TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мислењето на Венецијанската ја раздразни владината коалиција

Deutsche Welle - 09.12.2019

Ставот на Венецијанската комисија за Законот за јазици отвори нова дебата меѓу владините коалициски партнери чии односи веќе подолг период се во криза. До кога ќе издржат? Коментар на Борис Георгиевски Враќањето на по мислењето на Венецијанската ...

Ретерира ли Заев во однос на препораките на венецијанската комисија?

Телма - 08.12.2019

Ретерираше ли Заев во однос на препораките на венецијанската комисија? Во вчерашната изјава за медиумите тој најави дека ке ја испочитува Венецијанската комисија која е во насока на ревизија на Законот за јазиците а денеска е со став: Нема да ...

Ќулавкова: Законот за јазици не гарантира ни едно општество за сите, ни мир, ни напредок

Expres - 09.12.2019

Академик Катица Ќулавкова уште еднаш го изрази своето спротивставување за Законот за употреба на на јазиците. „Законот за јазици на ДУИ/СДСМ не гарантира ни едно општество за сите, ни мир, ни напредок, напротив, со него општеството е фрагментирано, ...

Коалициска кавга за законот за јазици?

24 Вести - 08.12.2019

Коалициските партнери СДСМ и ДУИ различно го толкуваат мислењето на Венецијанската комисија. Вицепремиерот Бујар Османи контра премиерот Заев – Венецијанската комисија, вели не е супермаркет, законот за јазици според него не треба да се чепка.

Османи бара да не се нарушува балансот од Законот за јазици

Телма - 08.12.2019

Двојазичноста во судството не треба да се сопре туку да се градат административни капацитети за нејзино целосно воспоставување. Ова е ставот на министерот Бујар Османи, кој тврди дека Венецијанската комисија го омекнала првичниот став откако тој и ...

Османи настојува за албанскиот јазик: „Непристрасни корекции во Законот за употреба на јазиците“

ТВ21 - 08.12.2019

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи вели дека Венецијанската комисија ја поздравила и позитивно ја оценила проширената употреба на законот за јазиците во РСМ. За употребата на двојазичноста во судството, Османи вели дека сега е во раце ...

Османи: Венецијанската Комисија не е супермаркет - измените ќе го нарушат меѓуетничкиот баланс

Сител - 08.12.2019

Не се потребни измени на законот за јазици, забелешките од Венецијанската комисија треба да се преточат во акциски планови со кои ќе се зајакнат капацитетите на институциите за да ја применат двојазичноста, смета вицепремиерот Бујар Османи.

Заев по изјавата на Османи: Не сме наивни, заедно ќе ги утврдиме следните чекори за Законот за јазиците

360 степени - 08.12.2019

Заедно ќе продолжиме да ги утврдуваме следните чекори поврзани со самото законско решение, заради тоа што дефинитивно никој од нас нема да дозволиме да бидеме наивни да отвораме повторно некои работи кои би можеле да нè поделат, порача премиерот ...

Заклучоците на Венецијанската комисија и предизборната војна меѓу ДУИ и СДСМ

Алсат-М - 08.12.2019

Венецијанската комисија дала „зелено светло“ за двојазични банкноти, но смета дека Законот за јазици можеби во моментов не може да се спроведе во судството. Ова го реферираше утрово на прес-конференција вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи ...

Османи контра Заев: ДУИ нема да поддржи ревидирање на Законот за јазиците

Канал5 - 08.12.2019

И покрај најавите од премиерот Заев, неизвесно е дали Законот за јазици ќе претрпи промени согласно препораките на Венецијанската комисија. Вицепремиерот Бујар Османи, кој пред два дена во име на Владата аргументираше пред Комисијата, смета дека ...

Шекеринска: Ќе го анализираме мислењето на Венецијанската комисија и ќе излеземе со заеднички став

Телма - 08.12.2019

Многу сериозно ќе го анализираме мислењето на Венецијанската комисија, ќе земеме предвид различни забелешки и ќе се трудиме да најдеме решение кое ќе биде плус за сите граѓани во државата.

Закон за јазици: Брисел бараше да се почитува мислењето на Венецијанска, а ДУИ се согласи

360 степени - 08.12.2019

Европската комисија (ЕК), при усвојувањето на предлог-законот за употреба на јазици од Владата во септември 2017 година, соопшти дека „законското решение треба да биде во согласност со препораките на Венецијанската комисија“.

