TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мапа на штрајкот во училиштата низ Македонија

24 Вести - 28.01.2015

Граѓани кои се загрижени дека одредени медиуми и институции манипулираат со бројките на штрајкувачи и штрајкбрехери, преку концептот наречен „crowdsourcing“, односно прибирање информации од групни или индивидуални извори, изработија мапа на ...

СОНК бара средба со надлежните, најавува можно радикализирање на штрајкот

24 Вести - 28.01.2015

Доколку надлежните министерства и понатаму останат глуви на апелите за почеток на преговори, можна е радикализација на штрајкот во образованието. Ваков заклучок донел Советот на СОНК на синоќешната седница.

Прекин на штрајкот па преговори со СОНК

Алсат-М - 28.01.2015

Министерството за образование и наука е подготвено да седне на маса и да разговара околу барањата на СОНК само доколку тие го прекинат штрајкот. Ова денеска за ТВ Алсат-М го изјави министерот за образование, Абдулаќим Адеми.

[Дебата] Штрајкувачи и штрајкбрехери – генерален штрајк во образованието

Радио МОФ - 28.01.2015

Кој штрајкува, а кој им подлегна на притисоците, што се случува во средните училишта, кои се синдикалните барања, но и кога ќе се нормализира наставата? Ова се мал дел од прашањата за кои ќе се разговара на дебата во Радио МОФ посветена на ...

Се проширува штрајкот на СОНК во Битола

Тера - 28.01.2015

Денеска кон штрајкот на СОНК и официјално се приклучи економското училиште во Битола. На влезната врата се поставени плакатите за штрајк. Штрајкот продолжува во основното училиште Даме Груев, средното техничко Ѓорги Наумов, во гимназијата Јосип Броз ...

Ослободете го вашиот заробен ум, му порачаа на МОН битолските штрајкувачи

Нова ТВ - 28.01.2015

Со отворено писмо за кое велат дека го поддржуваат и професори што не штрајкуваат, денеска до пошироката јавност се обратија штрајкувачите од гимназијата „Јосип Броз Тито“ од Битола. Во своето писмо наставниците од битолската Горна гимназија велат ...

СОНК бара продолжување на социјалниот дијалог

Канал 77 - 28.01.2015

До ресорните Министерства уште еднаш доставено барање за продолжување на дијалогот. До утре ќе се чека на одговор. Доколку изостанат одговорите, на седница на советот на СОНК која ќе се одржи утре ќе се донесат нови мерки и активности во врска со ...

Мапа – каде се штрајкува, а каде не во основните и средните училишта во Македонија

Фокус - 28.01.2015

Местата обележани со црвено покажуваат дека во тие училишта се штрајкува. Веќе два дена по социјалните мрежи се врти мапа на штрајкот во основните и средните училишта, каде се означени точно училиштата во кои се штрајкува и во кои дел од ...

Интерактивна мапа за штрајкот во средните и основните училишта

Радио МОФ - 28.01.2015

Со цел да се добијат поточни информации за тоа во кои средни и основни училишта во Македонија се штрајкува, на социјалните мрежи почна да се споделува интерактивна мапа за штрајкот на СОНК.

Мапа на штрајкот во основните и средните училишта низ Македонија

Нова ТВ - 28.01.2015

Револтирани од големите нејаснотии поврзани со штрајкот во средните и основните училишта низ Македонија, група граѓани направија интерактивна мапа на која сите можат да ги означат училиштата во кои се држи и не се држи настава.

Музичкото училиште ”Панче Пешев” работи и покрај штрајкот на СОНК

Кумановски м. - 28.01.2015

Училиштето за основно музичко образование ”Панче Пешев”, и покрај штрајкот на СОНК, работи и часовите се одржуваат редовно, јавуваат родители на деца кои посетуваат настава во нижото кумановско училиште.

Дестани: Даваме рок од два дена Министерството да почне преговори

Kumanovo News - 28.01.2015

СОНК му дaва рок од два дена на Министерството за образование за почнување на преговори, во спротивно ќе преземат порадикални чекори. Од Регионалниот просветен синдикат велат дека и покрај притисоците, во кумановските училишта штрајкот тече нормално.

