертас - 21.11.2020

Светиот архиерејски синод на Српската православна црква (СПЦ) денеска соопшти дека за време на молитвата за испраќање на патријархот Иринеј, што ќе се одржи во Соборниот храм на Светиот архангел Михаил и во Спомен-црквата Свети Сава во Врачар, СПЦ ...

Емануел Макрон изрази сочувство за смртта на Иринеј на српски јазик (ФОТО)

Локално - 21.11.2020

На социјалните мрежи, францускиот претседател Емануел Макрон, објави краток текст на српски јазик, со кој на соседна Србија и изрази сочувство за загубата и смртта на патријархот, Иринеј. „Се јавив кај претседателот Александар Вучиќ, да му изразам ...

Србија ќе ги затвора локалите по 17 часот, утрово масовна посета и бакнување на ковчегот со починатиот поглавар на СПЦ

ТВ21 - 21.11.2020

Кризниот штаб на Србија, предлага нови рестриктивни мерки со кои локалите ќе бидат затворени по 17 часот, освен колонијалита за храна, аптеките и бензинските пумпи. Од Кризниот штаб апелираат на почитување на мерките при оддавање почит на починатиот ...

(ОБНОВЕНО)Србија забрани работа на локалите по 18 часот – утрово масовна посета и бакнување на ковчегот на починатиот ...

360 степени - 21.11.2020

Од Кризниот штаб апелираат граѓаните да ги почитуваат мерките за заштита при оддавање почит на поглаварот на СПЦ Иринеј чие тело е изложено во соборниот храм во Белград Од видеата и фотографиите се гледа како во храмот нема дистанца, не се носат ...

Илјадници луѓе се собираа да го слушаат патријархот Иринеј како зборува: Неговите зборови сѐ уште одекнуваат

Женски магазин - 21.11.2020

Српската православна црква, верниците и целиот српски народ вчера со тага ја дочека веста дека патријархот Иринеј починал. Србија го памети како мирољубив човек, чии зборови народот со задоволство ги слушал.

Телото на патријархот Иринеј е пренесено во Соборниот храм: Во тек е литургија (видео)

Во Центар - 21.11.2020

Погребната литургија започна нешто пред девет часот во Катедралната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на покојниот патријарх Иринеј. Ковчегот со телото на српскиот патријарх Иринеј е во средината на храмот и е целосно затворен, ...

Сè е подготвено за збогување од блажениот патријарх Иринеј, ЗЕМСКИТЕ ОСТАНКИ ИЗЛОЖЕНИ ВО ХРАМОТ СВЕТА САВА (ВИДЕО)

Вечер - 21.11.2020

Поворката со посмртните останки на патријархот Иринеј пристигна во храмот Свети Сава околу 12:30 часот, по што стражарите на српската армија го донесоа ковчегот и го положија во центарот на Храмот. Погледнете како изгледа Храмот внатре ...

Статус кво за признавањето на МПЦ до изборот на нов поглавар на СПЦ

Н.Македонија - 21.11.2020

Смртта на српскиот патријарх Иринеј, поглаварот на Српската православна црква, настаната поради последици од коронавирусот, е вест што предизвика огромно внимание во православниот свет, бидејќи тој е прв поглавар на православна црква што ја загуби ...

Тоа беше последната желба на патријархот Иринеј: Во болницата јадеше се што јаделе другите пациенти, а потоа посакал ...

Во Центар - 21.11.2020

Вчера починатиот српски патријарх Иринеј (90), кој се лекуваше во воената болница Карабурма од 4 ноември, поради инфекција со коронавирус, немаше привилегиран третман во однос на лечењето и исхраната во болницата во однос на останатите пациенти.

СТАКЛО НАД КОВЧЕГОТ НА ИРИНЕЈ, некои го бакнуваат

Локално - 21.11.2020

На литургијата во Соборната црква во Белград присуствуваат голем број верници, кои дојдоа да му оддадат последна почит на покојниот патријарх Иринеј. Повеќето носат маски, некои дури и ракавици, по препорака на Кризниот штаб, но има и такви кои не ...

