TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Започна трговската војна меѓу ЕУ и Кина

Авто Магазин - 13.06.2024

Кратко време откако САД четирикратно ги зголемија давачките на повеќе од 100%, европската комисија одлучи од наредниот месец покрај редовните 10 отсто да воведе дополнителни царини за кинеските електрични возила.

Кина е нервозна поради европските царини за увоз на кинески електрични возила

А1 On - 13.06.2024

Кина изразува силно незадоволство и се спротивставува на планот на ЕУ за воведување привремени царини за увоз на кинески електрични возила (ЕВ), соопшти кинеското Министерство за трговија, истакнувајќи дека потегот на ЕУ ги игнорирал фактите и ...

Новите тарифи на ЕУ би можеле да влијаат и на возилата на Тесла произведени во Кина

Фактор - 12.06.2024

Новите тарифи на Европската унија за кинеските електрични автомобили би можеле да ги погодат и американските возила Тесла произведени во Кина, а Брисел би можел да пресмета посебна стапка за американската компанија.

„Војната“ помеѓу ЕУ и Кина официјално започна

А1 On - 12.06.2024

Европската комисија (ЕК) денеска ги извести кинеските производители на електрични возила (EV) за дополнителни тарифи за нивните производи кои ќе стапат на сила на почетокот на следниот месец.

„Фајненшл тајмс“: ЕК воведува царина за кинеските електрични возила

А1 On - 12.06.2024

Европската Комисија денеска ќе ги извести производителите на автомобили дека од следниот месец привремено ќе применува дополнителни царини до 25 отсто за увезените кинески електрични возила, објави „Фајненшл тајмс“, цитирајќи луѓе запознаени со ова ...

Европските производители се против тарифи за кинеските возила

Авто Плус - 12.06.2024

Европската унија треба да ги финализира своите планови за справување со евтините кинески електрични возила оваа недела. Како и САД, ЕУ изрази загриженост за тоа како Кина може да ги цени електричните возила, сугерирајќи дека прекумерните субвенции ...

ЕК им се закани на кинеските производители на електрични автомобили со дополнителни царини

Нетпрес - 12.06.2024

Европската комисија се закани во средата дека ќе воведе привремени царински тарифи за увоз на електрични автомобили од Кина кои се движат од 17,4 до 38,1 отсто почнувајќи од 4-ти јули, наместо сегашните 10 отсто, поради наводно нелегалните владини ...

Европа во паника поради суперевтините кинески автомобили – се подготвува голем одговор

Точка - 12.06.2024

Водечките европски производители на автомобили велат дека сè повеќе се загрижени за заканата од нискобуџетните кинески електрични возила, но се оптимистични дека можат да го одбранат својот удел на пазарот.

ЕУ ќе воведе царини за кинески електрични возила до 25 проценти

Automedia - 12.06.2024

Одлуката би следела по помалку од еден месец откако САД четирикратно ги зголемија царините за кинески електрични возила, на 100 проценти. Европската Комисија ќе воведе високи дополнителни царини за електричните возила што се извезуваат од Кина во ...

ЕУ ја шокираше Кина со тарифи од 38 отсто за електрични возила

Независен - 12.06.2024

Европската комисија ја шокираше Кина во средата објавувајќи дека ќе воведе давачки до 38,1 отсто на увозот на електрични возила од 4 јули – ниво што беше многу повисоко од очекуваното. Наметнувањето на привремени давачки, кое доаѓа по ...

ЦАРИНИ ЗА ВОЗИЛАТА, ТЕПАЧКА ЗА ФАБРИКИТЕ: Европските држави нудат грантови и субвенции за да привлечат кинески ...

Пари - 12.06.2024

И покрај тоа што се исплашени од напливот на евтините кинески електрични возила кои ги преплавуваат нивните пазари, европските влади, исто така, жестоко се натпреваруваат за дел од производствените инвестиции и работните места што ги носат новите ...

ЕУ воведува дополнителни царини за електричните возила од Кина

Денар - 12.06.2024

Европската комисија ќе ги извести производителите на автомобили дека од следниот месец привремено ќе применува дополнителни царини до 25 отсто за увезените кинески електрични возила. Се очекува ЕУ да ги воведе овие тарифи поради, како што тврдат, ...

