TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уапсен и вториот напаѓач на полицијата во Косово

Фокус - 24.09.2023

Kосовска полиција вечерва соопшти дека надлежните полициски единици го уапсиле вториот напаѓач, кој исто така бил во воена униформа и вооружен со пушки и муниција, пренесоа српските медиуми.

Косовската полиција: Уапсен и вториот напаѓач на полицијата, ситуацијата се’ уште е тензична

Макфакс

Косовскиот министер за внатрешни работи: Воспоставивме контрола (ВИДЕО)

МКД

Убиени уште двајца од групата што уби косовски полицаец, потврди полицијата

360 степени

(ВИДЕО) Уапсениот напаѓач од Бањска приведен во станица во Косовска Митровица

А1 On

Приштинските медиуми: Убиени се четворица напаѓачи на косовската полиција

МКД

Тројца од напаѓачите се убиени, соопшти косовската полиција

Независен

Н.Македонија Во Центар 4NEWS Макфакс Р.С.Европа Локално Бизнис Вести Опсервер

Косовските специјалци влегоа во манастирот Бањска

Zoom - 24.09.2023

Специјална единица на косовската полиција ја презела вечерва контролата врз православниот манастир во селото Бањска во северно Косово, каде што се засолни групата која рано утрово ја нападна косовската полиција, убивајќи еден и ранувајќи уште еден ...

Во манастирот на Косово најден арсенал со оружје, приведен еден од напаѓачите (ВИДЕО)

Канал5

Тројца напаѓачи загинаа во престрелка со косовската полиција, забарикадирани се во манастир

Сакам да кажам

Ликвидирани дел од 30- тината напаѓачи кои убија косовски полицаец во Звечан

Канал5

Шест лица и едно дете, македонски државјани заглавени меѓу престрелките во Бањска

Телма

Убиени тројца од вооружената група во селото Бањска на северот од Косово

Телма

На Косово се пука, Вучиќ ќе се обрати на нацијата во 20 часот

Антропол

Телма Канал5 Мета 360 степени МКД Опсервер 360 степени 4NEWS

Вооружената група го напуштила манастирот во Бањска, таму сега се распоредени косовската полиција и ЕУЛЕКС

Телма - 24.09.2023

Групата вооружени лица го напуштила манастирот Бањска, соопштија од Рашко-призренската епархија на СПЦ. Вооружените лица, според соопштението на епаријата, кои упаднаа претходно денеска во манастирот, го напуштиле и сега во дворот и пред капијата на ...

Напаѓачите со минофрлачи влегле во манастирот Бањска, полицијата со мегафон ги повикува да се предадат

Слободен Печат

(ФОТО)Припадниците на групата во Бањска распоредени околу манастирот во селото

Телма

СПЦ го осуди насилниот упад на вооружени лица во манастирот Бањска на Косово (ФОТО)

Канал5

Се држи свештеник на нишан? Оклопни возила и вооружени лица во дворот на манастирот Бањска

А1 On

НА НИШАН И СВЕШТЕНИК? Вооружено лице во Бањскиот манастир, вознемирувачки сцени околу светилиштето!

Во Центар

Убиени се тројца напаѓачи на Косово, еден е повреден и уште петмина уапсени

Канал5

4NEWS Сакам да кажам Во Центар Независен Lider +инфо А1 On Телма

Исплива монструозна аудио-снимка од разговорот на косовските полицајци за застреланиот Србин кај Бањска/ВИДЕО

Вечер Прес - 24.09.2023

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на вечерашното обраќање по повод драматичната ситуација на северот на Космет прочита делови од транскриптот од кои јасно се гледа дека членовите на т.н.

Курти: Во Бањска се кријат 30 вооружени луѓе, ги повикувам да се предадат

МКД

Курти: Во Бањска има околу 30 тешко вооружени лица кои дошле во Косово да се борат

Во Центар

Курти покажа слики од вооружените во Бањска: Опколени се, барам да се предадат

А1 On

Курти: Косовската полиција ги обиколи напаѓачите, ги повикувам да се предадат

Канал5

Курти: Опколени се 30 тешко вооружени лица, барам од нив да се предадат

Телма

Курти објави фотографии од местото на инцидентот: Полицијата ги опкружи напаѓачите, ги повикувам да се предадат

ТВ21

Бизнис Вести Бриф 24Инфо еМагазин 365 Либертас Фактор

Убиен полицаец на северот на Косово, еден ранет, Срби пукале со оружје, гранати и минофрлачи

ТВ21 - 24.09.2023

Косовскиот полицаец Африм Буњаку беше убиен во раните утрински часови во селото Бањска на северот на Косово. Исто така, еден полицаец е ранет. Настанот се случил околу 02:34 часот, кога единицата за брза интервенција на граничната полиција ...