Во Соборната црква во Белград започна погребната литургија за патријархот Иринеј

А1 On - 21.11.2020

Во Соборната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на патријархот Иринеј, околу 9 часот започна погребната литургија. Ковчегот се наоѓа во средината на храмот и е целосно затворен, а во горниот дел е покриен со стакло.

Макрон на српски јазик, на кирилица, изрази сочувство за смртта на Патријархот: „Франција им се придружува на Србите во ...

Вечер - 21.11.2020

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, на српски и кирилица изрази сочувство до Србите за смртта на патријархот Иринеј. - Го повикав претседателот Александар Вучиќ да изразам сочувство по дознавањето на тажната вест за заминувањето на ...

ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ВЕЛИЧЕНСТВЕНО ИЗГЛЕДА ВЕЧНИОТ ДОМ НА ИРИНЕЈ: Се е спремно за погребот на српскиот Патријахар

Магазин - 21.11.2020

Поворката со посмртните останки на патријархот Иринеј пристигна во Храмот Свети Сава околу 12,30 часот, по што стражарите на српската армија го донесоа ковчегот и го положија на скелето во центарот на Храмот.

Верниците нема да може да го бакнуваат телото на Иринеј

Република - 21.11.2020

Патријархот на Српската православна црква Иринеј ќе биде погребан во недела во 9 чаот во криптата на храмот „Свети Сава“ во Белград. На погребот ќе се обратат и српскиот претседател Александар Вучиќ, како и Милорад Додик.

И покрај предупредувањето верници го бакнуваат ковчегот со телото на патријархот кој почина од Ковид 19

AKO - 21.11.2020

На повидок нов корона кластер. Медиуми во Србија известуваат дека од утрината, и покрај предупредувањата на кризниот штаб за борба против корона, верници доаѓаат во храмот св. Сава во Белград и го бакнуваат ковчегот со мртвото тело на починатиот ...

(ФОТО) КОВЧЕГОТ СО ТЕЛОТО ИРИНЕЈ ДО ПОЛОВИНА ПОКРИЕНО СО СТАКЛО: Започна погребната литургија во Соборниот храм

Магазин - 21.11.2020

Во Соборната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на покојниот патријарх Иринеј, празничната и погребната литургија започна нешто пред девет часот. Ковчегот со телото на српскиот патријарх Иринеј е во средината на храмот и е ...

Почина патријархот на СПЦ Иринеј

Кумановски м. - 20.11.2020

Српскиот патријарх Иринеј почина денеска од компликации од новиот коронавирус. Иринеј беше примен во болница во Белград на 5 ноември поради Ковид-19. Неговата здравствена состојба се влоши вчера.

Почина српскиот патријарх, Иринеј

24 Вести - 20.11.2020

Српскиот патријарх Иринеј почина денеска од компликации од новиот коронавирус. Иринеј беше примен во болница во Белград на 5 ноември поради Ковид-19. Неговата здравствена состојба се влоши вчера.

Путин испрати телеграма со сочувство до Вучиќ по повод смртта на патријархот Иринеј

Опсервер - 20.11.2020

Рускиот претседател Владимир Путин испрати телеграма со сочувство до српскиот претседател Александар Вучиќ по повод смртта на српскиот патријарх Иринеј. „Почитуван претседател, примете го моето искрено сочувство за таа огромна загуба, за смртта на ...

Путин испрати телеграма со сочувство до Вучиќ по повод смртта на патријархот Иринеј

Вечер - 20.11.2020

Рускиот претседател Владимир Путин испрати телеграма со сочувство до српскиот претседател Александар Вучиќ по повод смртта на српскиот патријарх Иринеј. „Почитуван претседател, примете го моето искрено сочувство за таа огромна загуба, за смртта на ...