СОНК: Штрајкот нема да го прекинат пртисоците туку преговорите

Sky - 28.01.2015

Членовите на СОНК синоќа на седницата на советот го прифатиле повикот на pретеседателот на Европскиот синдикат за образование, Мартин Ромер, за продолжување на преговорите помеѓу СОНК и ресорните министерства.

СОНК со уште едно барање за преговори до ресорните министерства

Сител - 28.01.2015

Советот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) на синоќешната седница донел одлука да се достави уште едно барање до ресорните министерства за продолжување на преговорите, а доколку тоа не се случи до утре, да се усвојат нови мерки во ...

МОН: Прекинете го штрајкот, па ќе седнеме да разгoвараме за вашите барања

МКД - 29.01.2015

Министерството за образование и наука е подготвено да седне на маса и да разговара околу барањата на СОНК само доколку тие го прекинат штрајкот, изјави за ТВ Алсат-М министерот за образование, Абдулаќим Адеми.

Ослободете го вашиот заробен ум, му порачаа на МОН битолските штрајкувачи

+инфо - 28.01.2015

Со отворено писмо за кое велат дека го поддржуваат и професори што не штрајкуваат, денеска до пошироката јавност се обратија штрајкувачите од гимназијата „Јосип Броз Тито“ од Битола, објави Новатв .

Мапа на училишта низ Македонија во кои се штрајкува

А1 On - 28.01.2015

Група граѓани изработија интерактивна мапа на која сите можат да ги означат училиштата во кои се држи и не се држи настава. Во соопштението објавено на социјалните медиуми се вели дека идејата потекнува од желбата за слободен проток на информации и ...

Власта врши жесток притисок врз наставниците

Нова ТВ - 27.01.2015

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, говори за актуeлниот штрајк на просветарите, зошто албанските наставници се похрабри од македонските колеги и какви пораки добива од Брисел за притисоците од власта и за ...

Штрајкот на СОНК продолжува

Тера - 27.01.2015

Продолжува штрајкот на просветните работници во Битола потврдуваат од СОНК, а за евентуалното враќање на работа на наставниците велат дека не зависело од нив, туку од социјалниот партнер, Министерството за образование кое досега не одговарало на ...

СОНК: Штрајкот никогаш нема да го прекинат притисоци, туку само преговори и прифатливи решенија

Либертас - 27.01.2015

Советот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Р.М. ( СОНК ), на денешната седница направил согледување на резултатите од посетата на Претседателот на Европската конфедерација на синдикатите за образование и неговите разговори ...

Претседателот на СОНК тужи осум членови на синдикатот за клевета

МРТ - 27.01.2015

Неделков ова не го смета за притисок. Во меѓувреме ресорното министерство информира дека ученици во Битола биле попречувани да одат на екстерно тестирање... Не двајца, туку осуммина членови на СОНК добиле тужби од претседателот Јаким Неделков.

СОНК:Сакаме да веруваме дека изјавата од ДУИ не е наменета за етнички раздор во СОНК

Локално - 26.01.2015

Откако вчера ДУИ излезе со став декасе сомнева дека СОНК ги радикализирал барањата поради новиот министер за образование Адеми. со соопштение излегоа и од СОНК.Ви го пренесуваме интегрално: Сакаме да бидеме убедени, дека изјавата на ДУИ е дадена ...

(ВИДЕО) Неделков: Не знам кој шпекулира со учениците и родителите, штрајк има во цела Македонија

А1 On - 27.01.2015

Првиот човек на СОНК, Јаким Неделков, денеска потврди дека наставниците и професорите во училиштата во цела земја се придружуваат на штрајкот. А дека само во училиштата каде се донесени заменски тестатори да го извршуваат екстерното тестирање, тоа ...

ВМРО-НП во Тетово нуди бесплатна правна помош за штрајкувачите

+инфо - 27.01.2015

Поддршка за штрајкот на СОНК и понуда за бесплатна правна помош за штрајкувачите упати денеска Општинскиот комитет (ОК) на ВМРО-НП во Тетово. „Истовремено упатуваме апел до оние кои поради страв потклекнаа на уцените независно дали членуваат во ...