Косовската полиција потврди дека е убиен еден од групата што уби полицаец

360 степени

Косовски полицаец убиен, двајца ранети на северот на Косово

24 Вести

Петровска за настаните во Косово: Поддршка за КФОР и активностите во насока на гарантирање на мирот и стабилноста во регионот

Република

Меѓународна заедница: Одговорните да се соочат со правдата

Алсат-М

Убиен еден од напаѓачите на север на Косово, соопшти полицијата

Р.С.Европа

Косовската полиција потврди дека е убиен еден од групата што уби полицаец во северно Косово

Бизнис Вести

Press24 Република Локално еМагазин ММС Zoom 365 Сител

Рашко-призренска епархија: Во манастирот Бањска моментално е мирно

24Инфо - 24.09.2023

Рашко-призренската епархија соопшти дека состојбата во манастирот Бањска во моментов е мирна, „иако поради денешните случувања сè уште се чувствува страв и во околината и во самата манастирска капија“.

Напаѓачите го напуштиле манастирот Бањска, таму се сега припадниците на ЕУЛЕКС и косовската полиција

Слободен Печат

Вооружените лица го напуштија манастирот во Бањска, моментално е мирно

Локално

Вооружените лица го напуштија манастирот во Бањска, моментално е мирно

Република

Вооружените лица кои денеска ја пробија капијата го напуштија манастирот во Бањска, а во моментов е забележано присуство на косовската полиција

Lider

Вооружените лица го напуштиле манастирот Бањска, соопшти Рашко-призренската епархија

Фокус

Рашко-призренска епархија: Во манастирот Бањска моментално е мирно

Сител

+инфо

ВАРХЕЛИ БАРА ИТНА ИСТРАГА: Итно соопштение на еврокомесарот за проширување во врска со ситуацијата во Космет

Во Центар - 24.09.2023

Итно зборуваше Оливер Вархељи. Европскиот комесар за проширување и соседски односи, Оливер Вархељи денеска изјави дека насилството мора веднаш да престане. Ова го напиша на платформата Х (Твитер) во врска со инцидентот на влезот во селото Бањска на ...

Вархеји: Детална истрага за насилството во Косово

Алсат-М

Лајчак: Го осудувам ужасниот напад, сите веднаш да се вратат на дијалогот

Бизнис Вести

Лајчак: Го осудувам ужасниот напад, сите веднаш да се вратат на дијалогот

Zoom

Лајчак: Го осудувам ужасниот напад, сите веднаш да се вратат на дијалогот

Либертас

Вархеји остро го осуди нападот врз косовската полиција

Бизнис Вести

Вархеји остро го осуди нападот врз косовската полиција

ТВ21

Канал5 Нетпрес Курир

Кфор: Продолжуваме да ја следиме ситуацијата, подготвени сме да одговориме доколку е потребно

Бизнис Вести - 24.09.2023

– Меѓународните мировни сили на Косово (КФОР) денеска соопштија дека продолжуваат внимателно да ја следат ситуацијата во Бањска по нападот врз припадниците на косовската полиција во кој беше убиен еден полицаец.

КФОР: Ја следиме состојбата, подготвени сме да реагираме доколку е потребно

Канал5

КФОР: Продолжуваме да ја следиме ситуацијата во Бањска, подготвени сме да реагираме доколку има потреба

Во Центар

КФОР: Ја следиме ситуацијата, спремни сме да реагираме доколку има потреба

Макфакс

КФОР: Подготвени сме да одговориме доколку е потребно

4NEWS

КФОР: Ја следиме ситуацијата, спремни сме да реагираме доколку има потреба

Опсервер

КФОР: Ја следиме ситуацијата, спремни сме да реагираме доколку има потреба

Точка

Zoom Бриф Локално Frontline CivilMedia Нова ТВ Скопје1

Косовска полиција: Убиени тројца од напаѓачите, еден приведен, четворица осомничени

Слободен Печат - 24.09.2023

Косовската полиција соопшти дека се убиени уште две лица кои итрово се судриле со нејзините припадници, додека едно, како што се наведува, униформирано и вооружено лице е уапсено. Полицијата на својата официјална страница на Фејсбук објави дека ...

Официјално: Убиени тројца од групата која уби косовски полицаец во северно Косово

Бизнис Вести

Официјално: Убиени тројца од групата која уби косовски полицаец во северно Косово

Либертас

Официјално: Убиени тројца од групата која уби косовски полицаец во северно Косово

Република

Официјално: Убиени тројца од групата која уби косовски полицаец во северно Косово

24Инфо

Официјално: Убиени тројца од групата која уби косовски полицаец во северно Косово

Zoom

Официјално: Убиени тројца од групата која уби косовски полицаец во северно Косово

Сител

Бриф еМагазин 4NEWS ММС

Косовската полиција: убиени тројца напаѓачи, уапсени пет лица

Макфакс - 24.09.2023

Косовската полиција соопшти дека во размената на оган загинале тројца напаѓачи, а еден е уапсен. Дополнително, како што се наведува, уапсени се уште четворица осомничени во атарот на селото Рударе, при што биле пронајдени средства за комуникација ...

