TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фејсбук ќе означува штетни објави

Кумановски м. - 29.06.2020

Компанијата Фејсбук објави дека ќе започне со обележување на потенцијално штетните постови на својата мрежа, што сепак ќе ги остави заради нивната важност за јавноста. Компанијата е под притисок да ограничи содржини на својата платформа, вклучувајќи ...

Компании ширум светот се здружија против Фејсбук, а еве и зошто

Локално - 29.06.2020

„Старбакс“, „Кока Кола“, „Херши“ и „Хонда“ се нови големи имиња кои го бојкотираат Фејсбук и ги повлекуваат сите нивни реклами од таа и платформата на Инстаграм во сопственост на истата компанија. Пред нив, тоа го сторија повеќе од 160 компании.

Бојкот на Facebook – Акциите паднаа, Honda ги повлече рекламите

24auto - 29.06.2020

Многу компании се приклучуваат кон бојкотот на Facebook, и го откажуваат рекламирање преку оваа платформа Акциите на Facebook паднаа за 8,3 проценти во петокот, најголем пад за три месеци, откако Unilever, еден од најголемите светски огласувачи, им ...

Марк Цукерберг остана без 7 милијарди долари

Телефони.мк - 29.06.2020

Марк Цукерберг се симна од третото место на листата на најбогати луѓе во светот, веднаш после Гејтс и Безос. Причината е поради пад на вредноста на акциите на Facebook, од што изгубил неверојатни 7,2 милијарди долари.

Цукерберг изгуби седум милијарди долари поради бојкотот, акциите на Facebook паднаа 8,3 проценти

Денар - 29.06.2020

Марк Цукерберг стана посиромашен за 7,2 милијарди долари откако одреден број компании ги повлекоа своите реклами од F acebook , дознава Bloomberg. Акциите на Facebook паднаа за 8,3 проценти во петокот, најголем пад за три месеци, откако Unilever, ...

Марк Цукерберг поради бојктото загуби 7,2 милијарди долари

Кумановски м. - 29.06.2020

Марк Цукерберг не е веќе третата најбогата личност во светот (по Гејтс и Безос) затоа што изгуби дури 7,2 милијарди долари поради падот на вредноста на акциите на Фејсбук. Се започна кога Фејсбук одби да цензурира или барем да ја намали видливоста ...

Фејсбук ќе ги обележува потенцијално штетните објави

Студенти - 30.06.2020

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека ќе започне да ги обележува потенцијално штетните објави на својата мрежа, кои, сепак, ќе ги остави заради нивната важност за јавноста. Како што пренесуваат странските агенции, компанијата е под притисок да ја ...

Цукерберг изгуби 7 милијарди долари

Иновативност - 28.06.2020

Марк Цукерберг повеќе не е третата најбогата личност во светот. Тоа е последица на падот на вредноста на акциите на Facebook, поради што Цукерберг изгуби 7,2 милијарди долари. Се почна кога Facebook одби да ги цензурира или барем да ја намали ...

Facebook ќе ги обележува потенцијално штетните објави

USB - 28.06.2020

Компанијата Facebooк соопшти дека ќе започне да ги обележува потенцијално штетните објави на својата мрежа, кои, сепак, ќе ги остави заради нивната важност за јавноста. Како што пренесуваат странските агенции, компанијата е под притисок да ја ...

Honda ja поддржa осветничката кампања против Facebook!

Додај Гас - 28.06.2020

Сè повеќе компании се приклучуваат кон бојкотот на Facebook, што практично значи откажување од понатамошно рекламирање преку оваа медиумска платформа Една од „бунтовничките“ компании е Honda Motor, која од први јули ќе престане да се рекламира на ...