Јаким Неделков тужи осуммина за клеветите по медиуми

+инфо - 27.01.2015

Претседателот на СОНК Јаким Неделков тужи осум лица за клевета преку изјави во провладините медиуми и им бара по 200.000 денари отштета за нанесена штета на честа и угледот. Ова денеска тој го кажа на прес-конференцијата на СОНК, на која новинарката ...

Лидерот на СОНК ќе ги тужи колегите кои јавно застанаа против штрајкот

Сител - 27.01.2015

Кривични пријави за своите колеги. Претседателот на СОНК почна да ги тужи неистомислениците. Оној кој јавно ќе зборува против него ќе треба да му палти 200 ијалди денари. Според информации од ресорното министерство штрајкот на СОНК крахира, а ...

Збогум штрајкбрехерство во „Илија Николовски Луј“

+инфо - 26.01.2015

Заврши штрајкбрехерството во Државниот музичко-балетски училишен центар „Илија Николовски Луј“. Од утре професорите од ова училиште се приклучуваат кон штрајкот на СОНК. Како што дознава „Плусинфо“ од извори во училиштето, денеска се одржал состанок ...

ФОТО: Независни родители-членови на ОК ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 27.01.2015

Родителите кои реагираа против штрајкот на СОНК и се прикажуваа како револтирани, загрижени и независни, и не биле толку независни. Родителите од Куманово, кои бараа да не се злоупотребуваат нивните деца и кои не се согласуваа со штрајк, се ...

Во СОНК се пикнале и штрајкбрехери

+инфо - 26.01.2015

Во неколку училишта во пресрет на генералниот штрајк на СОНК, претседателите на синдикалните организации или не ги известиле наставниците дека ќе се штрајкува, или лобирале дека нема доволно членство и кворум, или пак самите им испраќале мејлови на ...

Сабајле се родители кои не поддржуваат штрајк, попладне активисти на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 27.01.2015

Родителите од Куманово, кои бараа да не се злоупотребуваат нивните деца и кои не се согласуваа со штрајкот на СОНК, се членови на ОК на ВМРО-ДПМНЕ, јави А1 он. На фотографиите се гледа, како еден ден тие ја играат улогата на независни родители и ...

На симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ изгледа им е забрането да бидат родители според мислењето на опозициските портали

Пулс24 - 27.01.2015

Порталот Плусинфо раководен од Бранко Геровски и А1он раководен од поранешниот новинар на А1 и неформален портпарол на Љубе Бошковски, Предраг Петровиќ, сакаат да го девалвираат револтот на група родители од Куманово кои не се согласуваат со ...

Јаким Неделков ќе ги тужи сите оние што не мислат исто како него

Курир - 27.01.2015

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, ќе ги тужи сите оние кои ќе си дозволат себеси да се спротивстават на неговите политики и кои за било која тема нема да се согласат со неговото мислење.

(ВИДЕО) „Курир“ со своите прашања ги изнасмеа синдикалците од СОНК

А1 On - 27.01.2015

На прес конференција, од порталот „Курир“ на претставниците на СОНК им беше поставено прашање кое до солзи ги насмеја синдикалците. Најмногу ги расположи тврдењето дека платите на наставниците биле зголемени за 60 ...

Кумановските градинки се огласија со писмо по повод штрајкот на СОНК

Кумановски м. - 26.01.2015

Вработените во Јавната Установа ”Ангел Шајче”, денес проследија свое писмо до медиумите, во врска со започнатиот штрајк и фактот што и вработените во кумановските градинки се дел, како од СОНК така и од масата наставници и вработени во образовните ...

Дестани: Даваме рок од два дена Министерството да почне преговори

+инфо - 28.01.2015

СОНК му дaва рок од два дена на Министерството за образование за почнување на преговори, во спротивно ќе преземат порадикални чекори. Од Регионалниот просветен синдикат во Куманово велат дека и покрај притисоците, во кумановските училишта штрајкот ...

