TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повисоки надоместоци и додатоци бараат граѓанските здруженија во новиот закон за социјална помош

Телма - 25.03.2019

Добар закон кој ќе ја подобри состојбата во општеството на неколку категории на граѓани како хендикепираните, социјалните случаи и лицата со попреченост но со недоречености и детали кои треба да се обработат и да се инкорпирираат во него.

МТСП негира дека се кратат правата на лицата со попреченост

Канал5 - 25.03.2019

Здружението Хендикеп Плус се закани со секојдневни протести доколку во измените на Законот за социјална заштита не се земат предвид нивните барања. Тие бараат зголемување на помошта што за нив се издвојува од буџетот.

Димков: Зад ВМРО-ДПМНЕ стојат голем број на проекти за лицата од социјално ранливите групи како и за лицата со ...

Курир - 25.03.2019

На денешната собраниска комисија за труд и социјална политика во Собранието, пратеникот Трајчо Димков од редовите на ВМРО-ДПМНЕ истакна дека ќе мора сите заедно да се обединиме за решавањето на проблемите на лицата со попреченост.

Лицата со попреченост од пред Министерството за труд и социјална политика до власта: Државата има пари и е должна да ...

Курир - 25.03.2019

Предлагачот на Законот, во овој случај Министерството за труд и социјална политика, во петок по кратка постапка се обидува да протурка закон во кој лицата со попреченост би ги ставило во уште неповолна положба, условувајќи ги со парични надоместоци, ...

Здруженијата на луѓето со хендикеп контра законските измени

Алфа - 25.03.2019

Има пари за сите само за лицата со хендикеп нема. Со 7 000 денари месечно не можат да се покријат ниту половина од месечните трошоци, велат од здружението Хендикеп плус. За нив новиот закон за социјална заштита е дискриминирачки.

Граѓанските организации имаат забелешки на законот за социјална заштита, но бараат да се донесе

24Инфо - 25.03.2019

Претставници на невладините и граѓанските организации и денеска на продолжението на јавната расправа по Предлог законот за социјална заштита одржана на седница на собраниската Комисија за труд и социјална политика побараа негово итно донесување, со ...

Министерството за труд реагира дека не се кратат правата на лицата со попреченост

Р.С.Европа - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека со новиот закон за социјална заштита не се кратат правата на лицата со попреченост, туку дека со него тие права се унапредуваат и прошируваат.

МТСП: Со новиот закон за социјална заштита не се кратат, туку се унапредуваат правата на лицата со попреченост

24Инфо - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика тврди дека со новиот закон за социјална заштита не се кратат правата на лицата со попреченост, туку дека со него тие права се унапредуваат и прошируваат.

(Видео) Со колички ќе излеземе на протест ако нема пари за достоен живот, порачаа лицата со попреченост

Макфакс - 25.03.2019

Бранкица Димитровска од Здружението Хендикеп на прес-конференција од пред Министерството за труд и социјална политика, порача дека лицата со попреченост, ќе протестираат ако треба секој ден со колички, доколку не се земат предвид нивните барања, ...

МТСП:Со социјалната реформа не се кратат, туку се унапредуваат правата на лицата со попреченост

Бизнис Вести - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги деменатира невистините изнесени во денешната изјава од „Хендикеп плус“, дека со предложениот закон за социјална заштита се кратат правата на лицата со попреченост.

Граѓанските организации имаат забелешки на законот за социјална заштита, но бараат да се донесе

MakPress - 25.03.2019

Претставници на невладините и граѓанските организации и денеска на продолжението на јавната расправа по Предлог законот за социјална заштита одржана на седница на собраниската Комисија за труд и социјална политика побараа негово итно донесување, со ...

МТСП: Со новиот закон за социјална заштита не се кратат, туку се унапредуваат правата на лицата со попреченост

Сител - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика тврди дека со новиот закон за социјална заштита не се кратат правата на лицата со попреченост, туку дека со него тие права се унапредуваат и прошируваат.

ВИДЕО: Со колички ќе излеземе на протест, ако нема пари за достоен живот, порачаа лицата со попреченост

А1 On - 25.03.2019

Бранкица Димитровска од Здружението „Хендикеп“, на прес-конференција од пред Министерството за труд и социјална политика, порача дека лицата со попреченост, ќе протестираат ако треба секој ден со колички, доколку не се земат в предвид нивните ...

МТСП:Со социјалната реформа не се кратат, туку се унапредуваат правата на лицата со попреченост

24Инфо - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги деменатира, според нив, невистините изнесени во денешната изјава од „Хендикеп плус“, дека со предложениот закон за социјална заштита се кратат правата на лицата со попреченост.

Граѓанските организации имаат забелешки на законот за социјална заштита, но бараат да се донесе

Либертас - 25.03.2019

Претставници на невладините и граѓанските организации и денеска на продолжението на јавната расправа по Предлог законот за социјална заштита одржана на седница на собраниската Комисија за труд и социјална политика побараа негово итно донесување, со ...

МТСП: Со новиот закон не се кратат, туку се унапредуваат правата на лицата со попреченост

Нова ТВ - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика тврди дека со новиот закон за социјална заштита не се кратат правата на лицата со попреченост, туку дека со него тие права се унапредуваат и се прошируваат.

МТСП: Со социјалната реформа не се кратат, туку се унапредуваат правата на лицата со попреченост

Макфакс - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика ја демантира изјава од „Хендикеп плус“, дека со предложениот закон за социјална заштита се кратат правата на лицата со попреченост.Напротив, со новата законска регулатива се унапредуваат правата и тоа ...