(Видео) Шекеринска: Законот за јазиците не е прашање кое повторно треба да ја дели државата

Макфакс - 08.12.2019

Министерката за одбрана и потпретседателка на СДСМ, Радмила Шекеринска, одговарајќи на новинарски прашања го изрази ставот на нејзината партија во однос на препораките на Вениецијанската комисија, откако беше прашана што мисли за изјавата на ...

Венецијанска комисија, Шекеринска верува во решение – „и волкот сит и овците на број“

Алсат-М - 08.12.2019

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска во одговор на новинарско прашање, а во врска со реакциите на вицепремиерот Османи и изјавата на премиерот Заев по објавувањето на заклучоците од Венецијанската комисија околу Законот за јазиците, рече дека ...

Османи се закани – нема отстапување од двојазичноста

Алфа - 08.12.2019

Османи се закани, не смее да се чепка законот за јазици или ќе се вратиме во период пред 2001 година. Вицепремиерот отворено кажа дека секое поместување на балансот кој се постигнал ќе значи нарушување на оската на која се држи рамнотежата на ...

Шекеринска за изјавата на Османи: Се надевам дека партиите научија нешто од минатото

360 степени - 08.12.2019

По жестокиот прес на вицепремиерот Бујар Османи кој утрово предупреди дека секое отворање на Законот за јазиците ќе не врати пред 2001 година, министерката за одбрана од редовите на СДСМ Радмила Шекеринска на прес-конференција кажа оти се надева ...

Османи контра Заев: Венецијанската комисија не е супермаркет

Р.С.Европа - 08.12.2019

Секое поместување еднонасочно на балансот во македонско – албанските односи кои се постигнати со многу труд ќе отвори магичен круг и спирала која ќе не помести од патот кој што сме тргнале.

Османи: Сите забелешки на Венецијанската комисија да ги имплементираме во акциските планови и во создавањето капацитети

Локално - 08.12.2019

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од двете страни за денес да зборуваме за функционална мултиетничка демократска држава ќе отвори магичен круг и спирала ...

„Венецијанската комисија вели можеби нема капацитет да се спроведе двојазичноста во судството, а не дека нема да се ...

ТВ21 - 08.12.2019

„Венецијанската комисија вели МОЖЕБИ нема капацитет да се спроведе двојазичноста во судството, а не дека нема“, рече Бујар Османи на денешната прес-конференција, објаснувајќи ги мислењата на оваа Комисија за законот за јазиците.

Османи: Имаше непринципиелен притисок од наши членови кон Венецијанската комисија

ТВ21 - 08.12.2019

Вицепремиерот за европски прашање Бујар Османи, денеска одржа прес-конференција, по посетата на Венецијанската комисија каде што се дебатираше за законот за јазиците. „Бев сведок таму, каде имаше непринципиелен притисок од наши членови кон ...

Бујар Османи вели дека не смее да се чепкa Законот за јазици

Сител - 08.12.2019

Секое надгласување на македонските судии на албанските во Уставниот суд за Законот за јазици, секој обид на Министерството за правда да направи измени без усогласеност на целата влада и без консензус во Собранието е поместување на македонско ...

Силјановска: Законот за јазици креира паралелни општествени светови

Expres - 08.12.2019

Професорката Гордана Силјановска со коментар на мислењето на Венецијанската комисија која побара да се суспендира Законот за јазици и иницијативата на Татијана Каракамишев Уставниот суд да решава за законот.

Османи контра Заев – вели дека не смее да се чепкa Законот за јазици

Скопје1 - 08.12.2019

Секој обид за еднострано поместување на балансот во македонско-албанските односи кој е постигнат со многу труд, со многу жртва од двете страни за денес да зборуваме за функционална мултиетничка демократска држава ќе отвори магичен круг и спирала ...

Законот за јазици ќе претрпи ревизија, па ќе оди на повторно донесување во Парламентот

Фактор - 08.12.2019

Ќе се ревидира Законот за јазици а власта ќе го почитува мислењето на Венецијанската комисија. Ова го кажа премиерот кој вели дека целта е да се испочитуваат укажувањата на Комисијата за Законот за употребата на јазиците.

Законот за јазици оди на ревизија

Телма - 07.12.2019

Коалициските партнери СДСМ и ДУИ различно го читаат мислењето на Венецијанската комисија за Законот за јазиците. Премиерот Заев ги прифаќа сугестиите за ревидирање на законот во делот на судството и на казнените одредби, а министерот Османи разбрал ...