СОНК со ново барање до ресорните министерства

Нетпрес - 28.01.2015

Советот на Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) на синоќешната седница донел одлука да се достави уште едно барање до ресорните министерства за продолжување на преговорите, а доколку тоа не се случи до утре, да се усвојат нови мерки во ...

Адеми: Прекинете го штрајкот, па ќе седнеме да разгoвараме за вашите барања

24 Вести - 29.01.2015

Министерството за образование и наука е подготвено да седне на маса и да разговара за барањата на СОНК само ако тие го прекинат штрајкот, изјави за Алсат министерот за образование, Абдулаќим Адеми.

Адеми: Нема плата за тие кои штрајкуваат

+инфо - 28.01.2015

Сите наставници кои се во штрајк и кои се членови на СОНК, делот од платата од 20 јануари до крајот на месецот ќе го земат од СОНК, а сите останати кои штрајкуваат и кои не се членови на СОНК.

Мапа на училишта низ Македонија во кои се штрајкува

Локално - 28.01.2015

Група граѓани изработија интерактивна мапа на која сите можат да ги означат училиштата во кои се држи и не се држи настава. Во соопштението објавено на социјалните медиуми се вели дека идејата потекнува од желбата за слободен проток на информации и ...

(Видео) Власта врши жесток притисок врз наставниците

Локално - 27.01.2015

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, говори за актуeлниот штрајк на просветарите, зошто албанските наставници се похрабри од македонските колеги и какви пораки добива од Брисел за притисоците од власта и за наставниците-штрајкбрејкери.

СОНК охрабрен, штрајкот продолжува!

+инфо - 27.01.2015

Советот на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на (СОНК) ,повторно ја потврди непоколебливоста во опстојување на Генералниот штрајк, се додека не се дојде до взаемно прифатливи решенија за барањата, за кои претходно ќе се изјаснат ...

ВМРО-НП во Тетово нуди бесплатна правна помош за штрајкувачите

Либертас - 27.01.2015

Поддршка за штрајкот на СОНК и понуда за бесплатна правна помош за штрајкувачите упати денеска Општинскиот комитет (ОК) на ВМРО-НП во Тетово. „Истовремено упатуваме апел до оние кои поради страв потклекнаа на уцените независно дали членуваат во ...

Јаким Неделков тужи осуммина за клеветa

Либертас - 27.01.2015

Претседателот на СОНК Јаким Неделков тужи осум лица за клевета преку изјави во провладините медиуми и им бара по 200.000 денари отштета за нанесена штета на честа и угледот. Ова денеска тој го кажа на прес-конференцијата на СОНК, на која новинарката ...

Со ново синдикално раководство од утре штрајк и во музичко-балетското училиште

Либертас - 26.01.2015

Заврши штрајкбрехерството во Државниот музичко-балетски училишен центар „Илија Николовски Луј“. Од утре професорите од ова училиште се приклучуваат кон штрајкот на СОНК. Како што дознава „Плусинфо“ од извори во училиштето, денеска се одржал состанок ...

За порталите на СОРОС симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ не смеат да бидат родители

Курир - 27.01.2015

Порталот Плусинфо раководен од Бранко Геровски и А1он раководен од поранешниот новинар на А1 и неформален портпарол на Љубе Бошковски, Предраг Петровиќ сакаат да го девалвираат револтот на група родители од Куманово кои не се согласуваат со штрајкот ...

Претседателот на СОНК ќе ги тужи сите оние што не мислат како него

Нетпрес - 27.01.2015

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков, ќе ги тужи сите оние кои ќе си дозволат себеси да се спротивстават на неговите политики и кои за било која тема нема да се согласат со неговото мислење, објави порталот Курир.

Oтворено писмо од вработените во кумановските градинки

Либертас - 26.01.2015

Вработените во Јавната Установа ”Ангел Шајче”, денес проследија свое писмо до медиумите, во врска со започнатиот штрајк и фактот што и вработените во кумановските градинки се дел, како од СОНК така и од масата наставници и вработени во образовните ...