TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пишуваме историја на жална Македонија-Северна во бездната на лудилото

Вечер Прес - 13.02.2024

Од денеска никаде без „Северна“. Повеќе не важат личните документи со старото име на државава, па граѓаните што не успеале да го заменат пасошот со „Северна“, остануваат заглавени во државава..

Од полноќ нема да важат ниту возачките дозволи без северна - партиите утрово поднесуваат законски измени

Сител

Пасошите и возачките дозволи со име Република Македонија престануваат да важат од 13 февруари 2024 година

Во Центар

МВР: Од 13 февруари ќе важат само возачките со новото уставно име

Р.С.Европа

Пасошите и возачките дозволи без Северна нема да важат по полноќ – стапува во сила одредбата од Договорот од Преспа

Телма

На полноќ истекува рокот од Преспанскиот договор за валидноста на документите за меѓународна употреба

Р.С.Европа

На полноќ истекува рокот од Преспанскиот договор за валидноста на документите за меѓународна употреба

Алсат-М

Скопје инфо Радио МОФ

ЌЕ СЕ ПАРКИРААТ ОД ВЕЧЕРВА ПА ДО КОЈЗНАЕ КОГА Без возачки дозволи останаа бројни таксисти и превозници

+инфо - 12.02.2024

Техничкиот премиер Талат Џафери дури денеска и најави дека заедно со Собранието ќе се разгледуваат можностите за надминување на проблемите со употреба на возачките дозволи и пасошите чиј рок истекува вечерва на полноќ.

Возачите на ЈСП обезбедени со возачки дозволи, таксистите веруваат дека ќе нема казни

Слободен Печат

Зошто од среда ќе Ве казнат ако возите со возачка без „Северна„?

еМагазин

Од полноќ исто како да сте во куќен притвор, со документ „Република Македонија“ не смеете да излезете од дома

4NEWS

Од среда ако ве фати полиција со возачка без „Северна“ ќе платите казна како да имате истечена возачка дозвола

4NEWS

Ако возите со возачка без „Северна“ ќе платите казна исто како да не поседувате дозвола

Независен

,,Новината” дека возачките дозволи нема да важат без ,,Северна” е стара две и пол години

Фокус

24Инфо Centar Тера 24auto Мета Макфакс еМагазин Опсервер

Хаос поради „северните“ возачки дозволи: Главни виновници Ковачевски и Спасовски

Алфа - 12.02.2024

Главни виновници за хаосот со личните документи, не е никој друг туку екс-премиерот Ковачевски и неговиот министер за внатрешни работи Спасовски. Токму тие до пред само еден месец лажеа и го доведоа во заблуда народот дека не мора да брза со ...

Денес е последниот ден со важност на личните документи со името Република Македонија

Локално

Без пасоши, лични карти и налепници со “северна”, не можете надвор од Македонија – МВР се огласи

Скопје1

Од вторник важат само возачките со Северна Македонија, МВР повикува да не се вози со старите дозволи

А1 On

СО СТАРИТЕ ПАСОШИ ВЕЌЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ИЗЛЕЗЕ ОД МАКЕДОНИЈА Ќе важат личните карти без „Северна“, но не и возачките дозволи, информира МВР

+инфо

МВР ЗА НОВИТЕ ДОКУМЕНТИ: Од 13 февруари, не возете доколку немате возачка со „Северна“

Денешен

Невозможно е да се закаже на телефоните на МВР за промена на документи

Фокус

Телма ТВ21 Centar Н.Македонија Вести плус МКД 360 степени 365

На полноќ истекува рокот од одредбата од Договорот од Преспа за валидноста на исправите и документите за меѓународна ...

Бизнис Вести - 12.02.2024

На полноќ истекува преодниот период од пет години, односно одредбата од Договорот од Преспа, со која ќе престанат да важат патните исправи и документи за меѓународна употреба, што го содржат старото име на државата.

Уште денеска важат пасошите и возачките со името Република Македонија, на полноќ почнува неизвесноста за многумина

Независен

РЕЗУЛТАТ ОД ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР: На полноќ истекува рокот за валидноста на исправите и документите за меѓународна употреба

Курир

На полноќ истекува рокот од одредбата од Договорот од Преспа за валидноста на исправите и документите за меѓународна употреба

24 Вести

На полноќ истекува рокот од одредбата од Договорот од Преспа за валидноста на исправите и документите за меѓународна употреба

Во Центар

На полноќ истекува рокот од одредбата од Договорот од Преспа за валидноста на исправите и документите за меѓународна употреба

24Инфо

На полноќ истекува валидноста на исправите и документите за меѓународна употреба без уставното име на државата

Рацин

Канал5 Нетпрес Денешен ММС Бриф Пулс24 Zoom MakPress

МВР: Пасошите и возачките дозволи со Република Македонија престануваат да важат од 13 февруари 2024 година

Во Центар - 11.02.2024

– Од 00 часот на 13 февруари 2024 година престануваат да важат патните исправи и возачките дозволи со името Република Македонија и во важност ќе бидат само патните исправи и возачки дозволи со името Република Северна Македонија, извести денеска ...

МВР: Пасошите и возачките дозволи со Република Македонија престануваат да важат од 13 февруари 2024 година

Локално

МВР: Пасошите и возачките дозволи со Република Македонија престануваат да важат од 13 февруари

Канал5

Пасошите и возачките дозволи со Република Македонија престануваат да важат од 13 февруари 2024 година

Курир

Од вторник ќе важат само возачките дозволи и пасошите со Северна Македонија

Слободен Печат

Од 13 февруари ќе важат само пасошите и возачките со „Cеверна“

Република

Од утре на полноќ нема да може да се излезе од земјата без валиден пасош со новото уставно име

24 Вести

Бриф Либертас Фактор Алсат-М Сител ММС Zoom Нетпрес