Косовската полиција: убиени тројца напаѓачи, уапсени пет лица

Опсервер

Косовската полиција: убиени тројца напаѓачи, уапсени пет лица

Скопје1

Косовската полиција: убиени тројца напаѓачи, уапсени пет лица

Точка

Косовската полиција: Убиени тројца напаѓачи, уапсени пет лица

Press24

Директорот на косовската полиција: „Тие пукаа во нас, а ние пукавме во нив - тешко се вооружени“

Press24 - 24.09.2023

В.д. директорот на косовската полиција за северниот регион, Ветон Елшани за тамошните медиуми изјави дека во Бањска, каде синоќа беше убиен полицаец – припадник на полицијата на Косово, дошло до размена на оган меѓу полицајци и „тешко вооружени ...

(ВИДЕО) Косовска полиција: „Пукаат во нас, пукаме и ние, тие имаат тешко оружје носат униформи“

А1 On

Косовска полиција: Размена на оган меѓу полицајци и „тешко вооружени униформирани лица“ во Бањска

Локално

ВИДЕО| Нови тензии на Косово: Истрели се слушаат во околината на Бањска, вооружени лица во дворот на манастирот

Слободен Печат

Се огласи директорот на косовската полиција: Размена на оган меѓу полицајци и „тешко вооружени униформирани лица“

Во Центар

Дали станува збор за припадници на Вагнер?! Со часови се води престрелка во Бањска, Косово

Пулс24

(ВИДЕО) Пукотници на северот во Косово: По убиството на полицаец, нови тензии

Lider - 24.09.2023

Утрово регионот се разбуди со веста дека еден припадник на полицијата на Косово е убиен, а уште еден е ранет рано утрово во напад од непознати и маскирани лица во селото Бањско. Иако по ова се шпекулираше дека тензиите ќе спласнат, сепак навидум ...

ВИДЕО| Курти: „Најмалку 30 тешко вооружени професионалци ја напаѓаат косовската полиција, ги повикувам да се предадат“

Слободен Печат

Претседателот на српскиот Парламент: Насилството му одговара само на Курти

Канал5

Орлиќ го обвини Курти за настаните во Бањска

Локално

Орлиќ: Насилството му одговара само на Курти

Вечер Прес

Орлиќ: Курти веднаш побрза да ги обвини Србите за настаните во Бањска на Косово

Бизнис Вести

Орлиќ: Курти веднаш побрза да ги обвини Србите за настаните во Бањска на Косово

Слободен Печат

Бриф 365 Република

Вооружени и маскирани упаднаа во Бањскиот манастир: Одекнаа истрели, народ и свештенство затворени во храмот

Пулс24 - 24.09.2023

Рашко-призренската епархија излезе со соопштение во кое наведува дека најостро го осудува последниот напад што се случи утринава на северот на Косово, кај селото Бањска, во кој загина еден косовски полицаец, а уште двајца беа повредени.

Рашко-Призренска епархија на СПЦ: Група вооружени лица со оклопно возило упаднале во манастирот во Бањска, има пукотници

Бизнис Вести

Група вооружени лица со оклопно возило упаднаа во манастирот во Бањска во Косово, има пукотници

еМагазин

Тензично во северно Косово: Група вооружени лица со оклопно возило упаднале во манастирот во Бањска, има пукотници

365

Рашко-Призренска епархија на СПЦ: Група вооружени лица со оклопно возило упаднале во манастирот во Бањска, има пукотници

Бриф

Група вооружени лица со оклопно возило упаднале во манастирот во Бањска, има пукотници

Н.Македонија

Рашко-Призренска епархија на СПЦ: Група вооружени лица со оклопно возило упаднале во манастирот во Бањска, има пукотници

Сител

Република 4NEWS Телма

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција

Бизнис Вести - 24.09.2023

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција во северно Косово, наведувајќи дека сторителите мора да одговараат. Во соопштението на амбасадата се цитираат зборовите на амбасадорот Џеф Ховениер, објавени на ...

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција

CivilMedia

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција

Frontline

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција

Слободен Печат

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција

365

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција

Нова ТВ

Амбасадата на САД во Приштина најостро го осуди нападот врз косовската полиција

Press24

Либертас Во Центар Сител Канал5 Денешен Пулс24