Турција воведува царина од 40 отсто за увоз на кинески автомобили

Локално - 12.06.2024

Војната против евтините кинески автомобили продолжува, а Турција сега најави царина од 40 отсто за увезените возила од земјата. Овој потег уследи по слични мерки во САД, каде неодамна беше објавено дека тарифите за кинеските електрични возила ќе се ...

ЕУ-државите се тркаат да добијат кинеска фабрика, додека Брисел крои царини

Automedia - 11.06.2024

Европските држави се натпреваруваат кинеските компании да изградат фабрики за електрични автомобили кај нив, во време кога ЕУ се подготвува да ги објави казнените царини за кинеските ЕВ. Унгарија лани си обезбеди инвестиција за изградба на фабрика ...

ЕУ НЕДЕЛАВА ЌЕ ГИ ОБЈАВИ ЦАРИНИТЕ ЗА КИНЕСКИТЕ ЕВ, Пекинг готви одговор што нема да ѝ се допадне на Европа

Пари - 11.06.2024

Европската комисија оваа недела се очекува да ги објави тарифите што планира да ги воведе за кинеските електрични возила поради, како што вели, прекумерните субвенции, потег што веројатно ќе поттикне строги зборови и можна одмазда од Пекинг.

Европски влади заинтересирани за отворање кинески фабрики за возила

Локално - 11.06.2024

Европските влади се однесуваат претпазливо кон евтините кинески електрични возила кои ги преплавуваат нивните пазари, истражувајќи ги субвенциите, но исто така жестоко се натпреваруваат за дел од производствените инвестиции и работните места што ги ...

ЕУ ја шокираше Кина со тарифи од 38 отсто за електрични возила

Вечер Прес - 12.06.2024

Европската комисија ја шокираше Кина во средата објавувајќи дека ќе воведе давачки до 38,1 отсто на увозот на електрични возила од 4 јули – ниво што беше многу повисоко од очекуваното. Наметнувањето на привремени давачки, кое доаѓа по ...

ЕУ ги зголемува царините за кинеските електрични возила

Курир - 12.06.2024

Како што се наведува во соопштението, за автомобилите на фирмата „Би-Вај-Ди“ (BYD) во иднина ќе се плаќа царина од 17,4 отсто, компанијата „Гили“ ќе плаќа 20 отсто, а Ес-Еј-Ај-Си (SAIC) 38,1 отсто.

ЕУ ги зголемува царините за кинеските електрични возила, за некои и до 38,1 отсто

Рацин - 12.06.2024

Европската комисија денеска ги извести кинеските производители на електрични возила за дополнителни царини за нивните производи кои ќе стапат на сила на почетокот на следниот месец. Како што се наведува во соопштението, за автомобилите на фирмата ...

ЕУ ги зголемува царините за кинеските електрични возила, за некои и до 38.1 отсто

365 - 12.06.2024

Европската комисија денеска ги извести кинеските производители на електрични возила за дополнителни царини за нивните производи кои ќе стапат на сила на почетокот на следниот месец. Како што се наведува во соопштението, за автомобилите на фирмата ...

ЕУ им се закани на кинеските производители на автомобили

Канал5 - 12.06.2024

Европската комисија денеска се закани дека има намера од 4 јули да воведе привремени царини за увоз на електрични автомобили од Кина во опсег од 17,4 до 38,1 отсто, наместо досегашните 10 отсто.

ЕУ ги зголемува царините за кинеските електрични возила, за некои и до 38,1 отсто

MakPress - 12.06.2024

Европската комисија денеска ги извести кинеските производители на електрични возила за дополнителни царини за нивните производи кои ќе стапат на сила на почетокот на следниот месец. Како што се наведува во соопштението, за автомобилите на фирмата ...

ПОЧНА НОВАТА ТРГОВСКА ВОЈНА, ЕУ ВОВЕДЕ ЦАРИНИ ЗА КИНЕСКИТЕ ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА: Тарифи до 38 проценти

Фактор - 13.06.2024

Европската комисија (ЕК) ги извести кинеските производители на електрични возила (EV) за дополнителни тарифи за нивните производи кои ќе стапат на сила на почетокот на следниот месец. Според најавата, за автомобилите BYD во иднина ќе се плаќа царина ...