Патријархот Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава

Опсервер - 20.11.2020

Упокоениот српски патријарх Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава во Белград, јави РТС. Патријархот Иринеј, ако нема поинаку одрдено во својот тестамент, ќе биде првиот патријарх погребан во Храмот.

Патријархот Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава

Кумановски м. - 20.11.2020

Упокоениот српски патријарх Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава во Белград, јави РТС. Патријархот Иринеј, ако нема поинаку одрдено во својот тестамент, ќе биде првиот патријарх погребан во Храмот.

Упокоениот патријарх Иринеј ќе биде погребан во храмот Свети Сава во Белград

Вечер - 20.11.2020

Упокоениот српски патријарх Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава во Белград, јавува РТС. Патријархот Иринеј, ако нема поинаку одрдено во својот тестамент, ќе биде првиот патријарх погребан во Храмот.

Путин испрати телеграма со сочувство до Вучиќ по повод смртта на патријархот Иринеј

24Инфо - 20.11.2020

Рускиот претседател Владимир Путин испрати телеграма со сочувство до српскиот претседател Александар Вучиќ по повод смртта на српскиот патријарх Иринеј. „Почитуван претседател, примете го моето искрено сочувство за таа огромна загуба, за смртта на ...

Патријархот Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава

А1 On - 20.11.2020

Упокоениот српски патријарх Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава во Белград, јави РТС. Патријархот Иринеј, ако нема поинаку одрдено во својот тестамент, ќе биде првиот патријарх погребан во Храмот.

Патријархот Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава

Либертас - 20.11.2020

Упокоениот српски патријарх Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава во Белград, јави РТС. Патријархот Иринеј, ако нема поинаку одрдено во својот тестамент, ќе биде првиот патријарх погребан во Храмот.

Српскиот патријарх Иринеј ќе биде погребан во храмот Свети Сава во Белград?

+инфо - 20.11.2020

Патријархот Иринеј, ако нема поинаку одрдено во својот тестамент, ќе биде првиот патријарх погребан во Храмот. Упокоениот српски патријарх Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава во Белград, јави РТС.

Патријархот Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава

ТВ21 - 20.11.2020

Упокоениот српски патријарх Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава во Белград, јави РТС. Патријархот Иринеј, ако нема поинаку одрдено во својот тестамент, ќе биде првиот патријарх погребан во Храмот.

Вучиќ доби телеграма со сочувство од Путин

Точка - 20.11.2020

Рускиот претседател Владимир Путин испрати телеграма со сочувство до српскиот претседател Александар Вучиќ по повод смртта на српскиот патријарх Иринеј. „Почитуван претседател, примете го моето искрено сочувство за таа огромна загуба, за смртта на ...

Патријархот Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава

Република - 20.11.2020

Упокоениот српски патријарх Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава во Белград, јави РТС. Патријархот Иринеј, ако нема поинаку одрдено во својот тестамент, ќе биде првиот патријарх погребан во Храмот.

Наследството на патријархот Иринеј

Либертас - 20.11.2020

Патријархот на Српската православна црква почина во Белград како последица на заразувањето со коронавирусот. Зад него останува довршениот Храм на Свети Сава и противречно политичко наследтво, пишува Дојче веле .

Путин испрати телеграма со сочувство до Вучиќ по повод смртта на српскиот патријарх Иринеј

Скопје1 - 20.11.2020

Рускиот претседател Владимир Путин испрати телеграма со сочувство до српскиот претседател Александар Вучиќ по повод смртта на српскиот патријарх Иринеј. „Почитуван претседател, примете го моето искрено сочувство за таа огромна загуба, за смртта на ...

Патријархот Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава

4NEWS - 20.11.2020

Упокоениот српски патријарх Иринеј најверојатно ќе биде погребан во храмот Свети Сава во Белград, јави РТС. Патријархот Иринеј, ако нема поинаку одрдено во својот тестамент, ќе биде првиот патријарх погребан во Храмот.