Граѓанските организации имаат забелешки на законот за социјална заштита, но бараат да се донесе

Опсервер - 25.03.2019

Претставници на невладините и граѓанските организации и денеска на продолжението на јавната расправа по Предлог законот за социјална заштита одржана на седница на собраниската Комисија за труд и социјална политика побараа негово итно донесување, со ...

МТСП: Со новиот закон за социјална заштита не се кратат, туку се унапредуваат правата на лицата со попреченост

Локално - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика тврди дека со новиот закон за социјална заштита не се кратат правата на лицата со попреченост, туку дека со него тие права се унапредуваат и прошируваат.

МТСП: Со социјалната реформа не се кратат, туку се унапредуваат правата на лицата со попреченост

А1 On - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика ја демантира изјава од „Хендикеп плус“, дека со предложениот закон за социјална заштита се кратат правата на лицата со попреченост.Напротив, со новата законска регулатива се унапредуваат правата и тоа ...

МТСП: Со новиот закон за социјална заштита не се кратат, се унапредуваат правата на лица со попреченост

Press24 - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика тврди дека со новиот закон за социјална заштита не се кратат правата на лицата со попреченост, туку дека со него тие права се унапредуваат и прошируваат.

Со социјалната реформа не се кратат, туку се унапредуваат правата на лицата со попреченост

CivilMedia - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика најостро ги деменатира невистините изнесени во денешната изјава од „Хендикеп плус“, дека со предложениот закон за социјална заштита се кратат правата на лицата со попреченост.

МТСП: Со новиот закон за социјална заштита не се кратат, туку се унапредуваат правата на лицата со попреченост

24 Вести - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика тврди дека со новиот закон за социјална заштита не се кратат правата на лицата со попреченост, туку дека со него тие права се унапредуваат и прошируваат.

МТСП: Со социјалната реформа не се кратат, туку се унапредуваат правата на лицата со попреченост

Точка - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика ја демантира изјава од „Хендикеп плус“, дека со предложениот закон за социјална заштита се кратат правата на лицата со попреченост. Напротив, со новата законска регулатива се унапредуваат правата и тоа ...

МТСП: Со новиот закон за социјална заштита не се кратат, туку се унапредуваат правата на лицата со попреченост

Канал5 - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика тврди дека со новиот закон за социјална заштита не се кратат правата на лицата со попреченост, туку дека со него тие права се унапредуваат и прошируваат.

Со колички на протест, МТСП тврди дека нема кратење на правата

Независен - 25.03.2019

Од Здружението Хендикеп на прес-конференција од пред Министерството за труд и социјална политика, порачаа дека лицата со попреченост, ќе протестираат ако треба секој ден со колички, доколку не се земат предвид нивните барања, пред се подигање на ...

МТСП: Со новиот закон за социјална заштита не се кратат, се унапредуваат правата на лица со попреченост

Скопје инфо - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика тврди дека со новиот закон за социјална заштита не се кратат правата на лицата со попреченост, туку дека со него тие права се унапредуваат и прошируваат.

Со колички ќе излеземе на протест, ако нема пари за достоен живот, порачаа лицата со попреченост

Точка - 25.03.2019

Бранкица Димитровска од Здружението Хендикеп на прес-конференција од пред Министерството за труд и социјална политика, порача дека лицата со попреченост, ќе протестираат ако треба секој ден со колички, доколку не се земат предвид нивните барања, ...

МТСП: Со новиот закон за социјална заштита се унапредуваат правата на лицата со попреченост

1tv - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика тврди дека со новиот закон за социјална заштита не се кратат правата на лицата со попреченост, туку дека со него тие права се унапредуваат и прошируваат.

Различни ставови на „Хендикеп плус“ и МТСП за Законот за социјална заштита

Академик - 26.03.2019

Здружението „Хендикеп плус“ на прес-конференција од пред Министерството за труд и социјална политика порача дека лицата со попреченост ќе протестираат ако треба секој ден со колички, доколку не се земат предвид нивните барања, пред сè, подигање на ...

МТСП: Со новиот закон за социјална заштита не се кратат, туку се унапредуваат правата на лицата со попреченост

MTM - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика тврди дека со новиот закон за социјална заштита не се кратат правата на лицата со попреченост, туку дека со него тие права се унапредуваат и прошируваат.

МТСП: Со новиот закон за социјална заштита се унапредуваат правата на лицата со попреченост

MakPress - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика тврди дека со новиот закон за социјална заштита не се кратат правата на лицата со попреченост, туку дека со него тие права се унапредуваат и прошируваат.

МТСП: Со новиот закон за социјална заштита не се кратат, туку се унапредуваат правата на лицата со попреченост

Телма - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика тврди дека со новиот закон за социјална заштита не се кратат правата на лицата со попреченост, туку дека со него тие права се унапредуваат и прошируваат.

МТСП: Со новиот закон за социјална заштита се унапредуваат правата на лицата со попреченост

Либертас - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика тврди дека со новиот закон за социјална заштита не се кратат правата на лицата со попреченост, туку дека со него тие права се унапредуваат и прошируваат.

МТСП: Со новиот закон за социјална заштита некои лица ќе добиваат и 20.000 денари помош

МКД - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика тврди дека со новиот закон за социјална заштита не се кратат правата на лицата со попреченост, туку дека со него тие права се унапредуваат и прошируваат.

МТСП: Со новиот закон за социјална заштита не се кратат, туку се унапредуваат правата на лицата со попреченост

Опсервер - 25.03.2019

Министерството за труд и социјална политика тврди дека со новиот закон за социјална заштита не се кратат правата на лицата со попреченост, туку дека со него тие права се унапредуваат и прошируваат.