Заев: Адаптација на сите забелешки од Венецијанската комисија за Законот за јазици

Нова ТВ - 07.12.2019

Извештајот што Венецијанската комисија го даде за Законот за јазици се толкува различно од коалициските партнери во Владата, СДСМ и ДУИ. Притоа се наведени и забелешки што се однесуваат во делот на судството и на казнените одредби, па премиерот ...

Алтернатива, Беса и Алијанса за Албанците бараат уставни промени за албанскиот јазик

Алсат-М - 07.12.2019

По заклучоците на Венецијанската комисија реагираа албанските политички партии Алијансата за Албанците, Движењето Беса и Алтернатива. Тие имаат единствен став, односно дека Албанците не се малцинство и оти албанскиот јаизк треба повторно уставно да ...

И власта и опозицијата бараат да се почитува ставот на Венецијанската комисија за Законот за јазиците

Сител - 07.12.2019

Владата ќе ја почитува одлуката на Венецијанската комисија и ќе го ревидира Законот за употреба на јазиците, уверува премиерот Зоран Заев откако вчера правните експерти на Советот на Европа дадоа конечни и сериозни забелешки на ова законско решение.

Заев најави ревидирање на законот за јазици во согласност со забелешките на венецијанската комисија

Телма - 07.12.2019

Законот за јазици ќе биде ревидиран а министерството за правда ќе подготви измени и ќе ги достави до Собранието, најави денеска премиерот Зоран Заев. Овие измени ќе бидат во согласност со забелешките на венецијанската комисија која вчера достави ...

Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно мислењето на Венецијанската комисија

24 Вести - 07.12.2019

Владата ќе ја почитува препораката од Венецијанската комисија. Законот за употреба на јазиците по трет пат се враќање пред пратениците. Откако Комисијата синоќа побара негово преиспитување премиерот Зоран Заев најавува ревидирање на Законот – и ...

Несогласувања меѓу СДСМ и ДУИ по вчерашната оценка на Венецијанската комисија

Алсат-М - 07.12.2019

Разединување меѓу СДСМ и ДУИ по заклучоците на Венецијанската комисија да се преиспита Законот за јазиците и да се укине двојазичноста во судските постапки. Премиерот Зоран Заев најавува ревидирање на законот, за што репер ќе биде мислењето на ...

Венецијанската комисија и официјално бара да преиспитување на законот за јазици

Канал5 - 07.12.2019

Властите во Македонија да ја преиспитаат употребата на законот за јазиците преку консултации со сите засегнати страни во земјава – стои во мислењето кое вчера го усвои Венецијанската комисија.

Заев: Ќе ја испочитуваме Венецијанската комисија за законот за употребата на јазиците

Канал5 - 07.12.2019

Владата останува на својот заклучок, усвоен пред да се испрати законот до Венецијанската Комисијата, според којшто истиот решение ќе се ревидира согласно препораките, вели премиерот Зоран Заев.

Заев: Ќе ја испочитуваме Венецијанската комисија

Алсат-М - 07.12.2019

Ќе ја испочитуваме Венецијанската комисија, а Министерството за правда ќе ги направи потребните измени на Законот, рече денеска премиерот Зоран Заев, откако вчера венецијанската комисија ги објави забелешките во врска со Законот за јазици.

ВМРО-ДПМНЕ: Да се почитува ставот на Венецијанската Комисија

Сител - 07.12.2019

Опозициската партија на ВМРО-ДПМНЕ бара да се почитува ставот на Венецијанската Комисија за Законот за јазици. Според партијата, ова реномирано меѓународно експертско тело ги потврдило забелешките и критиките што граѓаните, но и ВМРО-ДПМНЕ ги давала ...

Премиерот Заев: Законот за јазици ќе се ревидира согласно мислењето на Венецијанската комисија

24 Вести - 07.12.2019

Законот за јазици ќе се ревидира согласно мислењето на венецијанската комисија, изјави премиерот Зоран Заев откако вчера комисјата го усвои мислењето и ги повика властите да а го преиспитаат законот за употреба на јазиците преку консултации со сите ...

Венецијанска комисија: Да се разгледа законот за јазиците; Заев: Ќе се почитуваат заклучоците

ТВ21 - 07.12.2019

Повторно се актуализира темата за употребата на Законот за албанскиот јазик. Венецијанската комисија, бара законот да се разгледа за двојазичноста во судските постапки. Премиерот, Зоран Заев, рече дека Заклучоците на Венецијанската комисија треба да ...

Заев: Ќе ја испочитуваме Венецијанската комисија

Алфа - 07.12.2019

Законот за јазици за кој Венецијанската комисија даде мислење да се преиспита, за Заев бил авангарден, но сепак ќе го ревидирале. Премиерот вели дека ќе ја испочитувале комисијата, која во своето мислење предлагаа да се напушти двојазичноста во ...

Законот за јазици е договор за СДСМ да и’ удоволи на ДУИ, смета Венецијанската комисија

Нетпрес - 07.12.2019

И покрај низата сериозни забалешки на Венецијанската комисија во однос на Законот за употреба на јазиците, за вицепремиерот Бујар Османи, кој пред Комисјата го бранеше Законот, нема дилема дека треба да се продолжи со негова побрза имплементација.

Професорска иницијатива за укинување на Законот за јазици

Нетпрес - 07.12.2019

Венецијанската комисија вчера и официјало ги изнесе бројните забелешки во однос на Законот за јазиците, со што посочи дека употребата на албанскиот јазик ги надминува европските стандарди.

Твитер во „црвено“ по критиките на Венцијанската комисија за законот за јазици

еМагазин - 07.12.2019

Венецијанската комисија ги повикува македонските власти да го преиспитаат Законот за употреба на јазиците преку консултации со сите засегнати страни. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Венецијанската комисија препорача да се преиспита Законот за употреба на јазиците ...

Неколку битни точки од извештајот на Венецијанската комисија за Законот за јазици и што сака Бујар да ни протне

Република - 07.12.2019

И покрај притисоците на Владата истите да не бидат наведени во овој формат, клучните забелешки што Венецијанската комисија на вчерашната пленарна сесија и официјално ги усвои во мислењето за Законот за јазиците, останаа непроменети.

Премиерот во заминување тврди дека ќе ја испочитува Венецијанската комисија

Република - 07.12.2019

Укажувањата на Венецијанската комисија за Законот за употребата на јазиците ќе ги испочитуваме и ќе се даде конкретно ревидирање од надлежното Министерство за правда, заедно со експертите, на прецизен начин како што тоа Венецијанската комисија го ...

Ќулавкова: Наметнувањето на албанскиот како државен јазик е хибриден напад на унитарноста

Република - 07.12.2019

Академик Катица Ќулавкова потсети дека заедно со колегите од професорската фела на време предупредуваа за суштинските недостатоци во Законот за јазиците, кометирајќи го извештајот на Венецијанската комисија која се изнесе за овој закон.

Муратовски: Му кажаа „не“ на својот народ, не па на некојаси Венецијанска комисија

Expres - 07.12.2019

Актерот Рубенс Муратовски ја антиципира реакцијата на власта на препораките на Венецијанска комисија за Законот за употреба на јазиците врз основа на нејзиното игнорирање на резултатот од пропаднатиот референдум за Преспански договор.

По мислењето на Венецијанската Комисија: Законот за јазици удира во ѕид, кој сега ќе понесе одговорност

Курир - 07.12.2019

Венецијанската комисија во мислење усвоено вчера, ги повикува властите во Македонија да го преиспитаат Законот за употреба на јазиците преку консултации со сите засегнати страни. Според соопштението, издадено по состанокот во Венеција, правните ...

Заев: Ќе се ревидира законот за јазиците по забелешките на венецијанската комисија

Слободен Печат - 07.12.2019

Тој прецизираше дека измени ќе има во делот кој се однесува на употребата на албанскиот јазик во судството. Законот за јазици ќе биде ревидиран, а министерството за правда ќе подготви измени и ќе ги достави до Собранието, најави денеска премиерот ...

Заев: Ќе се ревидира Законот за јазици

Локално - 07.12.2019

Законот за јазици ќе биде ревидиран, најави премиерот Зоран Заев откако вчера венецијанската комисија го достави мислењето. Тој додаде дека Министерството за правда ќе подготви измени и ќе ги достави до Собранието.

Заев најави ревидирање на законот за јазиците, по препораките од Венецијанската комисија

CivilMedia - 07.12.2019

По препораката од Венецијанската комисија да се преиспита законот за јазиците и напуштање на одредбите за двојазичност во судските постапки, премиерот Заев најави дека законот за јазици ќе биде ревидиран а министерството за правда ќе подготви измени ...

Заев: Ќе ја испочитуваме Венецијанската комисија за Законот за јазиците, укажувањата ќе се ревидирааат од ...

+инфо - 07.12.2019

Никој не сака да загуби предмет на суд или да биде неправично осуден, односно самата пресуда да не стигне, или каква било граѓанска постапка поради тоа што одредено друго право било надминато поовеќе од црвените линии, па правото на правда било ...